dipoliki diatarahi tupou 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    15

    Thumbs up dipoliki diatarahi tupou 2

    kalispera meta apo 28 hronia talaipwrias kai lathos diagnwseis diapistwthike i astheneia mou to epivevewsan oi 5 telefteoi giatroi twra edw kai arketa hronia me parakolouthei kapoios polu aksiologos giatros i dipoliki diatarahi upotithete einai i ipioteri apo tis alles dipolikes omws giati de hreiazete nosileia les kai to na eisai sto krevati futo apo katathlipsi olo ton kairo einai zwi ehw kanei mono 4 upomaniaka kai nomizw oti mono tote ezisa ligo einai mia duskoli arrwstia kai safws oi giatroi kanoun oti mporoun na statheropoiisoun tin katastasi efhome afti na einai i teleftea fora kai na me piasei i nea agwgi kali upomoni se olous osous ehoun tetoies pathiseis

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Για να σε βάλω στο κλίμα γράφε ελληνικά είναι κανόνας του φόρουμ δεύτερον εδώ δε μετράει τι έχεις άλλα τι σε απασχολεί δηλαδή προβλήματα και εμείς σου λέμε πως τα αντιμετωπίζουμε αυτό είναι αυτοβοηθεια δηλαδή κάποιος άλλος που έχει αυτό το πρόβλημα σ λέει τι κάνει πχ εγώ δεν έχω σταθερή παρέα κ πάω για καφέ μόνος μου γράφε ελληνικά και πεσ ότι θεσ από φάρμακα μέχρι ότι σε απασχολεί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Δεν είναι ζωή ναι, έλα όμως που προκύπτει από τη διάθεση η οποία εμπλέκεται και με τη σκέψη. Τουλάχιστον σε καταλαβαίνει το οικείο περιβάλλον σου ή σε κρίνουν αρνητικά; Να είσαι καλά για τις ευχές. Έλις έκανες όμορφη εισαγωγή [emoji4]
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    15

    Question nea kai me apories

    efharistw gia ta kala sou logia mporeite na deiksete ligi katanoisi me ta ellinika duskolevome argw polu na grapsw pairnw mia varia agwgi eimai zavlakwmeni o antras mou me anehete kai i mana mou shedwn ohi oti de noiazonte apla de polupistevoun stis psyhikes pathiseis o gios mou mou sumparastekete giati ki aftos pernaei to diko tou provlima an einai toso epeigon ta ellinika mporw na apohwrisw ammesa efharistw

  5. #5
    Έλα Αθηνα μου, απαντώ και εδώ, αν η διαχείριση δεν έχει θέμα τότε οποιος μπορεί θα απαντήσει. Το να έχεις επίγνωση ότι δε το προκαλείς επίτηδες και άνθρωποι που αγαπάς να σου λένε κατά κάποιο τρόπο το αντίθετο είναι από κουραστικό έως αποκαρδιωτικό. Το μόνον που μπορείς να κάνεις είναι να σε αγαπάς εσυ εκείνες τις στιγμές που σου έρχονται στο νου τα λόγια τους. Να σου ζήσει ο γιος και εύχομαι να μην έχει κάτι πολύ σοβαρό το παιδί. Είσαι από ότι κατάλαβα και έχω διαβάσει για την διπολική αυτού του τύπου τον περισσότερο καιρό σε κατάθλιψη δηλαδή έλλειψη ενέργειας, έλλειψη διάθεσης για δράση και αηδόνια δηλαδή μη ευχαρίστηση. Σου εύχομαι να δεις διαφορά με αυτή την αγωγή αλλά θέλει υπομονή και στήριξη και κουβέντα. Αν μπορέσεις μέσω κψυ ή σε ιδιώτη να μιλάς θα σε βοηθήσει. Δεν έχει πολλά μέλη με διπολική το φόρουμ αλλά εύχομαι να βρεις ενθάρρυνση εδω.
    Last edited by Constantly curious; 11-03-2017 at 12:46.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Για να σε ανέχονται οι δικοί σου άνθρωποι σημαίνει ότι προσφέρεις κάπως
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    15
    efharistw polu me voithas polu me ta kala sou logia prospathw na min prokalw provlimata stous allous kai entaseis pws tha mpourousa allwste afou ton perisotero kairo eimaimai pesmeni akoma kai tote stis upohrewseis mou eimai ok ki as sernomai to palikari mou ehei hronia katathlipsi kai aghwdis diatarahi egw parakolouthoume kai apo psuhologo teleftea twra vriskome se upomaniako i agwgi einai lamictal clonotri topamac to topamacden to polu empistevete o giatros alla ta antpsuhwsika mou dimiourgoun sovares parenergeies ola arketa epikindines apla ehw apogoiteftei upervolika kourastika efharistw me voithate kai mono pou mou apantate kai asholeistai de to kanoun poloi afto uposhome oti tha prospathisw me ta ellinika

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    15
    prosferw parapanw apo oso mporw alla tha ithela na enimerwthoun den tous eimai varos to antitheto niwthw an ekseresw to gio mou pou kserei ti tha pei katathlipsi apo prwto heri na eisai kala kai sugnwmi an imoun ligo epithetiki stin prwt apantisi einai kommati tis upomanias tha to prospathisw me ta ellinika giati sevome to oti kapoioi asholounte me mena kai eina to ligotero pou mporw na kanw wste na me katalavenoun kalutera efharistw

  9. #9
    Καλημέρα Αθηνά μου, πάρε το χρόνο σου, η αγωγή πολλές φορές είναι βαριά και ασήκωτη αλλά έστω το να γράψεις εδώ μπορεί να σου κάνει περισσότερο καλό από το να νιώθεις μόνη εντελώς σε αυτό που παλεύεις. Δεν καταλαβαίνουν γιατί δεν θέλουν να δεχθούν την αλήθεια του πόνου που δεν καταλαβαίνουν και δεν μπορούν να βοηθήσουν. Έτσι το εξήγησα και κατά κάποιο τρόπο ησύχασα κιόλας. Δεν ησύχασα εντελώς αλλά μειώθηκε αυτό το "γιατί φέρονται έτσι; ". Να ενημερωθούν είναι εύκολο αν ο άντρας σου θέλει και στο διαδίκτυο αλλά και στον γιατρό σου άνετα μπορεί να μιλήσει και να ρωτήσει για το πως αισθάνεσαι. Έλα όμως που ο φόβος συνήθως τους κρατάει πίσω. Μπράβο που προσπαθείς ακόμα και τα βασικά δεν είναι αυτονόητα όταν νιώθεις μηδέν και αίσθημα κούρασης ζαλαδας υπνηλίας από την αγωγή. Όσο για το αγόρι σου ελπίζω να δοκιμάζει ψυχοθεραπεία έστω για να τον βοηθήσει. Καλή ψυχούλα θα έχει φαντάζομαι και θα ειναι υποστηρικτικος. Μεγάλη πίκρα η αργοπορημένη διάγνωση αλλά καλύτερα αργά παρά ποτέ! Δώσε χρόνο και θα δεις και μέσω της αγωγής και μέσω του να ενθαρρύνεις τον δικό σου εαυτό πως σιγά σιγά θα αλλάξει η αίσθηση που εχεις. Είμαστε υποχρεωμένοι να αλλάζουμε εμεις τις προσδοκίες μας όταν δεν καταλαβαίνουν. Ναι. Όσο περίεργο και να ακούγεται τελικά μας σώζει από επιπλέον πόνο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    15
    nai to paidi mou kai psuhotherapeia kanei kai farmaka pairnei afto pou me anisuhouse panta itan min pathei oti egw kai nato giati ksehasa na sou pw oti de ftaine oi giatroi pou palia den evriskan ti dipoliki diatarahi eiha alla themata eiha kanei psuhanalasi polu epiponi therapeia alla aftognwsia mou eipe tote i psuhanalitria mia kouventa pou tin vrika mprosta mou oti oles oi psuhikes pathiseis einai ksaderfakia gi afto hreiazonte parakolouthisi gia na st eksigisw oti uparhei grammeno se afto edw to forum oles tis pathiseis ektos psuhwseis doksa to theo ta alla ta eiha pathei den edwsa tin prepousa simasia ola ta alla ta ehw dei epeidi eimai asheti me to forum thes na mou peis to onoma sou an thes kwstas einai?opoios ki an eisai afto pou kaneis einai spoudaio voithas atoma pou den ksereis ki afto to kalo sou efhome na gurisei se sena

  11. #11
    Δήμητρα με λένε, από παιδί ευαίσθητη αλλά οι συνθήκες με είχαν με φίμωτρο, έφτασα νωρίς νωρίς να ζω με αγχώδη διαταραχή χωρίς αγωγή και στήριξη επί ένα χρόνο, μετα έψαξα ψυχίατρο ξεκίνησα αγωγή αλλά ποτέ δεν τελείωνε. Έψαχνα διάβαζα μελετούσα το πάλευα και κάποια στιγμή που μπορούσα οικονομικά ξεκίνησα ψυχοθεραπεία. Είχα καταλάβει ότι κάτι υπάρχει πιο βαθύ και άλλαξα ψυχίατρο, ο άνθρωπος συντομα μου έδωσε λίθιο και από τότε βρήκα μεγαλύτερο κέντρο αναφοράς. Δεν έχω καμία στήριξη αλλά την βρήκα εδώ. Έχω γνωρίσει γλυκυτατες ψυχές που εξίσου παλεύουν και ας μην τους βοήθησε η ζωή και οι κοντινοί τους. Με τον καιρό αν μείνεις στο φόρουμ θα κρίνεις και η ίδια. Αθηνά δίνω χωρίς να περιμένω ανταμοιβή. Έμαθα με σκληρο τρόπο ότι οι φίλοι που επέλεξα ήταν μη κατάλληλοι και εγώ παραπάνω δοτική. Στις πιο μαύρες μου στιγμές λέω - συγκεντρωσου θα περάσει είναι ένα κυμμα και θα φύγει - παίρνω ανάσες και απλά αφηνομαι. Έχω γονέα που αντιμετωπιζε ψυχική διαταραχή και ήταν είναι σε άρνηση. Με προτρεπει να κόψω και την αγωγή. Αυτό στο αναφέρω γιατί τουλάχιστον το δικο σου παιδί λαμβάνει αποδοχή κατανόηση και όχι αποδοκιμασία. Σημαντικότατο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    15
    λοιπον εγω πιστευω πολυ στη δυσκολη παιδικη ηλικια γιατι εκανα ψυχαναλαση μετα στην κληρονομικοτιτα και φυσικα στην προδιαθεση το θεμα ειναι οτι ποναι τυπου 2 λενε μωρε δε χρειαζετε νοσηλεια τι λενε τωρα ε και?ειμαι 49 30 χρονια συνολικα καταθλιπτικα επεισοδια 4 πολυ δυνατα και 4 υπομανιεσ μονο μου αρεσαν τοσο πολυ γιατι εφευγε το τερασ τησ καταθλιπσησ τωρα ειμαι στο τεταρτο εχω πονεσει πολυ αλλα εχω αποφασισει οσο χρονο εχω ακομα να το παλεψω τα καταφερα με τα ελληνικα ε πες ενα μπραβο χαχα καλημερα γλυκια μου δημητρα

  13. #13
    Μπράβο Αθηνα κυρίως για το πείσμα σου [emoji4] Μπράβο και για τα ελληνικά. Εμείς παλεύουμε για λίγες στιγμές αυθεντικης χαράς αυτός είναι και δύσκολος δρόμος.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    15
    καλημερα παλι δεν κοιμιθηκα καλα ειμαι πολυ μονη σε αυτο που περναω οσο αφορα αντρα και μανα εχω φρικαρει χτες χωρις να υπαρχει στην παρουσα φαση οικονομικο προβλημα μου ειπε ο αντρας μου υπαρχουν και στο δημοσιο γιατροι δηλαδη να γινς παλι πειραματοζωο απο την αρχη ενω εχω βρει τον γιατρο που μου ταιριαζει αυτα κανει η αμαθεια και η απαθεια τοθ τοσο καιρο να ενημερωθει ενω σε θεματα σωματικης υγειας δεν εχει θεμα να πληρωσει πρεπει να βρω δουλεια οχι μονο για τη θεραπεια σε αυτο θα τον πεισω αλλα δεν ξερω τελικα αν θελω να ειμαι με εναν ανθρωπο που δεν ασχολειται με το σημαντικοτερο προβλημα μου απο την αλλη σκεφτομαι ποσο θα επιβαρυνω την υγεια μου με ενα χωρισμο αλλα σε βαθος χρονου πως να ζησω με καποιον που δεν ξερει τι φαρμακα παιρνω ειμαι σε συγχυση

  15. #15
    Μόνον όσο αφορα τα φάρμακα και την μείωση τιμής μπορώ να καταλάβω αν θέλει να απευθυνθείς εκεί. Όσον αφορά τις συνεδρίες σου είναι σημαντικό να πηγαίνεις εκεί που νιώθεις ασφάλεια και κατανόηση. Τώρα που ξεκίνησες τώρα θέλει να αλλάξεις; Λογικότατο να θέλεις να χωρίσεις όταν δεν δίνει την ανάλογη βαρύτητα στο θέμα υγεία. Από την άλλη αθηνα μου μίλησε του ανοιχτά και με ηρεμία αν γίνεται. Γιατί να φτάσετε σε χωρισμό όταν έχει την ευκαιρία να μιλήσει στο γιατρό και να καταλαβει τη θέση σου; Αν είναι πεισματάρης και λέει σε όλα όχι τότε σε ερωτώ συναίσθηματικα και πρακτικά μπορείς να αντέξεις έναν χωρισμό; ή θα επιβαρύνει την υγεία σου; Ξέρεις ενώ πολύ συχνά με τη λογική μπορεί να πούμε ναι αυτό το δρόμο θα διαλέξω από την άλλη δεν είμαστε έτοιμοι συναισθήματικα. Από ότι έχω καταλάβει η μητέρα σου και ο άνδρας σου είναι μη υποστηρικτικοι. Το ζήτημα είναι να νιώσεις πρώτα εσύ για εσένα ότι μπορείς να κάνεις τα καθημερινά. Ψώνια έξοδα υποχρεώσεις και έστω ένα άτομο εκτός οικογένειας να συναναστραφεις. Βάζω τα καθημερινά δεδομένα γιατί ακόμα και αυτά μας φαίνονται βουνό με την θλίψη έντονη. Δεν τα γράφω για να μου απαντήσεις σε όλα λες και πρόκειται για δικη. Τα γράφω και αν θες τα συλλογιζεσαι.
    Last edited by Constantly curious; 13-03-2017 at 15:51.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Fovamai pws exw dipoliki diataraxi
    By Andreasss007 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 09-03-2011, 11:13
  2. ta adelfia mou pasxoun apo dipoliki..
    By aspis in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-05-2010, 10:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •