Εχετε μπλεξει ποτέ με ΝΑΡΚΙΣΣΟ; - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 16 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 239
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Νεφέλη.........δεν απαντάς στο σχόλιό μου και λυπάμαι......Θα ήθελα όμως να σου πω ότι διάβασα λίγο από την ιστορία σου και ένα έχω να πω. Ο ψυχοθεραπευτής σου ήταν επικίνδυνος!!!!!!! Εκτός από τελείως άσχετος προφανώς δεν είχε πτυχίο, ήταν και ψυχικά διαταραγμένος και το λέω έτσι γιατί μάλλον δεν έπαιρνε τα φάρμακά του. Που έμπλεξες ρε συ!!!!!!

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ακόλουθους θέλει. Αυλικούς για να κανει το κομματι του και να τον αποθεωνουν.
    Κι οσο αποθεωνεται, τοσο αυτος να τους χειριζεται.

    με τσαντιζει που πουλανε μουρη ηθικολογου απο πανω.
    οντως δεν εχουν φιλους, κοιτανε να σε υποχρεωσουν με εξυπηρετησεις και μετα σε δενουν σαν το γαιδουρι και δεν μπορεις να ξεφυγεις. Και μουτρα να ριξεις κολλανε πανω σου σαν βδελλες...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι, οντως μπορει να μην ειμαστε ετοιμοι.
    Αυτο μονο ο καθενας απο εμας το ξερει για τον εαυτο του.
    Εγω προσωπικα ημουν παραπανω δεκτική απο οσο θα επρεπε κι επειδη τον ειδα αυθεντία τον τυπο κι επειδη ημουν και ανθεκτική στην συναισθηματικη κακοποιηση (λογω νάρκισσου στην οικογένεια), εφαγα το αγγούρι κι ελεγα και ευχαριστω.
    Ολα ειναι σχετικα...
    Εσύ πέρασες μεγάλο Γολγοθά Νεφέλη.... ήσουν στο άλλο άκρο ναι.
    Πάτησε ακριβώς πάνω στο πρόβλημα σου και ήρθε κι έδεσε.
    Να λες καλά που γλίτωσες...

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ο ναρκισσος ετοιμος για συμπαρασταση και καφε;; ποτε των ποτων μονο για τον εαυτο του ειναι ΕΚΕΙ

  5. #80
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Νεφέλη.........δεν απαντάς στο σχόλιό μου και λυπάμαι......Θα ήθελα όμως να σου πω ότι διάβασα λίγο από την ιστορία σου και ένα έχω να πω. Ο ψυχοθεραπευτής σου ήταν επικίνδυνος!!!!!!! Εκτός από τελείως άσχετος προφανώς δεν είχε πτυχίο, ήταν και ψυχικά διαταραγμένος και το λέω έτσι γιατί μάλλον δεν έπαιρνε τα φάρμακά του. Που έμπλεξες ρε συ!!!!!!
    Διαβαζα αυτο που εστειλες.
    Συμφωνω απολυτα για τους χειριστικους ανθρωπους, ετσι ειναι οπως τα λεει.
    Κι εγω δυστυχως, οπως ειπα και παραπανω, εκτος του ψυχοτετοιου που με διελυσε και ηταν ναρκισσος και χειριστικος και ασχετος και επικίνδυνος, ειχα και στο σπιτι μου μεσα την ιδια χειριστικη συμπεριφορα και εχω περασει πολυ ασχημες καταστασεις.
    Σε καταλαβαινω απολυτα για το θεμα της μάνας σου.
    Τα ιδια περασα κι εγω. Απλα τωρα δεν ζω πια μαζι της γιατι εχω δικη μου οικογένεια. Αλλα και τωρα τα ιδια κανει. Απο μακρια βεβαια.

  6. #81
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Να σου πω ένα δικό μου παράδειγμα για να καταλάβεις;
    Κι εγώ έχω υπάρξει θύμα χειριστικού ανθρώπου όπως και πολλοί άλλοι επίσης. Όταν είμαστε σε αυτή την φάση, ειδικά όταν μιλάμε για σχέση γονιού παιδιού είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθείς οτι ο γονιός σου σε χειρίζεται. Δεν θες να το παραδεχτείς. Γιατί όταν το παραδεχτείς αυτομάτως προκύπτουν και οι δικές σου ευθύνες :τι κάνω τώρα για αυτό; πως το σταματάω; πού βάζω τα όρια μου; Πολλές φορές λοιπόν άθελα μας θυματοποιούμαστε. Δεν είναι κάτι τραγικό, σε πολλούς συμβαίνει. Δεν σημαίνει οτι μας αρέσει να είμαστε θύματα ή φταίμε, αλλά επειδή φοβόμαστε να πάρουμε την ευθύνη του εαυτού μας, γιατί μπορεί να είναι και αντικειμενικά δύσκολες οι συνθήκες, κολλάμε κάπως στο να μυρικάζουμε την κατάσταση μας και δεν κάνουμε κάτι δραστικό για να αλλάξει.

    Το οτι η μητέρα σου είναι χειριστική, φυσικά και δεν είναι δική σου ευθύνη, δεν φταις εσύ. Και είναι μεγάλο βήμα το οτι μπόρεσες και το είδες και μπορείς τώρα να το λες. Αυτό σου ανοίγει δρόμους αυτομάτως και ευθύνη όμως. Τώρα έσυ πρέπει να βρεις τρόπους να πάψει να σε χειρίζεται, πρέπει να θωρακίσεις τον εαυτό σου από αυτό. Και αυτό είναι σαφώς δουλειά ενος καλού θεραπευτή να στο μάθει!
    Ελισάβετ συμφωνώ........Δεν μπορούσε να μου τα πει έτσι απλά και ο ψυχοθεραπευτής μου; Λογική είμαι νομίζω........ Το ότι άργησα να το καταλάβω είναι γιατί κανείς ποτέ δεν μου το εξήγησε.......Και ξέρεις τι διάβασα στο άρθρο; Αν κάνεις αυτό (κάτι έλεγε δεν θυμάμαι) είσαι στο έλεος του χειριστικού ατόμου, κι εγώ έτσι αισθάνομαι συνέχεια!!!! Να σε ρωτήσω κάτι; Όταν λες ευθύνη τι εννοείς; Η ηλίθια μου χει καταστρέψει τη ζωή! Τι μπορώ να κάνω; Ψυχοθεραπευτή καλό δύσκολα να βρω αν και θέλω!! Όταν λες να πάρω την ευθύνη εννοείς να βρω δουλειά; Το πιστεύεις ότι είχα ψάξει για δουλειά (τώρα δεν είμαι έτοιμη ακόμα γιατί έχω υποτροπιάσει ούτε τότε ήμουνα που έψαχνα αλλά ήθελα να ξεφύγω) είχε πάρει τηλέφωνο τους εργοδότες για να μην με πάρουν;;; Μιλάμε για τρέλα η γυναίκα!! Και ο γιατρός μου αυτός ο καλός γιατρούλης που υποτίθεται ότι με βοήθαγε, όταν του είπα πως η μάνα μου είναι κακιά μου λέει τι έχει φτερά διαβολικά και ουρίτσα με ειρωνευόταν κιόλας!!!!!!!!!!!!!

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μιας και ξέρετε από νάρκισσους βλέπω κορίτσια να ρωτήσω.... ο νάρκισσος μπορεί στην αρχή να σε αποθεώνει; Να σε κάνει να νιώθεις σπουδαίος και να σε κολακεύει συνεχώς ώστε να μπορεί στη συνέχεια να σε χειρίζεται καλύτερα;

  8. #83
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Διαβαζα αυτο που εστειλες.
    Συμφωνω απολυτα για τους χειριστικους ανθρωπους, ετσι ειναι οπως τα λεει.
    Κι εγω δυστυχως, οπως ειπα και παραπανω, εκτος του ψυχοτετοιου που με διελυσε και ηταν ναρκισσος και χειριστικος και ασχετος και επικίνδυνος, ειχα και στο σπιτι μου μεσα την ιδια χειριστικη συμπεριφορα και εχω περασει πολυ ασχημες καταστασεις.
    Σε καταλαβαινω απολυτα για το θεμα της μάνας σου.
    Τα ιδια περασα κι εγω. Απλα τωρα δεν ζω πια μαζι της γιατι εχω δικη μου οικογένεια. Αλλα και τωρα τα ιδια κανει. Απο μακρια βεβαια.
    Πωπω άστα να πάνε!!!!!!!!!!
    Έχω και άλλους χειριστικούς ανθρώπους γύρω μου αλλά η μάνα μου είναι τοπ!!!!!! Εμένα δεν μ' αφήνει να παντρευτώ, έχουμε και τέτοια ωραίαα!!!!!!!!!! Και κατηγορεί τους άλλους ότι με κάνουνε χάλια αφού επεμβαίνει στη ζωή μου 100% ενώ αυτή είναι που με κάνει και υποτροπιάζω!!!!! Γιατί δεν μας λέει η anxious τι πρέπει να κάνουμε αφού βλέπει ότι όντως υπάρχει πρόβλημα;; Ψυχοθεραπευτή καλό που να βρω δεν υπάρχουν!!!!!!!

  9. #84
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μιας και ξέρετε από νάρκισσους βλέπω κορίτσια να ρωτήσω.... ο νάρκισσος μπορεί στην αρχή να σε αποθεώνει; Να σε κάνει να νιώθεις σπουδαίος και να σε κολακεύει συνεχώς ώστε να μπορεί στη συνέχεια να σε χειρίζεται καλύτερα;
    Εγώ νομίζω δεν έχει να κάνει το αν είναι νάρκισσος με το αν σε χειρίζεται, έγραψα εδώ γιατί ταύτισα κάπως τη μάνα μου, έτυχε και είναι και νάρκισσος, δεν σημαίνει όμως ότι γι'αυτό είναι χειριστική, ή αν ήταν χειριστική ότι θα ήταν απαραίτητα και νάρκισσος, ας μας πει και η Νεφέλη όμως τη γνώμη της!!!!

  10. #85
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μιας και ξέρετε από νάρκισσους βλέπω κορίτσια να ρωτήσω.... ο νάρκισσος μπορεί στην αρχή να σε αποθεώνει; Να σε κάνει να νιώθεις σπουδαίος και να σε κολακεύει συνεχώς ώστε να μπορεί στη συνέχεια να σε χειρίζεται καλύτερα;
    Ναι!!!!!
    Αυτο κανει. Σου τονιζει τα καλα, σε κανει να αισθανεσαι μοναδικη, σε αποθεωνει μεχρι να σε φερει εκει που θελει και να αρχισει το εργο του.
    Μετα σε εχει στη σωστη θέση για να δουλεψει το πραγμα.
    Δυο θαυμασια πλασματα δεν μπορει ομως να υπαρχουν. Εκεινος ειναι ξεκαθαρα πιο θαυμασιος απο σενα, παρολο που σε αποθεωσε στην αρχη.
    Μετα την αποθεωση, ερχεται η αποδόμηση. Και πιστεψε με, ειναι τοσο καλα μεθοδευμενη που δεν παιρνεις χαμπαρι....
    Οταν καταλαβεις τι γίνεται, ειναι αργα. Στην εχει κανει τη ζημια.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μιας και ξέρετε από νάρκισσους βλέπω κορίτσια να ρωτήσω.... ο νάρκισσος μπορεί στην αρχή να σε αποθεώνει; Να σε κάνει να νιώθεις σπουδαίος και να σε κολακεύει συνεχώς ώστε να μπορεί στη συνέχεια να σε χειρίζεται καλύτερα;
    Στην αρχη ναιιιιιι, πως αλλιως θα σε κερδισει? σου ταζει λαγους και πετραχηλια, σιγα σιγα κτιζει την εξαρτηση σου, σε απομονωνει, σε σαμποταρει, παταει πανω στην αδυναμια σου και σε χειριζεται.
    Στην αρχη ειναι εντυπωσιακος, γυαλιστερος, τραβαει την προσοχη με τη μορφωση, τις γνωσεις, το μεγαλειο του. Εχει λαμψη, αερα, αυτοπεποιθηση, πουλαει ανθρωπια. Και αφου εξαρτηθεις σε σφαζει με το γαντι....Σε ελεγχει απολυτα, σε εχει του χεριου του.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    .
    Δυο θαυμασια πλασματα δεν μπορει ομως να υπαρχουν. Εκεινος ειναι ξεκαθαρα πιο θαυμασιος απο σενα, παρολο που σε αποθεωσε στην αρχη.
    Μετα την αποθεωση, ερχεται η αποδόμηση. Και πιστεψε με, ειναι τοσο καλα μεθοδευμενη που δεν παιρνεις χαμπαρι....
    ειδικα στο ερωτικο-συντροφικο κομματι ειναι συνηθες, δυστυχως.
    και τακτικη πολλων αντρων!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #88
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Εγώ νομίζω δεν έχει να κάνει το αν είναι νάρκισσος με το αν σε χειρίζεται, έγραψα εδώ γιατί ταύτισα κάπως τη μάνα μου, έτυχε και είναι και νάρκισσος, δεν σημαίνει όμως ότι γι'αυτό είναι χειριστική, ή αν ήταν χειριστική ότι θα ήταν απαραίτητα και νάρκισσος, ας μας πει και η Νεφέλη όμως τη γνώμη της!!!!
    Δεν ειναι απαραιτητο ολοι οι χειριστικοι ανθρωποι να ειναι και ναρκισσοι.
    Οι διαπιστωμενοι ναρκισσοι ομως εχουν ως βασικο τους προτέρημα, τον απολυτο χειρισμο των αλλων. Ειδικα των ευαλωτων και ανυποψίαστων που θα πεσουν στα χερια τους.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Ελισάβετ συμφωνώ........Δεν μπορούσε να μου τα πει έτσι απλά και ο ψυχοθεραπευτής μου; Λογική είμαι νομίζω........ Το ότι άργησα να το καταλάβω είναι γιατί κανείς ποτέ δεν μου το εξήγησε.......Και ξέρεις τι διάβασα στο άρθρο; Αν κάνεις αυτό (κάτι έλεγε δεν θυμάμαι) είσαι στο έλεος του χειριστικού ατόμου, κι εγώ έτσι αισθάνομαι συνέχεια!!!! Να σε ρωτήσω κάτι; Όταν λες ευθύνη τι εννοείς; Η ηλίθια μου χει καταστρέψει τη ζωή! Τι μπορώ να κάνω; Ψυχοθεραπευτή καλό δύσκολα να βρω αν και θέλω!! Όταν λες να πάρω την ευθύνη εννοείς να βρω δουλειά; Το πιστεύεις ότι είχα ψάξει για δουλειά (τώρα δεν είμαι έτοιμη ακόμα γιατί έχω υποτροπιάσει ούτε τότε ήμουνα που έψαχνα αλλά ήθελα να ξεφύγω) είχε πάρει τηλέφωνο τους εργοδότες για να μην με πάρουν;;; Μιλάμε για τρέλα η γυναίκα!! Και ο γιατρός μου αυτός ο καλός γιατρούλης που υποτίθεται ότι με βοήθαγε, όταν του είπα πως η μάνα μου είναι κακιά μου λέει τι έχει φτερά διαβολικά και ουρίτσα με ειρωνευόταν κιόλας!!!!!!!!!!!!!
    Το να πάρουμε την ευθύνη του εαυτού μας δεν είναι καθόλου εύκολο sad, για κανέναν. Είναι επίπονο και τρομακτικό τις περισσότερες φορές αλλά είναι επίσης απελευθερωτικό στο τέλος. Ας πούμε το να πάρω την ευθύνη του εαυτού μου απέναντι σε ένα χειριστικό άτομο για μένα σημαίνει κατα αρχήν οτι θα πρέπει να παραδεχτώ οτι εγώ άθελα μου και εν αγνοία μου του επιτρέπω να με χειρίζεται. Πρέπει να βρω τα τρωτά μου σημεία. Πρέπει να βρω τι με κρατάει με αυτό το άτομο για να μπορέσω να αποδεσμευτώ. Αυτό πολλές φορές μπορεί να είναι και πρακτικά δύσκολο αν όπως λες εσύ ζεις με την μητέρα σου και δεν έχεις δικά σου χρήματα για να ζήσεις μόνη σου. Όμως όσο συνεχίζω να βλέπω τον εαυτό μου ως θύμα, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα αλλάξει τίποτα. Ας πούμε μπορείς να σκεφτείς οτι δεν ήσουν θύμα με την μητέρα σου, οτι απλά βρέθηκες σε πιο αδύναμη θέση για κάποιους λόγους. Πρέπει να απελευθερωθείς όμως πρώτα και από τον θυμό που τώρα λογικά νιώθεις για εκείνη. Αυτό θα είναι καλό για σένα.

  15. #90
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Στην αρχη ναιιιιιι, πως αλλιως θα σε κερδισει? σου ταζει λαγους και πετραχηλια, σιγα σιγα κτιζει την εξαρτηση σου, σε απομονωνει, σε σαμποταρει, παταει πανω στην αδυναμια σου και σε χειριζεται.
    Στην αρχη ειναι εντυπωσιακος, γυαλιστερος, τραβαει την προσοχη με τη μορφωση, τις γνωσεις, το μεγαλειο του. Εχει λαμψη, αερα, αυτοπεποιθηση, πουλαει ανθρωπια. Και αφου εξαρτηθεις σε σφαζει με το γαντι....Σε ελεγχει απολυτα, σε εχει του χεριου του.
    ....σε σφαζει με το γαντι!
    Συμφωνω και επαυξάνω!
    Κι ολα γινονται οπως το λες: σιγα σιγα....για να χτιστει ως επανω η εξάρτηση, η αυθεντια, η εμπιστοσυνη, η αναγκη σου γι'αυτον.
    Η ζωη σου μετα ειναι απολυτα δεμενη με αυτον. Τιποτα δεν νοειται χωρις την δικη του παρέμβαση, έγκριση, αποφαση.

Page 6 of 16 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. έχετε νιώσει ποτέ ευτυχισμένος/η?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2013, 01:20
  2. εχετε χρησιμοποιησει ποτε???
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2012, 08:24
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •