ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Ε-PSYCOLOGY:Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ Β ΜΕΡΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288

    ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Ε-PSYCOLOGY:Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ Β ΜΕΡΟΣ

    Διαβασα το αρθρο Η μοναξια του ψυχοθεραπευτη το οποιο στο 2 μερος με εξεπληξε δυσαρεστα.
    Παραθετω{[Αλλά και το πρόβλημα του θεραπευόμενου εντείνει τη μοναξιά του θεραπευτή. Ένας θεραπευόμενος αντιμετωπίζει το θεραπευτή σα να μην υπάρχει, ή σαν αντικείμενο για ικανοποίηση αναγκών, ή φθονεί τις ικανότητές του, ή ακυρώνει την πρόοδο της θεραπείας.

    Ο ναρκισσιστικός ασθενής μπορεί να υποδαυλίσει την αίσθηση του θεραπευτή ότι απώλεσε την ικανότητά του για ενσυναίσθηση. Ο σχιζοειδής προκαλεί στο θεραπευτή το αίσθημα του κενού, της απώλειας του νοήματος και της ελπίδας, την αίσθηση ότι είναι ο μόνος που νοιάζεται για τον άλλον. Απέναντι στον οριακό ασθενή ο θεραπευτής νιώθει συχνά ότι έχασε την ταυτότητά του, ότι δεν είναι ο εαυτός του, ή ακόμη ότι βασανίζει το θεραπευόμενο με τη δομή και τα όρια του θεραπευτικού πλαισίου (Buechler, 199)]}
    Το προβλημα του θεραπευομενου εντεινει τη μοναξια του θεραπευτη γιατι ο θεραπευομενος αντιμετωπιζει το θεραπευτη σαν να μην υπαρχει κ.λ.π.κ.λ.π.Αληθεια;Τοτε γιατι ο θεραπευτης κανει αυτο το επαγγελμα;
    Για μενα ειναι αδιανοητο μια ψυχολογος η οποια διδασκει!στο Πανεπιστημιο κ εχει δικο της κεντρο ψυχοθεραπειας να λεει οτι ο ναρκισσιστικος ασθενης υποδαυλιζει την αισθηση του θεραπευτη οτι απωλεσε την ικανοτητα (του θεραπευτη για ενσυναισθηση).Αν ο θεραπευτης εχασε την ικανοτητα για ενσυναισθηση ειναι δικη του ευθυνη.Πριν κανει αυτο το επαγγελμα γνωριζει τις παραμετρους.Να φορτωνουμε στην πλατη του θεραπευομενου την ευθυνη ειναι αδιανοητο.
    Το ιδιο κ ο σχιζοειδης προκαλει στο θεραπευτη.... ο οριακος..... κ.λ.π.Ο αθενης φταιει δ.λ.δ;Καμμια ευθυνη στον θεραπευτη;Ενα ειναι σιγουρο:Αν ειχα καποιο προβλημα ποτε δεν θα απευθυνομουν στην συγγραφεα του αρθρου.Και ειναι κριμα κ ισως λαθος που διδασκει στο Πανεπιστημιο.Ακομα κ οι οροι κ οι κατηγοριοποιησεις των ασθενων ειναι ενδειξη μιας αντιληψης ταξινομησης παγιωμενης κ ανελαστικης.
    Προτεινω στην κυρια Γαλανακη να διαβασει το βιβλιο του Rogers'' Ενας τροπος να υπαρχουμε'' για να δει τι θα πει ανθρωπινη μεταχειρηση των θεραπευομενων.Οι θεωριες που διαλεξε ειναι πολυ βολικες γιατι αν ο θεραπευομενος δεν βοηθηθει παντα θα φταιει αυτος κ καθολου ο θεραπευτης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Last edited by Aeon; 23-02-2017 at 16:02.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Και εγώ το διάβασα πριν λίγο και πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό.Δηλαδή να έχεις το πρόβλημα σου, να δίνεις τόσα χρήματα και να σου λένε ότι δημιουργείς και πρόβλημα εκεί που πας να σε βοηθήσουν.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Εξυπηρετεί τους "επαγγελματίες ψυχικής υγείας" η μετάθεση ΚΑΘΕ ΕΥΘΥΝΗΣ στον θεραπευόμενο ο οποίος χρησιμοποιείται ως εξιλαστήριο θύμα για οτιδήποτε. Η αδυναμία ανάληψης οποιασδήποτε ευθύνης από τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας είναι αναμενόμενη. Αφού για τον ψυχοτέτοιο "φταίει πάντα ο ασθενής" λογικό δεν είναι και για τον καθηγητή του ψυχοτέτοιου να "φταίει πάντα ο ασθενής"; Το ερώτημα είναι για ποιό λόγο μαζοχιστικά σταδιοδρομούν ή επιμένουν να σταδιοδρομούν αν και εφόσον κάνουν τέτοιες διαπιστώσεις.

    Περισσότερα για όλα αυτά μπορεί κανείς να διαβάσει στις αναρτήσεις μου και ειδικά την προτελευταία με ημερομηνία (30/10/2016).


    Quote Originally Posted by lessing View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης
    Θα διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου σχετικά με την επιστημονικότητα ψυχιάτρων / ψυχολόγων αν ήμουν στη θέση σου lessing.
    Last edited by Aeon; 23-02-2017 at 16:02.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Και εγώ το διάβασα πριν λίγο και πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό.Δηλαδή να έχεις το πρόβλημα σου, να δίνεις τόσα χρήματα και να σου λένε ότι δημιουργείς και πρόβλημα εκεί που πας να σε βοηθήσουν.
    Mary93 δεν το λενε ολοι αυτο κ οι αποψεις του αρθρου ειναι ξεπερασμενες κ οι κατηγοριοποιησεις αμφισβητισιμες.Ο σωστος θεραπευτης αποφευγει τις ευκολες ταμπελες ναρκισιστικος οριακος κ.λ.π.γιατι μειωνουν την ενσυναισθηση του για το ατομο που εχει απεναντι του κ βολευεται με την ταμπελα.
    Αν διαβασεις το βιβλιο του Rodgers ο οποιος εκανε ολοκληρη σχολη ψυχοθεραπειας θα δεις μια εντελως ισοτιμη μεταχειρηση αναμεσα στα 2 ατομα.Αυτο δεν ειναι μονο θεμα σχολης αλλα κ προσωπικοτητας του θεραπευτη.Πολλοι θεραπευτες κ ψυχιατροι κ ψυχολογοι αποποιουνται τον ρολο της αυθεντιας κ προσπαθουν ειλικρινα να βοηθησουν τον ανθρωπο απεναντι.
    Ο Harvey Jakins η Jenkins δεν θυμαμαι το ονομα ειχε παρει ενα θεραπευομενο σπιτι του για ενα διαστημα γιατι ειχε κρινει οτι θα τον βοηθουσε κ οντως ετσι εγινε.Αν το ακουσει αυτο

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης


    κ.Γαλανακη θα βγαλει αφρους.Για αυτο εγω πιστευω σε ολους τους ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ Θπρωτοπορους ανθρωπιστες καινοτομους εξω απο την πεπατημενη οτι ειδικοτητα κ αν εχουν οτι επαγγελμα κ να κανουν.Μην ξεχναμε οτι ο πρωτος χειρουργος που εβαζε ειδικη χαλαρωτικη μουσικη στους ασθενεις του πριν την εγχειρηση χλευαστηκε ενω τωρα αυτο γινεται στο Ωνασιο απο συγκεκριμενο γιατρο που ασχολειται με την μουσικοθεραπεια.Θυμησου κ την ταινια με τον Robin Williams για τον ψυχιατρο που ηρθε σε συγκρουση με το κατεστημενο κ εκανε κεντρο δωρεαν για ολους.Η ταινια αυτη ειναι η αληθινη ιστορια του γιατρου αυτου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Mary93 δεν το λενε ολοι αυτο κ οι αποψεις του αρθρου ειναι ξεπερασμενες κ οι κατηγοριοποιησεις αμφισβητισιμες.Ο σωστος θεραπευτης αποφευγει τις ευκολες ταμπελες ναρκισιστικος οριακος κ.λ.π.γιατι μειωνουν την ενσυναισθηση του για το ατομο που εχει απεναντι του κ βολευεται με την ταμπελα.
    Αν διαβασεις το βιβλιο του Rodgers ο οποιος εκανε ολοκληρη σχολη ψυχοθεραπειας θα δεις μια εντελως ισοτιμη μεταχειρηση αναμεσα στα 2 ατομα.Αυτο δεν ειναι μονο θεμα σχολης αλλα κ προσωπικοτητας του θεραπευτη.Πολλοι θεραπευτες κ ψυχιατροι κ ψυχολογοι αποποιουνται τον ρολο της αυθεντιας κ προσπαθουν ειλικρινα να βοηθησουν τον ανθρωπο απεναντι.
    Ο Harvey Jakins η Jenkins δεν θυμαμαι το ονομα ειχε παρει ενα θεραπευομενο σπιτι του για ενα διαστημα γιατι ειχε κρινει οτι θα τον βοηθουσε κ οντως ετσι εγινε.Αν το ακουσει αυτο η ιεροεξεταστρια κ.Γαλανακη θα βγαλει αφρους.Για αυτο εγω πιστευω σε ολους τους ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ Θπρωτοπορους ανθρωπιστες καινοτομους εξω απο την πεπατημενη οτι ειδικοτητα κ αν εχουν οτι επαγγελμα κ να κανουν.Μην ξεχναμε οτι ο πρωτος χειρουργος που εβαζε ειδικη χαλαρωτικη μουσικη στους ασθενεις του πριν την εγχειρηση χλευαστηκε ενω τωρα αυτο γινεται στο Ωνασιο απο συγκεκριμενο γιατρο που ασχολειται με την μουσικοθεραπεια.Θυμησου κ την ταινια με τον Robin Williams για τον ψυχιατρο που ηρθε σε συγκρουση με το κατεστημενο κ εκανε κεντρο δωρεαν για ολους.Η ταινια αυτη ειναι η αληθινη ιστορια του γιατρου αυτου.
    lessing σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις διευκρινήσεις γιατί όταν διάβασα το άρθρο της κυρίας αυτής αισθάνθηκα κάπως.Είναι άτομα σαν εμένα που έχουν πολλές ενοχές και είναι σαν το άρθρο αυτό να θέλει να σε στήσει στον τοίχο και να σε γεμίζει και άλλες ανησυχίες.Την συγκεκριμένη κυρία δεν την ξέρω βέβαια αλλά ελπίζω όντως να μην σκέφτονται σαν και αυτήν όλοι οι ειδικοί ψυχικής υγείας

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Lessing,

    με κάθε σεβασμό, θέλω να σου πω ότι μάλλον αδίκησες το άρθρο. Το άρθρο δεν μιλά για τον θεραπευτή που δεν αναλαμβάνει την ευθύνη του εαυτού του και της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας. Αναφέρεται όμως σε διαδικασίες όπως η αντιμεταβίβαση, που είναι έννοιες ψυχοδυναμικών θεραπειών.
    Η αντιμεταβιβαση είναι ο (ψυχολογικός) τρόπος με τον οποίο ο θεραπευτής ανταποκρίνεται στην παρουσία -αλλά και στα λεγόμενα- του θεραπευόμενου.
    Η συγγραφέας, με τα παραδείγματα περί ναρκισσιστικής ή σχιζοειδούς προσωπικότητας, επιχειρεί μια μετα-ανάλυση της συναισθηματικής ανταπόκρισης του θεραπευτή. Με άλλα λόγια, δεν μοιράζει ευθύνες, δεν δικαιολογεί, αλλά επιχειρεί να ερμηνεύσει.

    Χαίρομαι ιδιαίτερα για την εκτίμηση σου προς τον Carl Rogers.
    Πέρα όμως από την προσωποκεντρική σκοπιά του Rogers, υπάρχουν και άλλες ψυχοθεραπευτικές σχολές που προσεγγίζουν διαφορετικά την έννοια της διάγνωσης, την έννοια της ευθύνης του θεραπευτή, την έννοια του ασθενή/πελάτη.

    Μην ξεχνάς για παράδειγμα, πόση κριτική δέχτηκε η προσωποκεντρική προσέγγιση που αναφέρεται στην έννοια του πελάτη -αντί του ασθενή- έννοια που την είδαν πολλοί με απέχθεια μιας και την ταυτίζουν με αυτή της συναλλαγής.

    Όλες όμως οι "σχολές" έχουν προσφέρει με κάποιο τρόπο, στην ανάπτυξη της επιστήμης της ψυχολογίας.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Η μοναξια του θεραπευτή.....πόσο συγκινητικο και πιασάρικο!
    Η μοναξιά του θεραπευτη, το κενο του, η απωλεια ταυτότητας(!), η άδικη κριτική που υφισταται, η αποξένωση, το τραυμα του......ποσο ωραια φτιαγμένα ολα για να καλυψουν την απατη που διαπράττουν πισω απο αυτα τα περιτυλιγματα!!
    Ποσο ευστοχος τροπος να αναποδογυρισουν την ανικανοτητα, τις ελλείψεις και τα αλυτα θέματά τους.
    Πανω απ'ολα ομως, την αποθέωση της μεταθεσης ΚΑΘΕ ΕΥΘΥΝΗΣ απο πανω τους.
    Πόσοι και ποσοι δεν γιναμε άραγε μαρτυρες της ρησης: "δεν παει καλα η θεραπεία; φταιει ο θεραπευομενος που δεν συνεργάζεται".
    Ολα κομμενα και ραμμενα στα μετρα τους και τα 50ευρα να πεφτουν. Γιατί να παρουν την ευθυνη;
    Ξερουν πολυ καλα τι κανουν.
    Ευθυνες έχουμε εμεις. Στη δουλεια μας, στα αφεντικα μας, στους πελατες μας, στους συντροφους μας, στα παιδια μας, στους γονεις μας, στους φιλους μας, στον εαυτο μας.
    Ε, οχι και να εχουν ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ την ευθύνη για εμας. Τι πειραζει που ειμαστε ανήμποροι/ διαταραγμενοι/ κατακερματισμενοι; Τι πειραζει που τους εμπιστευόμαστε τα εσώψυχά μας; Τι πειραζει που σπαμε τα μουτρα μας και γινομαστε κομματια για να βρουμε τους εαυτους μας; Τι πειράζει που τσεπωνουν τα λεφτα που φτυνουμε αιμα να βγαλουμε καθε μερα; Τι πειραζει που κατι φορες δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις περιστασεις;
    ΜΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΕΚΕΙΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. Ο ασθενης φταιει.
    Αυτος εχει το προβλημα και αυτος δεν το λυνει.
    ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ να τολμούν να μιλούν για μοναξιες και κουραφέξαλα των θεραπευτων.
    Εαν δεν μπορούν, να πανε στα τσακίδια. Εγω γιατι μπορω στη δουλεια μου; Γιατι σκοτωνομαι καθε μέρα να ειναι οι πελατες και το αφεντικο ευχαριστημενοι; Γιατι μπορώ να κανω το καλυτερο δυνατο και να ειμαι συνεπης απεναντι σε όλους; Γιατι εγω μπορώ και αυτοι οχι;
    Φτανει πια με αυτο το " κι οι θεραπευτες είναι ανθρωποι"
    Γιατι; Ειπαμε εμεις οτι ειναι χιμπατζήδες; Κατι προσπερνουν ηθελημένα, ή κανουν πως το χανουν εσκεμμένα. Δεν ειναι οτι ειναι ανθρωποι. Ειναι που θελουν να αποκρύπτουν επιμελως οτι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Προσωπικα, ΔΕΝ μου αρεσει ο ορος θεραπευτης.
    Τι θεραπευει? την ψυχοπαθολογια? ή τη δυσλειτουργικοτητα?
    Ο ψυχιατρος ειναι γιατρος! ο ψυχοθεραπευτης τι ειναι??
    Το διαλογο με ψυχιατρο μπορω να τον καταλαβω, αλλα το να παει κανεις σε ψυχοθεραπευτη μονο για να νιωσει οτι τον αποδεχονται και τον ακουνε, δεν μου λεει κατι.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Προσωπικα, ΔΕΝ μου αρεσει ο ορος θεραπευτης.
    Τι θεραπευει? την ψυχοπαθολογια? ή τη δυσλειτουργικοτητα?
    Ο ψυχιατρος ειναι γιατρος! ο ψυχοθεραπευτης τι ειναι??
    Το διαλογο με ψυχιατρο μπορω να τον καταλαβω, αλλα το να παει κανεις σε ψυχοθεραπευτη μονο για να νιωσει οτι τον αποδεχονται και τον ακουνε, δεν μου λεει κατι.
    Συμφωνω απολυτα.

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ κατι.
    Γινεται μέσο για να θεραπευσει ο ιδιος ο ασθενης τα τραυματα του.
    Γίνεται το εργαλειο που δεν εχει ο ασθενής για να καταφερει να διαχειριστει καποια προβληματικα του σημεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    ΜΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΕΚΕΙΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. Ο ασθενης φταιει.
    Αυτος εχει το προβλημα και αυτος δεν το λυνει.
    ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ να τολμούν να μιλούν για μοναξιες και κουραφέξαλα των θεραπευτων.
    Εαν δεν μπορούν, να πανε στα τσακίδια. Εγω γιατι μπορω στη δουλεια μου; Γιατι σκοτωνομαι καθε μέρα να ειναι οι πελατες και το αφεντικο ευχαριστημενοι; Γιατι μπορώ να κανω το καλυτερο δυνατο και να ειμαι συνεπης απεναντι σε όλους; Γιατι εγω μπορώ και αυτοι οχι;
    Νεφελη, ο ψυχοτετοιος δεν θα σου προσφερει τη λυση ετοιμη στο πιατο. Αυτο πρεπει να το σκεφτεις, και να προσπαθησεις να το καταλαβεις. Τη λυση θα τη βρεις μονη σου!!!
    Εμεις στη δουλεια μας δεν εχουμε να κανουμε με συνειδησεις ανθρωπων ουτε με συναισθηματα ουτε με απωθημενα...σκεφτομαστε, διεκπεραιωνουμε και τελος. Οι ψυχοτετοιοι υποτιθεται οτι ακουνε και δεν ξερω μετα τι...
    Και θα σου πω το εξης... ως κορη μιας μανας με ψυχωσικο μυαλο που μου εβγαλε το λαδι μια ζωη, εκανα ό,τι καλυτερο περνουσε απο το χερι μου. Εγινα πρακτικος ψυχολογος για χαρη της. Βοηθηθηκε? ναι ως προς την ποιοτητα ζωης και την ηρεμια. Καταλαβε οσα εγω θεωρουσα οτι επρεπε να καταλαβει? ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ειναι η απαντηση.
    Εγω τοσα χρονια μετα την απωλεια της, εχω ξεπερασει τα τραυματα του παρελθοντος? οχι γιατι συνεχως δινω νεες αναγνωσεις.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ κατι.
    Γινεται μέσο για να θεραπευσει ο ιδιος ο ασθενης τα τραυματα του.
    Γίνεται το εργαλειο που δεν εχει ο ασθενής για να καταφερει να διαχειριστει καποια προβληματικα του σημεια.
    Εγω περισσοτερο βοηθηθηκα εδω απο την Kutchunie παρα απο τους οποιους ψυχιατρους εχω παει κατα καιρους...
    Ισως τελικα ατομα που εχουν περασει μεσα απο τη φωτια και ξεπερασαν τις δοκιμασιες τους, αυτοι ειναι οι πιο αποτελεσματικοι ψυχοθεραπευτες... γιατι σε διαβαζουν πριν καν μιλησεις.
    Οπως οι ναρκομανεις που καθοδηγουνται απο ατομα-πρωην χρηστες ή οι αλκοολικοι.

    Γιατι απο τους ψυχιατρους δεν εχω ακουσει μια κουβεντα οπως οσα εχει πει η Kutchunie...
    ααα εισαι πολυ δραστηρια...
    ααα εισαι πολυ συγκροτημενη...
    ααα εισαι διεκδικητικη...
    βγαινεις εξω, μιλας, βλεπεις κοσμο... και μενουν εκει!!
    Ενω το κακοποιημενο παιδι-τωρινος ενηλικας τι ειπε?
    εχεις μαζοχισμο, φτιαχνεις ασυνειδητα καταστασεις ετσι ωστε να βιωνεις απωθημενα.
    φτιαχνεις φυλακες. Οταν βγεις εξω, μηδενιζεσαι...
    υπαρχει θεμα στο περναω καλα.
    και αλλα πολλα, που για να τα αφομοιωσω χρειαζομαι χρονο και σκεψη....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Προσωπικα, ΔΕΝ μου αρεσει ο ορος θεραπευτης.
    Τι θεραπευει? την ψυχοπαθολογια? ή τη δυσλειτουργικοτητα?
    Ο ψυχιατρος ειναι γιατρος! ο ψυχοθεραπευτης τι ειναι??
    Το διαλογο με ψυχιατρο μπορω να τον καταλαβω, αλλα το να παει κανεις σε ψυχοθεραπευτη μονο για να νιωσει οτι τον αποδεχονται και τον ακουνε, δεν μου λεει κατι.
    πιθανοτατα μπορει να βρισκει τεχνικες ομως αλλαγης πεποιθησεων που οδηγουν σε λαθος σταση, οποτε αυτοματως σε νοσηροτητα..συμπτωματολογι α, πχ στρες , καταθλιψη κλπ..
    οπως εμενα πχ καποια στιγμη μου ειπε την πρωτη φορα που πηγα, οτι δεν εχω αγαπησει τον εαυτο μου με αυτο που εχω..κ σιγα σιγα με την δικη του βοηθεια..μου ανοιξε το μυαλο ως προς αυτο κ καταφερα να μαθω να αγαπω αυτο που εχω.
    αυτο δεν ειναι μια τεχνικη χειροπιαστη? που μπορει μονη μου ουτε καν ας πουμε να την ειχα σκεφτει?διοτι ημουν κ μικρο 17 χρονων κ δεν ηξερα τι μου συμβαινει?
    πιθανοτατα ο ορος καθοδηγητης ισως να ηταν ακομα καλυτερος..δεν ξερω μπορει να λεω κ αρλουμπες..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Εγω περισσοτερο βοηθηθηκα εδω απο την Kutchunie παρα απο τους οποιους ψυχιατρους εχω παει κατα καιρους...
    Ισως τελικα ατομα που εχουν περασει μεσα απο τη φωτια και ξεπερασαν τις δοκιμασιες τους, αυτοι ειναι οι πιο αποτελεσματικοι ψυχοθεραπευτες... γιατι σε διαβαζουν πριν καν μιλησεις.
    Οπως οι ναρκομανεις που καθοδηγουνται απο ατομα-πρωην χρηστες ή οι αλκοολικοι.

    Γιατι απο τους ψυχιατρους δεν εχω ακουσει μια κουβεντα οπως οσα εχει πει η Kutchunie...
    ααα εισαι πολυ δραστηρια...
    ααα εισαι πολυ συγκροτημενη...
    ααα εισαι διεκδικητικη...
    βγαινεις εξω, μιλας, βλεπεις κοσμο... και μενουν εκει!!
    Ενω το κακοποιημενο παιδι-τωρινος ενηλικας τι ειπε?
    εχεις μαζοχισμο, φτιαχνεις ασυνειδητα καταστασεις ετσι ωστε να βιωνεις απωθημενα.
    φτιαχνεις φυλακες. Οταν βγεις εξω, μηδενιζεσαι...
    υπαρχει θεμα στο περναω καλα.
    και αλλα πολλα, που για να τα αφομοιωσω χρειαζομαι χρονο και σκεψη....
    εχεις σκεφτει οτι μπορει κ να επαιρνες λαθος κουβεντες??πχ ααα εισαι πολυ τεμπελα..αα εισαι πολυ χαλια...ααα εισαι πολυ σκατα..
    αρα μηπως με το να πηγαινεις σε καποιον ειδικο μπορει σταδιακα να σε εκθετει σε θετικους τροπους σκεψεις κ καπως πιο σιγουρα?
    γιατι παιρνοντας γνωμες απο δω κ απο κει κινδυνευεις να ακουσεις κ πραματα τα οποια μπορει να μην εισαι ετοιμη να διαχειριστεις..
    ο θεραπευτης σου αφου πρωτα γνωριστεις κ δεθεις...ξερει τι θα σε πειραξει κ τι οχι...
    ξερει σε τι να σε εκθεσει κ ποτε..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αρθρο : Από το ψυχιατρικό άσυλο στην αγορά εργασίας
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 11-09-2014, 21:56
  2. Αγχωδης διαταραχη και γενικευμενη φοβια σημαινει μοναξια στην προσωπικη ζωη?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-02-2013, 19:24
  3. Μοναξιά στην δουλεια
    By Minnie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-05-2012, 23:36
  4. Νέα Ιστοσελίδα για Σεμινάρια
    By kostas37 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-2009, 14:37
  5. Υπάρχει Ιστοσελίδα?
    By Anesthitos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 09-02-2008, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •