καταθλιψη και διαταραχη πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    17

    καταθλιψη και διαταραχη πανικου

    καλησπερα και απο μενα..δυστυχως λογω ταμπου και οχι και τοσο μεγαλης στηριξης απο την οικογενεια γτ το θεωρει ως κατι αντιμετωπισιμο χωρις ιατρικη βοηθεια..δν εχω καταφερει να ρθω σε επαφη με ειδικο ψυχοθεραπευτη η ψυχιατρο..εχω πεσει 2-3 φορες στη ζωη μου σε καταθλιψη..και οι δυο αφορουσαν χωρισμους..εχω και καποιες περιστασιακες..που μαλλον πιο πολυ τις χαρακτηριζω σαν θλιψη..η τελευταια μ καταθλιψη ειναι εδω και ενα μηνα..χωρισα..και επειδη γενικα εχω και πολυ αγχος στη ζωη μου..επεσα σα νεκρη στο κρεβατι..με εμετο..ναυτια..στομαχικες διαταραχες..ταχυπαλμιες..ιλ ιγγο..δεκατα κλπ..δν εχω πτ παθολογικο πηγα στο γιατρο..και ολα ηταν θεμα αγχους και στεναχωριας..εκανα αμαν να σηκωθω τη πρωτη βδομαδα..αλλα ξανακυλισα..και πολυ χειροτερα..δν με κρατουσαν τα ποδια μου ειχα χασει 4 κιλα...εν τω μεταξυ εχω παθει και μεσα στο χρονο 3 κρισεις πανικου..και γενικα στη ζωη μ ειχα θεμα με το αγχος οσο με θυμαμαι απο 15 χρονων..ειμαι 22 χρονων..αναγκαστικα μετα απο ψαξιμο..και ξερω οτι πολλοι θα με κραξετε..αλλα πηρα την αποφαση μετα απο πολυ ψαξιμο..και αγορασα μονη μου αντικαταθλιπτικα..δν ηξερα αν θα πετυχουν σε μενα και αν θα μου εκαναν καλο..πηρα τα minitran 4-25 με μεγαλο ρισκο και παιρνω μισο καθε βραδυ..μπορω να σας πω οτι νιωθω να ξαναγεννηθηκα..με το πρωτο χαπι κατευθειαν ενιωσα πολυ διαφορετικα πηρα τα πανω μου και τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν σχεδον..οχι τελειως..αλλα σηκωθηκα απο το κρεβατι..περπαταω χωρις να ζαλιζομαι..η μονη παρενεργεια που νιωθω ειναι οτι φερνει υπνηλια αλλα μεχρι εκει..επειδη δν θελω να τα κοψω μαχαιρι..ελεγα να κανω μια θεραπεια συντηρησης χωρις να αυξησω τη δοση μου..μιας και ειδα οτι συνηλθα σχεδον..και ειναι ακομα η 5τη μερα..ελεγα να τα συνεχισω για 6 μηνες ακομα..ειχε κανεις ποτε παρομοια εμπειρια?θα χω σοβαρες παρενεργειες αν τα σταματησω σταδιακα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    νομιζω πρεπει να πας σε γιατρο να συζητησεται...... καλα τα αντικαταθλιπτικα δινονται χωρις συνταγη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι δινονται χωρις συνταγη, το μιντραν καταρχην εχει μεσα αντιψυχωτικο...
    σιγουρα εφερε ανακουφιση αλλα πρεπει να ξερεις ποση δοση πρεπει να παρεις συμφωνα με το στρες που εχεις, με το οτι ειναι πρωτη φορα που το παιρνεις κ με τα κιλα σου..
    κανονικα κλεισε ενα ραντεβου στο ΙΚΑ σε εναν ψυχιατρο ή πηγαινε στο κεντρο ψυχ. υγειας της περιοχης σου που ειναι δωρεαν κ συμβουλευσου οπωσδηποτε εναν γιατρο..
    το φαρμακο που πηρες ειναι λιγο πιο σοβαρο σε σχεση με τα απλα SSRI τα οποια ειναι για καταθλιψη αλλα δεν κανουν εξαρτηση σωματικη.
    Το μινιτραν εφοσον εχει αντιψυχωτικο παραγοντα μεσα, φερνει ηρεμια κ κανει καποια εξαρτηση γι αυτο μην το αφησεις ετσι ... πηγαινε σε κεντρο ψυχ υγειας κ δεν θα το μαθει κανεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    17
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας η αληθεια ειναι οτι το ψαξα πολυ πριν τα παρω..μπορει να ναι παλιο αντικαταθλιπτικο-ηρεμηστικο και να χει περισσοτερες παρενεργιες αλλα τα νεοτερα αντικαταθλιπτικα οπως ξερω και απο αλλους και απο φαρμακοποιο δημιουργουν μεγαλυτερη εξαρτηση..αν τα κοψω σταδιακα νομιζω δεν θα εχω τοσο μεγαλο θεμα..αν παρ ολα αυτα υπαρξει προβλημα θα απευθυνθω σε γιατρο..προς ωρας δν μεγαλωνω τη δοση γτ δν υπαρχει λογος να κανω καταχρηση απλως ηθελα μια λυση να με βγαλει απο το αδιεξοδο,λαθος μεν αλλα αδυνατουσα για οτιδηποτε αλλο ,επισης τα νεοτερα ειναι και πανακριβα και αντικαταθλιπτικα τυπου σεροξατ που τα παιρνουν αβερτα κουβερτα εχουν μεγαλο εθισμο ..προς ωρας νιωθω πολυ καλα με αυτο που πηρα εστω και λαθος να ειναι ελπιζω ολα να πανε καλα..ευχαριστω και παλι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Τα ψυχοφαρμακα δεν ειναι καραμελες.βρες ενα γιατρο σε ενα ΚΨΥ που ειναι και δωρεαν και συζητα μαζι του.οσο και να διαβασουμε γιατροι δεν ειμαστε.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα...
    By pratsdim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 398
    Last Post: 19-09-2017, 03:01
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ-ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ!!!Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ..
    By OLGA25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2007, 20:22
  5. Replies: 6
    Last Post: 14-07-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •