χωρiσμος και καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    1

    Post χωρiσμος και καταθλιψη

    καλησπερα ειμαι νεος στο site και θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου.Ειχα μια σχεση με μια κοπελα με την οποια ημουν πολυ ερωτευμενος.Αλλα η ανασφαλειες μου και το γεγονος οτι υπηρχε αποσταση στην σχεση μας με εκαναν να προσπαθω να την χωρίσω πολλες φορες αλλα αυτη μου ελεγε να το προσπαθησουμε κι αλλο,τελος παντων ζουσα ενα μαρτυριο ηθελα ν την βλεπω και ν ειμαι μαζι της παρα πολυ αλλα πολλες φορεσ ζηλευα και γενικα δεν περνουσα καλα οταν ημασταν μακρυα, καποια στιγμη κ μετα απο μια περιοδο περιεργη με τσακομους και εντασεις θα μεναμε για ενα μεγαλο διαστημα μαζι,κατι που μου το ειχε ζητησει αλλα και εγω το ηθελα,αλλα με ανχωνε και παρα πολυ.Λοιπον ενα μηνα περιπου πριν γινει τ παραπανω και με την σχεση μας να εχει πολυ ενταση (ηταν μια περιοδος εντονου ανχους για εμενα) δεν αντεξα και μιλησα ασχημα και αυτη με την σειρα της μου ειπε οτι της περασε αυτο που ένιωθε και χωρησαμε. Χωρις να ξαναεχουμε επικοινωνια απο τοτε.Γενικα για πολυ καιρο ημουν απιστευτα μπερδεμενος δεν μπορουσα να καταλαβω τι σκεφτομαι οι σκεψεις ηταν σαν να μην ειναι δικες μου και αποφασισα να παω σε ψυχιατρο (εχω περασει αλλους 2 επωδυνους χωρισμους και αυτη την φορα ειπα οτι δεν θα τ αφησω ν με παρει παλι απο κατω και να μου καταστρεψει την ζωη) και αφου δεν τα καταφερνω μονος θα ζητησω βοηθεια.Λοιπον η διαγνωση ηταν γενικευμενη αγχωδης διαταραχη και ηπια καταθλιψη και μου εδωσε το enlift,το περνω εδω κ σχεδον 2 βδομαδες και νομιζω οτι πρωτη φορα νιωθω τοσο χαλια βεβαια παιζουν ρολο κ εξωτερικοι παραγοντες αλλα νομιζω με κανει να μην νιωθω καλα, μου εχει κοψει την ορεξη για φαγητο που τετοιο προβλημα δεν ειχα και σημερα στον υπνο μου αρχισε να χτυπαει η καρδια δυνατα και με ποναγε αρκετα τοσο που αρχισα ν φωναζω απο τον πονο.
    Αρχικα θελω να ρωτησω αν καποιος πηρε το φαρμακο και αν οντως βοηθαει??και 2) πως θα με βοηθησει ενα χαπι να αλλαξω σαν ανθρωπος(να πιστεψω στον ευατο μου και να αλλαξω τον τροπο που σκεφτομαι )?,που τ χρειαζομαι πραγματικα γιατι νιωθω τοση απογοητευση που σταδιακα χανω καθε ενδιαφερον και με πιανει μια απογνωση,ειμαι σε μια αρκετα κομβικη κ δυσκολη στιγμη τις ζωης μου δεν θελω ν την χαραμισω οπως εκανα στο παρελθον αλλα το βλεπω για εκει παει και αυτο με κανει ακομη πιο σκατα, Δεν πρεπει ν κανω και καποιου ειδους ψυχοθεραπεια?Ο γιατρος μου εδωσε μονο την αγωγη και μου ειπε να βρεθουμε σε κανα μηνα να δουμε πως παει.Εχω αρχισει να σαλταρω λιγο :/ ..ααυταααααα σορρυ αν κουρασα,οποιος μπορει ας μου πει την γνωμη του ή την επμειρια του ευχαριστω. :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,777
    Κι εγώ κομπλεξικοσ είμαι μόνο φάρμακα κ μη φοβασαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    12
    Τα φαρμακα αυτα θελουν γενικα καιρο για να δράσουν...πρεπει να κανεις υπομονη και πανω απ ολα να προσέξεις τον εαυτο σου.ησουν οντως ευτυχισμενος σε αυτη τη σχεση;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by zindon View Post
    Αρχικα θελω να ρωτησω αν καποιος πηρε το φαρμακο και αν οντως βοηθαει??και 2) πως θα με βοηθησει ενα χαπι να αλλαξω σαν ανθρωπος(να πιστεψω στον ευατο μου και να αλλαξω τον τροπο που σκεφτομαι )?,που τ χρειαζομαι πραγματικα γιατι νιωθω τοση απογοητευση που σταδιακα χανω καθε ενδιαφερον και με πιανει μια απογνωση,ειμαι σε μια αρκετα κομβικη κ δυσκολη στιγμη τις ζωης μου δεν θελω ν την χαραμισω οπως εκανα στο παρελθον αλλα το βλεπω για εκει παει και αυτο με κανει ακομη πιο σκατα, Δεν πρεπει ν κανω και καποιου ειδους ψυχοθεραπεια?Ο γιατρος μου εδωσε μονο την αγωγη και μου ειπε να βρεθουμε σε κανα μηνα να δουμε πως παει.Εχω αρχισει να σαλταρω λιγο :/ ..ααυταααααα σορρυ αν κουρασα,οποιος μπορει ας μου πει την γνωμη του ή την επμειρια του ευχαριστω. :)
    Αρχικά η 1η σου ερώτηση είναι άτοπη. Το ίδιο φάρμακο μπορεί να προκαλέσει φοβερές παρενέργειες σε κάποιον και να γιατρέψει πλήρως κάποιον άλλο. Συνιστώ να πάρεις τηλ τον ψυχίατρο και να του πεις του τι νιώθεις.

    Το άλλο είναι ότι τα χάπια είναι απλά βοηθητικά. Αν δεν κάνεις κάτι εσύ για να αλλάξεις/καλυτερεύσεις τη ζωή σου, δεν πας πουθενά. Οπότε, ναι, χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο πιο πολύ από ψυχίατρο. Αλλά θεραπεία δομημένη, ψάξε για γνωσιακή-συμπεριφορική.

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •