Ακινετον - το χειροτερο φαρμακο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Ακινετον - το χειροτερο φαρμακο

    Ειναι για τις εξωπυραμιδικες παρενεργειες των αντιψυχωτικων ακαθισια, τρεμουλο κλπ.

    Ωστοσο εχει φοβερες παρενεργειες οπως πολυ θολη σκεψη, αγχος, γνωστικες παρενεργειες (σε χαζευει) θολη οραση, εξαψη,νευρικοτητα, δερματικα προβληματα κλπ.

    Ειναι το χειροτερο φαρμακο !!

    Σε τρελαινει πραγματικα...

    Πηρα Ινβεγκα που δεν εχει τοσες εξωπυραμιδικες παρενεγειες και αρα δε χρειαζονταν και το κοψα και βρηκα την υγεια μου...

    Μας δινουν φαρμακο για το αγχος που δεν ελεγχεται , που ειναι η ψυχωση κ αυτο το φαρμακο προκαλει αγχος, θολη σκεψη και σε χαζευει....

    Τρεχα γυρευε....

    Οπως ειπα... το κοψα κ βρηκα την υγεια μου...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    το παιρνα και εγω στην αρχη της θεραπειας πριν 3 χρονια για την ακαθησια αστα
    τωρα το εχω κοψει δεν το χρειαζομαι, παιρνω μονο σολιαν....
    ρε παιδια θεραπευεται ποτε η ψυχωση? υπαρχει περιπτωση να κοψω και το σολιαν?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Επειδη παιρνει πολυ κοντινο μου προσωπο ακινετον (δε γνωριζω με τι αντιψυχωτικο) ξερεις αν υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο για εξωπυραμιδικες παρενεργειες χωρις να εχει αλλες τοσο ασχημες παρενεργειες;
    Δεν το ηξερα οτι μπορει να οφειλεται σε αυτο το αγχος η νευρικοτητα και η θολη κριση/σκεψη, παντα απορουσαμε γιατι τα εχει εφοσον παιρνει φαρμακα. Κουφαθηκα τωρα. Απο οτι καταλαβα εσυ απλα αλλαξες αντιψυχωσικο αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να αλλαξει...ταλαιπωρηθηκε πολυ με εισαγωγες και υποτροπες και τζερτζελα μεχρι να βρεθει ενας σχετικα σταθερος και ικανοποιητικος συνδυασμος φαρμακων, χωρια που σε υποτροπες βγαζει βια...οποτε δεν ειναι καλη ιδεα να ρισκαρει αλλαγη αντιψυχωσικου. Ειναι η μονη επιλογη;

    Pavlosla δεν παιρνω και ορκο αλλα νομιζω εξαρταται απο τη διαγνωση σου. Υπαρχουν νομιζω περιπτωσεις παρωδικων ψυχωτικων επισοδειων και υπαρχουν περιπτωσεις που απαιτειται εφ ορου ζωης ληψη φαρμακων. Πχ το κοντινο μου προσωπο πασχει απο σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη και ειναι μια τετοια περιπτωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    δε ξερω για αλλο φαρμακο για τα εξωπυραμιδικα. καλυτερα ρωτα το γιατρο.

    εγω ξερω μονο οτι υπαρχει και εκδοση retard του ακινετον που εχει πιο αργη αποδεσμευση του φαρμακου.

    παντως και που εισαι ακομα τι κανει αυτο το φαρμακο...

    σε χαζευει πληρως..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παιρνω akineton retard 3-4 χρονια.δε ξερω αν με εχει επηρεασει αρνητικα γιατι παιρνω κοκτειλ φαρμακων.παιζω μεταξυ 4-6mg.δε ξερω αν θα ειχα περισσοτερα εξωπυραμιδικα αν δεν το επαιρνα παντως τρεμουλο και υπερκινητικοτητα στα ποδια εχω παρολο που το παιρνω.καποιοι μου εχουν πει πως ειδικα με τπ aloperidin αν δεν το επαιρνα παιζεει και να κοκαλωνα..εμενα το χειροτερο μου φαρμακο ηταν το stedon.με εκανε φυτο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    davidh
    Guest
    ρε παιδια το παιρνω και γω εδω και ενα χρονο περιπου 4μγ.. οταν βγαινω εξω μιλαμε χεζομε πανω μου πολυ φοβος ταχυκαρδια τρεμουλο ταραχη κριση αγχους.. αλλα και μεσα στο σπιτι ..
    παιρνω και στεντον 5μγ για οταν με πιανει ο πανικος αλλα δεν μου κανουν και πολλα. περνω και ενεση ρισπερνταλ 50μλ καθε 2 βδομαδες + 30μγ αμπιλιφυ το πρωι + 2 λαντοζε.
    Εχω βγαλει ξηροδερμια στο προσωπο και σε αλλα σημεια του σωματος, ακμη στην πλατη, θολωνουν τα ματια μου..
    Πηγα στο περιπτερα να παρω κατι και εκρυβα το χερι μου που ετρεμε μεσα στην ζακετα, προσπαθουσα να κρατησω την φωνη μου σταθερη για να μην καταλαβει τπτ απο το τρεμουλο αλλα αν κοιτουσε το λαιμο μου θα εβλεπε τους παλμους μου που χτυπουσε σαν τρελη καρδια μου κατω απο το δερμα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Γιατι δεν κανεις ενεση Ινβεγκα αντι Ρισπερναλ ;

    Ινβεγκα ειναι η συνεχεια του Ρισπερνταλ κ δεν εχει πολλα εξωπυραμιδικα.

    Πες το στο γιατρο.


    Quote Originally Posted by davidh View Post
    ρε παιδια το παιρνω και γω εδω και ενα χρονο περιπου 4μγ.. οταν βγαινω εξω μιλαμε χεζομε πανω μου πολυ φοβος ταχυκαρδια τρεμουλο ταραχη κριση αγχους.. αλλα και μεσα στο σπιτι ..
    παιρνω και στεντον 5μγ για οταν με πιανει ο πανικος αλλα δεν μου κανουν και πολλα. περνω και ενεση ρισπερνταλ 50μλ καθε 2 βδομαδες + 30μγ αμπιλιφυ το πρωι + 2 λαντοζε.
    Εχω βγαλει ξηροδερμια στο προσωπο και σε αλλα σημεια του σωματος, ακμη στην πλατη, θολωνουν τα ματια μου..
    Πηγα στο περιπτερα να παρω κατι και εκρυβα το χερι μου που ετρεμε μεσα στην ζακετα, προσπαθουσα να κρατησω την φωνη μου σταθερη για να μην καταλαβει τπτ απο το τρεμουλο αλλα αν κοιτουσε το λαιμο μου θα εβλεπε τους παλμους μου που χτυπουσε σαν τρελη καρδια μου κατω απο το δερμα..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μαους το ειχα κοψει αλλα εδω και δυο μηνες το ξαναπαιρνω...
    μου ειχε δημιουργηθει τικ στο ματι και δεν μπορω να πω οτι εφυγε...
    σκ...
    Last edited by εσωτερική_σήψη; 10-04-2017 at 01:00. Reason: διπλο τ

Similar Threads

  1. Απο το κακο στο χειροτερο
    By deleted-by-request-1305 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 05-02-2016, 03:55
  2. Απο το κακο στο χειρότερο..
    By swaggy97 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2013, 20:28
  3. ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 24-07-2011, 00:35
  4. Τι είναι χειρότερο;
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 26-06-2011, 17:11
  5. ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!!!
    By simetra in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 140
    Last Post: 16-01-2011, 01:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •