Ξαφνικός χωρισμός και απογοητευση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4

    Ξαφνικός χωρισμός και απογοητευση

    καλημέρα σας,
    θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας στο θεμα που με ταλαιπωρει αυτες τις μερες. ειμαι ψυχολογικά ράκος.
    ειχαμε σχεση περιπου 8 χρονια και μέναμε μαζί, η σχεση μας ήταν πολύ καλή σε γενικές γραμμες. σπανιως ειχαμε διαφωνίες και καυγάδες.
    μεχρι που έφτασε η κουβεντα στο επιμαχο θεμα του παιδιου και του γαμου. ξαφνικά δηλώνει ότι δεν θέλει παιδί, ενω στο παρελθον που το χαμε συζητήσει το θελαμε και οι δυο και το προσπαθούσαμε. μόλις εγινε πιο σοβαρή η κουβέντα και οι προσπάθειες και μετά απο πίεση δική μου ομολογησε ότι δεν θελει να προχωρήσει σε αυτο το βήμα γιατι φοβάται. φυσικά εμένα μου πεσε σαν κεραυνός στο κεφάλι και του ζήτησα να φύγει από το σπίτι και να χωρίσουμε, κάτι το οποίο δέχτηκε καθώς δεν ήταν διατεθιμένος να το ξανασκεφτεί. μου ειναι δυσκολο ομως να κατανοησω το πως αλλαξε γνωμη έτσι ξαφνικά και χωρίς πολλές εξηγήσεις. ειμαι 40 ετων και ειχα επενδυσει σε αυτη την σχεση. η ύπαρξη τρίτου προσώπου έχει αποκλειστεί. δεν μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός ότι η ζωή μου άλλαξε έτσι απο την μια στιγμή στην άλλη, φυσικα ειμαι χαλια και εχω λιωσει το μυαλο μου απο τις σκεψεις. φέρθηκε πολύ ανέντιμα και δεν το περίμενα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,662
    αχ βρε γεωργια..
    η ερωτικη σας σχεση πως ηταν πριν τον χωρισμο?
    η τελευταια φορα που σου ειπε οτι θελει να κανετε παιδι η εστω δεν ηταν αρνητικος, πριν ποσα χρονια ηταν?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4
    όλα μια χαρά ήταν remedy,
    πρισν απο καποιους μηνες που το χαμε ξανασυζητησει δεν υπήρχε ενδοιασμος, γιαυτο καταλαβαινεις το σοκ μου. ειναι πολυ δυσκολο να το αποδεχτω ολο αυτό, πήγαινα για παιδί και κατέληξα ξαφνικά μόνη και σ αυτη την ηλικία. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό, τα συναισθήματα εναλλάσονται εκπληκτικά. θυμός και μεγάλη απογοήτευση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,662
    Quote Originally Posted by georgia763 View Post
    όλα μια χαρά ήταν remedy,
    πρισν απο καποιους μηνες που το χαμε ξανασυζητησει δεν υπήρχε ενδοιασμος, γιαυτο καταλαβαινεις το σοκ μου. ειναι πολυ δυσκολο να το αποδεχτω ολο αυτό, πήγαινα για παιδί και κατέληξα ξαφνικά μόνη και σ αυτη την ηλικία. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό, τα συναισθήματα εναλλάσονται εκπληκτικά. θυμός και μεγάλη απογοήτευση
    στους λιγους μηνες οπως λες, ειναι οντως μια περιεργη αλλαγη.
    μαλλον εχει να κανει περισσοτερο με τ οτι αποφασισε να μην συνεχισετε μαζι, παρα με το παιδι καθεαυτο.
    γι αυτο ρωτησα για τα ερωτικα.
    μηπως ειχε περασει εντελως η επιθυμια για εκεινον και ηθελε να βρει κατι αλλο?
    ασχετως που δεν υπαρχει ηδη αυτο το 'αλλο".

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,662
    Quote Originally Posted by georgia763 View Post
    καλημέρα σας,
    ....
    μεχρι που έφτασε η κουβεντα στο επιμαχο θεμα του παιδιου και του γαμου. ξαφνικά δηλώνει ότι δεν θέλει παιδί, ενω στο παρελθον που το χαμε συζητήσει το θελαμε και οι δυο και το προσπαθούσαμε. μόλις εγινε πιο σοβαρή η κουβέντα και οι προσπάθειες και μετά απο πίεση δική μου ομολογησε ότι δεν θελει να προχωρήσει σε αυτο το βήμα γιατι φοβάται. ....
    συγνωμη. πρωτα εντεινατε τις προσπαθειες και μετα ομολογησε οτι δεν θελει παιδι και δεσμευσεις?
    πως γινεται αυτο?
    κι αν πετυχαιναν οι προσπαθειες, τι θα γινοταν?

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω καποιους αντρες....μενουν σε μια σχεση χρονων με μια γυναικα που θελει και ειναι σε ηλικια για παιδι (και δν εχει πολλα περιθωρια) και παρολα αυτα κοιτανε τη παρτυ τους......δεν τους ενδιαφερει αν το ταιρι τους θελει οικογενεια κ παιδια ...κατσε ρε μαγκα εχεις τοσα χρονια σχεση...ρωτα την γυναικα αν εχει στα σχεδια της να κανει οικογενεια ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΑΜΟΥΣ Κ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΡΧΥΤΕΡΑ...ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ...ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ......

    Για μενα ειναι ΜΑΛΑΚΑΣ!!!! Οχι επδ δεν θελει να παντρευτει κ να κανει οικογενεια ...αλλα επδ σε δεσμευσε γνωριζωντας πως εσυ εχεις αλλα σχεδια στη ζωη σ.....το να τρως 8 ολοκληρα χρονια απο τη ζωη μιας γυναικας και ειδικα οταν διανυει την πολυ σημαντικη δεκαετια των 30...(που ειναι η πιο κρισιμη περιοδος για οικογενεια) και μετα απο τοσα χρονια να τη παρατας την αλλη 40 χρονων ( που τοτε τα πραγματα ζοριζουν) τι να πω ειναι εγωισμος και γαιδουριά...

    ΜΗΔΕΝ σεβασμος στα σχεδια σου,στις επιθυμιες και στα ονειρα που εχεις ως ανθρωπος ..ακομα κ αν ησασταν 8 ολοκληρα χρονια μαζι....
    ΕΓΩΙΣΤΗΣ,ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΤΑ.........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    απορια: κανατε ελευθερα ερωτα? πως γινεται να κανετε προσπαθειες κ να μην θελει παιδι?? δνε το καταλαβαινω αυτο..φωτισε μας..
    η κανατε για λιγο καιρο ελευθερα στο περελθον κ αυτο σταματησε ξαφνικα?δλδ σταματησατε να κανετε ελευθερα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Ο τυπος ειναι απαραδεκτος!!επρεπε απο την αρχη να σου ειχε πει οτι δεν θελει!!εκτος κ αν δεν ηθελε πλεον να συνεχισετε την σχεση σας κ σου ειπε αυτο!κ παλι απαραδεκτος!!εγω θα ρωτησω κατι ασχετο,τι ηλικια εχει?
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε συ πως γινεται να το κανουν ελευθερα κ να της λεει οτι δεν θελει παιδι..δεν κολλαει αυτο... λογικα η θεματοθετρια θα της μπηκαν ψιλοι στα αυτια επειδη προφανως απεφευγε ερωτικη επαφη κατα τις γονιμες μερες? παιζει κατι τετοιο?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,662
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω καποιους αντρες....μενουν σε μια σχεση χρονων με μια γυναικα που θελει και ειναι σε ηλικια για παιδι (και δν εχει πολλα περιθωρια) και παρολα αυτα κοιτανε τη παρτυ τους......δεν τους ενδιαφερει αν το ταιρι τους θελει οικογενεια κ παιδια ...κατσε ρε μαγκα εχεις τοσα χρονια σχεση...ρωτα την γυναικα αν εχει στα σχεδια της να κανει οικογενεια ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΑΜΟΥΣ Κ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΡΧΥΤΕΡΑ...ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ...ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ......

    Για μενα ειναι ΜΑΛΑΚΑΣ!!!! Οχι επδ δεν θελει να παντρευτει κ να κανει οικογενεια ...αλλα επδ σε δεσμευσε γνωριζωντας πως εσυ εχεις αλλα σχεδια στη ζωη σ.....το να τρως 8 ολοκληρα χρονια απο τη ζωη μιας γυναικας και ειδικα οταν διανυει την πολυ σημαντικη δεκαετια των 30...(που ειναι η πιο κρισιμη περιοδος για οικογενεια) και μετα απο τοσα χρονια να τη παρατας την αλλη 40 χρονων ( που τοτε τα πραγματα ζοριζουν) τι να πω ειναι εγωισμος και γαιδουριά...

    ΜΗΔΕΝ σεβασμος στα σχεδια σου,στις επιθυμιες και στα ονειρα που εχεις ως ανθρωπος ..ακομα κ αν ησασταν 8 ολοκληρα χρονια μαζι....
    ΕΓΩΙΣΤΗΣ,ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΤΑ.........
    εχεις δικιο βρε ανξιους, αλλα ΑΝ του ανθρωπου του τελειωσε, τι θα επρεπε να κανει?
    αναρωτιεμαι.
    πες οτι δεν ηθελε ουτε να την κοροιδεψει, ουτε να την απογοητευσει και ειχε ειλικρινη αισθηματα επι χρονια.

    ΑΝ του τελειωσε η επιθυμια για την γυναικα του και μεχρι τοτε δεν ειχαν παιδια , τι θα επρεπε να κανει?
    πες μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,662
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ρε συ πως γινεται να το κανουν ελευθερα κ να της λεει οτι δεν θελει παιδι..δεν κολλαει αυτο... λογικα η θεματοθετρια θα της μπηκαν ψιλοι στα αυτια επειδη προφανως απεφευγε ερωτικη επαφη κατα τις γονιμες μερες? παιζει κατι τετοιο?
    κι εγω αυτο ακριβως ρωτησα.
    αλλα δεν ειπε οτι απεφευγε. ειπε οτι εντειναν τις προσπαθειες. πως γινεται?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Δεν ξερω!!μπορει ο τυπος να μην ηθελε πραγματικα αλλα επειδη δεν ηθελε να χασει την κοπελα να το εκανε!μαλλον τωρα δεν θελει να ειναι μαζι γι αυτο κ το λεει!εχω μια φιλη που συνεβει το αντιθετο!το παιδο απο την αρχη της ειπε οτι δεν θελει οικογενεια,φοβαται!μετα απο 2 χρονια χωρισαν γι αυτο το λογω!κ το αστειο μετα απο λιγο διαστημα της ειπε να ειναι μαζι κ θελει να κανει οικογενεια μαζι της!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΝΤΑΞ ρε παιδι μου, πολλοι ανθρωποι φοβουνται στην σκεψη ενος παιδιου, πολλα ζευγαρια αμφιταλλαντευονται.. αλλα ολα αυτα τα καταλαβαινεις απο την συμπεριφορα τους στο σεξ..
    πχ αν κανεις ελευθερα σημαινει οτι εισαι κ καπως χαλαρος , δλδ οτι στο ενδεχομενο ενος παιδιου εισαι θετικος..
    αυτος μπορειτε να μου πειτε τωρα πως γινεται να κανει ελευθερα σεξ κ να μην θελει παιδι!! κολλαει? δεν κολλαει!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,662
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΝΤΑΞ ρε παιδι μου, πολλοι ανθρωποι φοβουνται στην σκεψη ενος παιδιου, πολλα ζευγαρια αμφιταλλαντευονται.. αλλα ολα αυτα τα καταλαβαινεις απο την συμπεριφορα τους στο σεξ..
    πχ αν κανεις ελευθερα σημαινει οτι εισαι κ καπως χαλαρος , δλδ οτι στο ενδεχομενο ενος παιδιου εισαι θετικος..
    αυτος μπορειτε να μου πειτε τωρα πως γινεται να κανει ελευθερα σεξ κ να μην θελει παιδι!! κολλαει? δεν κολλαει!!
    αμ δεν κολλαει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Κολλαει ρε ανξιους!!μαλλον δεν ηθελε να συνεχισει την σχεση!εγω δεν μπορω να σκεφτω αλλη απαντηση παντως!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ
    By Law in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 169
    Last Post: 08-01-2016, 13:11
  2. Απογοήτευση
    By Νάντια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 11-11-2014, 16:24
  3. Απογοήτευση...
    By Jude in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-2014, 16:42
  4. απογοητευση
    By mariam8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 05-06-2012, 18:56
  5. Ξαφνικος πονοκεφαλος..λιγων δευτερολεπτων...
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-07-2011, 23:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •