φαρμακα κ συκωτι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    φαρμακα κ συκωτι

    θα ηθελα να παντηθει απο ανθρωπους που εχουν ηδη παρει ή παιρνουν πολλα φαρμακα , να μου πουν αν εχουν καποιο θεμα με το συκωτι..
    λογω νοσου graves παιρνω καθημερινα T4 K unimazole, λογω στρες- καταθλιψης effexor 75mg 1 χαπι, λογω ουρολοιμωξης αντιβιωση 1000 mg κ εχω λιγο θορυβηθει..
    επαιρνα κ λυρικα κ μου κοψε το βραδινο εδω κ 10 μερες κ σημερα εκοψα το πρωινο...κ τελος το λυρικα...γενικα ειμαι καλα..
    αν εξαιρεσεις οτι κατουραγα αιμα απο την ουρολοιμωξη...πφφφ! ;:D

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλημέρα :-)

    Βλέπω απέκτησες και νέο άγχος.
    Αυτό με το δίκιο σου βέβαια :-)

    Και εγώ επειδή παίρνω και έπαιρνα πολλά φάρμακα πάντα βάζω την γιατρό μου και μου γράφει κάθε εξάμηνο εξετάσεις για το συκώτι τα ηπατικά ένζυμα sgot, sgpt, γ-gpt και επίσης ουρία-κρεατινίνη για τα νεφρά που επίσης ταλαιπωρούνται από τα φάρμακα...

    Πλέον δυσκολεύεται πολύ να τις γράψει σαν ψυχίατρος γιατί όλοι οι γιατροί έχουν πλαφόν στις εξετάσεις που γράφουν και παρότι θεωρητικά γράφονται σαν "παρενέργειες φαρμάκων" δύσκολα μου τις γράφει πχ τώρα δεν μπόρεσε στο σύστημα να τις περάσει και έχω 6μηνο να τις δώ τις μετρήσεις μου...

    Παλαιότερα που είχα μπλέξει σε μια γιατρό που μου έγραφε πολλά φάρμακα σε μεγάλες δόσεις είχα ανεβασμένα νούμερα είναι η αλήθεια όχι τίποτα πέρα από τα όρια απλά ανεβασμένα για τα δεδομένα μου εντός οριών όμως...

    Τότε είχα τσιμπήσει ένα κουτί Milk Thistle (γαιδουράγκαθο) και είχαν πέσει στον πάτο τα ηπατικά σαν συκώτι εφήβου ένα πράγμα :-)

    Αλλά δεν το συνέχισα γιατί παρενέβεναι στην δράση του αντικαταθληπτικού και δεν απορροφόνταν σωστά...

    Απο τότε προσπαθώ να παίρνω όσο το δυνατό λιγότερα φάρμακα και ποντάρω σε διατροφή, βιταμινες και βότανα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παιρνω 6-7 ψυχιατρικα φαρμακα..δε μου εχουν πειραξει τιποτα τα συγκεκριμενα, εκτος απο την προλακτινη.
    παλιοτερα στο συκωτι με ειχε πειραξει το tegretol και μου το κοψανε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σκεφτομαι να ξεκινησω να πινω αφεψημα αγριαδας,..καθαριζει συκωτι, νεφρα κ καθαριζει απο αμμους στα νεφρα..επηρρεαζει λες το εφεξορ?
    κ γιατρο να ρωτησω δεν θα ξερει γιατι ειναι λιγο ασχετοι απο βοτανα..
    επισης θεωρεις οτι παιρνω λιγα φαρμακα ή πολλα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δεν υπάρχει πολλά η λίγα φάρμακα καθώς παίρνεις ότι ο οργανισμός σου χρειάζεται.
    Δεν φαίνονται πολλά.
    Ειδικά το εφφεξόρ στα 75μγ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ.

    Και εγώ που ρώταγα για το γαιδουράγκαθο δεν ήξεραν αλλά μου πέταγε όλο το αντικαταθληπτικό ήταν σαν να μην έπαιρνα αντικαταθληπτικό όσο έπαιρνα γαιδουράγκαθο ξαναέπεφτα σε κατάθλιψη/άγχος/κρίσεις πανικού ταχύτατα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    για τα ψυχολογικα μονο effexor παιρνεις αν καταλαβα καλα.
    απο οσο διαβαζω τωρα στο ιντερνετ δε βρισκω καποια σχεση μεταξυ effexor και συκωτιου.βεβαια επειδη ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κανε εξετασεις 1 φορα το χρονο.ρωτα το γιατρο σου αν υπαρχει αυτη η παρενεργεια σε αυτο το φαρμακο.αν και πιστευω αν επαιζε κατι τετοιο θα σου ειχε πει απο μονος του να κανεις εξετασεις αιματος 1-2 φορες το χρονο.
    εμενα ετσι μου ειχε κανει η ψυχιατρος μου τοτε που επαιρνα tegretol.ανα 6μηνο εξετασεις
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οκ δεν παιρνω τιποτα αλλο..ουτε βοτανι λοιπον..τωρα που ηρεμησα δεν θελω να ξαναπαθω στρες..τελος..
    θα παρω κτ ην αντιβιωση 10 μερες κ τελος κ αυτη μετα.
    για το graves παιρνω χαμηλα mg λογω συντηρησης..
    οποτε το πιο δυνατο στην ουσια ειναι η αντιβιωση αυτη τη στιγμη.
    που ειναι 1000αρα..το λυρικα κοπηκε οποτε πιστευω να μαι οκ..δεν ξερω ρε παιδια.
    παλαιοτερα οταν ξεκινησα το unimazole ανεβηκας εκτος οριου οι τρανσαμινασες κ παραλιγο να παθω φαρμακευτικη ιπατιτιδα..ενιωσα μια φαγουρα σε ολο το σωμα κ πηρα τον γιατρο τηλ, μολις του το πα μου κανει "ωχ..εφυγες τωρα για εξεταση στις τρασναμινασες" παω κανω κ μολις ακουσε το νουμερο εφριξε κ μου χαμηλωσε την δοση..απο τοτε δεν ξαναπαρουσιασα αυξηση τρανσαμινασων..κ με εχει στην χαμηλοτερη δοση 5gm.τοτε επαιρνα 40 mg.
    επιπλεον δεν πινω ποτε αλκοολ..εχω να πιω αλκοολ 13 χρονια.

Similar Threads

  1. Φάρμακα για μια ζωή;
    By panos21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-2015, 16:21
  2. sos sos φαρμακα!
    By Μερμηγκας in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 70
    Last Post: 23-05-2015, 08:28
  3. Replies: 9
    Last Post: 17-08-2011, 12:49
  4. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2010, 10:30
  5. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 22:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •