Αισθήματα και Νους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Αισθήματα και Νους

    Καταιγισμός σκεψεων και ψυχαναγκασμών, διαμορφώνουν συναισθήματα και κινητοποιούν συμπεριφορές,σχεδον χωρίς να καταλαβαίνουμε ότι εμείς δίνουμε ώθηση σε όλο αυτό.Μιλάω κυρίως για πασχοντες από ΙΔΨ,αν και όχι μόνο.
    Προσωπικά,αναζητω τροπους να βαλω σε ράφια όλον αυτόν τον αχταρμα συναισθηματων,για να εχω εναν πιο ξεκαθαρο προσανατολισμό σε σημαντικά πράγματα.Δεν εχω αποφασισει ακόμα τον τρόπο που θα κάνω αυτό το συστημα

    Δηλαδή,θα θεωρησω ως κέντρο ένα από τα δύο αναγραφόμενα. Να στηριχτώ στο τι μου λένε τα συναισθήματα,που σχεδόν νοιώθω αυτόματα ,και να κοιταξω να τα εκφράσω και να τα διοχετευω με σωστό τρόπο,είτε ειναι θετικά ή αρνητικά.
    Η να τα θεωρήσω στρεβλά και αναξιόπιστα(καθως πολλά από αυτα πηγαζουν απο αρνητικές εμπειρίες και μου λένε τι να κανω,χωρις να αποφασίσω)να επιβληθώ σε αυτά,και να προσανατολίζομαι στο να τους δινω το σχημα που εγω θέλω?

    Πχ,αν νοιώσω ζήλια για τον Χ,
    1)στην 1η περιπτωση θα το αποδεχτω,θα το κατανοησω,θα δω που αποσκοπεί και θα κοιταξω να το χρησιμοποιησω με θετικό τρόπο,ως κινητρο
    2)στην δευτερη επριπτωση,θα αμφισβητησω τον εαυτό μου,θα το θεωρησω (αντικειμενικά)παθογενές, θα εξετασω τον τροπο που εγκλωβίζει την οπτικη μου.Θα δω οτι με εχω βαλει ηδη σε μειονεκτική θεση,και θα αλλάξω την αντανακλαση αυτή.Θα επιλεξω οτι δεν τον ζηλεύω


    Εμπιστοσύνη ή επιβολή-και κατόπιν παρέμβαση-στο συναίσθημα?

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Σαπουνακι,
    και γιατι να υπάρχουν ΜΟΝΟ αυτες οι δυο παράμετροι κι οχι κατι αλλο που δεν εχεις σκεφτεί; Γιατι να ειναι μονο αυτο ή εκείνο σαν μεθοδολογια;

  3. #3
    Γεια,
    υπάρχουν σίγουρα κι αλλες παράμετροι!Εγώ θετω αυτες διοτι προσωπικα αμφιταλαντεύομαι μεταξύ των συγκεκριμένων.
    Αρα θέλω να κατασταλαξω σε μία από τις δυο για να μπορεσω να αποκλείσω πιθανοτητες
    και να επιλεξω βασικες κατευθυνσεις.

Similar Threads

  1. Νιωθω κενος απο αισθηματα
    By lZagdermont in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 18-03-2016, 10:27
  2. Σκέψεις και αισθήματα
    By reboot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-06-2013, 23:25
  3. Αισθήματα ανωτερότητας
    By fiatakias in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2009, 13:03
  4. Νους, η Αιτία της Αυτοσυνειδητότητας
    By guest in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2006, 14:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •