Αbilify 10mg - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Αbilify 10mg

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πολλά απο αυτά που ανέφερες favvel τα αισθάνομαι κ γω.
    Νιώθω αποκομμένος απο τον εαυτό μου κ την κοινωνία.Οι συναναστροφές πολλές φορες μου δημιουργούν πόνο κ προτιμώ να κάνω κάποια πραγματα μόνος. Με κάνα 2-3 ατομα είμαι καλά όμως.
    Νιώθω περιορισμένος όπως κ συ.
    Θέλω να δουλεψω αλλά δεν έχω ιδέα τι κ πως να δημιουργήσω δεξιοτητες όταν έχω άδειο βιογραφικό κ κανένα πτυχίο τριτοβάθμιας.

    Το παλευω καθημερινά όμως κ δεν τα παραταω.Υπαρχουν πολλά θετικά στην ανάρρωσή μου κ αυτό κραταω.

    Δεν έχω την ίδια άποψη πως η σχιζοφρένεια δεν είναι ασθένεια.Εμένα μονο πόνο κ τρόμο μου πρόσφερε. Ο Νας δεν νομιζω να έβγαλε την θεωρια στο παραλήρημα του.Μονο θεωρίες συνωμοσίας είχε τοτε που τον αποσπούσαν απο το έργο του.

    Δεν ξέρω προσπαθώ να χτίσω μια γωνία με λίγο χρωμα για να ξεκουραζομαι.πολύς πόνος κ απαισιοδοξία.Ξέρω πως πρεπει να αλλάξει η οπτική μου αν θέλω να επιβιωσω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    serios και εγω που σπουδασα πεντε χρονια τωρα απο τοτε που τελιωσα το πτυχιο το εχω και αραχνιαζει....... γενικος ασχολουμε με ελιες και μαθαινω μελισσοκομια στελνω και κανα βιογραφικο αλλα με την ανεργια που υπαρχει το θεμα της εργασιας στη συγχρονη ελλαδα ειναι τεραστιο ζητημα σκεφτομαι να παω ενα τουριστικο ιεκ η μαγειρας αλλα απο την αλλη με εχουν παρει και τα χρονια ειμαι 38 χρονων αλλα περιβαλοντολογος ιχθυολογος που τελιωσα δεν εχει δουλειες..........

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ηταν να πάω σε δημόσιο ΙΕΚ αλλά δεν έβγαλαν αρκετά μορια δυστυχώς.
    Είμαι 30
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #19
    favvel
    Guest
    σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
    mihali δυστυχώς μάλλον αυτή είναι η αλήθεια.. πρέπει να παίρνουμε τα φάρμακά μας, όπως κάνουν και τόσοι άλλοι με άλλα οργανικά προβλήματα..
    απλά θέλω να πω πως με τόσες πληροφορίες γύρω από εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας και γύρω από την υγιεινή ζωή, δεν ξέρω τελικά πού είναι η αλήθεια..
    πληροφορίες υπάρχουνε παντού στο ίντερνετ.. το θέμα είναι ποιος μπορεί να τις ελέγξει?
    πώς θα καταλάβουμε ποια είναι η σωστή επιλογή?.. ποιο είναι το σωστό να κάνουμε?
    προσωπικά έχω μπερδευτεί και φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη..
    οι εναλλακτικές θεραπείες εμπεριέχουν το στοιχείο της πίστης στον εαυτό, στο θεραπευτή.. γενικότερα συνδέονται με ανατολικές φιλοσοφίες..
    οι συμβατικές θεραπείες της δυτικής ιατρικής απ' την άλλη εκπροσωπούν τον κόσμο της πραγματικότητας και όχι αυτού που θέλουμε να συμβαίνει μέσω αυθυποβολής..
    Κάποτε που προσπαθούσα να σταθώ μόνη μου χωρίς φάρμακα, πίστευα..
    Τώρα πια που στηρίζομαι στα φάρμακα δεν πιστεύω..
    Τελικά βρίσκομαι ανάμεσα σε δύο κόσμους..
    τον έναν της πίστης στο θεό ή τον αληθινό εαυτό και τον άλλον αυτόν των γεγονότων και της πραγματικότητας..

    serie κι εγώ ένα ιεκ τελείωσα πέρυσι με τα χίλια ζόρια.. και αυτό ακόμα παίζεται αν θα πάρω το χαρτί γιατί δεν έκανα την πρακτική όπως έπρεπε επειδή δεν μου άρεσε το αντικείμενο.. και για μένα ζητούμενο δεν είναι να βρω μια δουλειά ό,τι να' ναι..
    ζητούμενο είναι να ασχολούμαι με κάτι που θα μου δίνει μια ελάχιστη χαρά.. κάτι με το οποίο θα συμφωνώ και δεν θα έρχομαι σε σύγκρουση με τον εαυτό μου όταν δίνουμε αβέρτα φάρμακα στο φαρμακείο.. βέβαια αυτό το ήξερα όταν το επέλεξα αλλά έπρεπε κάτι να επιλέξω.. οπότε σου λέω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τελείωσα τζάμπα αυτό το ιεκ μιας και δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αυτό..

    Όσο για τη σχέση μου με τους ανθρώπους serie, κανέναν δεν αισθάνομαι κοντά μου.. η οικογένειά μου δε είναι αυτή που μου δημιουργεί τα περισσότερο αρνητικά συναισθήματα ίσως και λόγω των έντονων καταστάσεων που ζήσαμε στο παρελθόν..
    ειδικά τον πατέρα μου δεν μπορώ να τον χωνέψω, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου..

    Κάπου αλλού διάβασα πως είχες γράψει πως δεν έχεις σταθερό κίνητρο.. και αυτό με εξέφρασε απόλυτα..
    κι εγώ δεν έχω σταθερό κίνητρο.. μπορεί τη μια μέρα να βάζω στόχους να κάνω το ένα ή το άλλο και να προσπαθώ προς αυτήν την κατεύθυνση (πχ έχω περάσει και σε μια σχολή στο πανεπιστήμιο και όταν βάζω στόχο να ασχοληθώ με τη σχολή, αρχίζω και διαβάζω)..
    και την άλλη να σκέφτομαι με το μυαλό μου προς την τελείως αντίθετη κατεύθυνση, να σκέφτομαι την παραίτηση από τα πάντα και στο τέλος και απ' τη ζωή.. μπορεί δλδ να διαβάσω μια μέρα δυο ώρες και μετά να ξαναπιάσω βιβλίο μετά από δύο βδομάδες ή και περισσότερο..
    Τον περισσότερο καιρό δλδ δεν είμαι καλά.. και με έχει κουράσει αυτό..

    Ούτε εγώ ήμουν καλά τότε που είχα την ασθένεια σε γενικές γραμμές..
    πέρασα πολλές φάσεις όμως μες στην ασθένειά μου.. μερικές στιγμές που έζησα ήταν πολύ δημιουργικές για εμένα και δεν θα τις ξεχάσω..
    σίγουρα δεν ήταν κάτι το φυσιολογικό αυτό που ζούσα αλλά τελικά με τίποτα δεν είμαι ευχαριστημένη.. αυτό έχω καταλάβει..

    Εν τω μεταξύ έχω πολύ έντονη την σκέψη γύρω απ' τη ματαιότητα της ζωής, ειδικά για εμάς που υποφέρουμε τόσο..
    γιατί αν έχεις μια δημιουργική ζωή, δεν θες να τελειώσει αλλά και όταν τελειώνει δεν σε νοιάζει και πολύ γιατί κάτι έχεις να αφήσεις πίσω σου..
    Όταν μια ζωή υποφέρεις, ποιο το νόημα να συνεχίζεις το μαρτύριο?

    Τέλος πάντων.. σας αφήνω τώρα..
    έχει βάση και αυτό που λέει ο pavlosla.. δλδ με την ανεργία που επικρατεί στη χώρα, τί έχεις πτυχίο τί δεν έχεις τα ίδια είναι..
    μόνο που η δική μου άποψη είναι πως με ό,τι κι αν ασχοληθείς, αν το κάνεις όσο καλύτερα μπορείς και αν το φτάσεις στο πιο ψηλό σημείο που υπάρχει, τότε σίγουρα θα βρεις και δουλειά σχετική..
    αλλά ποιος μπορεί να αφοσιωθεί σε κάτι τόσο πολύ? ειδικά εμείς που έχουμε περάσει τόσα.. πού να βρούμε το κουράγιο να αφιερώσουμε όλο μας το χρόνο σε μια επιστήμη πχ..?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    favvel και η εναλλακτικη ιατρικη χημεια ειναι απλως ειναι διαφορετικη και με λιγοτερες παρενεργειες...

    το σιγουρο ειναι η κλασικη ιατρικη με τα χαπια.

    δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν ή δεν ειναι πολυ γνωστοι καποιοι σοβαροι εναλλακτικοι ιατροι που να εχουν επιτυχιες στη θεραπεια της σχιζοφρενειας με εναλλακτικα μεσα.

    τωρα τα αλλα που λες να αντιμεταπισεις το αγχος σου με τη σκεψη ειναι για ΙΔΨ νομιζω.

    παντως και οι κλασικοι γιατροι θα μπορουσαν να βλεπουν το θεμα πιο ολιστικα.

    π.χ. να συνταγογραφουν γυμναστικη κλπ. ή περπατημα στη φυση κλπ. και οχι μονο χαπια.

    βεβαια μονο τα χαπια λειτουργουν σε μεγαλο ποσοστο αλλα και τα αλλα βοηθουν στο να νιωθεις τουλαχιστον καλυτερα.

    βασικα τα εναλλακτικα ειναι κυριως για προληψη αμα καει το μηχανημα θελει χαπια κ χημεια που να εχει δοκιμαστει και να εχει κλινικες μελετες κλπ...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #21
    favel σε νιωθω απολυτα και γω εχω χειροτερεψει παρα πολυ μετα απο τον στρατο που τον εκανα μονο και μονο να φαινομαι υγιής στα ματια των αλλων, το θανατο του πατερα μου και ενα χωρισμο απο μια καλη σχεση αν εξαιρεσουμε το οικογενειακο της περιβαλλον.Το αποτελεσμα ειναι οτι το τελευταιο διαστημα παραμιλαω μονος μου οτι σκεφτομαι το λεω χαμηλοφωνα απεξω,στο σπιτι πριν κοιμηθω που μπορει να παει και 4 το πρωι περπαταω τουλαχιστον μια ωρα με μιαμιση ωρα περα δωθε μεσα στο σπιτι,εχω εντονη στεναχωρια , λεω συνεχως τα ιδια και τα ιδια θεματα και εχω κατακλυστει απο εντονες και αρνητικες σκεψεις π.χ. σημερα που περπαταγα ειδα ενα σιδερο απο μια τεντα και μου ηρθε μια σκεψη στο μυαλο μ οτι κρεμαστηκα απο κει χωρις να θελω στην ουσια να αυτοκτονησω.Προσπαθω και παιρνω τα φαρμακα μου ανελλιπως 30mg abilify και 4mg risperdal και προοδο δεν βρισκω περπαταω μια ωρα την ημερα μπας και φτιαξει η διαθεση μου και η κατασταση μ δεν παιρνω καμια ουσια ουτε καν καφε για να μην με φερνει σε διεγερση και αποτελεσμα δεν βρισκω.Ολα τα παραπανω που βιωσα με εκαναν πολυ βαρια απ οτι ημουν αφοτου σταθεροποιηθηκα μετα το επεισοδιο που ειχα παλια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    γιατι δεν παιρνεις invega αντι Risperdal.

    Ειναι η νεα εκδοση του Risperdal και με αυτο νιωθεις σταθερος σε ολη τη διαρκεια της ημερας χωρις σκαμπανεβασματα γιατι ειναι αργης αποδεσμευσης φαρμακο με ειδικη κατασκευη.

    Συν οτι εχει παρα πολυ λιγοτερες παρενεργειες - εξωπυραμιδικα και δε θα χρειαστει το ακινετον.

    Πες το στο γιατρο..

    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    favel σε νιωθω απολυτα και γω εχω χειροτερεψει παρα πολυ μετα απο τον στρατο που τον εκανα μονο και μονο να φαινομαι υγιής στα ματια των αλλων, το θανατο του πατερα μου και ενα χωρισμο απο μια καλη σχεση αν εξαιρεσουμε το οικογενειακο της περιβαλλον.Το αποτελεσμα ειναι οτι το τελευταιο διαστημα παραμιλαω μονος μου οτι σκεφτομαι το λεω χαμηλοφωνα απεξω,στο σπιτι πριν κοιμηθω που μπορει να παει και 4 το πρωι περπαταω τουλαχιστον μια ωρα με μιαμιση ωρα περα δωθε μεσα στο σπιτι,εχω εντονη στεναχωρια , λεω συνεχως τα ιδια και τα ιδια θεματα και εχω κατακλυστει απο εντονες και αρνητικες σκεψεις π.χ. σημερα που περπαταγα ειδα ενα σιδερο απο μια τεντα και μου ηρθε μια σκεψη στο μυαλο μ οτι κρεμαστηκα απο κει χωρις να θελω στην ουσια να αυτοκτονησω.Προσπαθω και παιρνω τα φαρμακα μου ανελλιπως 30mg abilify και 4mg risperdal και προοδο δεν βρισκω περπαταω μια ωρα την ημερα μπας και φτιαξει η διαθεση μου και η κατασταση μ δεν παιρνω καμια ουσια ουτε καν καφε για να μην με φερνει σε διεγερση και αποτελεσμα δεν βρισκω.Ολα τα παραπανω που βιωσα με εκαναν πολυ βαρια απ οτι ημουν αφοτου σταθεροποιηθηκα μετα το επεισοδιο που ειχα παλια.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #23
    Nα σε ρωτησω το invega προκαλει αυξηση του βαρους?Θελω να κρατησω το abilify και να διωξω το risperdal απο τη φαρμακευτικη φαρετρα.τωρα αν δω οτι το abilify δεν με πιάνει καθολου θα παω σε αλλο φαρμακο.Α επισης και κατι αλλο το invega προκαλει ακαθησια?γιατι με αυτο το πραγμα εχω μεγαλο προβλημα και γι αυτο ευθυνεται το risperdal

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    H δόση του κοκτέιλ που παίρνεις είναι υψηλη.
    Εγώ σε υψηλη δόση invega 12mg είχα ακαθισια. Αντιστοιχεί στα 6mg ρισπερνταλ.

    Τώρα παίρνω 6mg κ ορισμένες φορες περπαταω πέρα δώθε αλλά το ελέγχω κ δεν με βασανίζει. 6 mg είναι 3 κ κάτι ρισπερνταλ οπτ αν στο χορηγούσε τόσο θα σου έδινε πιστεύω.
    Δεν πήρα βαρος πάντως.
    Στα αρνητικά του είναι οτι είναι ακριβό κ έχει συμμετοχη.Δεν ξέρω ακριβως ποσο παει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    favel σε νιωθω απολυτα και γω εχω χειροτερεψει παρα πολυ μετα απο τον στρατο που τον εκανα μονο και μονο να φαινομαι υγιής στα ματια των αλλων, το θανατο του πατερα μου και ενα χωρισμο απο μια καλη σχεση αν εξαιρεσουμε το οικογενειακο της περιβαλλον.Το αποτελεσμα ειναι οτι το τελευταιο διαστημα παραμιλαω μονος μου οτι σκεφτομαι το λεω χαμηλοφωνα απεξω,στο σπιτι πριν κοιμηθω που μπορει να παει και 4 το πρωι περπαταω τουλαχιστον μια ωρα με μιαμιση ωρα περα δωθε μεσα στο σπιτι,εχω εντονη στεναχωρια , λεω συνεχως τα ιδια και τα ιδια θεματα και εχω κατακλυστει απο εντονες και αρνητικες σκεψεις π.χ. σημερα που περπαταγα ειδα ενα σιδερο απο μια τεντα και μου ηρθε μια σκεψη στο μυαλο μ οτι κρεμαστηκα απο κει χωρις να θελω στην ουσια να αυτοκτονησω.Προσπαθω και παιρνω τα φαρμακα μου ανελλιπως 30mg abilify και 4mg risperdal και προοδο δεν βρισκω περπαταω μια ωρα την ημερα μπας και φτιαξει η διαθεση μου και η κατασταση μ δεν παιρνω καμια ουσια ουτε καν καφε για να μην με φερνει σε διεγερση και αποτελεσμα δεν βρισκω.Ολα τα παραπανω που βιωσα με εκαναν πολυ βαρια απ οτι ημουν αφοτου σταθεροποιηθηκα μετα το επεισοδιο που ειχα παλια.
    Φίλε αφήνει κουσουρια ο στρατός εγώ έκανα δύο τρία χρόνια να συνέλθω δεν ξέρω γιατί αλλά κάποιους τους σακατευουν πάρε ινβεγκα κι εγώ μόλις το πήρα έγινα καλύτερα αντικαταθλιπτικά μην πάρεις ποτέ και να είσαι περήφανος που είσαι έτσι δε φταις εσύ προσπάθησες κ σου τη βαρεσε είναι τιμή σου
    Και κοίτα να κοιμάσαι καλά κ νωρίς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776
    Παιδιά να ρωτήσω η ψύχωση γίνεται καλά ώστε να μην παίρνεις φάρμακα?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Θέλει πολύ κόπο δελφιναρα μου οι γιατροί λένε δε γίνεται με τίποτα αλλά οι οδηγίες έρχονται από την Αμερική για Ελλάδα γίνεται γτ είμαστε φτωχή χώρα πιο ζορισμενοι κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    εμενα οταν ειχα κανει το ψυχωτικο επεισοδιο στο νοσοκομειο μου ειχαν πει οτι θα παιρνω φαρμακα για δυο χρονια και ο ψυχιατρος μετα απο 3.5 χρονια μου λεει βλεπουμε με το καιρο, δεν τον βλεπω καθολου να θελει να κοψω τα φαρμακα, τουλαχιστον τωρα παιρνω μονο ενα σολιαν των 400 και νιωθω σαν να μην κανω θεραπεια σαν να μην εχω τιποτα.....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    To invega ειναι πολυ καλυτερο απο το Risperdal.

    Εχει την ακαθισια σαν παρενεργεια αλλα μαλλον σε πολυ μικροτερο βαθμο γιατι δε χρειαζεται να παιρνεις αντιπαρκινσονικα-αντιχολινεργικα οσο το παιρνεις. Δηλαδη κανει πολυ λιγοτερα εξωπυραμιδικα κ παρενεργειες.

    Κανει ακομα καταστολη αλλα λιγοτερη απο το Risperdal που πραγματικα σε αποβλακωνε κλπ.

    Γενικα θα νιωθεις καλυτερα κ ειναι καλυτερο για το σωμα σου.

    Δε θα νιωθεις σαν να σε σκοτωνει το φαρμακο κ θα αυξηθει η ευεξια σου...

    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    Nα σε ρωτησω το invega προκαλει αυξηση του βαρους?Θελω να κρατησω το abilify και να διωξω το risperdal απο τη φαρμακευτικη φαρετρα.τωρα αν δω οτι το abilify δεν με πιάνει καθολου θα παω σε αλλο φαρμακο.Α επισης και κατι αλλο το invega προκαλει ακαθησια?γιατι με αυτο το πραγμα εχω μεγαλο προβλημα και γι αυτο ευθυνεται το risperdal
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776
    Παιδιά εσείς πώς είσαστε με την ψύχωση? Εγώ είμαι λιγότερο λειτουργική από παλιά και λίγο τεμπέλα. Εσείς? Από τι πάθατε ψύχωση? Εγώ ζορίστηκα από πολλά ένα ήτανε από εκείνο με τον γκόμενο της φίλης μου και με κείνη την εκκλησία και όλα αυτά που έγιναν εσείς? Και επίσης εκεί στην εκκλησία μου σπάσανε τα νεύρα.
    Last edited by δελφίνι; 31-03-2017 at 08:31.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. abilify 10mg
    By beautiful mind in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2014, 06:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •