Κατά φαντασία πέσιμο....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876

    Κατά φαντασία πέσιμο....

    Σας έχει τύχει στο περιβάλλον σας να γνωρίσετε κάποιον/α που να θεωρεί συνεχώς οτι οι άλλοι της/του την πέφτουν;
    Έχω μια γνωστή μου έτσι, στην αρχή είχα τσιμπήσει και το πίστεψα, μετά τις 2-3 πρώτες ιστορίες όμως σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, κατάλαβα οτι κάτι τρέχει.
    Το στόρυ έχει ως εξής πάνω κάτω : Γνωρίζει κάποιον σε μια κοινή δραστηριότητα/ δουλειά, της αρέσει, περιγράφει ότι κι εκείνος της δείχνει ενδιαφέρον αλλά ποτέ δεν γίνεται κάτι παραπάνω. Πάντα μένει σε σημάδια τύπου με κοίταξε περίεργα, με άγγιξε κάπως παραπάνω καθώς έκατσε δίπλα μου, γέλασε με ένα αστείο μου...σημάδια που μπορεί να δείχνουν απλά οτι ο άλλος είναι ευγενικός πχ ή στα πλαίσια της κοινωνικής σχέσης.
    Το θέμα είναι οτι η κοπέλα κάθε φορά βασανίζεται, περιμένει τον άλλον να κάνει κίνηση, ερμηνεύει κάθε του κίνηση ως ερωτικό ενδιαφέρον και τελικά απογοητεύεται. Σε προσπάθεια μου πάντως να την πείσω- με τρόπο- οτι μπορεί και να παρεξήγησε η ίδια τις κινήσεις του, είναι εντελώς αρνητική. Κάθε φορά είναι σίγουρη πως ο άλλος την πέφτει απλά βρίσκει ένα σκάλωμα στο τέλος του τύπου είναι πολύ ντροπαλός, έχει άλλη κοπέλα κτλ
    Τι στο καλό είναι αυτό;

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Σας έχει τύχει στο περιβάλλον σας να γνωρίσετε κάποιον/α που να θεωρεί συνεχώς οτι οι άλλοι της/του την πέφτουν;
    Έχω μια γνωστή μου έτσι, στην αρχή είχα τσιμπήσει και το πίστεψα, μετά τις 2-3 πρώτες ιστορίες όμως σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, κατάλαβα οτι κάτι τρέχει.
    Το στόρυ έχει ως εξής πάνω κάτω : Γνωρίζει κάποιον σε μια κοινή δραστηριότητα/ δουλειά, της αρέσει, περιγράφει ότι κι εκείνος της δείχνει ενδιαφέρον αλλά ποτέ δεν γίνεται κάτι παραπάνω. Πάντα μένει σε σημάδια τύπου με κοίταξε περίεργα, με άγγιξε κάπως παραπάνω καθώς έκατσε δίπλα μου, γέλασε με ένα αστείο μου...σημάδια που μπορεί να δείχνουν απλά οτι ο άλλος είναι ευγενικός πχ ή στα πλαίσια της κοινωνικής σχέσης.
    Το θέμα είναι οτι η κοπέλα κάθε φορά βασανίζεται, περιμένει τον άλλον να κάνει κίνηση, ερμηνεύει κάθε του κίνηση ως ερωτικό ενδιαφέρον και τελικά απογοητεύεται. Σε προσπάθεια μου πάντως να την πείσω- με τρόπο- οτι μπορεί και να παρεξήγησε η ίδια τις κινήσεις του, είναι εντελώς αρνητική. Κάθε φορά είναι σίγουρη πως ο άλλος την πέφτει απλά βρίσκει ένα σκάλωμα στο τέλος του τύπου είναι πολύ ντροπαλός, έχει άλλη κοπέλα κτλ
    Τι στο καλό είναι αυτό;
    Κάτι το ανασφαλές,undoubtely.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Κάτι το ανασφαλές,undoubtely.
    Μια χαρά κοπέλα είναι γενικότερα και σε εμφάνιση και σαν χαρακτήρας απλά λίγο κλειστή.
    Αλλά τρελό κόλλημα αυτό...όποιο αρσενικό την κοιτάξει θεωρεί πως της την πέφτει! Είναι σα να χάνει κάθε αίσθηση λογικής όταν ερχόμαστε σε αυτό το θέμα.

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μια χαρά κοπέλα είναι γενικότερα και σε εμφάνιση και σαν χαρακτήρας απλά λίγο κλειστή.
    Αλλά τρελό κόλλημα αυτό...όποιο αρσενικό την κοιτάξει θεωρεί πως της την πέφτει! Είναι σα να χάνει κάθε αίσθηση λογικής όταν ερχόμαστε σε αυτό το θέμα.
    Ίσως σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει λίγη μεγαλομανία,ή κάτι φαντασιακό ή να μην έχει (πολλές) ερωτικές εμπειρίες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ίσως σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει λίγη μεγαλομανία,ή κάτι φαντασιακό.
    Το θέμα είναι οτι φέρνει και τους υπόλοιπους και μένα σε δύσκολη θέση με αυτό. Γιατί φυσικά δεν μπορώ να της πω κατάμουτρα οτι αυτό είναι στην φαντασία σου και πολλές φορές ζητάει συμβουλές, πώς να φερθεί κτλ και δεν έχω τι να της πω με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να την αποφεύγω πράγμα που ούτε αυτό θέλω γιατί μια χαρά συμπαθής μου είναι κατά τα άλλα...

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Αμα ειναι εμφανισημη κοπελα δεν αποκλειεται οταν βρισκετε με αντρες να νιωθει στην ατμοσφαιρα ενα χαλαρο φλερτ ή την αισθηση οτι αρεσει.....

    Πολλες φορες οι αντρες αμα δουν μια ωραια κοπελα θα τη φλερτορουν διακριτικα κ θ της δειξουν οτι τους ειναι συμπαθης....χωρις αυτο να σημαινει παση θυσια οτι θελουν κατι παραπανω απο αυτη

    Απλως μαλλον αυτη δινει πολυ περισσοτερη σημασια απο οσο θ πρεπε......εχει κανει σχεση ???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Αμα ειναι εμφανισημη κοπελα δεν αποκλειεται οταν βρισκετε με αντρες να νιωθει στην ατμοσφαιρα ενα χαλαρο φλερτ ή την αισθηση οτι αρεσει.....

    Πολλες φορες οι αντρες αμα δουν μια ωραια κοπελα θα τη φλερτορουν διακριτικα κ θ της δειξουν οτι τους ειναι συμπαθης....χωρις αυτο να σημαινει παση θυσια οτι θελουν κατι παραπανω απο αυτη

    Απλως μαλλον αυτη δινει πολυ περισσοτερη σημασια απο οσο θ πρεπε......εχει κανει σχεση ???
    Συμφωνώ! Καλή κοπέλα μου ακούγεται αν είναι μόνο αυτό το ελάττωμά της! Δεν μου τη γνωρίζεις κι εμένα ελισάβετ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Αμα ειναι εμφανισημη κοπελα δεν αποκλειεται οταν βρισκετε με αντρες να νιωθει στην ατμοσφαιρα ενα χαλαρο φλερτ ή την αισθηση οτι αρεσει.....
    η ???
    Αμα ηταν ωραια κοπελα , δεν θαχε τετοιο κολλημα , οι ωραιες κοπελες δεν εχουν τετοια κολληματα ......αυτο ειναι δειγμα ανασφαλειας και ξερω γω τι αλλο , ιδεοληψια ? που να ξερω ο ερμος ..............παντως υπαγεται στην ψυχοπαθολογια ......θελει ψυχολογο .........

    Ελισαβετ , μου θυμιζει την περιπτωση , ο φιλος μου ο Λευτερακης , σε αλλον τομεα ομως ........

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    1 Αφού τους θέλει πλάθει σενάρια, να το πούμε αισιοδοξία, παραπάνω αυτοπεποίθηση, ψώνιο από όσο χρειάζεται .......

    2 Είναι ωραιοπαθής και σας πουλάει μούρη ότι αρέσει

    3 Έχει χαμηλή αντίληψη, είναι αφελής οπότε δεν ξέρει να ξεχωρίζει ποιος της την πέφτει όντως...λες είναι και κλειστή που σημαίνει ότι μια άλφα κοινωνικότητα μπορεί στα μάτια της να φαίνεται κάτι άλλο.........

    4 Υπάρχει φλερτ, κάτι στην ατμόσφαιρα και το ξέρει μόνο το ζευγάρι τι υπάρχει και αν θέλουν κάτι παραπάνω ....και μπορεί οι άλλοι να μην θέλουν..

    5 Πέφτει σε άντρες που θέλουν να προκαλούν και να αρέσουν αλλά δεν θέλουν κάτι παραπάνω τελικά, το χω δει σε γυναίκα τώρα δεν ξέρω αν βγαίνει και σε άντρα..

    6 Δεν πιστεύει κατά βάθος ότι αρέσει και σου λέει τα σημάδια για να της πεις ''ναι όντως δείχνει να σε θέλει''

    Νομίζω ότι θα καταλάβεις από άλλες συμπεριφορές τι άτομο είναι γενικότερα, αν είναι φαντασιόπληκτη αν έχει αυτοπεποίθηση κλπ εγώ έγραψα ότι μου κατέβηκε.........το ότι στο τέλος βρίσκει δικαιολογίες ότι έχει σχέση κλπ ή φοβάται την απόρριψη και βρίσκει και το καλύπτει στον εαυτό της ή ντρέπεται να σου πει ''δεν με γούσταρε τελικά'' αφού αν σου λέει στην αρχή ''με θέλει '' πως μετά θα σου πει ''δεν με θέλει τελικά'' είναι κάπως δύσκολο........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μέτρια θα την έλεγα σε εμφάνιση, δεν είναι η εντυπωσιακή γυναίκα δηλαδή που θα γυρίσουν στον δρόμο να την κοιτάξουν όλοι, αλλά ούτε και η άσχημη αποκρουστική. Είναι μια συνηθισμένη συμπαθητική κοπελα που θεωρώ οτι αν δεν έχανε όλο τον χρόνο και την ενεργεια της να ασχολείται με αυτούς που της "την πέφτουν", άνετα θα μπορούσε να κάνει μια ωραία σχέση.

    Από σχέσεις από οτι ξέρω είχε μόνο μια στο παρελθόν με τον οποίο ήταν ερωτευμένη και είχε κόλλημα αλλά αυτός μάλλον δεν το έβλεπε ακριβως σαν σχέση το πράγμα, περισσότερο σεξουαλικό ήταν από την πλευρά του. Εξαφανιζόταν όποτε ήθελε για μεγάλα διαστήματα, όταν την θυμόταν ξαναγυρνούσε κτλ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Το κοριτσάκι είναι μια χαρά στις ωραίες κ τις συμπαθητικές μιλάμε με την καρδιά μας άμα βλέπεις μια ωραία αυτόματα σου φεύγει η βαρεμάρα κ γίνεσαι κεφατοσ ρωτήστε κ κανένα παλιό να σας πει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ωραία λίστα cube!
    Δεν έχω καταλήξει αν το κάνει από υπερβολική αυτοπεποίθηση (το ψώνιο που λες) ή από χαμηλή αυτοπεποίθηση προσπαθώντας να νιώσει καλύτερα. Χαμηλή αντίληψη πάντως δεν έχει αν και κλειστή σαν χαρακτήρας και λίγο ιδιόρρυθμη στις κοινωνικές επαφές.

    Το να υπάρχει όντως το φλερτ, το έχω πια αποκλείσει γιατί το λεει τόσο συχνά που αποκλείεται να της συμβαίνει και συνέχεια χωρίς ποτέ να καταλήγει κάπου! Ε τι στο καλό...κάποιος από αυτούς θα έκανε μια κίνηση παραπάνω έστω να βγουν για έναν καφέ. Απλά νομίζω οτι παρεξηγεί απλά καθημερινά πράγματα. Για παράδειγμα : παω σε μια σχολή ξένων γλωσσών. Ο καθηγητής φυσικά και θα είναι φιλικός και ευγενικός μαζί μου, πελάτες ψάχνει! Δεν είναι λογικό το αστειάκι ή το πείραγμα που θα κάνει μπροστά σε όλους να το θεωρήσω πέσιμο οπωσδήποτε χωρίς να κάνει καμία άλλη κίνηση ποτέ!
    Το θέμα είναι πως όταν τα περιγράφει, εκείνη το ζει πραγματικά, δεν το λέει ψέμματα δηλαδή για να το παίξει κάποια...αγχώνεται πώς θα του μιλήσει, τι θα πει ώστε να του δώσει το μνμ χωρίς να καρφωθεί κιόλας, μερικες φορές μπορεί να θυμώσει κιόλας γιατί θεώρει πως ο αλλος παίζει μαζί της... άλλαξε καθηγητή ας πούμε για έναν τέτοιο λόγο κι αμφιβάλλω αν ο άνθρωπος είχε πάρει χαμπάρι τι γινότανε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συνηθως αυτην την διαταραχη , γιατι διαταραχη ειναι , την εχουν οι μετριες σεμφανιση ( και αντρες ) , ουτε οι ασχημες , ουτε οι ωραιες , τοχω παρατηρησει .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημερα Μακ!
    Σε άντρες το έχω δει πολλακις... νομίζω οι περισσότεροι έχουν μια δυσκολία να ξεχωρίσουν την ευγένεια ή την φιλικότητα και την συμπάθεια από το ερωτικό ενδιαφέρον. Μου χει τυχει και προσωπικά απλά να είμαι ευγενική ή φιλική κι ο άλλος να νομίσει οτι τον γουστάρω.
    Αλλά σε γυναίκα νομίζω είναι πιο σπάνιο, σε αυτό το βαθμό τουλάχιστον, εντάξει μικροιδεες μπορει να μας μπουν σε ολες μας οταν μας αρεσει κάποιος. Αλλά εδώ μιλάμε η κοπέλα οτι ερμηνεύει τα πάντα έτσι και δεν το μεταφέρει σε στυλ ερώτησης να της πούμε οι υπόλοιποι δηλαδή αν καταλάβαμε κάτι τέτοιο. Το παίρνει σαν δεδομένο και βασανίζεται μετά. Και φέρνει και μας σε δύσκολη θέση γιατί δεν έχουμε τι να της πούμε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλημερα Ελισαβετ , αληθεια ειναι , σε αντρες συνανταται περισσοτερο , για τον απλο λογο , οτι οι αντρες κανουν την πρωτη κινηση , αν ηταν οι γυναικες να κανουντην πρωτη κινηση , που δεν ειθισται , θα ηταν οι γυναικες που συναντατο το φαινομενο αυτο ..........
    ειπα οτι η κοπελα εχει μια διαταραχη , διαταραχη το θεωρω , λαιτ , δεν μουχει τυχει ποτε ομως ...... μαλλον τωρα που σκεφτομαι , μουχουν τυχει 2 περιπτωσεις , νεωτερος , που νομιζαν οτι τις γουσταρα , ενω εγω κοιμομουν τον υπνο του δικαιου .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πεσιμο στο Facebook
    By anxious4ever in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 89
    Last Post: 17-10-2020, 18:59
  2. φαντασια
    By forsaken in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 21-10-2012, 22:08
  3. Γινόμαστε ασθενείς "κατά φαντασία"
    By RockElCasbah in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-2011, 13:30
  4. Φαντασία και Πραγματικότητα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-07-2011, 15:48
  5. σειρες και φαντασια!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-06-2011, 01:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •