Πως ζητάμε δουλειά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8

    Πως ζητάμε δουλειά;

    Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα αν μπορούσατε να μου δίνατε ορισμένες συμβουλές.Λοπόν είμαι 22 ετών και επιθυμώ να εργαστώ σε κάποια καφετέρια,μπάρ κτλ.. Κοιτάζοντας τις αγγελίες όμως δεν έβρισκα κάτι, και σκέφτηκα ότι ίσως θα έπρεπε να πάω στα μαγαζιά και να ρωτούσα αν χρειάζονται άτομα.Απλώς επειδή δεν το έχω κάνει ποτέ,και γενικά δεν έχω ξαναδουλέψει,κολώνω λίγο να παω καθώς δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να πω και τι πρέπει να κάνω.Δηλαδή πως να το κάνω; Να μπω πχ μέσα σε μια καφετέρια,να ζητήσω το αφεντικό κ να του πω <γεια σας,μήπως χρειάζεστε άτομα στο μαγαζί σας;> Ξέρω ότι μπορεί να σας φαίνεται κάπως χαζός ο προβληματισμός μου,αλλά αν ξέρετε πως ακριβώς μπορούμε να ζητήσουμε δουλειά,θα ήθελα να μου πείτε. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Κοπελια σορρυ κιολας μοιαζει με χρυση ευκαιρια εδω? Τελος παντων μπες στις αγγελιες η κανε αυτο π ειπες υο χω κανει εγω και εχω βρει δουλεια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Εγώ πάντως όταν ήθελα να δουλέψω ένα καλοκαίρι μπήκα χαμογελαστή σε μια καφετέρια και τους είπα ότι ψάχνω δουλειά σαν σερβιτόρα και με πήραν.Εντάξει μπορεί να ήμουν τυχερή που βρήκα με την πρώτη δεν ξέρω.Αλλά δεν είναι κακό να ρωτήσεις όσοι χρειάζονται δουλειά αυτό κάνουν.Και στις αγγελειες να συνεχίσει να κοιτάς.Και εγώ τώρα που θα γυρίσω στην πόλη μου θα αρχίσω πάλι να ψάχνω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Tα μαγαζια που ζητουν προσωπικο βαζουν και ανακοινωσεις του τυπου ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. Ακομη και τα καταστηματα ρουχων.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Σόρρυ κιόλας αλλά δεν ζήτησα από κανέναν να μου βρεί δουλειά.Μια ερώτηση έκανα μη πέσεις να μας φάς!! Ναι μάρα προφανώς και όσοι θέλουν άτομα δημοσιεύουν αγγελίες ή κολλάνε χαρτάκι απ'έξω <ζητείται υπάλληλος>,αυτός είναι και ο λόγος που ντρέπομαι να μπουκάρω έτσι στο άκυρο και να ρωτάω για δουλειά.Υπάρχει κόσμος όμως που το έχει κάνει και του έχει βγεί και σε καλό,όπως είπαν και τα προηγούμενα παιδιά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Αν εχεις κανεναν γνωστο που να δουλεει σε κατι που σε ενδιαφερει πες του να μιλησει στο αφεντικο του για σενα.να σε εχουν υπποψη ως υποψηφια.εγω ευσι ειχα κανει σε ιντερνετ καφε.και με πηραν με την 1η ευκαιρια
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Ναι η αλήθεια είναι πως αν δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει δεν κάνεις δουλειά! Αλλά δυστυχώς εγω δεν έχω κανέναν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Κάποιος τύπος έβαλε διαφήμιση τη φάτσα του και οτι ψάχνει δουλειά σε μια γιγαντοαφίσα από αυτές στις λεωφόρους.Και τον πήρανε τηλέφωνο πολλές εταιρίες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γεια σου Στελλα...το να κοιτας αγγελιες ειναι αυτονοητο φανταζομαι και το κανεις ηδη...ωστοσο εγω θα προτεινα ειδικα εφοσον δεν εχεις γνωριμιες να προσπαθησεις να ξεπερασεις τους ενδιασμους σου και να γινεις λιγο πιο επιμονη...με λιγο παραπανω "τσαμπουκα". Γινε και ενοχλητικη, στο κατω κατω της γραφης και αν δε σε παρουν δε χανεις κατι ουσιαστικα. Τι ειναι το χειροτερο που μπορει να γινει; Να σε παρεξηγησουν; :P Χεστηκες... Τι εννοω...
    Για παραδειγμα αν σε μια αγγελια γραφει που ακριβως ζητανε ατομα μη παρεις καν τηλεφωνο, απλα πηγαινε εκει αυτοπροσωπως και ζητα να μιλησεις με τον υπευθυνο η το αφεντικο. Αμα εχει τηλεφωνο η βασικη σου ερωτηση να ειναι ποτε και απο που μπορεις να περασεις να μιλησεις απο κοντα...αμα αρχισουν να σου κανουν ερωτησεις απο το τηλ απαντησε, αλλα πεισε τους οπως και να εχει να πας απο εκει για μια κουβεντα να σε δουν να τους δεις. Μη δεχεσαι πχ το "α εχεις μπλε μαλλια εμεις θελουμε μωβ"...αμα ειναι δουλεια που μαθαινεται στα @@ σου, θα επιμεινεις για μια ευκαιρια, αρχικα να σε δουν να σου μιλησουν και εν τελει για δοκιμαστικο να δουν αν τους κανεις στη πραξη ασχετα απο τα κριτηρια τους στη θεωρια κλπ...αυτα θα βρεις εναν ομορφο τροπο να τα πεις ευγενικα, αλλα η ουσια ειναι πως ψαχνουν ατομο για δουλεια, θες δουλεια και να τους κανεις τη δουλεια, ε ολα ταιριαζουν και να μη το κουραζουν το θεμα γιατι εχεις ορεξη και εισαι εκει στενος κορσες :P Μην περιμενεις να σε καθοδηγησουν στη διαδικασια και να σε διαλεξουν, εσυ θα προωθησεις τα πραγματα για το συμφερον σου.
    Θα προτεινα να κανεις το ιδιο και απλα πηγαινοντας σε μερη να αφησεις βιογραφικο και αγγελια να μην εχουν...απλα ζητα να μιλησεις με υπευθυνο/το αφεντικο. Αμα εκεινη τη στιγμη εχει μονο υπαλληλο/υπαλληλους μην το αφηνεις σε αυτους (μη δειχνεις καν οτι εχεις πανω σου στην αρχη). Ρωτα ευγενικα ποτε ειναι η καταλληλη μερα/ωρα που ειναι εκει καποιος υπευθυνος για να περασεις τοτε.
    Αμα μιλησεις με υπευθυνο και σου πουνε πως δεν, παλι μην δειξεις πτοημενη, ευχαριστησε τους και ζητησε να κρατησουν το βιογραφικο σου σε περιπτωση που προκυψει κατι και να σε εχουν υποψη γιατι θα χαρεις να δουλεψεις εκει και μπλα μπλα μαλακιες :P
    Με χαμογελο, ψηλα το κεφαλι, ζεστη χειραψια, περιποιημενο λόγο.
    Ειναι πολυ δυσκολο, το ξερω, αλλα προτεινω να δοκιμασεις και ετσι χυμα. Μπορει να εχεις πολλες αποτυχημενες προσπαθειες αλλα μην πτοηθεις, οσο πιο πολλες οι προσπαθειες τοσο πιο πολλες οι πιθανοτητες, και ας φαινονται τα πραγματα ανελπιδα. Σιγουρα ειναι πιο πολλες οι πιθανοτητες απο το να παιρνεις 10-15 τηλ την εβδομαδα (ποσες αγγελιες θα βρεις)...
    Καλη επιτυχια σου ευχομαι και οτι θελεις να ρωτησεις εδω ειμαστε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Εγώ πάντα έτσι έβρισκα δουλειά κάνεις ένα βιογραφικό και το μοιράζεις όλες οι δουλειές μαθαίνονται κάποιες έχουν ειδικά κριτήρια δηλαδή μπορεί να θέλουν ομορφιά κι άλλες κοινωνικότητα εκτός από την ομορφιά όλα τα άλλα καλλιεργούνται καλή επιτυχία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω υπαρξει εργοδοτης , οποτε θα μιλησω απ αυτην την πλευρα , προσελαμβανα ανθρωπους που εδειχναν ορεξη για δουλεια , οχι βασει προσοντων ( μετραγαν φυσικα κι αυτα ) , αλλα το ποσο ειχαν ορεξη να δουλεψουν , αυτο πρεπει να δειχνεις , οτι πεθαινεις να δουλεψεις , οτι εισαι προθυμη να κανεις οτι σου ζητησουν ( τηρουμενων των αναλογιων ) , αυτο ειναι εμφανεστατο σεναν πιθανο εργοδοτη ...... ποτε δεν προσελαβα ΄ωμο ΄ανθρωπο, ουτε ξερολα .......
    το βιογραφικο που θα σου ζητηθει , καλυτερα να συμβουλευτεις καποιον εμπειρο σε δουλειες για να το συνταξεις , αν και δεν υπαρχει υποκατασταστο της προσωπικης επαφης .......Αγγελος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Και γω απ την πλευρά του εργοδότη θα σου απαντήσω: Βασικό χαρακτηριστικό, όπως προανέφερε πολύ σωστά ο McGyver είναι η όρεξη για δουλειά που δείχνεις. Από κει και πέρα, καλό είναι να είσαι και εμφανισιακά- συμπεριφορικά εναρμονισμένη στο στυλ του μαγαζιού που θέλεις να δουλέψεις, π.χ. αν το μαγαζί είναι καφετέρια φοιτητόστεκο θα είσαι πιο χαλαρή σε ντύσιμο, αν πηγαίνουν επαγγελματίες για καφέ/brunch θα είσαι πιο προσεγμένη. Έχω δει πχ σε αθλητικό μαγαζί φίλου μου να πηγαίνουν κοπέλες με ταγιέρ και γόβα. Ούτε δεύτερη ματιά δεν έριξε, ήταν αταίριαστες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Απο τη πλευρα του εργαζομενου που βρηκε προσφατα δουλεια με τον τροπο που σου λεω χωρις να ξερω καν τη γλωσσα εδω που ειμαι (φαντασου), θα σου πω πως ισχυει αυτο με την "ορεξη". Πιο ωμα αυτο σημαινει να φανεις συνεργασιμο/εκμεταλλευσιμο προβατο :P
    Αυτονοητο, και ειδικα στην ελλαδα που λογω ανεργιας οργιαζουν οι εντελως ξεθαρρεμενοι εργοδοτες ως προς τη συναρτηση του τι ζητανε-τι παρεχουν, δε λειπω αρκετο καιρο ωστε να μην εχω ζησει αυτη την ανισορροπια. Εισαι αναλωσιμη, το ξερουν οτι εισαι αναλωσιμη και πισω σου εχει αλλα δεκαδες ατομα απελπισμενα για δουλεια και ξερει οτι εκει θα πατησει για να κανει οτι γουσταρει, φυσικα και θα δειξεις προθυμια και ορεξη να τα κανεις ολα και να μη ζητας/ρωτας πολλα :P Καλως η κακως ετσι ειναι τα πραγματα...
    Αυτο που λεω ομως ειναι να εισαι πιο ενεργητικη και επιμονη στη αναζητηση σου για δουλεια, εκτιμαται και αυτο. Αλλο να δει ο αλλος ενα απροσωπο χαρτι η να ακουσει μια φωνη απο το τηλ και αλλο να σε δει να εξηγεις γιατι θες/χρειαζεσαι τη δουλεια και τι μπορεις να κανεις και μπλα μπλα.
    Καλη η προβατοσυνη δηλαδη αλλα χρειαζεται να ειναι σε ισορροπια με την ικανοτητα για ληψη πρωτοβουλιων (περιορισμενων φυσικα) για να ξερει οτι θα βγαλεις δουλεια και δε κοιμασαι ορθια. Ενα τετοιο πρωτο βημα ειναι να επιμεινεις να μιλησεις απο κοντα και να ζητησεις ευκαιρια. Αν δε ζητησεις δε θα λαβεις. Και το "στελνω/αφηνω ενα χαρτι" η "ρωταω αμα μηπως ισως μπορει να θελετε ακομα ατομο" απο το τηλ δε μετραει για "ζηταω". Παντα ευγενεστατα φυσικα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Απο τη πλευρα του εργαζομενου που βρηκε προσφατα δουλεια με τον τροπο που σου λεω χωρις να ξερω καν τη γλωσσα εδω που ειμαι (φαντασου), θα σου πω πως ισχυει αυτο με την "ορεξη". Πιο ωμα αυτο σημαινει να φανεις συνεργασιμο/εκμεταλλευσιμο προβατο :P
    α.
    Εδω γινεται μια παρανοηση , εξαρταται για τι ειδους δουλεια μιλαμεε , και το στυλ του εργοδοτη , το ντυσιμο του αλλουνου μουναι πληρως αδιαφορο , δεν θαθελα ενα ' εκμεταλλευσιμο προβατο ' , διοτι προτιμω να παιρνει και καμμια πρωτοβουλια .................σε ανωτερες θεσεις , προτιμω ο αλλος ναναι ξυπνιος και ας με κλεβει και λιγακι , παρα ναναι ωμος , και να μην κλεβει , το ιδανικο ειναι προφανες βεβαια , ναμην κλεβει και να μην ειναι ωμος , .................παντως εχω χασει περισσοτερα χρηματα απο ωμους , μη κλεφτες , παρα απο εντιμους , οχι καλους στην δουλεια τους ...................αυτην την γνωμη ειχε κι ενας φιλος ,πολυ μεγαλος επιχειρηματιας , της πιατσας ανθρωπος , δεν παιρνω προσωπικα το κλεψιμο, αν ειναι σε λογικα πλαισια , οι υφισταμενοι μου, ειναι αι αυτοι επιχειρηματιες ,με τον τροπο τους , αλλα ο κλεψας εχει την ταση να γινει απληστος , συνηθως , εχω διωξει ικανιο ανθρωπο γι αυτονμ ακριβως τον λογο , δεν ξερουν που να σταματησουν .......
    τετοιες εποχες , η εκμεταλλευση εργαζομενων παει συννεφο .....................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εδω γινεται μια παρανοηση , εξαρταται για τι ειδους δουλεια μιλαμεε , και το στυλ του εργοδοτη , το ντυσιμο του αλλουνου μουναι πληρως αδιαφορο , δεν θαθελα ενα ' εκμεταλλευσιμο προβατο ' , διοτι προτιμω να παιρνει και καμμια πρωτοβουλια .................σε ανωτερες θεσεις , προτιμω ο αλλος ναναι ξυπνιος και ας με κλεβει και λιγακι , παρα ναναι ωμος , και να μην κλεβει , το ιδανικο ειναι προφανες βεβαια , ναμην κλεβει και να μην ειναι ωμος , .................παντως εχω χασει περισσοτερα χρηματα απο ωμους , μη κλεφτες , παρα απο εντιμους , οχι καλους στην δουλεια τους ...................αυτην την γνωμη ειχε κι ενας φιλος ,πολυ μεγαλος επιχειρηματιας , της πιατσας ανθρωπος , δεν παιρνω προσωπικα το κλεψιμο, αν ειναι σε λογικα πλαισια , οι υφισταμενοι μου, ειναι αι αυτοι επιχειρηματιες ,με τον τροπο τους , αλλα ο κλεψας εχει την ταση να γινει απληστος , συνηθως , εχω διωξει ικανιο ανθρωπο γι αυτονμ ακριβως τον λογο , δεν ξερουν που να σταματησουν .......
    τετοιες εποχες , η εκμεταλλευση εργαζομενων παει συννεφο .....................
    Μα το ειπαμε ουτως η αλλως...το ζητουμενο ειναι η ισορροπια μεταξυ εργατικοτητας φιλοτιμου τιμιοτητας μπλα μπλα που ειναι καλα ως βασικη πρωτη εντυπωση αλλα να μην εισαι και τελειως λαπας, ο καλος εργοδοτης ξερει πως ο υπαλληλος που παιρνει πρωτοβουλιες και ειναι λιγο ξυπνιος και ως προς το συμφερον του αποδιδει καλυτερα και για το συμφερον της επιχειρησης. Η επιχειρηση απο την οποια εφυγα για αυτο βουλιαζει, το μονο κριτηριο του τυπα που την εχει για να ειναι ευχαριστημενος απο τους υπαλληλους του ειναι να ειναι φουλ προβατα, να μη ξερουν τι δικαιουνται, ποσο και ποτε πληρωνονται κλπ και να του γλυφουν τις μποτες και να του λενε ευχαριστω που τους εκμεταλλευεται. Ειχε φερει ετσι εναν αχρηστο κοιμισμενο που επαιρνε 100 ευρω λιγοτερα απο εμενα και ηταν τελειως στα χαμμενα, εγω εκανα και τη δικια μου δουλεια και τη δικια του, χωρις υπερβολες. Διπλασιαστηκε ο φορτος εργασιας μου.
    Ε ειναι να μη γαμιουνται ολα μετα εκει μεσα για ολους απο αποψη αποδοσης; Και εγω να τσατιζομαι και να μη γουσταρω αλλο να κανω σωστα τη δουλεια μου και ο κοιμισμενος να χανεται και να αγχωνεται πιο πολυ και γενικα η ολη ατμοσφαιρα να ειναι για τον πεο. Και δεν ειναι να πεις οτι δεν τον λυπηθηκα και δεν προσπαθησα να βοηθησω. Αλλα ο μουλιαπας το αφεντικο εσπερνε και δυσπιστια και ρουφιανια αναμεσα στα μελη του προσωπικου...φουλ στη κατινια και τις μικροτητες. Εν τελει βαρεθηκα εμ να κανω δουλεια για δυο εμ να νομιζει οτι μου κανει χαρη με τα 100 ευρω παραπανω και να με πρηζει. Φειλ γιγαντοτεραστιο.
    Και πολλοι φυγανε απο εκει για αυτον τον λογο...οι μονοι που μενουν ειναι οι φουλ απελπισμενοι που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα καμια. Μιλαμε για αμαθεις μπατηρηδες ανω των 50...αντε γεια. Να δω ποσο θα κρατησει με τετοια κριτηρια πριν βουλιαξει το πλοιο. Ενιγουει...ισορροπια χρειαζεται.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δουλεια και αγχος
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2016, 23:17
  2. Νέα δουλειά
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-04-2014, 14:20
  3. φλερτ στη δουλεια
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 30-03-2012, 11:51
  4. Ψυχωση και δουλεια
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 29-02-2012, 21:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •