Τραυματικές εμπειρίες από ταινίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699

    Τραυματικές εμπειρίες από ταινίες

    Αυτή η σκηνή μου άφησε "τραύματα", όταν πρωτοείδα το έργο..... https://www.youtube.com/watch?v=z38tZPxDekw
    Τη δε παρακάτω σκηνή την είδα, όταν ήμουν 7, την ώρα που άνοιγα να φάω ένα σύκο.
    Το σύκο από μέσα ήταν κόκκινο και το συνδύασα αυτόματα με το χρώμα του αίματος!
    Από τότε δεν έχω ξαναβάλει σύκο στο στόμα μου........ https://www.youtube.com/watch?v=8gqPXt-_JjU

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Γενικότερα εγώ αποφεύγω ταινίες που πιστεύω πως δεν πρόκειται να κλείσω μάτι το βράδυ. Ό,τι άρρωστο και ανώμαλο σκέφτεται ο άνθρωπος το βάζουν στις ταινίες και μερικές ταινίες τρόμου, τις έκαναν και ως φάρσα σε απλούς ανθρώπους. Δεν είναι τυχαίο, πως πολλές προκαταλήψεις έχουν οξυνθεί από κάτι τέτοιες ταινίες. Δεν μπορώ να πω όμως ότι δεν έχω δει θρίλερ και τρόμου ταινίες. Απλά έκανα 2 μέρες να κοιμηθώ και τώρα αποφεύγω να τις βλέπω. Προτιμώ τις ταινίες πολιτικού θρίλερ, μυστηρίου, δράσης και κωμωδίας και ίσως κάποιες καλές ρομαντικές ταινίες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν θα ελεγα οτι εχω τραυματιστει απο ταινια...το κοντινοτερο που μου εχει συμβει ειναι να με κανει να νιωσω παρα πολυ αβολα ενδομυχα μεσα μου ενα ψυχολογικο πιο πολυ θριλερ (περα απο το να με τρομαξει, δεν θα ελεγα οτι ηταν τρομος αυτο )...the hole λεγεται η ταινια.

    Απο εκει και περα οτι γενικα με θυμαμαι να πηγαινω τα βραδια που ειχα δει θριλερ και τα επομενα βραδια να κατουρησω τρεχοντας και πηδωντας πισω στο κρεβατι μου μη με πιασει απο κατω το οτιδηποτε και οτι κουκουλωνομουν κατω απο το σεντονι μου μες στο κατακαλοκαιρο το εκανα και αυτο :P

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Δεν θα ελεγα οτι εχω τραυματιστει απο ταινια...το κοντινοτερο που μου εχει συμβει ειναι να με κανει να νιωσω παρα πολυ αβολα ενδομυχα μεσα μου ενα ψυχολογικο πιο πολυ θριλερ (περα απο το να με τρομαξει, δεν θα ελεγα οτι ηταν τρομος αυτο )...the hole λεγεται η ταινια.

    Απο εκει και περα οτι γενικα με θυμαμαι να πηγαινω τα βραδια που ειχα δει θριλερ και τα επομενα βραδια να κατουρησω τρεχοντας και πηδωντας πισω στο κρεβατι μου μη με πιασει απο κατω το οτιδηποτε και οτι κουκουλωνομουν κατω απο το σεντονι μου μες στο κατακαλοκαιρο το εκανα και αυτο :P
    Πωω την έχω δει και αυτή, έχει ναι μεν θετικό μήνυμα, αλλά είχα κοιμηθεί τότε με αναμμένα τα φώτα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Και εγω απο καποια φαση και μετα τα απεφευγω εν οιδα...αλλα τελευταια παλι εχω ορεξη γαμωτο για τετοιες ταινιες
    Το θεμα ειναι οτι δεν τολμω να τις δω μονη μου, θελει παρεα το εγχειρημα, κατα προτιμηση το ειδος της παρεας που μπορεις να σκαρφαλωσεις στο κεφαλι τους αμα τρομαξεις χαχαχα
    Τελευταια φορα ειχα δει με μια ξαδερφη που καναμε παρεα και η μαλακισμενη με τρομαζε και την τρομαζα μετα...εμ φοβομασταν και πεταγομασταν μεχρι το ταβανι εμ ειχαμε κατουρηθει στο γελιο απο τη κακια που τρομαζαμε η μια την αλλη. Λελ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η ταινια που επηρρεασε τοτε πολυ κοσμο ,κι μενα , ημουν μικρος τοτε , ηταν ' τα σαγονια του καρχαρια ' .............ισως ηταν η καθοριστικη ταινια για να δυσφυμηστει ο καρχαριας ..........
    θριλλερ δεν βλεπω τα βαριεμαι ........και δεν μπορω να τρομαξω ευκολα .......

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Και εγω απο καποια φαση και μετα τα απεφευγω εν οιδα...αλλα τελευταια παλι εχω ορεξη γαμωτο για τετοιες ταινιες
    Το θεμα ειναι οτι δεν τολμω να τις δω μονη μου, θελει παρεα το εγχειρημα, κατα προτιμηση το ειδος της παρεας που μπορεις να σκαρφαλωσεις στο κεφαλι τους αμα τρομαξεις χαχαχα
    Τελευταια φορα ειχα δει με μια ξαδερφη που καναμε παρεα και η μαλακισμενη με τρομαζε και την τρομαζα μετα...εμ φοβομασταν και πεταγομασταν μεχρι το ταβανι εμ ειχαμε κατουρηθει στο γελιο απο τη κακια που τρομαζαμε η μια την αλλη. Λελ.
    Συμφωνώ για την παρέα. Η χειρότερη ταινία που είναι τρόμου και έχω δει είναι το "Κάλεσμα 2". Όσοι την έχετε δει μην την ξαναδείτε, όσοι δεν την έχετε δει, μην την δείτε. Μακρία πολύ μακριά από κάτι τέτοιες ταινίες. Προτιμώ την κωμωδία για να γελάω.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Η ταινια που επηρρεασε τοτε πολυ κοσμο ,κι μενα , ημουν μικρος τοτε , ηταν ' τα σαγονια του καρχαρια ' .............ισως ηταν η καθοριστικη ταινια για να δυσφυμηστει ο καρχαριας ..........
    θριλλερ δεν βλεπω τα βαριεμαι ........και δεν μπορω να τρομαξω ευκολα .......
    Αυτό σήμερα θεωρείται παιδικό, σε σχέση με κάτι άλλα άρρωστα που έχουν βγει σήμερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Θετικο μηνυμα; Το εψαξα τωρα λιγο και μαλλον μιλαμε για διαφορετικες ταινιες...εγω λεω του 2001, εσυ λες του 2009 μαλλον...
    Παιζει να φταιει και το οτι ημουν περιπου 10-11 χρονων τοτε, την ειχα δει με τον μεγαλο αδερφο μου. Ηταν μπουρδα τυπου κολεγιοπαιδα που βρηκανε ενα bunker και κλειστηκανε καταλαθος μεσα...και αρχισανε να σκοτωνονται ενας ενας εκει μεσα και ολοι υποψιαζοντουσαν ο ενας τον αλλον και ποιος να ειναι αραγε ο δολοφονος ξερω γω, ειχε και disturbing γκομενικα στη μεση και αηδιαστικα...καποια φαση καποιος ξερνουσε μελισσες (ειχαν αρχισει ισωε να εχουν παραισθησεις ..τελικα τρελαθηκαν και πεθανανε ολοι, εκτος απο μια κοπελα που βγηκε ζωντανη και το ειχε οργανωσει ολο αυτο για να σκοτωθουν/να τους σκοτωσει. Ειχε απωθημενα το κοριτσι λολ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Θετικο μηνυμα; Το εψαξα τωρα λιγο και μαλλον μιλαμε για διαφορετικες ταινιες...εγω λεω του 2001, εσυ λες του 2009 μαλλον...
    Παιζει να φταιει και το οτι ημουν περιπου 10-11 χρονων τοτε, την ειχα δει με τον μεγαλο αδερφο μου. Ηταν μπουρδα τυπου κολεγιοπαιδα που βρηκανε ενα bunker και κλειστηκανε καταλαθος μεσα...και αρχισανε να σκοτωνονται ενας ενας εκει μεσα και ολοι υποψιαζοντουσαν ο ενας τον αλλον και ποιος να ειναι αραγε ο δολοφονος ξερω γω, ειχε και disturbing γκομενικα στη μεση και αηδιαστικα...καποια φαση καποιος ξερνουσε μελισσες (ειχαν αρχισει ισωε να εχουν παραισθησεις ..τελικα τρελαθηκαν και πεθανανε ολοι, εκτος απο μια κοπελα που βγηκε ζωντανη και το ειχε οργανωσει ολο αυτο για να σκοτωθουν/να τους σκοτωσει. Ειχε απωθημενα το κοριτσι λολ
    Ναι, μάλλον μιλάμε για διαφορετικές ταινίες. ΤΙ ξερνούσε μέλισες;; Πωω, τι άλλο θα ακούσω από κάτι τέτοιες ταινίες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Συμφωνώ για την παρέα. Η χειρότερη ταινία που είναι τρόμου και έχω δει είναι το "Κάλεσμα 2". Όσοι την έχετε δει μην την ξαναδείτε, όσοι δεν την έχετε δει, μην την δείτε. Μακρία πολύ μακριά από κάτι τέτοιες ταινίες. Προτιμώ την κωμωδία για να γελάω.
    Φααααακ τις υπερφυσικες ταινιες τρομου τις αποφευγω κι εγω παρα πολυ. Προτιμω ψυχολογικα θριλερ αμα δω η πιο "απτα" πραγματα.

    Αυτο με τις κωμωδιες το νομιζα κι εγω αλλα αμα σου πω οτι δε με κανουν να νιωθω καλυτερα; Με κανουν απλα να θυμαμαι ποσο ατονη και χωρις χαρα ειναι η δικη μου ζωη και με κανουν καταβαθος να νιωθω ασχημα οσο ψυχανωμαλο και αν ειναι αυτο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ισως ηταν η καθοριστικη ταινια για να δυσφυμηστει ο καρχαριας ..........
    Δηλαδή να υποθέσω ότι οι πραγματικοί καρχαρίες δεν είναι έτσι;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Γενικότερα εγώ αποφεύγω ταινίες που πιστεύω πως δεν πρόκειται να κλείσω μάτι το βράδυ. Ό,τι άρρωστο και ανώμαλο σκέφτεται ο άνθρωπος το βάζουν στις ταινίες και μερικές ταινίες τρόμου, τις έκαναν και ως φάρσα σε απλούς ανθρώπους. Δεν είναι τυχαίο, πως πολλές προκαταλήψεις έχουν οξυνθεί από κάτι τέτοιες ταινίες. Δεν μπορώ να πω όμως ότι δεν έχω δει θρίλερ και τρόμου ταινίες. Απλά έκανα 2 μέρες να κοιμηθώ και τώρα αποφεύγω να τις βλέπω. Προτιμώ τις ταινίες πολιτικού θρίλερ, μυστηρίου, δράσης και κωμωδίας και ίσως κάποιες καλές ρομαντικές ταινίες.
    Κάποτε το Star έβαζε σωρηδόν τέτοιες ταινίες, την Παρασκευή μετά τις 11. Τώρα δε βάζει πια, δε ξέρω....
    Δεκαετία του '00 πιο πολύ. Είχα πετύχει και το "Cabin by the lake", με ένα τρελό σκηνοθέτη που ήθελε να φτιάξει το δικό του "υποθαλάσσιο κήπο" και για το λόγο αυτό αιχμαλώτιζε κοπέλες, τις έβαζε βαρίδια στα πόδια και τις πετούσε μέσα στη λίμνη..........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Αυτό σήμερα θεωρείται παιδικό, σε σχέση με κάτι άλλα άρρωστα που έχουν βγει σήμερα.
    Το Robocop με επηρέασε διότι ο πρωταγωνιστής πραγματικά ένιωθα ότι υπέφερε τρώγοντας τόσες σφαίρες. Και παράλληλα έβλεπα και την αναισθησία του αλλουνού που άναβε το τσιγάρο, την ώρα που ο άλλος πάλευε από τους πόνους, πράγμα ιδιαίτερα ανατριχιαστικό!
    Μου κανε εντύπωση επίσης το physique του gang leader! Πάντοτε είχα συνηθίσει ότι οι "κακοί" ήταν κάτι μυώδεις τύποι με τατουάζ, ακουλαρίκια κ.α., ενώ αυτός έμοιαζε με καθημερινό ανθρωπάκι, με υπάλληλο τράπεζας, γιατρό, ακόμα και σπασικλάκι............ Νόμιζα ότι οι nerdy guys δε θα μπορούσαν ποτέ να είναι κακοί, πόσο μάλλον να γίνουν βίαιοι! Νόμιζα ότι μόνο τις τρώγανε κι ότι μόνο θύματα θα μπορούσαν να είναι.....
    Last edited by GiannisNik3; 14-06-2017 at 14:16.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Τα έχω φάει στη μάπα τα θρίλερ και έχω αναισθητοποιηθεί τώρα πια!
    Τελευταία φορά που με τρόμαξε κάτι τόσο πολύ, ώστε να μη μπορώ να κοιμηθώ, ήταν το "The others", με τη Νικόλ Κιντμαν......
    Άλλο από κει.....
    Και το Human Centipede, άλλη περίπτωση από κει!
    Στην οποία ο "κακός" έδινε ρεσιτάλ, στην κυριολεξία!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 25
    Last Post: 14-02-2015, 16:32
  2. Ταινίες
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 84
    Last Post: 23-08-2011, 22:35
  3. Για τις ταινίες πορνό
    By lavrenti111 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 03-10-2009, 21:21
  4. ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 26-02-2009, 17:24
  5. Διπολισμος και ταινιες
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 25-09-2008, 21:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •