Καλά τα χάπια αλλά η νύστα δεν αντέχεται...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57

    Καλά τα χάπια αλλά η νύστα δεν αντέχεται...

    Καλησπερίζω την παρέα. Κεντρική διάγνωση και για μένα το OCD, με μπόλικη και από άλλες (ευτυχώς μόνο νευρώσεις) πχ καταθλιπτικόμορφα στοιχεία, διαταραχή πανικού, αγχώδη διαταραχή κλπ. Προσωπικά έχω δει καλό από τα χάπια, πέθανε η διαταραχή πανικού, ανέβηκε η διάθεση, έπεσε ο εθισμός στο σεξ, όμως... με τι νύστα τι κάνουμε? Εντάξει αν ήμουν εύπορος και δεν χρειαζόταν να εργαστώ ή να μελετήσω για σπουδές θα παλευόταν η κατάσταση. Έχω παίξει πολύ το χαρτί του καφέ, όμως ο καφές σε ανεβάζει και μετά σε κατεβάζει. Αυτήν την στιγμή παίρνω 2x75mg Anafranil και 3X75mg Lyrica. Δεν είμαι ευχαριστημένος από την λειτουργικότητά μου. Εντάξει σίγουρα δεν έχουμε όλοι τα ίδια όρια, όμως θεωρώ ότι είμαι κάτω από το μέσο όρο σε ζωτικότητα και ενέργεια. Εντάξει, κάποια άλλα συμπτώματα όπως η δυσκοιλιότητα ψιλοσυνηθίζονται κι αυτά. Με τι νύστα όμως τι κάνουμε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by diomides View Post
    Καλησπερίζω την παρέα. Κεντρική διάγνωση και για μένα το OCD, με μπόλικη και από άλλες (ευτυχώς μόνο νευρώσεις) πχ καταθλιπτικόμορφα στοιχεία, διαταραχή πανικού, αγχώδη διαταραχή κλπ. Προσωπικά έχω δει καλό από τα χάπια, πέθανε η διαταραχή πανικού, ανέβηκε η διάθεση, έπεσε ο εθισμός στο σεξ, όμως... με τι νύστα τι κάνουμε? Εντάξει αν ήμουν εύπορος και δεν χρειαζόταν να εργαστώ ή να μελετήσω για σπουδές θα παλευόταν η κατάσταση. Έχω παίξει πολύ το χαρτί του καφέ, όμως ο καφές σε ανεβάζει και μετά σε κατεβάζει. Αυτήν την στιγμή παίρνω 2x75mg Anafranil και 3X75mg Lyrica. Δεν είμαι ευχαριστημένος από την λειτουργικότητά μου. Εντάξει σίγουρα δεν έχουμε όλοι τα ίδια όρια, όμως θεωρώ ότι είμαι κάτω από το μέσο όρο σε ζωτικότητα και ενέργεια. Εντάξει, κάποια άλλα συμπτώματα όπως η δυσκοιλιότητα ψιλοσυνηθίζονται κι αυτά. Με τι νύστα όμως τι κάνουμε?
    καλησπέρα... Συνηθίζεται όταν κάποια φάρμακα μας προξενούν νυστα να τα παίρνουμε όλα πριν κοιμηθούμε.Αυτο κάνω εγώ τουλάχιστον. Και ο γιατρός αυτό είπε...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    καλησπέρα... Συνηθίζεται όταν κάποια φάρμακα μας προξενούν νυστα να τα παίρνουμε όλα πριν κοιμηθούμε.Αυτο κάνω εγώ τουλάχιστον. Και ο γιατρός αυτό είπε...
    Ευχαριστώ για το tip, έχω ραντεβού τώρα κοντά επομένως θα το συζητήσω μαζί του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Για τη νυστα πες το στο γιατρο σου. Μαλλον χρειαζεσαι ή διαφορετική δόση ή καποιο επιπλεον!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Πάντως πολλές φορές το να βγω λίγο έξω να κάνω μια βόλτα με βοηθάει. Δηλαδή να αποσπάσω την προσοχή μου με κάτι. Ή αν συμβεί κάτι που θα μου αποσπάσει την προσοχή, πχ ένα τηλεφώνημα από ένα σημαντικό πρόσωπο, ένα ευχάριστο νέο κλπ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αν είσαι στην αρχή της θεραπείας είναι φυσικό επακόλουθο η νύστα,η πεσμένη διάθεση και λειτουργικότητα.
    Όλες οι ψυχικές ασθένειες παίρνουν κάποιο διάστημα ανάλογα με την σοβαρότητα για να επανέλθεις σε ικανοποιητικό σημείο.

    Για την νύστα θα δεις ότι όσο το συνηθίζει ο οργανισμός τόσο θα επανέρχεσαι σε φυσιολογικά επίπεδα. Βοηθάει η μείωση της δόσης πάντα με την βοήθεια γιατρού και ποτέ μόνος. Καθώς όπως είπαν κ παραπάνω η αλλαγή της ώρας λήψης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. Νιώθω ψυχολογικά καλά αλλά το σώμα μου δεν αποκρίνεται..
    By eydokia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-11-2015, 12:40
  2. Δινω πολλα αλλα τελικα δεν ειμαι καλα.
    By Giannis17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2014, 15:48
  3. Παω να κοψω το χαπι αλλα δεν με βλεπω καλα...
    By marysirena in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 21-12-2012, 18:52
  4. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  5. Ειμαι καλά, αλλά........
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-12-2006, 00:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •