Η ρηχότητα των νέων σήμερα, σε κάθε είδους σχέση και ο ρόλος της παιδείας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 144
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020

    Η ρηχότητα των νέων σήμερα, σε κάθε είδους σχέση και ο ρόλος της παιδείας.

    Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum. Έγραψα αυτόν τον συγκεκριμένο τίτλο, γιατί πιστεύω ότι ταιριάζει απόλυτα με το σήμερα. Είμαι και εγώ νέος, φοιτητής. Από το σχολείο κιόλας, με ενδιέφεραν άλλα πράγματα, κυρίως το διάβασμα, όχι τόσο του σχολείου, όσο λογοτεχνία και έργα αρχαίων φιλοσόφων και πιο μετά, θεολόγων όπως, ο Ωριγένης. Και αυτό, διότι θεωρούσα ότι δεν ταίριαζα πολύ με τους συνομήλικούς μου. Επιχείρησα να ταιριάξω, αλλά τίποτα. Όμως παρόλο που με απέρριπταν τα παιδιά, κατάλαβα τον λόγο μετά από καιρό, λόγω έλλειψης παιδείας. Η παιδεία, δεν είναι ακριβώς αυτό που θα έλεγε κάποιος, το σχολείο, αλλά κάτι βαθύτερο και ουσιαστικότερο. Έβλεπα σχεδόν ανόητα, άτομα, να δημιουργούν σχέσεις, χωρίς υπόβαθρο. Ας χρησιμοποιήσω μία χαζή νεανική ορολογία, τα "έφτιαχναν" και τα "χαλούσαν" από την μία στιγμή, στην άλλη και έλεγα γιατί να γίνεται αυτό, πιο είναι το νόημα; Το νόημα δεν υπάρχει, ίσως καλύπτουν ένα κενό ανάμεσα στον νου και την προσωπικότητα. Η βαθύτερη αιτία, βρίσκεται στην παιδεία. Βλέπουμε όλοι σήμερα πως έχουν γίνει τα πράγματα και λόγου κρίσης και λόγω κακών σχέσεων, λόγω της έλλειψης παιδείας. Δεν είναι λίγες οι φορές που κοπέλες χαίρονται όταν δημιουργούν μία νέα σχέση, το ίδιο και οι άντρες, με απώτερο σκοπό, να πάρουν "εμπειρίες" για κάτι καλύτερο από αυτό. Όλοι δυσανασχετούν, κάθονται με το κινητό, με σκυμένο το κεφάλι, ίσως αργότερα να βγάλουν και μία φωτογραφία όλοι μαζί, για να πάρουν τα απαιτούμενα "λάϊκ", με φτιαχτά χαμόγελα και αυτό να το ονομάσουμε, "βγαίνω έξω με τους φίλους μου". Θυμάμαι ένα περιστατικό λοιπόν από τα σχολικά μου χρόνια που με είχε ρωτήσει ένα κορίτσι τι ζώδιο είμαι. Φυσικά ένας άνθρωπος με νου και λογική, οχι μόνο δεν τα πιστεύει αλλά δεν ασχολείται καν, αλλά έκανα λίγο στην άκρη αυτή την σκέψη, για την ομαλή διεξαγωγή της εν λόγω συζήτησης, της είπα "καρκίνος", αμέσως αυτή με κοίταξε με ένα βλέμα κυρίως αηδίας, σαν να έπρεπε να την είχα ρωτήσει πότε ήταν η κατάληλη εποχή, για να γεννηθώ. Τέλος πάντων, η κοπέλα με έναν χαρακτήρα αποκρουστικό λόγω, ότι άκουσε ότι είμαι το εν λόγω ζώδιο, σηκώθηκε και έφυγε χωρίς κουβέντα. Το ίδιο έγινε πριν ένα χρόνο με μία άλλη κοπέλα, ακριβώς το ίδιο, τα πρόσωπα άλλαξαν μόνο. Άρα σε τι ευθύνεται όλο αυτό το κατάντημα; Στην έλλειψη παιδείας. Μικρός στεναχωριόμουν γι'αυτό, τώρα γελάω με κάτι τέτοια. Η πρώτη επιλογή αυτών των κοριτσιών είναι να δημιουργήσουν σχέσεις με μεγαλύτερους και να βρίζουν τα συνομήλικα αγόρια, ότι είναι μικρά και ότι δεν έρχονται να τους διεκδικίσουν. Δεν μου άρεσαν ποτέ τα κλάμπ, πολύ μουσική, με ένα κινητό στο χέρι βγάζοντας φωτογραφίες. Τελειώνοντας, (γιατί θα έχετε κουραστεί από το διάβασμα), να πω σε όσα νέα παιδιά που βρίσκονται με ένα κινητό στο χέρι και δημιουργώντας ανούσιες σχέσεις, ότι θα πρέπει να δημιουργήσουν προσωπικότητα και αυτό επιτυγχάνεται μέσω της παιδείας, μην δημιουργείτε στον εαυτό σας κόμπλεξ κατωτερότητας. Οι κλάσικοί φιλόσοφοι, έχουν αναπτυξει πολλά θέματα, με θέματα ζωής, το ίδιο και οι ορθόδοξοι Πατέρες. Κάνουν σχέσεις, και ενώ θα έπρεπε να παιρνούν καλά ή τουλάχιστον να είναι ευτυχισμένοι, είναι οι περισσότεροι δυστυχισμένοι, σαν κάτι να τους λείπει. Αυτό που σίγουρα τους λείπει, είναι η κλασική και ηθική παιδεία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699

    Smile

    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο forum. Έγραψα αυτόν τον συγκεκριμένο τίτλο, γιατί πιστεύω ότι τεριάζει απόλυτα με το σήμερα. Είμαι και εγώ νέος, φοιτητής. Από το σχολείο κιόλας, με ενδιέφεραν άλλα πράγματα, κυρίως το διάβασμα, όχι τόσο του σχολείου, όσο λογοτεχνία και έργα αρχαίων φιλοσόφων και πιο μετά, θεολόγων όπως, ο Ωριγένης. Και αυτό, διότι θεωρούσα ότι δεν ταίριαζα πολύ με τους συνομήλικούς μου. Επιχείρησα να ταιριάξω, αλλά τίποτα. Όμως παρόλο που με απέρριπταν τα παιδιά, κατάλαβα τον λόγο μετά από καιρό, λόγω έλλειψης παιδείας. Η παιδεία, δεν είναι ακριβώς αυτό που θα έλεγε κάποιος, το σχολείο, αλλά κάτι βαθύτερο και ουσιαστικότερο. Έβλεπα σχεδόν ανόητα, άτομα, να δημιουργούν σχέσεις, χωρίς υπόβαθρο. Ας χρησιμοποιήσω μία χαζή νεανική ορολογία, τα "έφτιαχναν" και τα "χαλούσαν" από την μία στιγμή, στην άλλη και έλεγα γιατί να γίνεται αυτό, πιο είναι το νόημα; Το νόημα δεν υπάρχει, ίσως καλύπτουν ένα κενό ανάμεσα στον νου και την προσωπικότητα. Η βαθύτερη αιτία, βρίσκεται στην παιδεία. Βλέπουμε όλοι σήμερα πως έχουν γίνει τα πράγματα και λόγου κρίσης και λόγω κακών σχέσεων, λόγω της έλλειψης παιδείας. Δεν είναι λίγες οι φορές που κοπέλες χαίρονται όταν δημιουργούν μία νέα σχέση, το ίδιο και οι άντρες, με απώτερο σκοπό, να πάρουν "εμπειρίες" για κάτι καλύτερο από αυτό. Όλοι δυσανασχετούν, κάθονται με το κινητό, με σκυμένο το κεφάλι, ίσως αργότερα να βγάλουν και μία φωτογραφία όλοι μαζί, για να πάρουν τα απαιτούμενα "λάϊκ", με φτιαχτά χαμόγελα και αυτό να το ονομάσουμε, "βγαίνω έξω με τους φίλους μου". Θυμάμαι ένα περιστατικό λοιπόν από τα σχολικά μου χρόνια που με είχε ρωτήσει ένα κορίτσι τι ζώδιο είμαι. Φυσικά ένας άνθρωπος με νου και λογική, οχι μόνο δεν τα πιστεύει αλλά δεν ασχολείται καν, αλλά έκανα λίγο στην άκρη αυτή την σκέψη, για την ομαλή διεξαγωγή της εν λόγω συζήτησης, της είπα "καρκίνος", αμέσως αυτή με κοίταξε με ένα βλέμα κυρίως αηδίας, σαν να έπρεπε να την είχα ρωτήσει πότε ήταν η κατάληλη εποχή, για να γεννηθώ. Τέλος πάντων, η κοπέλα με έναν χαρακτήρα αποκρουστικό λόγω, ότι άκουσε ότι είμαι το εν λόγω ζώδιο, σηκώθηκε και έφυγε χωρίς κουβέντα. Το ίδιο έγινε πριν ένα χρόνο με μία άλλη κοπέλα, ακριβώς το ίδιο, τα πρόσωπα άλλαξαν μόνο. Άρα σε τι ευθύνεται όλο αυτό το κατάντημα; Στην έλλειψη παιδείας. Μικρός στεναχωριόμουν γι'αυτό, τώρα γελάω με κάτι τέτοια. Η πρώτη επιλογή αυτών των κοριτσιών είναι να δημιουργήσουν σχέσεις με μεγαλύτερους και να βρίζουν τα συνομήλικα αγόρια, ότι είναι μικρά και ότι δεν έρχονται να τους διεκδικίσουν. Δεν μου άρεσαν ποτέ τα κλάμπ, πολύ μουσική, με ένα κινητό στο χέρι βγάζοντας φωτογραφίες. Τελειώνοντας, (γιατί θα έχετε κουραστεί από το διάβασμα), να πω σε όσα νέα παιδιά που βρίσκονται με ένα κινητό στο χέρι και δημιουργώντας ανούσιες σχέσεις, ότι θα πρέπει να δημιουργήσουν προσωπικότητα και αυτό επιτυγχάνεται μέσω της παιδείας, μην δημιουργείτε στον εαυτό σας κόμπλεξ κατωτερότητας. Οι κλάσικοί φιλόσοφοι, έχουν αναπτυξει πολλά θέματα, με θέματα ζωής, το ίδιο και οι ορθόδοξοι Πατέρες. Κάνουν σχέσεις, και ενώ θα έπρεπε να παιρνούν καλά ή τουλάχιστον να είναι ευτυχισμένοι, είναι οι περισσότεροι δυστυχισμένοι, σαν κάτι να τους λείπει. Αυτό που σίγουρα τους λείπει, είναι η κλασική και ηθική παιδεία.
    Καλωσόρισες φίλε!
    Να σου πω αρχικά ότι μοιάζουμε σε αρκετά, αν όχι στα περισσότερα;
    Κι εγώ τα ίδια με σένα, ακριβώς, ειδικά τα πρώτα πρώτα που υπογράμμισα!
    Με είχε συνεπάρει ο "μύθος του σπηλαίου", του Πλάτωνα, τα παράδοξα του Ζήνωνος...
    Ούτε κι εγώ ένιωθα ότι είχα κοινά με τους συνομηλίκους μου, εκείνη την περίοδο ειδικά!
    Τώρα κάτι γίνεται! :-P
    Ούτε κι εγώ καταλάβαινα τότε για ποιο λόγο τα "φτιάχναν" και τα "χαλούσαν" τόσο γρήγορα....
    Αυτό με την εμπειρία, που ανέφερες, είναι η εξήγηση. Η εποχή επιτάσσει -άτυπα, διότι κανείς δε θα σου βάλει το μαχαίρι στο λαιμό, αλλά θα το δεις στις παρέες- ότι για να είναι κάποιος ολοκληρωμένος και στη νεανική αργκό "μάγκας", πρέπει να έχει μαζέψει όσες πιο πολλές εμπειρίες, σεξουαλικές και από σχέσεις, μπορεί. Στην ηλικία σου, γιατί απ' ότι κατάλαβα είσαι 18-19, μετράει πολύ αυτό. Αλλά και μέχρι τα 35, να μη σου πω μέχρι τα 30, για αρκετούς θεωρείται προσόν! Άκουγα κι εγώ σ' αυτή την ηλικία, από δω κι από κει, απόψεις του στυλ "ο άντρας πρέπει να' χει παρελθόν" και πολλά άλλα...........
    Χα, χα! Το τελευταίο, με το ζώδιο, το είχα πάθει κι εγώ από μία γυμνάστρια! Όταν έμαθε πως ήμουν Υδροχόος σταμάτησε να μου μιλάει επειδή ο πρώην της ήταν Υδροχόος!! Α και τον λέγανε και Γιάννη! Και τι βλάκας ήμουν τότε και το πήρα κατάκαρδα.... Δεν αξίζει ν' ασχοληθείς με τέτοιες περιπτώσεις!
    Εγώ θα σου έλεγα, ότι η μόνη λύση σου τώρα που είναι νωρίς, είναι να "θωρακιστείς". Προς Θεού, δε σου λέω να κλειστείς! Με τίποτα! Όταν λέω να "θωρακιστείς" εννοώ αυτογνωσία, αυτοπεποίθηση, δύναμη και να βρεις τι θέλεις από τη ζωή!Βγες προς τα έξω επιδιώξε σχέσεις, φιλίες και κοινωνική ζωή, αλλά να ξέρεις ότι θα βρεις πολλές απογοητεύσεις στο κατόπι σου...... Οι απογοητεύσεις όμως θα σε ωριμάσουν και θα σε κάνουν δυνατότερο! Μην τις φοβάσαι. Το ζήτημα είναι να μην αφήνεις να σ' επηρεάσουν και να σε κάνουν να σκεφτείς κάτι άσχημο για τον εαυτό σου! Ούτε και να πέσεις στα "σκληρά", κάτι που δυστυχώς το έκανα εγώ... Όταν ήμουν στην ηλικία σου, σκεφτόμουν πάνω- κάτω σαν και σένα κι επειδή έβλεπα πράγματα που μου "ξένιζαν", φοβήθηκα και κλείστηκα στον εαυτό μου... Μην κάνεις το ίδιο λάθος που έκανα εγώ. Είσαι χαρισματικός, και μόνο που είδα τα ενδιαφέροντά σου το συμπέρανα!
    Αυτά.. Και πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις!
    Last edited by GiannisNik3; 13-05-2017 at 21:43.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε να κάνετε ότι θέλετε αρκεί αύριο μεθαύριο να πάτε σε μία δουλειά κ να δουλέψετε ότι δουλειά θέλετε αλλιωσ δε θα σας αποδεχτεί κανεισ ουσιαστικά καλή επιτυχία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε να κάνετε ότι θέλετε αρκεί αύριο μεθαύριο να πάτε σε μία δουλειά κ να δουλέψετε ότι δουλειά θέλετε αλλιωσ δε θα σας αποδεχτεί κανεισ ουσιαστικά καλή επιτυχία
    Τι θα πει αυτό;
    Τι σχέση έχει με τα παραπάνω που έγραφε το παιδί;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Θα πει ότι πρέπει να αποδυκνυεισ αυτά που λες αν δουλευεισ τα αποδυκνυεισ αν δε δουλευεισ δε θα σε πιστεύει κανείς από τους παλιότερους πάντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Κατ' αρχήν Γιάννη, σε ευχαριστώ που απάντησες, στο εν λόγω θέμα. (Ο "μύθος του σπηλαίου" έχει ένα πολύ βαθύ νόημα, ακόμα και για σήμερα στην σύγχρονη κοινωνία). Έπεσες καλά για την ηλικία μου, και το θέμα είναι ότι έχεις δίκιο σε αυτά που αναφέρεις. Δεν ξέρω αν είμαι χαρισματικός όπως λες, το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ταιριάζω με τους συνομήλικούς μου. Τελικά αυτή η ανοησία με τα ζώδια, δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό αλλά είναι ευρύτερο. Ναι το ότι έχω "κλειστεί", είναι μία μεγάλη αλήθεια. Φιλίες πραγματικές δεν υπάρχουν και αυτό το μάθημα το έμαθα πρόσφατα. Σχέσεις δεν επιδίωξα να δημιουργήσω, ήθελα, αλλά μάλλον πρέπει να γίνει σε άλλη ηλικία, η κοινωνική ζωή νομίζω τα συνδυάζει τα δύο προηγούμενα. Ξέρεις, πιστεύω ότι όσο προχωράει ο αιώνας, τόσο αναπτύσεται η επιστήμη και άλλο τόσο μειώνεται το IQ του κόσμου. Και πάλι χάρηκα που μου απάντησες!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα πει ότι πρέπει να αποδυκνυεισ αυτά που λες αν δουλευεισ τα αποδυκνυεισ αν δε δουλευεισ δε θα σε πιστεύει κανείς από τους παλιότερους πάντα
    Δεν κατάλαβα elis, τι θέλεις να πεις. Μπορείς να μου το εξηγήσεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Υπάρχουν πολλοί που λένε για τους αρχαίους Έλληνες από νέους μέχρι γερουσ αν δουλευεισ και τα πιστευεισ αυτά ενδεχόμενος θα βρεις ανθρώπους που θα ταιριαξεισ αν δε δουλευεισ δύσκολα θα σε ακούνε για καιρό έτσι πιστεύω εγώ δεν ξέρω αν στα εξηγώ καλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Κατ' αρχήν Γιάννη, σε ευχαριστώ που απάντησες, στο εν λόγω θέμα. (Ο "μύθος του σπηλαίου" έχει ένα πολύ βαθύ νόημα, ακόμα και για σήμερα στην σύγχρονη κοινωνία). Έπεσες καλά για την ηλικία μου, και το θέμα είναι ότι έχεις δίκιο σε αυτά που αναφέρεις. Δεν ξέρω αν είμαι χαρισματικός όπως λες, το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ταιριάζω με τους συνομήλικούς μου. Τελικά αυτή η ανοησία με τα ζώδια, δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό αλλά είναι ευρύτερο. Ναι το ότι έχω "κλειστεί", είναι μία μεγάλη αλήθεια. Φιλίες πραγματικές δεν υπάρχουν και αυτό το μάθημα το έμαθα πρόσφατα. Σχέσεις δεν επιδίωξα να δημιουργήσω, ήθελα, αλλά μάλλον πρέπει να γίνει σε άλλη ηλικία, η κοινωνική ζωή νομίζω τα συνδυάζει τα δύο προηγούμενα. Ξέρεις, πιστεύω ότι όσο προχωράει ο αιώνας, τόσο αναπτύσεται η επιστήμη και άλλο τόσο μειώνεται το IQ του κόσμου. Και πάλι χάρηκα που μου απάντησες!
    Η επιστήμη αναπτύσσεται αναμφίβολα!
    Το ζήτημα είναι η παιδεία τι κάνει.
    Και η παιδεία για να είναι της προκοπής πρέπει να είναι ευρύτερη.
    Όποιος τελειώνει Πανεπιστήμιο και κάνει μεταπτυχιακά εδώ κι εκεί δε σημαίνει ότι είναι και μορφωμένος!
    Απολύτως καμία σχέση!
    Μορφωμένο σε κάνει η καλλιέργεια του πνεύματος κι όχι η εξειδίκευση.
    Στη σημερινή εποχή υφίσταται μία περιφρόνηση, θα έλεγα, των κλασικών σπουδών και υποβάθμισή τους σε σχέση μ' εκείνες των θετικών επιστημών. Στη δευτέρα Λυκείου υπήρχαν καθηγητές, συγκεκριμένα ο μαθηματικός κι ο φυσικός, που δουλεύανε εμάς της θεωρητικής και παρακινούσανε με τον τρόπο τους και τα υπόλοιπα παιδιά να κάνουν το ίδιο! Είχε γίνει θέμα και είχε συζητηθεί στη συνέλευση των καθηγητών, απ' ότι έμαθα... Υφίσταται μια "αποθέωση" της τεχνολογίας, στην κυριολεξία, και η φιλοσοφική θεώρηση του ανθρώπου ως "μηχανή", με ταυτόχρονη υποβάθμιση του πνευματικού στοιχείου του ανθρώπου. Και πρώτοι διδάξαντες όλων αυτών, μια μεγάλη μερίδα ψυχιάτρων και ψυχολόγων, δυστυχώς.....
    Φίλε μου, όπως σου' πα και πιο πάνω, μην τα αφήνεις τα κοινωνικά.
    Προσπάθησε γιατί κι εγώ που κλείστηκα, όταν αποφάσισα στα 22 να βγω από το "καβούκι" μου, έπρεπε να κάνω όχι ένα, αλλά 5 "γιγαντιαία" βήματα μπροστά για να καλύψω τα κενά που είχα αφήσει!
    Μη λες "θα γίνει σ' άλλη ηλικία", διότι ο χρόνος περνάει, οι άνθρωποι αλλάζουν και με τον καιρό θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να κάνεις σχέση. Τουλάχιστον, μπες σε κανέναν όμιλο, βρες ένα άλλο παιδί -δε μπορεί να μην υπάρχει και καθόλου- που να μοιράζεστε τα ίδια ενδιαφέροντα. Χόμπι δεν έχεις; Γυμναστήριο δεν πας;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Υπάρχουν πολλοί που λένε για τους αρχαίους Έλληνες από νέους μέχρι γερουσ αν δουλευεισ και τα πιστευεισ αυτά ενδεχόμενος θα βρεις ανθρώπους που θα ταιριαξεισ αν δε δουλευεισ δύσκολα θα σε ακούνε για καιρό έτσι πιστεύω εγώ δεν ξέρω αν στα εξηγώ καλά
    Εγω καταλαβαινω τι θελει να πει ο elis , σωστα τα λεει ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    . Έβλεπα σχεδόν ανόητα, άτομα, να δημιουργούν σχέσεις, χωρίς υπόβαθρο. Ας χρησιμοποιήσω μία χαζή νεανική ορολογία, τα "έφτιαχναν" και τα "χαλούσαν" από την μία στιγμή, στην άλλη και έλεγα γιατί να γίνεται αυτό, πιο είναι το νόημα; Το νόημα δεν υπάρχει, ίσως καλύπτουν ένα κενό ανάμεσα στον νου και την προσωπικότητα. Η βαθύτερη αιτία, βρίσκεται στην παιδεία. Βλέπουμε όλοι σήμερα πως έχουν γίνει τα πράγματα και λόγου κρίσης και λόγω κακών σχέσεων, λόγω της έλλειψης παιδείας. Δεν είναι λίγες οι φορές που κοπέλες χαίρονται όταν δημιουργούν μία νέα σχέση, το ίδιο και οι άντρες, με απώτερο σκοπό, να πάρουν "εμπειρίες" για κάτι καλύτερο από αυτό. Όλοι δυσανασχετούν, κάθονται με το κινητό, με σκυμένο το κεφάλι, ίσως αργότερα να βγάλουν και μία φωτογραφία όλοι μαζί, για να πάρουν τα απαιτούμενα "λάϊκ", με φτιαχτά χαμόγελα και αυτό να το ονομάσουμε, "βγαίνω έξω με τους φίλους μου". Κάνουν σχέσεις, και ενώ θα έπρεπε να παιρνούν καλά ή τουλάχιστον να είναι ευτυχισμένοι, είναι οι περισσότεροι δυστυχισμένοι, σαν κάτι να τους λείπει. Αυτό που σίγουρα τους λείπει, είναι η κλασική και ηθική παιδεία.
    Ξαφνιάστηκα ευχάριστα διαβάζοντας αυτό το thread, ακομη δε περισσότερο όταν κατάλαβα πως τα γραφόμενα ανήκουν σε νέο άνθρωπο, φοιτητή...Υπάρχουν λοιπόν κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις που δεν ασχολούνται από το πρωί ως το βράδυ με τέτοιες γελοιότητες (selfies, ζώδια κλπ ) Μπράβο σου που τόλμησες να βγεις και να ξεχωρήσεις από το "άβουλο τυφλό κοπάδι" και ανέπτυξες μια ακέραια
    αυτόφωτη προσωπικότητα . Θέλει πολλή δύναμη και θάρρος αυτό. Μην φοβάσαι τίποτε λοιπόν. Απλά ακολούθησε τα όνειρά σου και θα βρεις τον δρόμο σου. Είμαι σίγουρη.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Υπάρχουν πολλοί που λένε για τους αρχαίους Έλληνες από νέους μέχρι γερουσ αν δουλευεισ και τα πιστευεισ αυτά ενδεχόμενος θα βρεις ανθρώπους που θα ταιριαξεισ αν δε δουλευεισ δύσκολα θα σε ακούνε για καιρό έτσι πιστεύω εγώ δεν ξέρω αν στα εξηγώ καλά
    Ναι, σίγουρα. Αυτά που διαβάζει κάποιος πρέπει να τα διαβάζει για να τα κάνει βίωμά του. Είναι άχρηστη η γνώση αν δεν την κάνεις πράξη και δεν την μεταδώσεις.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Ξαφνιάστηκα ευχάριστα διαβάζοντας αυτό το thread, ακομη δε περισσότερο όταν κατάλαβα πως τα γραφόμενα ανήκουν σε νέο άνθρωπο, φοιτητή...Υπάρχουν λοιπόν κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις που δεν ασχολούνται από το πρωί ως το βράδυ με τέτοιες γελοιότητες (selfies, ζώδια κλπ ) Μπράβο σου που τόλμησες να βγεις και να ξεχωρήσεις από το "άβουλο τυφλό κοπάδι" και ανέπτυξες μια ακέραια
    αυτόφωτη προσωπικότητα . Θέλει πολλή δύναμη και θάρρος αυτό. Μην φοβάσαι τίποτε λοιπόν. Απλά ακολούθησε τα όνειρά σου και θα βρεις τον δρόμο σου. Είμαι σίγουρη.
    Χρησιμοποίησες πολύ σωστά μία φράση που πιστεύω χαρακτηρίζει όλη την γενιά μου, "ένα άβουλο τυφλό κοπάδι". Το θέμα είναι όταν κάποιος επιλέξει να φύγει από αυτό, όπως έκανα και εγώ σε μικρή ηλικία, παίρνει ένα τραχύ και δύσκολο δρόμο, αυτόν της μοναξιάς.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Η επιστήμη αναπτύσσεται αναμφίβολα!
    Το ζήτημα είναι η παιδεία τι κάνει.
    Και η παιδεία για να είναι της προκοπής πρέπει να είναι ευρύτερη.
    Όποιος τελειώνει Πανεπιστήμιο και κάνει μεταπτυχιακά εδώ κι εκεί δε σημαίνει ότι είναι και μορφωμένος!
    Απολύτως καμία σχέση!
    Μορφωμένο σε κάνει η καλλιέργεια του πνεύματος κι όχι η εξειδίκευση.
    Στη σημερινή εποχή υφίσταται μία περιφρόνηση, θα έλεγα, των κλασικών σπουδών και υποβάθμισή τους σε σχέση μ' εκείνες των θετικών επιστημών. Στη δευτέρα Λυκείου υπήρχαν καθηγητές, συγκεκριμένα ο μαθηματικός κι ο φυσικός, που δουλεύανε εμάς της θεωρητικής και παρακινούσανε με τον τρόπο τους και τα υπόλοιπα παιδιά να κάνουν το ίδιο! Είχε γίνει θέμα και είχε συζητηθεί στη συνέλευση των καθηγητών, απ' ότι έμαθα... Υφίσταται μια "αποθέωση" της τεχνολογίας, στην κυριολεξία, και η φιλοσοφική θεώρηση του ανθρώπου ως "μηχανή", με ταυτόχρονη υποβάθμιση του πνευματικού στοιχείου του ανθρώπου. Και πρώτοι διδάξαντες όλων αυτών, μια μεγάλη μερίδα ψυχιάτρων και ψυχολόγων, δυστυχώς.....
    Φίλε μου, όπως σου' πα και πιο πάνω, μην τα αφήνεις τα κοινωνικά.
    Προσπάθησε γιατί κι εγώ που κλείστηκα, όταν αποφάσισα στα 22 να βγω από το "καβούκι" μου, έπρεπε να κάνω όχι ένα, αλλά 5 "γιγαντιαία" βήματα μπροστά για να καλύψω τα κενά που είχα αφήσει!
    Μη λες "θα γίνει σ' άλλη ηλικία", διότι ο χρόνος περνάει, οι άνθρωποι αλλάζουν και με τον καιρό θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να κάνεις σχέση. Τουλάχιστον, μπες σε κανέναν όμιλο, βρες ένα άλλο παιδί -δε μπορεί να μην υπάρχει και καθόλου- που να μοιράζεστε τα ίδια ενδιαφέροντα. Χόμπι δεν έχεις; Γυμναστήριο δεν πας;
    Θίγεις πολλά και ενδιαφέροντα θέματα, που απαιτούν πολύ και συνεχή συζήτηση, με πολλές και διαφορετικές απόψεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε έναν κόσμο καθαρά πρωτεσταντικό με καπιταλιστικά χαρακτηριστικά, άρα να προέχει μόνο η οικονομία, οι φιλοσοφικές αναζητήσεις και η κλασική παιδεία, θεωρητικής κατεύθυνσης, μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Δεν είναι τυχαίο που η θεολογία, η φιλοσοφία και κάθε είδους άλλης ανθρωποκεντρικής επιστήμης, είναι θεωρητικά λιγότερο "δημοφιλείς" από π.χ. τα οικονομίκα, τα κομπιούτερ και γενικότερα κάθε άλλης φυσικής επιστήμης όπως αστρονομία, μαθηματικά κλπ. Έχεις δίκιο σε αυτό, ο άνθρωπος δεν είναι ευφυής, αν έχει ένα πτυχίο ή αν είνα εξειδικευμένος μόνο σε έναν τομέα, είναι απλά έξυπνος, η ευφυΐα, έγκειται στο ότι ο άλλος κατέχει μία βαθιά και ευρύτερη γνώση, όπως ο Αριστοτέλης. Όσον αφορά για εμένα, είχα κάνει προσπάθειες και με τον αθλητισμό, αλλά όπως προείπα με τα παιδιά της ηλικίας μου, απλά δεν ταιριάζω, το ξέρουν και εκείνοι και εγώ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Χρησιμοποίησες πολύ σωστά μία φράση που πιστεύω χαρακτηρίζει όλη την γενιά μου, "ένα άβουλο τυφλό κοπάδι". Το θέμα είναι όταν κάποιος επιλέξει να φύγει από αυτό, όπως έκανα και εγώ σε μικρή ηλικία, παίρνει ένα τραχύ και δύσκολο δρόμο, αυτόν της μοναξιάς.
    "Τραχύς", όπως το λες!
    Γι' αυτό προσπάθησε να τον αποφύγεις!
    Κράτα επαφή και μην "χάνεσαι"..
    Μπορεί να σου φανεί παράξενο, αλλά θα σε παρακινήσω μαζί με όλες τις πνευματικές ανησυχίες σου διάβασε και καμιά αθλητική εφημερίδα ή κανένα περιοδικό... Στο λέω για να έχεις θέματα να συζητάς, προκειμένου ν' αποφύγεις την απομόνωση! Διάβασε και λίγο τα ζώδια, δες το για πλάκα... Μην το λογαριάζεις ότι θα ρίξεις το επίπεδό σου. Είναι και ζήτημα επιβίωσης, από ένα σημείο και μετά!
    Ενημερώσου για τον κινηματογράφο, για το θέατρο.......

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχω χάσει κάθε είδους συναισθήματος
    By Evil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 16-11-2015, 01:08
  2. Έχω χάσει κάθε είδους συναισθήματος
    By Evil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 16-11-2015, 01:08
  3. Τι σε ανησυχεί ή τι φοβάσαι σήμερα? Σήμερα...
    By tasakiou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 142
    Last Post: 17-02-2015, 16:54
  4. ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΟς ΡΟΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ
    By Frini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 20-06-2012, 11:56
  5. Replies: 0
    Last Post: 13-01-2011, 21:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •