πως να μην γινετε το σεξ μια συνηθεια τροποι ανανεωσης της σεξουαλικης σχεσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77

    πως να μην γινετε το σεξ μια συνηθεια τροποι ανανεωσης της σεξουαλικης σχεσης

    πολλες φορες σε μια σχεση το σεξ μπορει να γινει βαρετο μετα απο αρκετο καιρο μ
    μπορει αλλες φορεεσ να μην ειναι βαρετο απλα κανονικο..οποιος εχει ιδεες σε σχεση με την βελτιωση της σεξουαλικης ζωης των ατομων μπορει να της παραθεσει εδω..
    αρχικα προσθετω εγω μια
    ενημερωση πανω στο θεμα του σεξ των στασεων κ ολων των ερωτικων παιχνιδιων κ αλλαγη διαθεσης..
    αμα το θεμα σας φαινεται ενδιαφερον στειλτε κ σεις τιποτα..

  2. #2
    Πολύμνια...
    Υποτίθεται ότι είσαι 16 χρονών και δεν έχεις κάνει ακόμη σεξ και μας ρωτάς για το πως θα καταπολεμήσουμε την ανία στον ερωτικό τομέα?
    Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι αν θες να ανταλλάξεις απόψεις όποιος/α και όσων χρονών και αν είσαι υπάρχουν πολλές σελίδες στο διαδίκτυο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    122
    Πολυμνια αμα θες σου κανω κανα ιδιαιτερο :P

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Phil_85
    Πολυμνια αμα θες σου κανω κανα ιδιαιτερο :P

    σωπα ρε προφεσορα....
    :cool:

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    εμ κοιτα το οτι ειμαι 16 δεν σημαινει τιποτα.ιδιαιτερα στην εποχη μας.μαλλον απεχεισ απο την πραγματικοτητα της σεξουαλικησ ζωης προσ το παρον δεν εχω γνωρισει πολλεσ κοπελες στην ηλικια μου που να μην εχουν κανει σεξ.δεν ειναι κατι περιεργο πλεον η κατι να φοβασαι κλπ.και ναι εχω κανει σεξ κ ο λογος που εφτιαξα αυτο το τοπικ ηταν επειδη θα ηθελα να βαλω αλλους ανθρωπους να μπουν στην διαδικασια σκεψης ωστε να σκεφτουν αν το σεξ που κανουν εχει καταντησει ρουτινα η κατι.λοιπον αμα ηθελα να ανταλαξω αποψεις θα το εκανα δεν εχω προβλημα σε αυτο ξερω κ μερη να μπω κ να μιλησω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    οσο για το ιδιαιτερο οταν χρειαστω θα το εχω υποψιν μου:):Ρ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    πολυμνια καλυτερα μη συνεχισεις το συγκεκριμενο τοπικ γιατι απ οτι ξερω απαγορευεται σε ανηλικους το φορουμ, αφου εισαι 16 οπως λες, ειδικα σε οτι εχει να κανει με σεξουαλικο περιεχομενο. στους ορους χρησης το λεει.

    παντως για να σου πω και τη γνωμη μου το να κανεις πολλα πραματα οσον αφορα το σεξ στην ηλικια των 16 δε μου φαινεται κι οτι καλυτερο, τωρα ισως εγω ειμαι υπερβολικος.
    παντως δε μ αρεσει που ξεκινανε ολο και πιο νωρις τα παιδια να εχουν σεξουαλικες επαφες, ενταξει στα 16 πηγαινει καποιος λυκειο δεν ειναι τοσο τρομερο, αλλα το ν ακουω κοριτσακια να κανουν σεξ και να πηγαινουν 1η γυμνασιου μου φινεται απλα απαραδεκτο! και περα απ το απαραδεκτο εγκυμονουν κινδυνοι για ενα κοριτσι που κανει σεξ σε τοσο μικρη ηλικια, απο γιατρο το χω ακουσει.

  8. #8
    Originally posted by πολυμνια
    εμ κοιτα το οτι ειμαι 16 δεν σημαινει τιποτα.ιδιαιτερα στην εποχη μας.μαλλον απεχεισ απο την πραγματικοτητα της σεξουαλικησ ζωης προσ το παρον δεν εχω γνωρισει πολλεσ κοπελες στην ηλικια μου που να μην εχουν κανει σεξ.δεν ειναι κατι περιεργο πλεον η κατι να φοβασαι κλπ.και ναι εχω κανει σεξ κ ο λογος που εφτιαξα αυτο το τοπικ ηταν επειδη θα ηθελα να βαλω αλλους ανθρωπους να μπουν στην διαδικασια σκεψης ωστε να σκεφτουν αν το σεξ που κανουν εχει καταντησει ρουτινα η κατι.λοιπον αμα ηθελα να ανταλαξω αποψεις θα το εκανα δεν εχω προβλημα σε αυτο ξερω κ μερη να μπω κ να μιλησω.
    Συγνώμη, αλλά απ\' ότι έχω διαβάσει σε άλλα ποστ σου, έχεις σημαντικότερα προβλήματα απ\' το να βάλεις εμάς σε διαδικασία να βγούμε απ\' τη ρουτίνα μας. Ξέρω ότι στα 16 κάνουν σεξ, άλλωστε και γω από κει κάπου ξεκίνησα, αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό, με αυτό που έγραψες και ψάχνεις απαντήσεις.
    Λυπάμαι, αλλά εγώ τουλάχιστον, δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που γράφεις και είναι η άποψη μου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by susperia


    τωρα ισως εγω ειμαι υπερβολικος.



    εισαι γιατι μια γυναικα απο την στιγμη που θα αρχισει να εχει περιοδο ειναι οργανικα ετοιμη για σεξ.
    Τα ορια ανεβαινουν η κατεβαινουν αναλογα τις κοινωνικες συνθηκες.
    Πχ, πριν 50 χρονια ηλικιες οπως τα 22 η και 24 θα ηταν ανεπιτρεπτο να συζηταμε για κατι τετοιο....

    Κατ εμε παιζουν αλλα ζητηματα και οχι ηλικιακα για το ποτε ενας εφηβος αρχιζει να πειραματιζεται με το σεξ.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Θεοφανία

    Λυπάμαι, αλλά εγώ τουλάχιστον, δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που γράφεις και είναι η άποψη μου.

    σωστο και αυτο.....
    :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    ενταξει στα 16 δεν ειναι υπερβολη εχεις δικιο. Παντως στο γυμνασιο ειναι απαραδεκτο. Εκει παιζουν και οργανικα θεματα ειδικα σε ενα κοριτσι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Σιγά μην είναι ένα κορίτσι έτοιμο οργανικά για σεξ επειδή του ξεκίνησε περίοδο. Τι πράγματα που είναι αυτά που διαβάζω. Εμένα που ξεκίνησε μόλις τελείωσα την πέμπτη δημοτικού, δηλαδή στα 10 μου λες να ήμουν έτοιμη για σεξ, σωματικά, ψυχολογικά, ή ορμονολογικά; Το σώμα δεν έχει διαμορφωθεί ακόμα σε εκείνη την ηλικία, καλά καλά δεν έχει διαμορφωθεί ούτε στα 15.
    Αν εγώ π.χ. έκανα σεξ στα 11 μου και έμενα έγκυος θα κινδύνευε και το έμβρυο αλλά και εγώ αφού το σώμα δεν έχει πάρει ακόμα τη μορφή που θα πρέπει για να υποστεί μια τέτοια διαδικασία.
    Βάσει της φυσιολογίας μας και της ανάπτυξής μας που είναι καθορισμένα μια γυναίκα είναι έτοιμη να κάνει παιδί αφού έχει ήδη αναπτυχθεί σωματικά και ψυχολογικά ως γυναίκα και δεν είναι ακόμα παιδί, άρα θα πρέπει να έχει περάσει και τη διαδικασία σίγουρα της προεφηβείας και καλό θα ήταν και της εφηβείας που είναι τα μεταβατικά στάδια. Το ότι υπάρχουν κοινωνίες που πάνε κόντρα σε αυτό και παντρεύουν πολύ μικρές τις κοπέλες οφείλεται στις δεισιδαιμονίες τους και τα στερεότυπα που έχουν αναπτύξει, όπως π.χ. όσο πιο μικρό τόσο πιο αγνό κλπ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by Aphelia
    Σιγά μην είναι ένα κορίτσι έτοιμο οργανικά για σεξ επειδή του ξεκίνησε περίοδο. Τι πράγματα που είναι αυτά που διαβάζω. Εμένα που ξεκίνησε μόλις τελείωσα την πέμπτη δημοτικού, δηλαδή στα 10 μου λες να ήμουν έτοιμη για σεξ, σωματικά, ψυχολογικά, ή ορμονολογικά; Το σώμα δεν έχει διαμορφωθεί ακόμα σε εκείνη την ηλικία, καλά καλά δεν έχει διαμορφωθεί ούτε στα 15.
    Αν εγώ π.χ. έκανα σεξ στα 11 μου και έμενα έγκυος θα κινδύνευε και το έμβρυο αλλά και εγώ αφού το σώμα δεν έχει πάρει ακόμα τη μορφή που θα πρέπει για να υποστεί μια τέτοια διαδικασία.
    Βάσει της φυσιολογίας μας και της ανάπτυξής μας που είναι καθορισμένα μια γυναίκα είναι έτοιμη να κάνει παιδί αφού έχει ήδη αναπτυχθεί σωματικά και ψυχολογικά ως γυναίκα και δεν είναι ακόμα παιδί, άρα θα πρέπει να έχει περάσει και τη διαδικασία σίγουρα της προεφηβείας και καλό θα ήταν και της εφηβείας που είναι τα μεταβατικά στάδια. Το ότι υπάρχουν κοινωνίες που πάνε κόντρα σε αυτό και παντρεύουν πολύ μικρές τις κοπέλες οφείλεται στις δεισιδαιμονίες τους και τα στερεότυπα που έχουν αναπτύξει, όπως π.χ. όσο πιο μικρό τόσο πιο αγνό κλπ.

    Συμφωνώ απόλυτα με την Aphelia και απο όσο θυμάμαι απο την εξελικτική ψυχολογία του Παρασκευόπουλου που κάναμε στο Πανεπιστήμιο, η περίοδος σηματοδοτεί την αρχή της ήβης στις κοπέλες , δηλ. την αρχή μιας σειράς αλλαγών . Και επομένως η κοπέλα που της ήρθε η περίοδος δεν είναι ακόμη \'\'ολοκληρωμένη γυναίκα\'\' . Αντίθετα στους άντρες η πρώτη ονείρωξη σηματοδοτεί το τέλος της ήβης , αν θυμάμαι καλά . (έχουν περάσει και πολλά χρόνια)
    Και φυσικά ακόμη και σωματικά να είναι ολοκληρωμένη μια γυναίκα , πρέπει να είναι και ψυχολογικά έτοιμη ώστε να χαρεί την επαφή με το άλλο φύλο .

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    σε ενα παραθαλλασιο μερος νοτια
    Posts
    77
    λοιπον αρχιζω.πρωτον αν υπαρχει προβλημα που μιλαω ελευθερα για τους προβληματισμουσ μου μεσα σενα σιτε ψυχολογιας τοτε τι να πω.ειμαι εδω γιατι πιστεψα οτι θα παρω πραγματα που θα με βοηθησουν κ αν υπαρχει προλημα με την ηλικια μου τι θα μου κανουν ?οτι κ να μου κανουν δεν προκειται να μου χαλασουν την ζωη.επισης το θεμα δεν το θεωρω προσβλητικο .ειναι απλα ενα θεμα.αλλα τωρα η θεοφανια το παιρνει κ καλα οτι εχω τοσα προβληματα κ κολαω εδω κ λες κ δν εχω το δικαιωμα να μιλησω για αυτα και μπλα μπλα μπλα.
    λοιπον το θεμα με την σημερινη κοινωνια δεν ειναι το τι ειναι επιστημονικα εφικτο κ τετοια.συμφωνω απολυτα μαζι σας οτι οντως η γυναικα δεν ειναι ετοιμη σωματικα κ τετοια..λοιπον δυστυχως οσο παει δεν υπαρχει παιδεια σαυτο το θεμα και πλεον εχει γινει κατι σαν χαρακτηριστικο που πρεπει να εχει κανει ενασ εφηβος.δεν το λεω ως επιστημονας που εχω μελετησει στατιστικεσ και τετοια αλλα το λεω συμφωνα με το τι βλεπω εγω μεσα στην κοινωνια των εφηβων .εχω χιλιαδες αλλα προβληματα φυσικα οπως ολοι αλλα αυτο δεν μου αφαιρει το δικαιωμα να θιξω καποιο θεμα.καλα κανει ο οποιοσδηποτε κ δεν συμφωνει μαζι μου αλλα τουλαχιστον χαιρομαι που εδωσα το στιγμα ωστε να ανοιχτει μεσα στο τοπικ μια αλλη συζητηση κ μαλιστα επειδη οι αποψεις διιστανται και υπαρχουν διαφορετικες ηλικιες πιστευω πως θα ειναι ωφελιμη.τεσπα για να μην λεω πολλα κ σας πρηζω τι πιστευω εγω συμφωνα με το σεξ .
    1 σιγουρα δεν μπορει ενα κοριτσι στο γυμνασιο να κανει σεξ και σωματικα αλλα βασικοτερα ψυχολογικα δεν νομιζω οτι θα εχει την ωριμοτητα να προβληματιστει σωστα σε αυτο το θεμα καθως κ την παιδεια απο το σπιτι (δεν αναφερομαι σε σχολειο γιατι δεν υφισταται καν)λογω προκαταληψεων κ τετοια
    2 και σε μεγαλητερη ηλικια πρεπει να εχει σκεφτει πραγματα γυρω απο το θεμα να ξερει τουσ κινδυνουσ που εγκυμονουν καταρχην κ επειτα τα συναισθηματικα θεματα.
    3 θεωρω λογικη την ηλικια μετα τα 16 να κανει κανεις σεξαν πραγματι το θελει..

    εγω παντωσ μετανιωσα για την πρωτη μου φορα.γιατι ειπα πως δεν θα το δω συναισθηματικα ωστε να κλαιγομαι μετα γιαυτον
    το ειδα ετσι κ τελικα καταλαβα πως δεν λεει και πως οντως ολα τα κοριτσακια που λενε δεν ειμαι ετοιμη κ τετοια εχουν ενα δικιο.τεσπα παντως δυστυχως ακουω πολλα για ηλικιες γυμνασιου που συνηθως τα φτιαχνουν με μεγαλουσ 17+ και τις βαζουν στα κολπα με προφαση την αγαπη
    απλα θα ηθελα ολοι οι \"μεγαλοι\" να ηξεραν τι συμβαινει στη κοινωνια των \"μικρων\" ωστε να μπορεσουν με καταλληλα μεσα να μας ενημερωσουν κ να μασ μιλησουν ανοιχτα για το θεμα..αυτα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Πολύμνια, θυμάμαι τον εαυτό μου όταν ήμουν στην ηλικία σου. Ήθελα να μάθω τα πάντα γύρω από σεξ, διάβαζα όσα άρθρα σε περιοδικά έβρισκα επ\' αυτού (τότε δεν υπήρχε internet), προσπαθούσα να μάθω για τις τεχνικές, τα κόλπα, όλα αυτά που θα με έκαναν καλή σε αυτό (κακά τα ψέμματα όλοι θέλουν να είναι καλοί σε αυτό, ειδικά όταν δεν το έχεις κάνει ακόμα ή είσαι στα πρώτες εμπειρίες και έχεις τόσες προσδοκίες). Όσο και προετοιμασμένη και να ήμουνα, όσο και να περίμενα ότι κάποια πράγματα θα είναι έτσι, υπάρχουν πάρα πολλά που έμαθα στην πορεία. Είναι φυσικό γιατί είναι κάτι καινούριο στη ζωή μας και υπάρχουν πολλά ζητήματα που ούτε μπορούμε να φανταστούμε στην αρχή. Είναι όμως κι ωραίο το ότι ανακαλύπτεις στην πορεία, γιατί ανακαλύπτεις και σένα μαζί στο τι σου αρέσει, στο πως αντιδρά το σώμα μας αλλά και άλλες μικρές λεπτομέρειες γενικά για το θέμα σεξ που σε ξαφνιάζουν ευχάριστα ή δυσάρεστα.
    Δε μαθαίνεις όμως ποτέ τα πάντα γύρω από το σεξ. Είμαι 30 και είμαι σίγουρη ότι στα 60 θα έχω γνωρίσει άλλα τόσα, θα έχω αλλάξει ακόμα και γούστα, απόψεις κλπ. Γιατί με κάθε άνθρωπο που κάνεις σεξ είναι διαφορετικά κι ακόμα και με τον ίδιο άνθρωπο να είσαι για χρόνια πάλι αλλάζεται και οι δύο, οι καταστάσεις που φέρνουν μεταβολές (η προσωπική μου εμπειρία μέχρι τώρα μου έχει δείξει ότι όσο περνάνε τα χρόνια το σεξ γίνεται ακόμα πιο υπέροχο με τον άνθρωπό σου).
    Καταλαβαίνω αυτή σου τη δίψα για μάθηση γύρω από αυτό το θέμα αλλά θα ήθελα να σου εξηγήσω γιατί \"ενόχλησε\" κάπως το ότι το έθεσες εδώ.
    Πρώτον, δε πολυταιριάζει ένα τέτοιο θέμα με την ατμόσφαιρα και το στυλ αυτού του φόρουμ. Δεν εξέφρασες προβληματισμό π.χ. έχω αυτό το πρόβλημα με το αγόρι μου, αλλά απλά ένα γενικό πλαίσιο του στυλ πές τε τις σας αρέσει που είναι κάπως πιο ανάλαφρο. Υπάρχουν ελάχιστα θέματα που είναι σε αυτό το στυλ εδώ μέσα, συνήθως είναι στα Γενικά και πάλι δε συμφωνούν πλήρως στη φιλοσοφία του φόρουμ.
    Δεύτερον το θέμα αφορά το σεξ που από μόνο του είναι ένα κάπως \"επικίνδυνο\" θέμα σε φόρουμ ανοιχτής συζήτησης γιατί δε μπορείς να ελέγξεις τις αντιδράσεις όλων, μπορεί εύκολα να παρεκτραπεί (ήδη είχαμε ένα κρούσμα) και γενικά μπορεί να υπάρχουν παρεξηγήσεις και να πάει σε μονοπάτια που δεν είναι ευχάριστα για αυτούς που παρακολουθούν τη συζήτηση, κάποιοι θα ενοχληθούν κλπ.
    Τρίτον, είσαι 16 κι αυτό από μόνο του είναι αρκετό για να \"κουμπωνόμαστε\" οι ενήλικοι στο πως θα σου μιλήσουμε. Π.χ. στο άλλο ζήτημα που έθεσες καθόμουν και σκεφτόμουν πόση ώρα πως θα σου απαντήσω γιατί νιώθω ευθύνη ότι απευθύνομαι σε έναν ανήλικο, όπως νιώθω ευθύνη όταν μιλάω για σοβαρά ζητήματα με τα αδέλφια μου και τα ξαδέλφια μου. Είσαι σε μια ηλικία που κι εγώ θυμάμαι ότι ένιωθα αρκετά μεγάλη αλλά από την άλλη και πόσο επηρεαζόμουνα από αυτά που άκουγα, πόσο ρουφούσα όλες τις απόψεις, τις γνώσεις και τις εμπειρίες των άλλων για να καταλάβω τι γίνεται και δεν είχα κατασταλάξει στις δικές μου ακόμα (αν και άλλα πίστευα τότε). Ήδη λοιπόν υπάρχει μία δυσκολία στο να σου μιλήσουμε σκέψου κιόλας πόσο ακόμα μας δυσκολεύει το να σου μιλήσουμε γύρω από το σεξ. Βάλε συνάμα ότι υπάρχει σε πολλούς μια ευαισθησία γύρω από την ηλικία που ξεκινάμε το σεξ, οπότε όταν θέτεις ένα θέμα λες και ήδη είσαι αρκετά έμπειρη ώστε να έχεις φτάσει στο σημείο να το βαρεθείς ή να δίνεις συμβουλές (ενώ άλλοι μεγαλύτεροι νιώθουν ακόμα περίεργα να το συζητούν καν) κάνει τους ανθρώπους να νιώθουν τουλάχιστον αμήχανα.
    Προσπάθησε λοιπόν να το δεις από τη σκοπιά των άλλων που διαβάζουν αυτό το θέμα αλλά και οι υπόλοιποι καλό θα ήταν να προσπαθήσουν να το δουν κι από τη σκοπιά τη δική σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •