Απλά πρέπει να αποδεχτώ το γεγονός..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Απλά πρέπει να αποδεχτώ το γεγονός..

    Είμαι άχρηστη σε όλα. Η ζωή μου δεν έχει νόημα. Πιστεύω πλέον ακράδαντα πως είναι εφικτό λόγω dna και γονιδίου να υπάρχουν άνθρωποι παντελώς άχρηστοι, όπως είμαι εγώ.. Όλη μέρα κοιμάμαι και σερφάρω στο νετ. Αυτή είναι κατά βάσην η ζωή μου... Δεν έχω όρεξη για τίποτα και σε τίποτα δεν είμαι καλή. Ελπίζω κι εύχομαι να πεθάνω σύντομα... Έχω βέβαια όνειρα, όπως το να παντρευτώ΄και να κάνω ένα παιδάκι, αλλά πώς θα το μεγαλώσω το παιδί και πώς θα ανταπεξέλθω σε ένα νοικοκυριό χωρίς διάθεση κι ενώ θα κοιμάμαι όλη μέρα? Τίποτα.. ένα γαμώτο απλά για τα χρόνια που περνούν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν εισαι αχρηστη σε ολα και η ζωη εχει το νοημα που της δινουμε ο καθενας επειδη ετσι γουσταρουμε. Απλα ακομα δεν ξερεις τι γουσταρεις...τι σε κανει να αισθανεσαι ανετα στο πετσι σου, τι θα σε κανει να ξυπνας με ορεξη καθε πρωι. Η ξερεις και δεν αισθανεσαι ανετα με αυτο, δεν εισαι συμφιλιωμενη με τον εαυτο σου και καθεσαι και σκεφτεσαι θα επρεπε να ημουν ετσι η αλλιως η να κανω το ενα και το αλλο...δεν εχει ομως θα επρεπε. Το "θα επρεπε" σε εμποδιζει να ανακαλυψεις τι μπορεις να κανεις οντως. Το οτι ολη μερα κοιμασαι και σερφαρεις στο νετ δε λεει τιποτα απο μονο του, τι νομιζεις οτι κανουν σημερα οι ανθρωποι οταν περνανε περιοδους θλιψης; Φυσιολογικο ειναι. Μπορει να μη σου αρεσει αυτη η απαντηση αλλα τρωγοντας ερχεται η ορεξη. Πρεπει να το παρεις αποφαση.
    Ας πουμε το ονειρο σου λες ειναι να κανεις μια οικογενεια...οκ δεκτο. Ας ειναι. Τι φανταζεσαι οτι χρειαζεται να κανεις για να ανταπεξελθεις και να εχεις μια ωραια υγιη οικογενεια; Ξεκινα να τα κανεις. Ας πουμε πρεπει να ανταποκρινεσαι σε καποια καθηκοντα/καποιες ευθυνες. Στα εσοδα και τη δουλεια δεν θα αναφερθω (δε ξερω αν εχεις) γιατι ειναι ο βαρυτερος νταλκας οοολου του κοσμου οχι μονο δικος σου. Θα το παω αλλιως...Θα πρεπει ας πουμε να τρωτε, σωστα; Σηκω τωρα και μαγειρεψε. Θα πρεπει να εχετε ενα ωραιο περιβαλλον σωστα; Φυτεψε κανα λουλουδικο σε καμια γλαστρα, αλλαξε κατι στο περιβαλλον σου και τη διακοσμηση, θα νιωσεις κι εσυ καλυτερα. Θα πρεπει να φροντιζεις τον ευατο σου και να νιωθεις ομορφα για να σε χαιρονται το παιδακι σου και ο αντρας σου σωστα; Κανε μποτέ. Πιασε φρουφρου και αρωματα οσο και αν βαριεσαι. Θα πρεπει να μπορεις να προσφερεις καθοδηγηση και στοργη στο παιδακι σου σωστα; Καντο τωρα στον εαυτο σου. Σκεψου αυριο το παιδι σου να σου πει "μαμα ειμαι αχρηστος/αχρηστη ειναι στο DNA μου το πιστευω ακραδαντα". Φαντασου το υποτιθεμενο παιδακι σου να στο λεει αυτο. Τι θα του/της ελεγες; Ειμαι βεβαιη πως θα εβρισκες 10000000 λογους να τον/την διαψευσεις (δε ξερω αν θες και αγορι η κοριτσι :P)... Ε γιατι δεν το κανεις για τον εαυτο σου λοιπον;
    Δεν ειναι κακο να πεφτουμε, να σαπιζουμε λιγο, να χανουμε το δρομο μας και το κουραγιο μας...αλλα σιγα σιγα πρεπει και να ανακαμπτουμε και να μαζευουμε τα κομματια μας και να ΜΗΝ ΒΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ στη μιζερια μας. Με τον δικο σου ρυθμο, με τον δικο σου τροπο...σιγα σιγα...εγω δεν σου λεω για διατροφες και γυμναστικες και χομπι για να ανεβει η διαθεση, φανταζομαι τα ξερεις και αν δε ξερεις θα σου στειλω και λινκ απο αλλο θεμα που ειχα απαντησει λιγο καπως παρομοιο με το δικο σου. Απο εκει και περα εσυ ξερεις πως φανταζεσαι τα ονειρα σου και τι απο αυτα μπορεις να εφαρμοζεις σημερα κι ολας, μπορει η εικονα που σου περιεγραψα να μην ειναι ο τυπος συζυγου/μαμας που θελεις να εισαι, μπορει να γουσταρεις κατι αλλο. Μπορει να θες να ασχολειται με τα κλασικα κομματια η μαμα σου να χαιρεται και το εγγονι της και εσυ να εισαι πιο εναλλακτικη, να προσφερεις αλλα πραγματα. Δες λοιπον τι πραγματα θα ηθελες να προσφερεις (χωρις να σκεφτεσαι μπορω δε μπορω) και βακε μπρος αυριο κι ολας να αρχισεις να τα εφαρμοζεις λιγο λιγο στη καθημερινοτητα σου.
    Το οτι δεν εχεις ορεξη δεν σημαινει πως παντα θα ειναι ετσι...δεν μπορεις να θυμηθεις μια περιοδο στη ζωη σου που ειχες ορεξη για τα παντα; Η για διάφορα τελοσπαντων; Ε δεν ειναι παραλογο να νομιζεις πως δεν θα νιωσεις ποτε ξανα ετσι; Ολα περνανε και καλα και ασχημα και τα ασχημα και τα καλα και ξανα μανα...
    Το θεμα ειναι ποσο διατεθειμενη εισαι να βοηθησεις τον εαυτο σου να τελειωνεις με το ψυχοπλακωμα μια ωρα αρχυτερα. Μελι γαλα δεν ειναι ολα ποτε αλλα το ξερεις (το λογικο σου κομματι ασχετα απο το συναισθηματικο) οτι θα νιωσεις συγκριτικα καλυτερα καποια στιγμη....
    Επισης για να πεις με τοση σιγουρια οτι δεν εισαι καλη σε ΤΙΠΟΤΑ πρεπει να τα εχεις δοκιμασει ΟΛΑ. Τα εχεις δοκιμασει ολα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Άχρηστος είναι αυτός που δε μαθαίνει κι ας είναι και καθηγητής πανεπιστημίου κάνεις δε γεννήθηκε να τα ξέρει όλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου.. Αλλά δεν πιάνει τιποτα σε μένα.. Δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα και σε αυτό φταίει το μυαλό μου. Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει φυσικά στη δομή και λειτουργια του εγκεφάλου μου και ούτε θα μάθω πατέ.. Σαφώς δεν τα έχω δοκιμάσει όλα, αλλά αυτά που δοκίμασα μου δείχνουν πόσο δυσλειτουργώ....Δεν εργάζομαι γιατί είμαι ανασφαλής, μένω με τους γονείς και δεν πρόκειται ποτε να ανεξαρτητοποιηθώ..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μωρε συγνωμη κι ολας που θα μιλησω λιγο πιο χυμα αλλα μπουρδες λες. Δε πιανει τιποτα...ναι εισαι η πρωτη που εχει πεσει ψυχολογικα επειδη ζει σε μια σκατα οικονομια παγιδευμενη στο περιβαλλον οπου μεγαλωσε με τους γονεις της και συνεπως και σε μια ψυχολογια του "ανημπορου παιδιου", εισαι ειδικη ανιατη περιπτωση. Φυσικα οπως καταλαβαινεις αυτο το εγραψα ειρωνικα, δεν εισαι η πρωτη ουτε η τελευταια. Συγνωμη. Ειναι πιο κλασικη και απο τη μουσικη του μπετοβεν η περιπτωση σου. Εκτος αν δεν μας τα λες ολα και εχεις παει και ειδικο και σου ειπε "σηκωνω τα χερια ψηλα". Αλλα υποθετω πως αυτο δεν ισχυει.
    Η αληθεια ειναι πως πρεπει απλα να αναλαβεις την ευθυνη του εαυτου σου και να αρχισεις να δρας...αλλα το να πεις "μαλλον ειμαι απλα φτιαγμενη απο το dna μου αχρηστη και χαζη η δε ξερω τι" ειναι πιο ευκολο και βολικο γιατι σημαινει πως δεν υπαρχει τιποτα που μπορεις να κανεις και αφηνεις τον εαυτο σου στη τυχη του...αυτο θες; Να αφησεις τον εαυτο σου στη τυχη του; Στη φαση που περνας βασικα αυτο θελεις...εχω περασει κι εγω τις μαυρες φασεις που ηθελα να ριξω κροσε μπουκετο σε οποιον μου ελεγε οτιδηποτε καλο και δεν ηθελα να ακουσω τιποτα. Ελεγα το πονο μου, αρνιομουν πεισματικα οτιδηποτε ευελπιδο η καλο μου ελεγαν και τους εβγαζα ηλιθιους και στο τελος απλα εκνευριζοταν το αλλο ατομο γιατι μπαιναμε σε λούπα τα ιδια και τα ιδια. Μαλλον σε αυτη τη φαση απλα μπηκες να γραψεις το πονο σου να το βγαλεις απο μεσα σου λοιπον, δεν εισαι ετοιμη να ακουσεις...εγω απλα θα σου πω κατι που θα σε εκνευρισει προς το παρον αλλα το πιστευω ακραδαντα: Ολα Θα Πανε Καλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Με βλέπεις πεπεισμένη στο ότι δεν θα αλλάξει κάτι στη ζωή μου προς το καλύτερο, διότι η περίπτωσή μου έχει πλέον χρονίσει... Ακόμη και η δημιουργικότητα, η εμπνευση και τα κίνητρα δεν έρχονται αυτοβούλως.. Αυτή είναι εν κατακλείδι η άποψή μου..
    υ.γ. πάσχω απο ψύχωση. Ίσως η αρρώστια ή η φαρμακευτική αγωγή να με έχουν βλάψει κάπου ανεπανόρθωτα.. Δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Κι εγώ έτσι είμαι μόνο που απέκτησα άμυνες γιατί κυκλοφορώ μόνο αυτό βελτιώθηκε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Με βλέπεις πεπεισμένη στο ότι δεν θα αλλάξει κάτι στη ζωή μου προς το καλύτερο, διότι η περίπτωσή μου έχει πλέον χρονίσει... Ακόμη και η δημιουργικότητα, η εμπνευση και τα κίνητρα δεν έρχονται αυτοβούλως.. Αυτή είναι εν κατακλείδι η άποψή μου..
    υ.γ. πάσχω απο ψύχωση. Ίσως η αρρώστια ή η φαρμακευτική αγωγή να με έχουν βλάψει κάπου ανεπανόρθωτα.. Δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε.
    Αυτοβουλως δεν δημιουργουνται οχι. Εχουν ομως περισσοτερες πιθανοτητες να επανεμφανιστουν αν εκθετεις αυτοβουλως τον εαυτο σου σε καταστασεις που το ευνοουν. Οσο χαζο και ανουσιο και αν σου φαινεται αρχικα καθε τι που θα κανεις. Ε ποτε εχεισ περισσοτερες πιθανοτητες να βοηθηθεις αν κανεις κατι η αν δε κανεις τιποτα; Και μπορει τελοσπαντων να ειναι με τροπο που δεν το περιμενες. Ειναι αφελες να πιστευουμε οτι μπορουμε να προβλεψουμε τα παντα. Οσο αφελες ειναι να προβλεψουμε οτι ολα θα μας πηγαινουν τελεια αλλο τοσο αφελες ειναι να πιστευουμε οτι ολα θα μας πηγαινουν μονο σκατα αν κανουμε κατι.
    Απο εκει και περα η ψυχωση δεν μου λεει κατι. Μην πας να βολευτεις πισω απο τη ταμπελα της ψυχωσης. Τα φαρμακα τα παιρνεις για να μπορεις να εισαι απαλλαγμενη απο συμπτωματα και να εισαι ετσι ελευθερη να επιδιωξεις μια ωραια ποιοτικη ζωη.
    Αλλιως γιατι το παιρνεις; Για να βαλεις στον εαυτο σου το στιγμα οτι "α εχω ψυχωση δεν ειναι καλα οργανωμενος ο εγκεφαλος μου δε μπορω να κανω το ενα δε μπορω να κανω το αλλο"? Οχι βεβαια...παιρνεις φαρμακα για να μπορεις να λειτουργεις κανονικα. Για να λυπασαι και να χαιρεσαι να προσπαθεις και να επιτυγχανεις η να αποτυγχανεις οπως ο οποιοσδηποτε καθημερινος μεσος ανθρωπος. Μπορει να μην εχεις βρει ακομα τη καλυτερη φαρμακευτικη θεραπεια για εσενα η δοσολογια, η μπορει απλα περα απο το κομματι της ψυχωσης να σε καταβαλλει η θλιψη (δε θα πω καταθλιψη δε μπορω να σε διαγνωσω κι ολας)....αλλα αυτο δε σημαινει πως δεν μπορεις να βρεις μια ισορροπια. Απλα οκ θελει λιγο κουραγιο παραπανω...δεκτο. Δεν μπορω να καταλαβω τι περνας. Αλλα εχω δει ανθρωπο που αγαπω να σηκωνει τα χερια ψηλα και να κρυβεται πισω απο τη διαγνωση του με αποτελεσμα να απομονωθει κοινωνικα και να μεινει πισω στη ζωη ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ. Το εβλεπα πως δεν υπηρχε λογος και πολλες φορες χρησιμοποιουσε τη διαγνωση του σαν δικαιολογια επειδη δεν ειχε κουραγιο. Μια χαρα εξυπνη συγκροτημενη κοπελα σε βλεπω και απλα εισαι πολυ πεσμενη ψυχολογικα...μην κανεις την ιδια μαλακια. Εγω το αποκλειω πως εχεις υποστει ανεπανορθωτη ζημια, δεν εχουν σημασια οι επιμερους λεπτομερειες της περιπτωσης σου, μπορεις να επιδιωξεις μια ποιοτικη ζωη οπως αγαπας.

  9. #9
    Κορίτσι πόσο καιρό είναι που γνωρίζεις για την ψύχωση?
    Να υποθέσω πως το 88 στο νικ σου είναι ημερομηνία γέννησης και είσαι 29?
    Εγινε κάτι τον τελευταίο χρόνο και σε έριξε τόσο ή ήταν έτσι απλά η ώρα του για να γίνει?
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ήταν απλά να γίνει κι έγινε... Λένε ότι πιέστηκα στο εξωτερικό με δουλειές και σπουδες... Εγώ πιστεύω θα γινόταν ούτως ή αλλως... 28 είμαι και έχω ψύχωση από τα 25..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ρε συ κορίτσι κι εγώ από πίεση το έπαθα δεν αντέχει κανένας την πίεση μόνο αυτοί που πήγαν στρατό για τα κορίτσια δε ξέρω εγώ μετά το στρατό αντέχω την πίεση πριν τίποτα κάπως πρέπει να ενεργοποιηθείσ πάλι δεν μπορείς να πας εθελόντρια κάπου δε σε ενδιαφέρει κάτι?
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Δεν με ενδιαφέρει τίποτα.. Σε όλα είμαι σκράπας. Έτσι νιώθω τουλάχιστον.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ρε συ ποιος είναι καλός σε όλα όλοι σε κάποια κομμάτια χάνουμε εμείς με την ψύχωση ένα παραπάνω προσπάθησε κι εγώ έτσι ένιωθα άλλα είδα ότι δεν είναι έτσι με τα χρόνια προσπάθειας
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Είμαι άχρηστη σε όλα. Η ζωή μου δεν έχει νόημα. Πιστεύω πλέον ακράδαντα πως είναι εφικτό λόγω dna και γονιδίου να υπάρχουν άνθρωποι παντελώς άχρηστοι, όπως είμαι εγώ.. Όλη μέρα κοιμάμαι και σερφάρω στο νετ. Αυτή είναι κατά βάσην η ζωή μου... Δεν έχω όρεξη για τίποτα και σε τίποτα δεν είμαι καλή. Ελπίζω κι εύχομαι να πεθάνω σύντομα... Έχω βέβαια όνειρα, όπως το να παντρευτώ΄και να κάνω ένα παιδάκι, αλλά πώς θα το μεγαλώσω το παιδί και πώς θα ανταπεξέλθω σε ένα νοικοκυριό χωρίς διάθεση κι ενώ θα κοιμάμαι όλη μέρα? Τίποτα.. ένα γαμώτο απλά για τα χρόνια που περνούν.
    Απλά δεν έχεις βρει το κίνητρο στην ζωή σου.Για να αλλάξεις πρέπει πρώτα απ'όλα να το θέλεις και να βρεις τρόπους για να αλλάξεις....
    Καθισμένη στο κρεβάτι σου και μην κάνοντας τίποτα για αλλαγή-απλά θα μεγαλώνει η μελαγχολία σου.
    Αχρηστος είναι ο άνθρωπος που το πιστεύει για τον εαυτό του.

    Μήπως να έπαιρνες κάποιες πρωτοβουλίες;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Είναι θέμα προσωπικότητας και λειτουργίας εγκεφάλου... Διακατέχομαι από : υπνηλία, έντονο αίσθημα κόπωσης και κονωνικό άγχος. Από τα 17 που έπιασα την πρώτη δουλειά μου διαπίστωσα ότι δεν είμαι για πολλά πολλά...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Απλα για να τα πω
    By numbsoul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-2013, 13:13
  2. ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ
    By eutuxia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 18-01-2013, 15:41
  3. ενα γεγονος που σας εκανε να κρατατε το στομαχι σας απο τα γελια
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 10-06-2012, 12:26
  4. Το 10.000ο ποστ μου ειναι γεγονος...:)
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 10-08-2011, 14:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •