Υπαρχει καποιο φαρμακο που σε βοηθαει να κοψεις το αλκοολ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Είχα ακούσει από μια καθηγητριά μου πως υπάρχουν χάπια που τα παίρνει ο πελάτης στη διάρκεια της θεραπείας και προκαλούν εμετό εάν καταναλώσει αλκοόλ. Τώρα φάρμακο για να κόψεις το ποτό μαχαίρι, ακόμα δεν υπάρχει! Βέβαια, επειδή ο αλκοολισμός ουσιαστικά είναι \'σύμπτωμα\' , είναι λίγο ανόητο να κόψεις το ποτό χωρίς ουσιαστική θεραπεία.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1
    rwta to giatro sou gia to stedon oson afora th diakoph tou alkool,keep.meiwnei ta sterhtika...tou alkool

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    3
    Καλησπερα.
    Εμαι 17 μηνες καθαρος απο το ναρκωτικο που ακουει στο κωδικο ονομα \"αλκοολ\",και αλκοολικος.Τα πιο πολλα απο τα παραπανω που διαβασα τα εχω βιωσει.Ο αλκοολισμος ειναι μια πολυδιαστατη ψυχολογικη νοσος,βαρια θα την χαρακτηριζα,και η απεξαρτηση ειναι αργη και δυσκολη.Με πατερα αλκοολικο και μανα που παλευε ΚΑΚΩΣ να συμμαζεψει τα ασυμμαζευτα στο σπιτι...Αποψη μου ειναι οτι το αλκοολ κοβεται μονο με συμμετοχη σε ομαδικα προγραμματα ΑΛΚΟΟΛΙΚΩΝ και παραλληλη ατομικη υποστηριχτικη ψυχοθεραπεια.Αλλοι \"φιλοι\" αλκοολικοι που κατεφυγαν σε αλλες μεθοδους,δεν βλεπω να τα καταφερνουν.Παγιδα κατα την αποψη μου και την εμπειρια μου παντα,ειναι το να προσπαθησει καποιος να διορθωσει τα ψυχολογικα του προβληματα πρωτα,και σαν κερασακι στην τουρτα να φυγει και το αλκοολ.Ο ευκολος τροπος,αλλα μαλλον ο ΜΗ τροπος...Ο τροπος που βλεπω εγω να λειτουργει ειναι:αποχη πρωτα και ταυτοχρονη θεραπεια.Πληρης αποχη ομως.Ο δυσκολος τροπος...Απαραιτητη προυποθεση η συνειδητη αποφαση και πιθανη το \"πιασιμο\" του προσωπικου μας \"πάτου\".Καλη τυχη σε οποιον παλευει μ αυτον τον δαιμονα...Ειναι πολυ υπουλο πραμμα.Το νομιμο!!
    ΥΓ:Αν καποιος ψαχνει ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ βοηθεια,ας μου στειλει mail.Το καλυτερο που εχει ομως να κανει,ειναι να ψαξει να δει τι του ταιριαζει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Αναρωτιέμαι τι γίνεται αν αναμίξει κανείς αντιψυχωτικά φάρμακα με αλκοολούχο ποτό..μιλάω για αρκετό αλκοόλ...παραπάνω από ένα δύο ποτηράκια..

  5. #20
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Originally posted by vince
    Αναρωτιέμαι τι γίνεται αν αναμίξει κανείς αντιψυχωτικά φάρμακα με αλκοολούχο ποτό..μιλάω για αρκετό αλκοόλ...παραπάνω από ένα δύο ποτηράκια..
    Πολύ επικίνδυνο μου ακούγεται, Vince. Στα νιάτα μου έκανα κάτι παρόμοιες κουταμάρες (αλκοόλ + ηρεμιστικά) και προέκυψαν καραμπινάτες κρίσεις επιληψίας, και μάλιστα από εκείνες που δεν τις νιώθεις να έρχονται αλλά ξεραίνεσαι ξαφνικά και πέφτεις σαν μολύβι. Είχα πολύ άσχημα χτυπήματα στο πρόσωπο εξαιτίας τέτοιων κρίσεων. Και βέβαια, μετά οι πονοκέφαλοι είναι κάτι το ασύλληπτο. Ξέχνα το!!!!!!!!!!

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μπορώ να σκεφτώ αρκετά ενδεχόμενα, κανένα θετικό....Μπορεί το αποτέλεσμα να είναι υπερβολική καταστολή, μπορεί να μειωθεί η αποτελεσματικότητα του αντιψυχωτικού, μπορεί να προκληθούν περαιτέρω συμπτώματα. Έτσι κι αλλιώς η υπερβολική λήψη αλκοόλ έχει απρόβλεπτα αποτελέσματα σε οποιονδήποτε.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Απλά αναρωτιόμουν τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος θελήσει να πιει λίγο παραπάνω χωρίς όμως να αγνοήσει την φαρμακευτική του θεραπεία..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δε νομίζω ότι για μια φορά θα έχεις πρόβλημα,εγώ δεν είχα.
    Μην το παρακάνεις όμως :)
    Επίσης θα διαπιστώσεις ότι ζαλίζεσαι πιο εύκολα

  9. #24
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Συμφωνώ απόλυτα με το thanatiforos. Εγώ κατάφερα επιτέλους να μείνω τελείως καθαρή από το αλκοολ εδώ κ 9 μήνες. Σίγουρα μόνο σου δεν το κόβεις. Πολές φορές το είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου αλλά ποτέ δεν κατάφερνα να το κάνο . Αντίθετα η ποσότητα αυξανόταν κάθε φορά. Τελικά ζήτησα τη βοήθεια ειδικού. Δεν πήγενε άλλο......
    Επίσης μη δοκιμάσετε αντικαταθλυπτικά ή αντιψυχωτικά χάπια με αλκοολ. Καλό θα ήταν καθόλου γιατί το σοβαρότερο που μπορεί να προκαλέσει είναι διακοπή καρδιάς.
    όσο για το αν υπάρχει φάρμακο η απάντηση είναι όχι τουλάχιστον ακόμη.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    10
    Το αλκοολ μαζι με την οποιαδειποτε ουσια και να παιρνεις αυτοματος μεγαλωνει το εφε της.Ειτε πινεις ποτο μαζι με φαρμακα,ειτε ποτο μαζι με κοκα,ειτε ποτο μαζι με χασις θα εχεις πολυ μεγαλυτερη διαρκεια στην δραση της ουσιας.Εγω παιδια ειμαι απο τους χρηστες που επινα ενα μπαφο ας πουμε,1-2 γραμμες και 10 ποτα.Το κεφαλι γινοταν πυραυλος.Αυτα βεβαια μεχρι 5 χροννια πριν που ξεκινησαν τα προβληματα.Σημερα επειδη το κοινωνικο επιπεδο που ανηκω ειναι καπως δεν μπορω να κανω τιποτα απο τα παραπανω εκτος απο το να πινω καποια ποτα.Το προβλημα που εχω με το ποτο ειναι τελικα μεγαλυτερο απο αυτο που φανταζομουνα.Ενω τα μπαφια και τις κοκες τις εστειλα σχετικα ευκολα το ποτο δυστηχως ακομα και τωρα δεν μπορω εντελως να το διακοψω.Και κρασι θα πιω και βοτκα αλλα με την μεζουρα που λενε.Το κακο ειναι οτι ακομα και με την μεζουρα το οριο να την ξεπερασεις ειναι τοσο ευκολο που εκει ακριβως ειναι το υπουλο του θεματος.Μακρια παιδια απο εξαρησεις και ναρκωτικα.Οτι σου δινουν μια μερα στο παιρνουν πισω επι 2.Δανεικα και με τοκο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Είχα παρακολουθήσει μια εκπομπή στην τηλεόραση και ανέφερε ότι στην κλινική Αγιος Νικόλαος στον Πειραιά υπάρχει γιατρός που ασχολείται με απεξαρτήσεις.Μάλιστα η θεραπεία κρατά μια μέρα καθαρίζει το αίμα νομίζω απο τις ουσίες και μπορείς να επανέλθεις ΄με καθαρό πλέον τον οργανισμό μίλησε και για ουσίες και για το ποτό

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    10
    η καλυτερη θεραπεια γιοτα ειναι η αποχη για 1-2 χροννια απο το οτιδειποτε εχει να κανει με το ΚΝΣ.ουτε καφε εμενα μου ειπε ο γιατρος.Γυμναστικη,δυναμικ α αθληματα(μποξ,κικ μποξ κτλ) και πολυ σεξ.Ειναι κατι που το εφαρμοσα και γρηγορα ξεπερασα τα σωματικα που ειχαν εμφανιστει απο την χρονια χρηση που εκανα σε κοκα ,ποτο και μπαφους.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Eνα μεγάλο μπράβο γιατί αποδεικνύεις ότι όταν πραγματικά προσπαθήσεις το καταφέρνεις καθώς επίσης το μνμ που στέλνεις σε όλους και ειδικά στα παιδιά μακριά απο αυσίες

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    10
    Δεν ειμαι μικρο παιδι γιοτα μου.Εχω περασει τα τριαντα και εκανα χρηση απο τα 15.Εχω πιει και εγω δεν ξερω τι.ποτε δεν εγινα εξαρτημενος μιας και παντα ειχα αποχες απο την χρηση αλλα οταν αρχισαν τα προβληματα και δεν ηξερα τι μου συμβαινει τοτε καταλαβα οτι μπορει να μην ειμαι πρεζακιας που κοροιδευουμε αλλα ειμουν και εγω εξαρτημενο ατομο απο ουσιες.Το θεμα ειναι αλλο.Ποτο και χασις ειναι 2 ουσιες που παρουσιαζονται ως σχεδον αθωες.Ειδικα το χασις με ταλαιπωρησε πολυ στην διακοπη στο θεμα υπνου και ηρεμιας.Τεσπα μακρια απο ολα παιδια και μην ντρεπεστε να πατε σε εναν γιατρο.Μονο καλο θα σας κανει.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αντικαταθλιπτικα + αντιψυχωσικα + αλκοολ= υπνος
    δεν πα να γινεται σεισμος, να γκρεμιζεται το σπιτι κ να με πλακωνει, δεν παιρνω χαμπαρι..
    δεν επαθα τιποτα, αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορει να παθω ή αν καποιος αλλος οργανισμος αντεξει την μιξη, καλυτερα να αποφευγετε
    νομιζω οτι αναστελλεται η δραση των φαρμακων
    προσωπικα μου προκαλει ζαλη, εντονη υπνηλια κ πονοκεφαλο οταν ξεφευγω απο τα ορια
    εγω το ρημαδι το αλκοολ καταφερα κ το κοψα, υστερα απο 2-3 χρονια που χρειαζομουν μπουκαλι καθε βραδυ μεχρι να πεσω ξερη
    το να το κοψω ηταν μαρτυριο, κοροϊδευα τον εαυτο μου, επινα στα κρυφα υποτιθεται απο τους γυρω μου, που δεν γνωριζαν οτι ειχα προβλημα, οτι το ζητουσα σαν τρελη, οτι ετρεμα κ αν επινα μια γουλια εφευγε η τρεμουλα
    οταν τελικα καταλαβα οτι πρεπει να δω ειδικο, οτι πρεπει να παρω αντικαταθλιπτικα, οτι δεν ειναι παυσιπονο το αλκοολ, τοτε προσπαθησα μ ολη μου την δυναμη να απεχω
    τωρα πινω αραια κ που, αποφευγω την συχνη καταναλωση που με κανει να το ζηταω περισσοτερο, υπαρχουν φορες που γινομαι γκολ με ενα ποτο κ αλλες που δεν με βαραει
    παντως δεν εχω απεξαρτηθει τελειως, τον τελευταιο χρονο με τα φαρμακα προσεχω πολυ κ το αποφευγω, υπαρχουν στιγμες ομως που δεν μπορω
    αα.. για τετοιου ειδους φαρμακο που αναφερεις δεν εχω ακουσει, παντως υπαρχουν καποια που βοηθανε τα στερητικα

    \"Οίνος ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου ...

    αλλά φυραίνει νούν!\"

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •