Κρίση πανικού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    7

    Κρίση πανικού;

    Γεια σε όλους

    Ονομάζομαι Φάνης και είμαι 16. Χθες το μεσημέρι άρχισα να νιώθω ανασφαλής, τόσο πολύ που ζήτησα από την μητέρα μου να με πάρει αγκαλιά (κάτι που δεν το συνηθίζω).Ακόμη η κατάσταση αυτή συνοδεύτηκε από συναισθηματα λύπης . Γενικά είμαι πολύ αγχωδης , ιδιαίτερα αυτή την περίοδο που πήρα ορισμένες σημαντικές αποφάσεις.Επιπλεον στο παρελθόν έχω πάθει κρίσεις πανικού.Λετε αυτό το περιστατικό να είναι μία από τις κρίσεις ή μπορεί να είναι και θέμα υγείας;

    Φιλικά Φάνης

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Όταν λες ότι στο παρελθόν έχεις πάθει κρίσεις πανικού τι εννοείς? Τι συμπτώματα είχες?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Η κρίση πανικού δεν έχει σχέση με αίσθημα λύπης. Στην κρίση πανικού νομίζεις ότι θα πεθάνεις. Μουδιαζουν χέρια πόδια, χτυπάει γρήγορα η καρδιά σου, ζαλίζεσαι και νομίζεις ότι θα πάθεις κάτι πολύ κακό. Αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται φυσιολογικό. Γράψε ακριβώς τι νιώθεις γιατί κι εγώ στην ηλικία σου αγνοούσα τα συμπτώματα. Αν έχεις κάτι πάντως πρέπει να το αντιμετωπίσεις γιατί έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by makisdim View Post
    Η κρίση πανικού δεν έχει σχέση με αίσθημα λύπης. Στην κρίση πανικού νομίζεις ότι θα πεθάνεις. Μουδιαζουν χέρια πόδια, χτυπάει γρήγορα η καρδιά σου, ζαλίζεσαι και νομίζεις ότι θα πάθεις κάτι πολύ κακό. Αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται φυσιολογικό. Γράψε ακριβώς τι νιώθεις γιατί κι εγώ στην ηλικία σου αγνοούσα τα συμπτώματα. Αν έχεις κάτι πάντως πρέπει να το αντιμετωπίσεις γιατί έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου.

    Γεια σου makisdim
    Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.Όταν λες "αγνοούσα τα συμπτώματα/Αν εχεις κατι πρεπει να το αντιμετωπισεις"μίλας για κάτι σωματικό ή κάτι ψυχικό(ψυχολογικο).Πάντως οι κρισεις πανικου που ανεφερα ήταν οι παραδοσιακες κρισεις πανικου(τρομος,εφίδρωση,ζα� �άδα,ταχυπαλμία κλπ),γεγονος που με εκανε να απορησω για το περιστατικο που περιεγραψα.

    Ευχαριστω Φανης(συγγνωμη για την χρηση ενικου)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    7
    Γεια σου makisdim
    Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.Όταν λες "αγνοούσα τα συμπτώματα/Αν εχεις κατι πρεπει να το αντιμετωπισεις"μίλας για κάτι σωματικό ή κάτι ψυχικό(ψυχολογικο).Πάντως οι κρισεις πανικου που ανεφερα ήταν οι παραδοσιακες κρισεις πανικου(τρομος,εφίδρωση,ζα� �άδα,ταχυπαλμία κλπ),γεγονος που με εκανε να απορησω για το περιστατικο που περιεγραψα.

    Ευχαριστω Φανης(συγγνωμη για την χρηση ενικου)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Αν έχεις πάθει κρίση πανικού και γενικά έχεις άγχος θα σε συμβούλευα να το συζητήσεις με τους γονείς σου και να βρεις έναν ψυχοθεραπευτη να κάνεις συνεδρίες. Θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το άγχος.

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού;
    By nikos04 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 15-05-2016, 18:31
  2. Κρίση πανικού
    By valia.valia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 55
    Last Post: 13-05-2016, 13:29
  3. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ασπασια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 26
    Last Post: 02-09-2015, 22:16
  4. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 10:12
  5. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •