Ψυχαναγκασμοι βοηθεια!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 60
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτο που με απογοητευει ειναι οτι δεν μειωνονται τα ψυχαναγκαστικά μου. Υποθέτω πως θελει χρονο, αλλα εχω κουραστει να περιμενω και να ελπίζω.
    Εχω κανει υπερπροσπάθεια το τελευταίο 6μηνο για πράγματα που με ξεπερνούσαν. Εχω εξαντληθεί...
    30 χρονια βασανιζεσαι....ποσο χρονο πια να θελει???
    ειναι ο εγκεφαλος σου προγραμματισμενος να λειτουργει ψυχαναγκαστικα! μπορεις να το καταλαβεις?
    ναι η ψυχοθεραπεια/διατροφη/αθληση/γιογκα/φυση/κοινωνικοτητα βοηθανε παρα πολυυυυυυ! αλλα οταν καποιος ειναι αρρωστος ή εχει πυρετο παει στο γιατρο να ανακουφισθει και οταν γινει καλα ψαχνεται γιατι και πως επαθε ό,τι επαθε.

    Τι ηλικια εχεις?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #32
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    30 χρονια βασανιζεσαι....ποσο χρονο πια να θελει???
    ειναι ο εγκεφαλος σου προγραμματισμενος να λειτουργει ψυχαναγκαστικα! μπορεις να το καταλαβεις?
    ναι η ψυχοθεραπεια/διατροφη/αθληση/γιογκα/φυση/κοινωνικοτητα βοηθανε παρα πολυυυυυυ! αλλα οταν καποιος ειναι αρρωστος ή εχει πυρετο παει στο γιατρο να ανακουφισθει και οταν γινει καλα ψαχνεται γιατι και πως επαθε ό,τι επαθε.

    Τι ηλικια εχεις?
    Ειμαι τριαντα εννιά.
    Πολλα χρονια στην πλατη μου με τη διαταραχή. Τα τελευταία 8-10 σε οριακα σημεια

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ειμαι τριαντα εννιά.
    Πολλα χρονια στην πλατη μου με τη διαταραχή. Τα τελευταία 8-10 σε οριακα σημεια
    Νεφελη βρες εναν ΚΑΛΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ να το δουλεψεις!
    αφου δεν ειδες αποτελεσμα ως τωρα, προφανως θελεις αλλη προσεγγιση...

    σκεψου, αν εχεις πιεση θα προσπαθησεις να τη ριξεις με διαλογισμο και διατροφη?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #34
    Nefeli28
    Guest
    Μωρε, δεν ειπα ποτέ οτι παω να το λυσω με...."μαντζουνια", διαλογισμους κλπ.
    Σε ψυχολογο που ακολουθει γνωσιακή συμπεριφοριστική προσεγγιση πηγαινω. Στην ιδια που πηγε και η αδερφή μου πριν χρονια και βοηθηκε πολυ. Αν αλλαξω παλι τωρα και παω σε ψυχίατρο, ειναι σαν να αρχιζω απο την αρχη. Δεν αντεχω αλλη αλλαγή. Την προηγούμενη την πληρωνω ακόμα....

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σε ευχαριστώ breath για την απαντηση.
    Σιγουρα πρεπει να μείνει στο παρασκήνιο, αλλα υπαρχουν φορες που το παρασκηνιο ερχεται στο προσκηνιο και σου κατευθυνει τη ζωη με τροπο που γινεται απο δυσλειτουργικη μεχρι αφορητη. Κι οταν συμβαίνει αυτο, ολα τα υπολοιπα πανε κατα διαολου. Και δυστυχώς επηρεάζονται αμεσα οι άνθρωποι του περιβάλλοντος μου και οι ενοχές αυξανουν και ο φαυλος κυκλος δεν σταματα. Η Ιδψ ειναι ενοχες, τρέφεται απο τις ενοχές και καταληγει σε ενοχές.
    Ειμαι με αυτήν 30 χρονια....
    Σρ π θα στο πω αλλα εισαι λιγο ασχετη κοιτα να παρεις τα χαπια κ κοψε τις μαλακιουλες λες κ ζεις στο μεσαιωνα.δν κανουν τιποτα τα ψυχοφαρμακα ουτε ειναι τπτ αυτα τα πιστευαν οι γονεις σ της γενιας τους οπως κ αλλα λαθος πραγματα.ξεκολλα κ παρτα.κ οσο γ τον εθισμο εγω τα κοβω κ τα ξαναρχιΩ χωρις θεμα .οποτε γουσταρω τα κοβω χωρις θεμα

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Επισης!ειναι οργανικο το θεμα οτι ψυχολογιες κ να σ κανουν δεν γντ τιποτα ειχα παεθλι ιατρικη κ ξερω πολλα.ολα αυτα π λες τα λενε οι ασχςτοι ανθρωποι που νομιζουν οτι μπορουν ν ελεγξουν το μυαλο κ δν ειναι θεμα προβληματος κ που καταδικαζουν οσους περνουν φαρμακα ως κτ κακο ενω εμενα δεν με επιαναν καν οσο τα επαιρνα.

  7. #37
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Επισης!ειναι οργανικο το θεμα οτι ψυχολογιες κ να σ κανουν δεν γντ τιποτα ειχα παεθλι ιατρικη κ ξερω πολλα.ολα αυτα π λες τα λενε οι ασχςτοι ανθρωποι που νομιζουν οτι μπορουν ν ελεγξουν το μυαλο κ δν ειναι θεμα προβληματος κ που καταδικαζουν οσους περνουν φαρμακα ως κτ κακο ενω εμενα δεν με επιαναν καν οσο τα επαιρνα.
    Δεν καταδικαζω οσους παίρνουν φαρμακα, γιατι γενικα δεν εχω δικαιωμα να καταδικαζω κανεναν. Ο καθενας κανει το καλυτερο για τον εαυτό του.
    Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω στην αποψη σου για την ασχετοσυνη μου, καθως εχω σπουδασει ψυχολογια. Αλλα και αυτο να μην ειχα σπουδασει, οι γνωσεις πανω σε ενα θεμα δεν τεκμηριώνονται απο ενα ποστ σε ενα φόρουμ. Στα ευαίσθητα μας θεματα, αναζητούμε ανθρωπους που περνούν το ιδιο με εμας και ανταλλαζουμε αποψεις για αυτα που μας βασανίζουν.
    Τα κολλήματα του καθενος δεν εχουν να κανουν ουτε με ακαδημαϊκή μορφωση, ουτε με μεσαιωνες κλπ.
    Ειναι απλως κολληματα, προβληματικη οπτικη και παθολογία.
    Ολοι εχουν γινει ειδικοι σ'αυτο το φόρουμ...

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Να πας σε γιατρο κ οχι σε ψυχολογο τοτε!αλλο γιατρος αλλο ψυχολογος!στο χουν πει ολοι εδω μεσα δεν το νιωθεις.κ τρ ειδα κ την ηλικια σ π επιβεβαιωνει οτι εισαι πιο παλιας γενιας κ αρα πιο κολλημενης κ λυπαμαι διοτι υποφερεις ενω υπαρχει λυση.σκεψου οτι καποιοι ανθρωποι γεννηθηκαν με καλυτερες προοπτικες απο σενα κ εσυ με ενα προβλημα κ αυτοι εχουν το δικαιωμα κ ζουν αυτη τη ζωη καλυτερα απο σενα κ εσυ απλα δεν κανεις κτ γ αυτο σοβαρο.που μπορει να βοηθησει!

  9. #39
    Nefeli28
    Guest
    Joanna22, εχοντας περάσει απο ιατρικη, σε ποιο γιατρο προτείνεις να παω;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Νεφέλη η ψυχολογία είναι το software και η ψυχιατρική το hardware είναι δύο συγγενείς προσεγγίσεις για το ίδιο θέμα κι οι φυσικοπαθητικοι δίνουν συμπληρώματα αλλη προσέγγιση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Nefeli28
    Guest
    Ο καθένας έχει σιγουρα τη δικη του φιλοσοφια και οπτικη στα πράγματα. Το κακο ξεκινάει οταν αντι για συμβουλή/βοήθεια, λαμβάνεις πλύση εγκεφαλου. Το θεμα με τα φάρμακα ειναι μεγαλο κεφάλαιο. Ολοι οσοι απαντούν θετικα και προτρέπουν στη χρηση τους, ειναι εκεινοι που τα παίρνουν γιατι χωρις αυτά υπολειτουργούν. Αυτο το :"όποτε θελω τα κοβω" ειναι ενας μύθος. Αν ηταν ετσι, δεν θα μιλουσαν ολοι για χρηση ψυχοφαρμάκων χρονια και χρονια.
    Ας μην κρυβομαστε. Χωρίς τα φαρμακα εισαι κατι αλλο. Κατι που σε διαχειριζεται και δεν το διαχειρίζεσαι. Ακουμε συχνα εδω διαφορους να λενε οτι με τα φάρμακα δεν εχουν κανενα πρόβλημα, και μετα ανοίγουν θεμα λεγοντας αυτο που εχουν ζητωντας βοήθεια.
    Δεν ειμαι κατα των φαρμακων. Υπάρχουν περιπτωσεις που ειναι ακρως απαραίτητα. Αυτος που χρειάζεται να τα παρει, πρέπει να ακουσει το γιατρο του και να τα παρει. Οι περισσότεροι ομως τα εχετε καραμελιτσες.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Έχεις δίκιο απλά αν προσπαθούσαν λίγο θα τα κόβανε για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά δεν τους κόβει η δύναμη είναι μέσα μας ούτε οι ψυχολόγοι χρειάζονται πολύ πολύ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Έχεις δίκιο απλά αν προσπαθούσαν λίγο θα τα κόβανε για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά δεν τους κόβει η δύναμη είναι μέσα μας ούτε οι ψυχολόγοι χρειάζονται πολύ πολύ
    καλα και οι ψυχολογοι ως ενα σημειο βοηθανε...
    οκ εντοπιζεις τα προβληματικα μοτιβα σκεψεων και συμπεριφορας, προσπαθεις να τα αλλαξεις, κρατας ημερολογιο κλπ.
    Φτανεις ως ενα σημειο και μετα δεν τσουλαει....
    Πεφτεις πανω σε τοιχο! εκει ξεκινανε τα οργανικα συμπτωματα...και τοτε θελει αγωγη για να ισορροπησεις.

    Νεφελη, το δυσκολο δεν ειναι να ξεκινησεις αγωγη... το δυσκολο ειναι να ισορροπησεις την αγωγη με την προσπαθεια να ξεπερασεις τα προβληματικα μοτιβα που σε ταλαιπωρουν.
    Αν καποιος εχει πιεση, παιρνει αντιυπερτασικο, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν πρεπει να προσεχει τη διατροφη του και να εχει μια στοιχειωδη αθληση . Ετσι ειναι και τα ψυχοπαθολογικα...
    Εγω σου εχω πει... απο το 2012 ταλαιπωρηθηκα, εχω μεινει δραματικα πισω στη δουλεια μου τοσα χρονια, και κανεις δεν μου εδινε ψυχοφαρμακα εξαρχης. Για να τα παρω, εγω επεμεινα!! γιατι ειχα δοκιμασει τα παντα και δεν εβρισκα λυση στο θεμα συγκεντρωση μυαλου.
    Τωρα που το πετυχα αυτο με τη συγκεντρωση, η προκληση μου ειναι αλλη, να μαθω/προσαρμοστω να ζω και να κανω οσα με ευχαριστουν με ηρεμο ρυθμο και να χαιρομαι οσα χαιρομουν και πριν χαλαρα και ανετα, οχι σαν καταδικασμενη που τρεχει σαν την παλαβη μπας και σωθει...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Joanna22, εχοντας περάσει απο ιατρικη, σε ποιο γιατρο προτείνεις να παω;
    Εχω περασει απο ιατρικη κ την παρατησα!οποτε δεν γνωριζω τους γιατρους προσωπικα δυστυχως!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Και ο οποιος ψυχολογος τι καταρτιση εχει να εκτιμησει τα οργανικα της συμπτωματα?
    ειναι αλλη η δουλεια του ψυχολογου, αλλη του γιατρου! Εχω γνωστη η οποια απο καταθλιψη επεσε στο κρεβατι και δεν σηκωνοταν μηνες, με μωρο παιδι! Και η ψυχολογος της ελεγε οτι οχι δεν χρειαζεται ψυχιατρο, ξεκουραση θελει. Και την πλακωνε στις τεχνικες και στα ημερολογια...Ωσπου αντρας και θειος την πηγαν με το ζορι σε ψυχιατρο και σταθηκε η κοπελα στα ποδια της.
    Δεν ειναι ολα θεμα να μιλησεις και να σε ακουσουν, ουτε κραταω ημερολογιο να τσεκαρω τις σκεψεις μου και να τις αλλαξω. Καλα χρυσα αυτα, αλλα απαιτειται ενα συγκεκριμενο οργανικο υποβαθρο για να ευδοκιμησουν αλλιως ματαιος κοπος.
    Εγω με το προβλημα που ειχα πηγα σε ψυχιατρο απο το 2012. Και δεν μου εδωσε κανενα αντικαταθλιπτικο, μονο ζαναξ αυξομειουμενο για 3-4 μηνες. Ελλειψη συγκεντρωσης ειχα. Τα συμπτωματα επεμεναν. Δεν μπορουσα να δουλεψω καθολου. Μυαλο διαλυμενο. Εχασα 4 χρονια προσπαθωντας μονη μου, εκανα τα παντα, μεχρι και αυστηρες πρωτεινικες διαιτες, φουλ καλα λιπαρα που λενε οτι βοηθανε τον εγκεφαλο κλπ. ΤΙΠΟΤΑ.
    Και τελικα ξαναπηγα σε ψυχιατρο, ειπα οτι δεν παει αλλο, εχω μεινει τραγικα πισω στη δουλεια μου, δεν μπορω να διαβασω την υλη μου, και μου εδωσε το 1ο. Μετα απο καποιους μηνες επειδη νυσταζα παρα πολυ και ειχα καταληξει να κοιμαμαι φουλ12ωρο, το ειπα και μου δινει 2ο οποτε ηρθα στα ισα μου.
    Ποιό ήταν το 1ο και το 2ο φάρμακο αν επιτρέπεται;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχαναγκασμοι
    By Tina_mi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2017, 23:24
  2. Διάβασμα και ψυχαναγκασμοί
    By Lena01 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-11-2013, 12:11
  3. ΝΕΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-2011, 19:36
  4. ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-2010, 09:59
  5. ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2010, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •