Έρπης γεννητικών οργάνων και νέες σχέσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3

    Έρπης γεννητικών οργάνων και νέες σχέσεις

    Κατ' αρχάς χαιρετώ την ομάδα του forum. Είμαι νέος χρήστης και με έφερε εδώ η ανάγκη να πάρω την γνώμη σας για ένα θέμα που μου είναι δύσκολο να συζητήσω ακόμα και με πολύ καλούς φίλους.

    Όπως φαίνεται και από τον τίτλο είμαι φορέας του ιού του έρπη των γεννητικών οργάνων τα τελευταία 8 χρόνια. Μου τον μετέδωσε η τελευταία μου σχέση η οποία και έληξε πριν περίπου δύο χρόνια. Έκτοτε είχα κάποιες εφήμερες σχέσεις, χωρίς να συναντήσω κάτι αξιόλογο. Αυτό ήρθε να αλλάξει πριν λίγο καιρό, όταν γνώρισα κάποια που με έκανε να νιώσω από την αρχή κάτι δυνατό και φαινομενικά αμοιβαίο. Η σκέψη μου ήταν, πως με την συγκεκριμένη γυναίκα θέλω να ξεκινήσω κάτι που να βασίζεται στην ειλικρίνεια και την εμπιστοσύνη. Έτσι και αφού διάβασα ό,τι σχετικό μπορούσα, προσπάθησα να την ενημερώσω για το θέμα του έρπη. Η αρχική της αντίδραση ήταν ομολογούμενος πολύ καλή και μου έδωσε την αίσθηση πως έκανα πολύ σωστά. Η συνέχεια δυστυχώς δεν ήταν το ίδιο καλή, μετά από μερικές ερωτικές συνευρέσεις άρχισε να την απασχολεί πολύ έντονα, σε σημείο να νομίζει πως έχει κολλήσει και αυτή. Μετά από κάποιες επισκέψεις σε γυναικολόγο και αρκετές μέρες περισυλλογής κατέληξε πως δεν μπορεί να διαχειριστεί κάτι τέτοιο και εκεί ήρθε το τέλος.

    Αυτό που παρέλειψα να αναφέρω είναι πως σε όλους τις ερωτικές μου επαφές είμαι πολύ προσεκτικός και φροντίζω στο βαθμό που μπορώ να μην μεταδώσω τον ιό.

    Αυτό για το οποίο θέλω την άποψη σας είναι το κατά πόσο είναι ωφέλιμο να αποκαλύπτουμε αυτού του είδους τις πληροφορίες στα πρώτα στάδια μίας σχέσης. Εννοείται πως και σε μένα φαίνεται ηθικό και σωστό να δίνεις σε κάποιον την επιλογή να πάρει ή όχι το ρίσκο. Όμως με βάση την τελευταία μου εμπειρία, φοβάμαι πως αν δεν έχει αναπτυχθεί ένας ουσιαστικός συναισθηματικός δεσμός είναι πρακτικά αδύνατο κάποιος να αποδεχτεί αυτό το ρίσκο. Ο έρπης είναι ένας ιός που στην πλειονότητα τον περιπτώσεων έχει ήπια έως μηδενικά συμπτώματα, αλλά μία μικρή έρευνα στο διαδίκτυο μπορεί να τρομοκρατήσει και τον πιο τολμηρό.

    Δεν έχω πάρει την απόφαση μου γι' αυτό και βρίσκομαι εδώ αλλά νομίζω πως όταν ξαναβρεθώ σε αντίστοιχη κατάσταση στο μέλλον θα περιμένω αρκετό καιρό για να το αποκαλύψω, ακόμα και αν αυτό δεν είναι η ηθικότερη αντιμετώπιση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Εγω νομιζω πως αφου παιρνεις τα μετρα σου για τη μη μεταδοση αυτο που εκανες ηταν σωστο κ ετσι να συνεχισεις.Αν περιμενεις πολυ καιρο για να το αποκαλυψεις θα ειναι χειροτερο.Ουτε εσενα θα αρεσε να σου κανουν το ιδιο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το χειροτερο ειναι να μετανιωσεις για κατι που εμπιστευτηκες σε καποιον!!!! πρεπει με τον αλφα-βητα τροπο να την πεισεις οτι η ειλικρινια σου και η εμπιστοσυνη σου που της εδειξες, πρεπει να την εκτιμησει.......... δυστυχως, αν δεν το κανει τοτε να της το χτυπησεις, οτι θα της αρεζε σε καμια περιπτωση να μην ξερει τιποτα? μα θα νευριασει, μα θα θυμωσει, μα εχεις δικιο ρε φιλε!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Νομίζω οτι πολύ σωστά έκανες και της το είπες και ακόμα πιο σωστά που είσαι προσεκτικός και κάνεις ότι χρειάζεται για να μην το μεταδώσεις.
    Όσον αφορά στην αντίδραση της θα σε στεναχωρήσω λίγο αλλά αν αποφάσισε να σε χωρίσει επειδή έχεις έρπη... ε τότε σίγουρα θα μπορούσε να βρει χίλιους άλλους λόγους για να το κάνει. Σιγά το σοβαρό πρόβλημα δηλαδή!!! Πολύς κόσμος έχει έρπη και δεν τρέχει τίποτα!
    Πολύ φοβάμαι φίλε μου ότι το πρόβλημα δεν ήταν ο έρπης, αλλα οτι τα αισθήματα της για σένα δεν ήταν της ίδιας έντασης με τα δικά σου.
    Συμβαίνουν αυτά... ξέχνα το και προχώρα παρακάτω. Εσύ μια χαρά σωστός ήσουν :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    διαβαζοντας το ποστ σου, πηγα να κλαψω..
    γιατι ρε γμτ να συμβει κατι τετοιο κ δεν σου κρυβω οτι ο ερπης γεννητικων οργανων ειναι κατι που τρεμω ...
    σορρυ που το λεω..
    αλλα εδω ειμαστε να λεμε αληθειες, αν μου το ελεγαν κ μενα κ γω θα εφευγα.
    πιστευω οτι δεν θα επρεπε να το εμπιστευθεις κ ξερεις γιατι?
    ο ιος μενει για παντα μεσα σου κ δεν εμφανιζεται αν δεν αγχωθεις, πεσει το ανοσοποιητικο σου κλπ, τα ξερεις σιγουρα..
    ολοι μπορει να τον εχουμε αλλα δεν το ξερουμε μεχρι να εμφανιστει, θεωρω οτι ηταν μια αχρηστη πληροφορια...
    γιατι πολυ απλα μπορει να μην τον ξαναμφανισεις ποτε..
    εγω πχ εχω ερπητα στα χειλια , πριν 1 μηνα γεμισα παντου στο προσωπο μου ερπητα ο οποιος επεκταθηκε στην μυτη μου μεσα κ εξω, μολις ειδα οτι το θεμα παει να ξεφυγει πηρα χαπια για τον ερπητα για 1 εβδομαδα κ περασε..
    εκεινο τον μηνα δεν ηρθα σε επαφη με τον ανθρωπο μου (ειμαι σε μονιμη σταθερη σχεησ 8 χρονια) γιατι φοβηθηκαμε μη τον μολυνω οπουδηποτε.
    απο κει κ περα.. τωρα ο ιος εχει κοιμηθει παλι σε μενα, αν ημουν πχ ελευθερη γιατι να κατσω να το πω?εφοσον κολλαει μονο οταν εκδηλωθουν οι φουσκαλες..
    δεν κολλαει ο ιος αν δεν εχεις τις φουσκαλες..
    γιατι λοιπον καθεσαι κ το λες?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3
    Να διευκρινίσω πως ξέρω πως έκανα το σωστό και δεν μένω στο γεγονός της απόρριψης, που είναι έτσι και αλλιώς κομμάτι της ζωής. Αυτό που προσπαθώ να διερευνήσω είναι το κατά πόσο είναι καλύτερο, αν και λιγότερο σωστό, το να αφήνεις ένα εύλογο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο μπορεί να αναπτυχθούν συναισθήματα πριν μπεις στη διαδικασία της αποκάλυψης. Εγώ ομολογώ πως μάλλον βιάστηκα γιατί υπήρχε έντονη ερωτική επιθυμία και ήθελα να το συζητήσω πριν ολοκληρώσουμε και εννοείται πως σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν πολύ δύσκολο να αναπτυχθεί κάτι ουσιαστικό από οποιαδήποτε μεριά. Ίσως να είναι καλύτερο μία μεγαλύτερη περίοδος αναμονής πριν την επαφή, το οποίο βέβαια δεν ξέρω πως μπορεί να ερμηνευτεί από μία γυναίκα.

    Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Το εψαξα στο νετ κ διαβασα οτι μπορει να μεταδωθει κ οταν δεν εχει φουσκαλες!!δεν ξερω!!εγω θα ηθελα να μου το πει η σχεση μου αν εχει καποιο προβλημα!να το κρυβεις δεν κερδιζεις κατι γιατια καποια στιγμη θα αποκαλυφθει κ ειναι χειροτερα!οταν λες το προβλημα σου πρεπει να εισαι προετοιμασμενος για ολες τις αντιδρασεις!η κοπελα αυτη φοβαται κ δεν θελει,οκ προχωρας παρακατω,μπορει η επομενη κοπελα να μηβ εχει προβλημα αλλα κ παλι μπορει να εχει!στο χερι σου ειναι αν θα το πεις,αν θα μπορεις να διαχειριστεις παλι απορριψη!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ξερω επειδη το εχω ψαξει λογω του οτι βγαζω συνεχεια ερπητα στον προσωπο, μιλαμε οτι απο μικρη εχω φωτος μωρο με ενα σημαδι στα χειλια ετσι? σε τετοια κατασταση, μικρη με παρακολουθουσε ο παιδιατρος κ μου ειχε δωσει κ θεραπεια με χαπια...
    παντα με διαβεβαιωναν οτι ο ιος του ερπητα ανηκει στον HPV που μεταδιδεται μονο κατα την εξαρση του..
    μετα ο ιος αποσυρεται στον μυελο κ κοιμαται.
    δεν ειναι κατι τραγικο απο αυτην την αποψη θεωρησα οτι ειναι καπως λαθος να το λες.
    τον ιο επισης το εχει το 99% του πλυθησμου κ ειναι ζητημα οργανισμου απλα να τον εκδηλωσει.
    Οσο κοιμαται αποκλειεται η μεταδοση.
    οποτε θεωρω περιττο να το λες...
    επισης λες οτι σε απασχολει το γεγονος μονο οσον αφορα το χρονικο διαστημα της αποκαλυψης..
    εγω εφοσον το θεωρω περιττο λοιπον , δεν μπορω να απαντησω με συνεπεια σε αυτο.
    Ομως για βοηθεια θα ελεγα οτι εφοσον εχεις αποφασισει να το αποκαλυπτεις καλο θα ηταν να το κανεις οταν εσυ ο ιδιος κρινεις..
    γιατι παντα εχεις να κανεις κ με διαφορετικο ανθρωπο καθε φορα , οποτε βλεποντας κ κανοντας.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3
    Αν και πολύ μικρή πιθανότητα, υπάρχει περίπτωση να μεταδοθεί χωρίς συμπτώματα. Η πλειοψηφία των φορέων του έρπη τόσο του επιχείλιου όσο και των γεννητικών οργάνων είναι ασυμπτωματικοί και δεν γνωρίζουν καν ότι το έχουν αλλά παρ' όλα αυτά μπορεί υπό συνθήκες να το μεταδώσουν. Νομίζω πως στην καθημερινότητα μας παίρνουμε εν αγνοία μας πολύ μεγαλύτερα, για την υγεία μας, ρίσκα χωρίς να το πολυσκεφτόμαστε π.χ. κάπνισμα. Αν το αντιμετωπίσεις με λογική κανονικά δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα να το διαχειριστείς, αν πάλι το αντιμετωπίσεις με φόβο τότε όσα λογικά επιχειρήματα και να σου παρουσιάσουν πάντα θα το φοβάσαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μπορεις να πας τουαλετα, να πιασεις το πομολο, να το εχει πιασει ο αλλος που μολις εφυγε κ ειχε ερπητα στο πεος, ακουμπησεις το αιδοιο σου κ κολλησεις ερπητα γεννητικων οργανων τοσο απλα...
    τρεχα γυρευε λοιπον..
    γιατι θελεις να το λες εφοσον εισαι ασυμπτωματικος??
    δεν ειναι AIDS..ok..

Similar Threads

  1. έρπης γεννητικών οργάνων
    By agnostic in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 16-05-2020, 21:44
  2. Πιθανος έρπης γεννητικων οργάνων
    By lZagdermont in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-11-2016, 11:32
  3. επιχειλιος ερπης
    By vag44 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-05-2016, 22:14
  4. Γιατι κανουμε ολη την ωρα νεες σχεσεις;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 20-11-2015, 13:37
  5. επιχειλιος ερπης?
    By stellafire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2015, 10:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •