Το άγνωστο .. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ranti View Post
    Είμαι 31 χρόνων .. με πολλά κιλά περισσότερο από οδό θα πρεπε κ πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου έτσι .. δν ξέρω αν είμαι άσχημη ή έστω πως με βλέπουν οι άλλοι .. αυτό που ξέρω είναι ότι δν έχω νιώσει ποτέ την αγάπη κ τον έρωτα .. δν έχω φιλήσει ποτέ μου άνδρα για να μην πω κστι περισσότερο .. κ είμαι 31 .. βλέπω άλλες κοπέλες είτε σαν εμένα με περισσότερα κιλά που έχουν τα πάντα είτε ελεύθερες που έστω έχουν κάποια έστω εμπειρία .. δν έχω τπτ νιώθω τόσο μειονέκτηκα απέναντι στους άλλους .. δν μπορώ να καταλάβω γιατί δν με θέλει κανένας .. πλέον δν ξέρω ούτε πως να πλησίασω έναν άνδρα όχι ότι παλιότερα ήξερα .. μικρότερη φανταζόμουν την ζωή μου πολύ διαφορετική σε αυτή την ηλικία ίσως με μια οικογένεια έστω έναν άνθρωπο στη ζωή μου που να νιώθω όμορφα ..
    Δν κλαίγομαι απλά βγάζω τον πόνο μου .. είμαι 31 .. κ δν έχω κάνει τπτ .. ντρέπομαι τόσο πολύ γι αυτό .. δηλαδή θα πεθάνω έτσι ? Χωρίς να έχω γνωρίσει τπτ ?? Γιατί ?
    Να πω τωρα και γω μια βλακεία;
    Εχεις σκεφτεί ποτέ οτι τα κιλά μπορεί να μην είναι το πρόβλημα αλλά να τα "χρησιμοποίησες" ώστε να κρύψεις κάποιο άλλο πρόβλημα;
    πολλοί υποστηρίζουν οτι το πόσο τρώμε έχει να κάνει με τα συναισθήματα μας και συμφωνώ με αυτό σε γενικές γραμμές.
    Μήπως λοιπόν άλλο ήταν το πρόβλημα από την αρχή; Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί υπήρχε αυτή η ανάγκη να τρως παραπάνω, ποιες ανάγκες προσπαθούσες να καλύψεις μέσω του φαγητού; Καταλαβαίνεις οτι από ένα σημείο και μετά είναι αυτοκαταστροφικό, εννοώ κι από θέμα υγείας τα πολλά παραπάνω κιλά.

    Πώς είσαι γενικά σαν άνθρωπος, είσαι κοινωνική, κλειστή, πώς θα σε χαρακτήριζες;
    Σκέφτομαι μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο να ήσουν απλά κλειστός σαν χαρακτήρας, ίσως λίγο ντροπαλή κι από φόβο για το άλλο φύλο έχτισες αυτό με τα κιλά σαν άμυνα. Μερικές φορές λέμε πως θελουμε μια σχέση, πως θελουμε να ερωτευτούμε κτλ αλλά στην ουσία φοβόμαστε και δεν το θέλουμε και ασυνείδητα κάπως βάζουμε εμπόδια μόνοι μας. Άλλοι γινόμαστε πολλοί αρνητικοί ή ψάχνουμε το τέλειο κι ο ένας μας μυρίζει ο άλλος μας βρωμάει, ίσως εσύ χρησιμοποιήσες την εμφάνιση σου και τα κιλά ώστε να μην έρθεις κοντά με κάποιον.
    Μπορεί να κάνω λάθος...απλά μια ιδέα είπα ...
    Το οτι ξεκίνησες προσπάθεια να τα χάσεις πάντως σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο Αυτό σίγουρα θα τονώσει την αυτοπεποίθηση σου και θα σε κάνει να νιώσεις πιο όμορφα εσύ με την εικόνα σου και τον εαυτό σου :)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eτσι οπως το γραφεις , οτι ' δεν φταιμε εμεις αν δεν μπορουν οι αλλοι ναγαπησουν και ναγαπηθουν ' , ειναι σαν να λες οτι εχουν οι ΄αλλοι ΄την ευθυνη τη ' αποτυχιας ' να αγαπηθει ,. δεν υπονοησα οτι τα κιλα ειναι λογος να εισαι τελειωμενη και απαξιωμενη , δεν υπονοησα τιποτα τετοιο , αλλα φαινεται οτι τα κιλα της , υπονομευουν την δικη της αυτοεκτιμηση , οχι την εκτιμηση των αλλων προς αυτην , υπαρχουν οντως παχουλες , που εχουν κοινωνικη ζωη , και επιτυχιες ......δεν σας επιτιθεμαι , αν το εξελαβες ετσι .........
    Και βεβαια οι αλλοι εχουν την ευθυνη αν δεν μπορουν να την αγαπησουν γιατι φαινεται μια χαρα κοπελα και αυτη υποφερει οχι οι αλλοι. Τα λεω γιατι κρινω απο τον εαυτο μου. Οταν οι αλλοι εχουν κομπλεξ ποιος φταιει; Και της το μεταδιδουν; Επιπλεον το αν μπορει να αγαπησει η ιδια οκ εγκειται και στην ιδια οχι μονο στους αλλους αλλα αν ολοι ειναι σκαρτοι τοτε ποιος φταιει; Εχω ακουσει την αποψη οτι οι γυναικες ειναι ανωτερες και το πιστευω γιατι πχ ολοι οι αντρες υποτιμουν και απατουν..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Να πω τωρα και γω μια βλακεία;
    Εχεις σκεφτεί ποτέ οτι τα κιλά μπορεί να μην είναι το πρόβλημα αλλά να τα "χρησιμοποίησες" ώστε να κρύψεις κάποιο άλλο πρόβλημα;
    πολλοί υποστηρίζουν οτι το πόσο τρώμε έχει να κάνει με τα συναισθήματα μας και συμφωνώ με αυτό σε γενικές γραμμές.
    Μήπως λοιπόν άλλο ήταν το πρόβλημα από την αρχή; Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί υπήρχε αυτή η ανάγκη να τρως παραπάνω, ποιες ανάγκες προσπαθούσες να καλύψεις μέσω του φαγητού; Καταλαβαίνεις οτι από ένα σημείο και μετά είναι αυτοκαταστροφικό, εννοώ κι από θέμα υγείας τα πολλά παραπάνω κιλά.

    Πώς είσαι γενικά σαν άνθρωπος, είσαι κοινωνική, κλειστή, πώς θα σε χαρακτήριζες;
    Σκέφτομαι μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο να ήσουν απλά κλειστός σαν χαρακτήρας, ίσως λίγο ντροπαλή κι από φόβο για το άλλο φύλο έχτισες αυτό με τα κιλά σαν άμυνα. Μερικές φορές λέμε πως θελουμε μια σχέση, πως θελουμε να ερωτευτούμε κτλ αλλά στην ουσία φοβόμαστε και δεν το θέλουμε και ασυνείδητα κάπως βάζουμε εμπόδια μόνοι μας. Άλλοι γινόμαστε πολλοί αρνητικοί ή ψάχνουμε το τέλειο κι ο ένας μας μυρίζει ο άλλος μας βρωμάει, ίσως εσύ χρησιμοποιήσες την εμφάνιση σου και τα κιλά ώστε να μην έρθεις κοντά με κάποιον.
    Μπορεί να κάνω λάθος...απλά μια ιδέα είπα ...
    Το οτι ξεκίνησες προσπάθεια να τα χάσεις πάντως σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο Αυτό σίγουρα θα τονώσει την αυτοπεποίθηση σου και θα σε κάνει να νιώσεις πιο όμορφα εσύ με την εικόνα σου και τον εαυτό σου :)
    Συμφωνω οτι μπορει να 'ναι κι ετσι..Ο ερωτας ειναι επικινδυνος

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by dark life View Post
    Και βεβαια οι αλλοι εχουν την ευθυνη αν δεν μπορουν να την αγαπησουν γιατι φαινεται μια χαρα κοπελα και αυτη υποφερει οχι οι αλλοι. Τα λεω γιατι κρινω απο τον εαυτο μου. Οταν οι αλλοι εχουν κομπλεξ ποιος φταιει; Και της το μεταδιδουν; Επιπλεον το αν μπορει να αγαπησει η ιδια οκ εγκειται και στην ιδια οχι μονο στους αλλους αλλα αν ολοι ειναι σκαρτοι τοτε ποιος φταιει; Εχω ακουσει την αποψη οτι οι γυναικες ειναι ανωτερες και το πιστευω γιατι πχ ολοι οι αντρες υποτιμουν και απατουν..
    Τωρα δεν μπορω να συζητησω με καποιαν -ον , που λεει οτι ' φταινε οι αλλοι ' , και ' ολοι εχουν κομπλεξ ' ........δεν ειναι αντικειμενικη αποψη αυτη ........ παει στο στραβος ειναι ο γυαλος , οχι οτι αρμενιζουμε εμεις στραβα ......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τωρα δεν μπορω να συζητησω με καποιαν -ον , που λεει οτι ' φταινε οι αλλοι ' , και ' ολοι εχουν κομπλεξ ' ........δεν ειναι αντικειμενικη αποψη αυτη ........ παει στο στραβος ειναι ο γυαλος , οχι οτι αρμενιζουμε εμεις στραβα ......
    Δεν με ενδιαφερει τι λενε οι περισσοτεροι με ενδιαφερει η δικη μου αποψη.. μη συζητας μαζι μου.Ουτε εγω θελω να συζητησω μαζι σου

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    τα κιλα ειναι προβλημα,,, παχυσαρκος ισον κοινωνικα αποκλισμενος σε σχεσης....... κανεις δε θελει σχεση με παχυσαρκο..... εκτος αν βρεις εναν αντιστοιχα παχυσαρκο να εχεις το κεφαλι σου υσηχο................

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    τα κιλα ειναι προβλημα,,, παχυσαρκος ισον κοινωνικα αποκλισμενος σε σχεσης....... κανεις δε θελει σχεση με παχυσαρκο..... εκτος αν βρεις εναν αντιστοιχα παχυσαρκο να εχεις το κεφαλι σου υσηχο................
    Σωστο κι αυτο! ;)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by dark life View Post
    Δεν με ενδιαφερει τι λενε οι περισσοτεροι με ενδιαφερει η δικη μου αποψη.. μη συζητας μαζι μου.Ουτε εγω θελω να συζητησω μαζι σου

    Εχω ολη την καλη θεληση να συζητησω , ειμαι παντα διπλωματης στις απαντησεις μου , και μετριοπαθης , αλλα εσυ θες ' πεταει ο γαιδαρος ? πεταει '...........ετσι δεν γινεται κουβεντα .... ενταξει , καταλαβα , δεν θελεις να συζητησεις μαζι μου .....δεν βγαινει τιποτα με υτετοιες κουβεντες .....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω ολη την καλη θεληση να συζητησω , ειμαι παντα διπλωματης στις απαντησεις μου , και μετριοπαθης , αλλα εσυ θες ' πεταει ο γαιδαρος ? πεταει '...........ετσι δεν γινεται κουβεντα .... ενταξει , καταλαβα , δεν θελεις να συζητησεις μαζι μου .....δεν βγαινει τιποτα με υτετοιες κουβεντες .....
    Εσυ μπορει να εισαι διπλωματης, εμενα ομως μου τη σπανε οι διπλωματες λολ, πως να το κανουμε![emoji1] [emoji1] δεν θελω πεταει ο γαιδαρος πεταει. Θελω περπαταει ο γαιδαρος περπαταει λολ[emoji12] [emoji12]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by dark life View Post
    Εσυ μπορει να εισαι διπλωματης, εμενα ομως μου τη σπανε οι διπλωματες λολ, πως να το κανουμε![emoji1] [emoji1] δεν θελω πεταει ο γαιδαρος πεταει. Θελω περπαταει ο γαιδαρος περπαταει λολ[emoji12] [emoji12]

    Eνταξει , ενταξει αφου δεν θελεις , δεν συνηθιζω να πιεζω ανθρωπους , ουτε και να ειρωνευομαι , ουτε εχω κατι μαζι σου , αφου δεν σε ξερω καν , ας ειναι ........

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω ολη την καλη θεληση να συζητησω , ειμαι παντα διπλωματης στις απαντησεις μου , και μετριοπαθης , αλλα εσυ θες ' πεταει ο γαιδαρος ? πεταει '...........ετσι δεν γινεται κουβεντα .... ενταξει , καταλαβα , δεν θελεις να συζητησεις μαζι μου .....δεν βγαινει τιποτα με υτετοιες κουβεντες .....
    Δεν χρειάζεται να δίνεις καν σημασία. 2 φορές με πρόσβαλλε, δεν κατάλαβε το αρχικό μου μήνυμα προς την ελισάβετ, της το εξήγησα και άρχισε να λέει τα δικά της. Για να γίνει μια εποικοδομητική συζήτηση, πρέπει και οι δύο πλευρές να έχουν καλή θέληση. Δεν μπορεί ο ένας να εξηγεί σωστά και ο άλλος να αλλοιώνει τα μηνύματα του άλλου, για να βγάλει ένα δικό του συμπέρασμα, που να βολεύει τον ίδιο. Έχω συναντήσει και άλλους έτσι, (όχι εδώ, έξω στην πραγματική ζωή, όχι στην ηλεκτρονική), άλλα τους έλεγες, άλλα καταλάβαιναν και έψαχναν αφορμή να τσακωθούν χωρίς λόγο. Απλά τους αγνοείς, όπως κάνω και εγώ.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Δεν χρειάζεται να δίνεις καν σημασία. 2 φορές με πρόσβαλλε, δεν κατάλαβε το αρχικό μου μήνυμα προς την ελισάβετ, της το εξήγησα και άρχισε να λέει τα δικά της. Για να γίνει μια εποικοδομητική συζήτηση, πρέπει και οι δύο πλευρές να έχουν καλή θέληση. Δεν μπορεί ο ένας να εξηγεί σωστά και ο άλλος να αλλοιώνει τα μηνύματα του άλλου, για να βγάλει ένα δικό του συμπέρασμα, που να βολεύει τον ίδιο. Έχω συναντήσει και άλλους έτσι, (όχι εδώ, έξω στην πραγματική ζωή, όχι στην ηλεκτρονική), άλλα τους έλεγες, άλλα καταλάβαιναν και έψαχναν αφορμή να τσακωθούν χωρίς λόγο. Απλά τους αγνοείς, όπως κάνω και εγώ.
    Δικιο εχεις , σε ολα αυτα που γραφεις , υπαρχει οντως αυτη η κατηγορια ανθρωπων , απλα εγω δεν τσαντιζομαι εδω μεσα στο φορουμ , αμα καποιος εχει μια Α συμπεριφορα , φορουμ ειναι , συμβαινουν αυτα , μπορει ναχει νευρα το Χ μελος , προσπαθω ναμαι συγκαταβατικος , στην πραματικη ζωη ομως , δεν χαριζομαι καθολου ..................

    το αστειο ειναι οτι ακομη δεν εχω καταλαβει το προβλημα !!!

  13. #28
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δικιο εχεις , σε ολα αυτα που γραφεις , υπαρχει οντως αυτη η κατηγορια ανθρωπων , απλα εγω δεν τσαντιζομαι εδω μεσα στο φορουμ , αμα καποιος εχει μια Α συμπεριφορα , φορουμ ειναι , συμβαινουν αυτα , μπορει ναχει νευρα το Χ μελος , προσπαθω ναμαι συγκαταβατικος , στην πραματικη ζωη ομως , δεν χαριζομαι καθολου ..................

    το αστειο ειναι οτι ακομη δεν εχω καταλαβει το προβλημα !!!
    Ούτε εγώ εκνευρίζομαι, απλά τους αγνοώ κάτι τέτοιους. Δεν υπάρχει ποτέ λογικό πρόβλημα. Το "πρόβλημα", το πλάθουν οι ίδιοι στο μυαλό τους, για να έχουν ένα "πάτημα", για να τσακωθούν μαζί σου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Οτι πειτε!

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    31
    Πραγματικά συγγνώμη αν δημιούργησα έντονες αντιπαραθέσεις με το θέμα μπυ .. υπάρχουν διάφορες απόψεις κ όλες φυσικά είναι σεβαστές .. όχι δν έχω καθόλου αυτοεκτίμηση κ το μόνο που θυμάμαι σε όλη μου την ζωή είναι να με πιέζουν να χάσω κιλά .. έχω βάλει κ δακτύλιο πριν 10 χρόνια όπου έπεσα σε χασάπη κ κόντεψα να πεθάνω γιατί μου έσκισε το έντερο ..είχα χάσει τότε παρόλα αύτα αρκετά κιλά .. όταν όμως πέρσι χρειάστηκε να τον βγάλω γιατί δημιούργησε πρόβλημα τα ξανά έβαλα .. κ να μαι τώρα εδώ να παλεύω με δαίμονες κ Διατροφολόγους.. όμως φν ήταν αυτό το θέμα που έγραψα εδώ .. υπάρχει άλλη ενότητα που το συζητάμε αυτό .. έγραψα απλά γιατί δν μπορώ να καταλάβω γιατί δν μπόρεσα ποτέ να αρέσω ή να με δεχτεί ένας άνθρωπος ? Κ προς Θέου δν είπα ποτέ μου γιατί η οποία εκείνη να μπορεί ? Είπα απλά γιατί να μην μπορώ κ εγώ .. γιατί απλά να με προσπερνανε.. έχω τόση πολύ αγάπη να δώσω κ δν με δέχετε ένας άνθρωπος επειδή έχω κιλά ?
    Τεσπα .. πραγματικά συγγνώμη αν δημιούργησα αντιπαραθέσεις σε καμία περίπτωση δν είχα τέτοια πρόθεση ..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για το άγνωστο.
    By Gallowdance in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-02-2016, 23:55
  2. ποιηματα απο εναν αγνωστο
    By atomo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-08-2011, 00:36
  3. Συναντηση με krino και liber και ενα αγνωστο παλιο μελος.
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 445
    Last Post: 22-09-2009, 12:18
  4. Το αγνωστο
    By Marley in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 16-10-2008, 16:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •