Νιώθω άχρηστος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Νιώθω άχρηστος

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 17-02-2017 at 16:56.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    19
    Σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι νιώθω απλά ξέρεις τι είπα? Όχι θα προσπαθήσω να το πολεμήσω αυτό που νιώθω δεν θα είμαι εγώ έτσι κατάλαβα ότι το νιώθω αυτό γιατί αφήνω τους άλλους να με πατούν κάνω πάντα ότι θέλουν οι άλλοι αλλά θα πάρω τη ζωή στα χέρια μου δεν θα πεθάνω εγώ βέβαια θέλει δουλειά αλλά θα τα καταφέρουμε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ποσο χρονων εισαι?
    τι σε κανει να πιστευεις οτι εισαι αχρηστος?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    19 χρονών είμαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    [I]Love...[/I]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Είσαι πολύ νέος για να αισθάνεσαι άχρηστος και να θέλεις να πεθάνεις.Τι συνέβη και νιώθεις έτσι?Αισθάνεσαι καιρό έτσι ή τώρα ξεκίνησε αυτό?Κανείς δεν είναι άχρηστος και ο θάνατος δεν είναι λύση σε τίποτα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τι σε κανει να πιστευεις οτι εισαι αχρηστος?απο που το συμπεραινεις αυτο?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Αισθάνομαι όλη μου την ζωή σκατά και απογοήτευση
    Δεν έχω φίλους ή κάποιον να μιλήσω ή κάτι να κάνω, συνέχεια στο σπίτι είμαι και δεν αντέχω την ζωή μου...Βαριέμαι απίστευτα και έχω μισήσει τα πάντα
    Ξέρω ότι ποτέ μου δεν θα έχω σχέση και δεν νιώθω ότι είμαι καλός σε τίποτα...
    Απλά σιχαίνομαι που ζω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Γιατί δεν ξεκινάς καμιά δραστηριότητα να γνωρίσεις ανθρώπους και να κάνεις φίλους?Αυτό που περνάς είναι προσωρινό και φίλους θα κάνεις και σχέσεις.Αρκεί να το θέλεις.Τι δοκίμασες δηλαδή και δεν ήσουν καλός?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ουτε εγω εχω φιλους εδω και χρονια..βεβαια καταλαβαινω πως σε εσενα χτυπαει πιο ασχημα λογω του νεαρου της ηλικιας σου.
    μια ειναι λυση..να δραστηριοποιηθεις! να βρεις ενα χομπυ, να ερθεις ετσι σε επαφη με αλλα ατομα τα οποια θα εχουν κι ενα κοινο ενδιαφερον με εσενα, το χομπυ σας.
    επισης θα μπορουσες να παρακολουθησεις ενα ΙΕΚ, ειναι δωρεαν και θα αποκτησεις ενα ενδιαφερον στη ζωη σου και θα κανεις και εκει φιλους.
    δοκιμασες να κανεις κατι και απετυχες και για αυτο νιωθεις απογοητευση?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Η "διαγνωση" που θα σου βαλω απο τα λιγα που μας εχεις αναφερει θα σε εκνευρισει απιστευτα αλλα ειναι απλη και διανα: βαριεσαι.
    Εχεις πολυ χρονο στα χερια σου και δεν εχεις με τι να τον γεμισεις. Αν δουλευες, διαβαζες, αν ειχες ευθυνες η ανθρωπους και δραστηριοτητες να γεμιζεις τον χρονο σου ακομα και με κατι οχι τοσο χρησιμο πρακτικα, θα ενιωθες καλυτερα.
    Σε ριχνει ψυχολογικα η παντελης ελλειψη παραγωγικοτητας και σου χαλαει τη διαθεση...σε φερνει σε καταθλιπτικα επιπεδα και λογω αυτου δεν ξεκουνιεσαι απο το κωλο σου να κανεις τιποτα και ετσι ειναι φαυλος κυκλος δηλαδη. Δεν κανω τιποτα--> σκατα διαθεση-->δε κανω τιποτα-->σκατα διαθεση και ουτω καθεξης. Πρεπει να σπασεις τον φαυλο κυκλο και να μην αφηνεις τον εαυτο σου να βουλιαζει στη μαυρη τρυπα της μαυριλας. Νιωθεις αχρηστος; Γινε χρησιμος!
    Βοηθα τους δικους σου σε κατι για αρχη, προσφερσου να κανεις καμια δουλεια. Πανε σουπερμαρκετ, πεταξε τα σκουπιδια, τιναξε κανα χαλι κατι ξερω γω... Και βαλε καποιον προσωπικο στοχο, ωστε να εχεις καποια ευθυνη απεναντι στον εαυτο σου και να επιμεινεις σε αυτο. Οτι πχ θα σηκωθω ταδε ωρα και θα κανω δεκα καμψεις η θα τρεξω τοσο, τοινγκ. Η δεν ξερω τι θα ηθελες να κανεις και αν θα ηθελες να εισαι πιο φιτ. Η μπορει να θες να διαβασεις κατι, θα πεις τη ταδε μερα και ωρα θα διαβασω τοσες σελιδες/τοση ωρα. Μπορει αυτα να φαινονται ανοητα αλλα σκοπος ειναι να αρχισεις να τηρεις υποσχεσεις απεναντι στον ΕΑΥΤΟ σου.
    Δεν υπαρχουν ουτε δασκαλοι/καθηγητες πια να σου πουν τι να κανεις και να το κανεις επειδη "πρεπει", ουτε οι γονεις σου θα σου λενε πλεον ιδιαιτερα τι να κανεις, ουτε κανενας φιλος θα σου λεει παμε εδω/εκει ας κανουμε το ταδε. Το προβλημα σου ειναι οτι δεν εχεις εσωτερικο κινητρο, να κανεις κατι καθαρα για εσενα. Ενα κομματι σου περιμενει ακομα να σε εξαναγκαζουν οι εξωτερικες συνθηκες να δρασεις/να κανεις πραγματα επειδη αυτο ειναι το προγραμμα, ετσι πρεπει, αυτο "πρεπει" να δουν η "περιμενουν" οι "αλλοι" απο εσενα...και το προβλημα ειναι οτι οσο μεγαλωνεις και οσο πιο ελευθερος γινεσαι αλλο τοσο δεν ξερεις τι να την κανεις αυτη την ελευθερια γιατι δεν νοιαζεσαι για εσενα και δεν θελεις την ευθυνη....κανω λαθος; Αν κανω διορθωσε με.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Α επισης το να ξερεις οτι δεν εισαι καλος σε τιποτα προυποθετει να εχεις δοκιμασει τα παντα. Τα εχεις δοκιμασει; Αμφιβαλλω...βασικα εχεις δοκιμασει εστω δυο-τρια καινουρια πραγματα προτου καταληξεις σε αυτο το συμπερασμα; Παλι αμφιβαλλω. Αμα δε κανει τιποτα, ο οποιοσδηποτε δεν θα ειναι καλος σε τιποτα, χαιρω πολυ!
    Σταματα να βαριεσαι. Πως; Για αρχη απλα αναγκαζε καθε μερα τον εαυτο σου να κανει πραγματα. Με τον καιρο θα σου γινει πιο ευκολο να τα κανεις χωρις να καταβαλλεις τοση προσπαθεια και θα φυγει η βαρεμαρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Απλά νιώθω ότι δεν χρησιμεύω σε τίποτα και θέλω απλώς να πεθάνω
    Ας πεθάνω να ηρεμήσω πια
    Μακάρι να μου είχαν έκτρωση και να μην υπέφερα όλη μου την ζωή
    σωπα καημενε.
    εσυ και μερικα δισεκατομυρια ακομα...
    κανεις μας δεν χρησιμευει σε τπτ.
    ο πλανητης πασχει απο υπερπληθυσμο.
    δεν το ηξερες?

  14. #14
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

Similar Threads

  1. Νιωθω πως δν μ καταλαβαινει κανεις ... Νιωθω μονος
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-12-2015, 10:03
  2. να της πω πως νιωθω?
    By alexalex in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 20-06-2015, 15:47
  3. Πότε κάποιος άνθρωπος θεωρείται άχρηστος;
    By Deleted-member-19102015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 13-02-2015, 16:14
  4. Είμαι άχρηστος!
    By mr.Truth in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 05-12-2010, 22:33
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •