Τελικά βγαίνει σε καλό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118

    Τελικά βγαίνει σε καλό;

    Ποσοι ειναι αυτοι που εχουν περασει ενα σοβαρο προβλημα και εκαναν τετοια αλλαγη, να βγηκαν τοσο δυνατοι που να λεγανε οτι αξιζε και θα ξαναζουσαν την ιδια ζωη; Υποτιθεται οτι τα ατομα με ψυχολογικο προβλημα, το ψαχνουν πιο πολυ, το φιλοσοφουν περισσοτερο και καποια απο αυτα κανουν την μεγαλη αλλαγη και βγαινουν δυνατα και συνειδητοποιμενα. Αυτοι μπορει να πετυχαινουν την πραγματικη αυτογνωσια, σε σχεση με οσους θεωρουνται υγιεις ψυχικα και normal, που ειναι και λιγοτερο ευαισθητοι ή περισσοτερο αναισθητοι. Ποσοι απο αυτους που περασαν απο την κολαση και μετα τα καταφεραν, θα λεγανε οτι ναι, θα προτιμουσαν να ξαναζησουν την ιδια ζωη και να πετυχουν την αυτογνωσια, παρα να ηταν νορμαλ και να κανανε μια ζωη με λιγοτερη αυτογνωσια και χωρις θλιψη;

    Ξερω πως η απαντηση για τους περισσοτερους ειναι τοσο αυτονοητη, οτι με τιποτα δεν αξιζε τοση θλιψη, όποια βελτιωση κι αν πετυχανε μετα και φιλοσοφησανε αλλιως την ζωη. Κι εγω αυτην την γνωμη εχω παντως, οτι δεν αξιζει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολοι οι δυνατοι ανθρωποι εχουν γινει δυνατοι μεσα απο δυσκολιες , δεν υπαρχει αλλος τροπος ......οποιος νομιζει οτι ειναι δυνατος χωρις ναχει περασει σοβαρες δυσκολιες , πλαναται πλανην οικτραν .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Σε κανεναν δεν αξιζει τετοιος πονος!!!προσωπικα δεν θα ηθελα να το περασω ολο αυτο αλλα αφου το περναω προσπαθησα να δω τα καλα!!τωρα μαθαινω να ζω για μενα!!εγω εχω καταθλιψη ομως ενα ατομο που εχει ψυχωση ας πουμε δεν νομιζω να θελαν ποτε να περασουν αυτη τη κολαση!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Υποτιθεται οτι προχωραμε μπροστα και το λεμε αυτο, οτι μας βγηκε σε καλο, οτι δηλαδη οι δυσκολιες δεν μας λυγισαν ουτε μας επνιξαν.
    Αναπτυξαμε και στρατηγικη αντιμετωπισης παρομοιων καταστασεων... Εγω προσωπικα αντιμετωπισα προβλημα στο να διαχειριζομαι το θυμο μου οταν υπερβαινει τα ανεκτα ορια με αποτελεσμα να καταληγω απο το γλυκο καλομαθημενο κοριτσακι να φαινομαι bitch, αλλα ας πουμε οτι το δουλευω...
    Δε σημαινει ομως οτι θα θελαμε να ξαναπερασουμε τα ιδια - εμενα προσωπικα αν μου ελεγες οτι γεννιεμαι και ξαναζω τα ιδια απο την αρχη, το βλεπω σαν καταρα, γιατι δεν θα μπορουσα 2η φορα να ξαναζησω τα ιδια και τα ιδια. Οκ το εζησα, το ξεπερασα-λεμετωρα, εχω τη γνωση της εμπειριας, και μεχρι εκει!

    Παντως παιδια, και να το σκεφτειτε αυτο οι πασχοντες απο ψυχωση, ο χειροτερος-μεγαλυτερος πονος που ενιωσα δεν ηταν οταν η ψυχωση της μανας ηταν στην κορυφωση και ειχα να στιψω το μυαλο μου να αντιμετωπισω ιστοριες για αγριους και μια κοινωνια-οχλο, ΑΛΛΑ οταν συνειδητοποιησα μετα απο πολλα χρονια οτι δεν προκειται ποτε να αποδεχτει την αντικειμενικη πραγματικοτητα, οχι γιατι δεν μπορει, γιατι της λειπει το νοητικο δυναμικο, αλλα γιατι δεν θελει. Γιατι βολευτηκε πισω απο ανυπαρκτες ιστοριες για να παρουσιασει τον εαυτο της σαν θυμα, και πατησε πανω στη δικη μου πλατη για να πει καποια ΟΧΙ που ποτε αλλοτε δεν ειχε πει. Και εγω πρεπει να ζησω, μου επιβαλλεται να ζησω υπο το βαρος οσων ελεγε.
    Αυτο μου κοστισε ολο το λυκειο, φουλ εσωστρεφεια, συν επεσα με τα μουτρα στο διαβασμα σαν φυτο, συν κοινωνικες δυσκολιες, συν τρομερη πιεση να αποδιδω. Σαν αλογο κουρσας.
    Και ποτε γκρεμιστηκε η εξαρτηση μου? οταν καταλαβα οτι όοοο,τι κι αν κανω, δεν θελει να καταλαβει, προτιμα να ζει με τα ψεμματα της! Εκει πια παλι επιασα πατο γιατι επρεπε να μαθω να ζω για μενα και οχι να αποδεικνυω για τους αλλους. Ακομη σε αυτο το σταδιο ειμαι, δεν το εχω ολοκληρωσει, και κλεινω σχεδον 10ετια.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολοι οι δυνατοι ανθρωποι εχουν γινει δυνατοι μεσα απο δυσκολιες , δεν υπαρχει αλλος τροπος ......οποιος νομιζει οτι ειναι δυνατος χωρις ναχει περασει σοβαρες δυσκολιες , πλαναται πλανην οικτραν .....
    Λαικ επί χιλια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολοι οι δυνατοι ανθρωποι εχουν γινει δυνατοι μεσα απο δυσκολιες , δεν υπαρχει αλλος τροπος ......οποιος νομιζει οτι ειναι δυνατος χωρις ναχει περασει σοβαρες δυσκολιες , πλαναται πλανην οικτραν .....
    Συμφωνω, οπως και ο Ελις, επι χιλια!!!

    αλλα ωρες-ωρες αναρωτιεμαι αυτο που ελεγε η Kutchunie σε ενα ποστ... οτι οι ανθρωποι που εχουν ζησει στο πλαισιο του νορμαλ αγαπουν καλυτερα.
    Και συμπληρωνω, χαιρονται τη ζωη πιο ανεφελα, δεν βαζουν εστω υποσυνειδητα στον εαυτο τους τις τρικλοποδιες που βαζουμε εμεις.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχοντας ζησει μια ζωη με εναλλαγες , εντονη , ξερω οτι για να γινεις σοφος , πρεπει να πεσεις πρωτα στα πατωματα απο την δυστυχια , και κατα συνεπειαν , πρεπει να βιωσεις την δυστυχια πρωτα , ωστε να μαθεις νασαι ευτυχης ............
    αγαπουν καλυτερα αυτοι που αγαπουν πρωτα τον εαυτο τους.................
    δεν γνωριζω ποιοειναι το ' πλαισιο του νορμαλ ' .......ολα σχετικα .....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολοι οι δυνατοι ανθρωποι εχουν γινει δυνατοι μεσα απο δυσκολιες , δεν υπαρχει αλλος τροπος ......οποιος νομιζει οτι ειναι δυνατος χωρις ναχει περασει σοβαρες δυσκολιες , πλαναται πλανην οικτραν .....
    Συμφωνώ με αυτή την προσέγγιση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Απο οσους απαντησαν μεχρι τωρα φαινεται, ότι ολοι συμφωνουν με την αποψη ''Ολοι οι δυνατοι ανθρωποι εχουν γινει δυνατοι μεσα απο δυσκολιες'', ταυτοχρονα όλοι όμως δεν θα επελεγαν να ξαναζησουν τα ιδια για να βγουνε δυνατοι. Κι εγω μαζι. Αντιφατικό όμως αναμενόμενο. Άρα τελικα βγαινει σε καλο, ένα καλο ομως που κανενας δεν θα ηθελε να ξαναζησει ετσι για να το αποκτησει!

    Βασικα αλλιως ηθελα να ανοιξω το θεμα: Θα ξαναζουσατε την ιδια ζωη; Όμως ηταν λιγο βαρυς ο τιτλος και το ανοιξα ετσι. Mara το εμπνευστικα και απο ενα post σου, οτι το πιο ακραιο που ακουσες ηταν οτι τελικα σε καλο σου βγηκε. Αν και ετσι οπως το εχεις φιλοσοφησει και απο αυτα που γραφεις θα υπεθεται κανεις οτι εσυ δεν το βλεπεις ετσι, ομως κι εσυ δεν θα επελεγες να ξαναζησεις τα ιδια, οσο και πιο συνηδητοποιημενη και πιο φιλοσοφημενη εισαι τωρα. Ειναι λογικο.

    Αφου συμφωνουμε με την αποψη Ολοι οι δυνατοι ανθρωποι εχουν γινει δυνατοι μεσα απο δυσκολιες τοτε συμφωνουμε οτι οι normal δεν ειναι τοσο δυνατοι.
    Last edited by Anti-pression; 08-02-2017 at 16:48.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by Anti-pression View Post
    Απο οσους απαντησαν μεχρι τωρα φαινεται, ότι ολοι συμφωνουν με την αποψη ''Ολοι οι δυνατοι ανθρωποι εχουν γινει δυνατοι μεσα απο δυσκολιες'', ταυτοχρονα όλοι όμως δεν θα επελεγαν να ξαναζησουν τα ιδια για να βγουνε δυνατοι. Αναμενομενο. Κι εγω μαζι. Άρα τελικα βγαινει σε καλο, ενα καλο ομως που κανενας δεν θα ηθελε να ξαναζησει ετσι για να το αποκτησει!

    Βασικα αλλιως ηθελα να ανοιξω το θεμα: Θα ξαναζουσατε την ιδια ζωη; Όμως ηταν λιγο βαρυς ο τιτλος και το ανοιξα ετσι. Mara το εμπνευστικα και απο ενα post σου, οτι το πιο ακραιο που ακουσες ηταν οτι τελικα σε καλο σου βγηκε. Αν και ετσι οπως το εχεις φιλοσοφησει και απο αυτα που γραφεις θα υπεθεται κανεις οτι εσυ δεν το βλεπεις ετσι, ομως κι εσυ δεν θα επελεγες να ξαναζησεις τα ιδια, οσο και πιο συνηδητοποιημενη και πιο φιλοσοφημενη εισαι τωρα. Ειναι λογικο.

    Αφου συμφωνουμε με την αποψη Ολοι οι δυνατοι ανθρωποι εχουν γινει δυνατοι μεσα απο δυσκολιες τοτε συμφωνουμε οτι οι normal δεν ειναι τοσο δυνατοι.
    Μπερδευτικα λιγο,μιλας μονο για ψυχολογικα προβληματα?
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Ναι αυτα προκαλουν την στεναχωρια, την δυστυχία. Για τις πιο βαριες περιπτωσεις, όχι για τις απλές καταθλίψεις.

    Για σοβαρό ψυχολογικό ή για δυσκολίες που οδηγουνε σε τοση στεναχωρια που ειναι σοβαρο ψυχολογικό. Σχετικό είναι τι θεωρεί καθένας δυσκολίες και πόση στεναχώρια του προκαλεί. Δυσκολίες όμως που δεν προκαλούν στεναχώρια, δεν ειναι δυσκολίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Μπερδευτικα λιγο,μιλας μονο για ψυχολογικα προβληματα?
    Αναφερομαι στις 2 τελευταιες σειρες!προβληματα δεν ειναι μονο τα ψυχολογικα!αν ενα"νορμαλ"ατομο(αν και δςν μου αρεσει ο διαζωρισμος)εχει καρκινο ας πουμε και βγει απ αυτο εννοειται οτι θα ειναι πιο δυνατος μπορει να ειναι και πιο πολυ απο μενα που εχω καταθλιψη!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε θα ηθελα να περναω ψυχωση τοοοσα χρονια, στην κοσμαρα μου χαμενη, νοσηλειες, φαρμακα σαν πειραματοζωο, γιατροι, να σταματαει η ζωη σου, να κατακερματιζεται το μυαλο σου, να φοβασαι και τον ισκιο σου..
    δε ξερω αν με ωφελησαν ολα αυτα στο να γινω πιο δυνατη.
    ισως εκει που πελαγωνουν καποιοι με το παραμικρο εγω τα ζυγιζω τα πραγματα πιο χαλαρα και με περισσοτερη ανεση γιατι ετσι με εκαναν να σκεφτομαι οι πιο δυσκολες καταστασεις που περναω.εχω πλεον αλλα μετρα και σταθμα.
    και βρισκω το νοημα αλλου.σε πιο απλα πραγματα απο οτι οι περισσοτεροι εκει εξω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Pink δεν σκέφτικα αυτή την περίπτωση. Έχεις δίκιο όμως, είναι μεγάλη δυσκολία, βγαινει δυνατός και φυσικά αναθεωρεί. Αν νικήσει την αρρώστια λόγω καλής ψυχολογίας, τοτε ειναι δυνατός και το πιο πιαθανόν να επελεγε να ξαναπερασει τα ίδια, την ίδια δυσκολία και την ίδια ζωη. Βασικά όμως στα ψυχολογικά αναφερόμουν.

    Ούτε εμένα μου αρεσει ο διαχωρισμός, απλώς τον βαζω για συντομια, οι normal, οι πιο υγιείς ψυχικά ας πούμε.
    Last edited by Anti-pression; 08-02-2017 at 16:38.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αγαπουν καλυτερα αυτοι που αγαπουν πρωτα τον εαυτο τους.................
    και για να αγαπας τον εαυτο σου πρεπει να υποστεις τοσο πονο και να πιασεις πατο? αλλιως δεν αγαπας τον εαυτο σου?

    αρα το ερωτημα απο αν βγαινει σε καλο μηπως θα επρεπε να τεθει ως εξης: οι μεγαλες δυσκολιες που εχουμε ζησει, που συνεπαγονται τεραστια ψυχικη επιβαρυνση, τελικά μάς βοηθανε να αγαπησουμε τον εαυτο μας?
    ή μας απομακρυνουν απο τον πυρηνα μας?? και χρειαζεται τεραστια δουλεια να βρουμε τις ισορροπιες μας?

    ρητορικα τα ερωτηματα, δεν εχω απαντηση.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς βγαίνει κανείς από το βάθος της λακούβας;
    By Deleted-member250416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 28-02-2016, 03:11
  2. ΔΕΝ βγαίνει έτσι-αδιεξοδα-απελπισια
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-02-2016, 20:55
  3. Δεν βγαίνει λεξη
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 22-01-2016, 04:38
  4. το καλο παιδι που παντα τελικα γινετε το θυμα στη σχεση....
    By iriakelly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2012, 21:21
  5. περιμένω κατάθλιψη και μου βγαίνει μανία!!!
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 04-05-2007, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •