Ποσοι απο σας εχετε βαλει πολλα κιλα και θελετε να τα χασετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Ποσοι απο σας εχετε βαλει πολλα κιλα και θελετε να τα χασετε;

    Εχω ανοιξει κι αλλο θεμα πανω σε αυτο και το χω συζητησει απειρα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα. Ισως θα με βοηθουσεκι αλλη ακομα συζητηση για να παρω δυναμη απο ατομα που πασχουν και αυτα απο ψυχωση να μου πειτε πως το αντιμετωπιζετε και τι αντιμετωπιζετε βασικα, δηλαδη αν εχετε παρει κιλα και ποσα και τι κανετε γι'αυτο. Εγω κανω γυμναστικη καθημερινα σε μικρο βαθμο, καθως και εχω ορθοστασια, αλλα δεν βλεπω βελτιωση........Δεν χανω με τη γυμναστικη. Αλλαξα επιτηδες σε Aloperidin γιατι παιρνω λιγοτερα κιλα με αυτο αλλα και παλι τρωω πολυ και ας μην παιρνω πολλα κιλα..Τι εχετε να με συμβουλευσετε πανω σε αυτο; Κυριως οχι συμβουλες για διατροφη, αλλα συμβουλες για το πως να μου γινει το κλικ, να το δω πιο θετικα, τι σας βοηθησε εσας κτλ, η εστω να μου πειτε τις εμπειριες σας!! Πιστευω πως δεν εχω ασχημο προσωπο αλλα με τα κιλα χανει........μισω το σωμα μου και ειμαι down γι'αυτο και το ψευδωνυμο.

    Dark life
    Last edited by λουλούδι; 15-06-2017 at 23:00.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eιχα παρει 18 κιλα απο ενα παλιοφαρμακο , τωρα 15 , και σκοπευω να τα χασω με διατροφη ( κυριως ) και γυμναστικη ( δευτερευοντως ) , η διατροφη φερνει το 80% του αποτελεσματος , και χανω 1 κιλο / βδομαδα επειδη γνωριζω πολυ καλα περι διατροφης ........κτθλψη εχω ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eιχα παρει 18 κιλα απο ενα παλιοφαρμακο , τωρα 15 , και σκοπευω να τα χασω με διατροφη ( κυριως ) και γυμναστικη ( δευτερευοντως ) , η διατροφη φερνει το 80% του αποτελεσματος , και χανω 1 κιλο / βδομαδα επειδη γνωριζω πολυ καλα περι διατροφης ........κτθλψη εχω ......
    Μαγκαιβερ σ'ευχαριστω για την απαντηση και συγγνωμη για την τελευταια φορα. Τα αντιψυχωτικα νομιζω το ξερεις κι εσυ παχαινουν παρα πολυ το ιδιο και τα αντικαταθλιπτικα. Βασικα εβλεπα ενα βιντεο προσφατα περι ντοπαμινης στον εγκεφαλο, οτι εκρινεται ντοπαμινη οταν τρωμε αν και το ειχα ξανακουσει αλλα ολα αυτα δεν ξερω αν ειναι επιστημονικως αποδεδειγμενα. Συνεπως, αφου τα αντιψυχωτικα μειωνουν τη ντοπαμινη ο οργανισμος ψαχνει τροπους να την αναπληρωσει και γι'αυτο αναζητα το φαι. Με τα αντικαταθλιπτικα δεν ξερω τι γινεται. Κι εγω ξερω πολλα περι διατροφης, και μαλιστα προσφατα διαβασα οτι δεν παχαινουν τα καλα λιπαρα για να σε βοηθησω κι εσενα αλλα οι υδατανθρακες γι'αυτο προσπαθω να τους μειωσω. Ελεγα να κοψω τη ζαχαρη αλλα αν ειναι να μην χανεις κιλα γιατι να το κανω; Το ξερω οτι με τη γυμναστικη οντως δεν χανεις κι ας λενε ισως ειναι αναλογα τον οργανισμο. Το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι θελει πολυ κοπο και προσπαθεια για να τα χασουμε σου ευχομαι καλη δυναμη!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν θυμαμαι καμμια τελευταια φορα , τσπαντων ..........απο σερουκουελ τα πηρα τα κιλα , δεν ηξερα οτι τα αντιψυχωτικα μειωνουν την ντοπαμινη , και γι αυτο ψαχνει τροπους ο οργανισμος ναναπληρωσει , ενδιαφερον παντως ..........πραματι , το φαι , που σευχαριστει κανει τον οργανισμο να εκκρινει σεροντονινη , οπως η σοκολατα , για ντοπαμινη , δεν ξερω , μονο ο καφες εκκρινει ντοπαμινη , απ οσο ξερω ..............οι υδατανθρακες , οι πολυακορεστοι , δεν παχαινουν , οπως τα προιοντα ολικης αλεσης ....η ζαχαρη , παχαινει ομως , ειναι απλος υδατανθρακας , ενω η φρουκτοζη των φρουτων , συνθετος υδατανθρακας , δεν παχαινει .........αμα δοκιμασεις ισοστεβια , οχι στεβια απλη , ισως σου αρεσει , και κοψεις την ζαχαρη , που κανει πολλα κακα , εχω να φαω γλυκο , χρονια τωρα , τοχω ξεσυνηθισει , και δεν το θελω , συνηθεια ειναι .........εχω δωσει βαρος σε πρωτεινες , η καλα λιπαρα , οπως ο σολωμος , δεν τρωω τηγανητα , ..........η γυμναστικη , απλως επιταχυνει τον μεταβολισμο για πολλες ωρες , αν ειναι εντονη , αλλιως μια ωρα γυμναστικης , αντε να χασεις 250 θερμιδες ........το ιδιο ομως κανει το τζιντζερ ( πιπερορριζα ) που πινω καθε πρωι ( τρωω) , επιταχυνει τον μεταβολισμο , και ξεμπλοκαρει οποιοδηποτε μεταβολικο συνδρομο ....................κι εγω σου ευχομαι καλη δυναμη , θεληση χρειαζεται ..........υπολογιζω σε 4 μηνες , θαμαι στα κιλα μου ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ειμαι η dark life νομιζα οτι το 'ξερες το 'γραψα στο τελος τεσπα. Σ'ευχαριστω για τος πληροφοριες θα τις λαβω υποψιν μου να 'σαι καλα. Το εχω διαβασει για τη ντοπαμινη και το ειδα προσφατα και σε ενα βιντεο..τιποτα νομιζω ομως δεν ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο, αν και νομιζω πως η ντοπαμινη ειναι η ορμονη της απολαυσης, το ιδιο και η σεροτονινη φανταζομαι απλως εχουν καποιες διαφορες. Πχ στον ερωτα εκρινεται ντοπαμινη απο οτι ξερω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Γεια σου νταρκ λαιφ....εγω εφτασα μεχρι 100 κιλα τωρα ειμαι 90 με 1.77 υψος να σου πω την αληθεια εγω εχω περιορισει πολυ το φαγητο και αυτο εγινε γιατι εχω κιαλλα θεματα υγειας και κανω και γυμναστικη αλλα ουτε εμενα με βοηθαγε το περπαυημα οποτε το ριξα στο τρεξιμο τρεχω 2-3 χιλιομετρα....γινεται να χασεις κιλα οταν εισαι σε αγωγη απλα ειναι πολυ δυσκολο δεν θα σου πω ψεματα θελει τη διπλασια προσπαθεια...
    Εγω ειμαι ακομα σε αγωγη αλλα χανω γιατι το παλευω πολυ
    Slipknot-Psychosocial......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλημερα καβκαζ. Αν ειναι να θελει διπλασια προσπαθεια χ... μεσα γι'αυτο δεν χανω...ηδη ειναι πολυ δυσκολο να ελαττωσω το φαγητο, αν ειναι διπλη η προσπαθεια αστα.. δεν ξερω τι να κανω βαρεθηκα να ειμαι σε αυτα τα κιλα.. καθε μερα λεω θα προσπαθησω και μετα τα παραταω η τις επομενες μερες τρωω πολυ.. δεν ξερω ποσο θα κρατησει αυτο.. ειμαι πολυ απογοητευμενη..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Η πείρα μου με έχει διδάξει τα εξής:

    Το αδυνάτισμα είναι τρία πράγματα: Διατροφή, γυμναστική, και ύπνος.
    Αν αφαιρέσεις έστω και ένα από τα τρία δυσκολεύεις ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τα υπόλοιπα.
    Διατροφή: Μικρά γεύματα και πολλά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μπολάκι σαν μεζούρα για μη χάνεις τον έλεγχο της ποσότητας. Καθόλου υδατάνθρακες το βράδυ. Αν γυμνάζεσαι καλά ο οργανισμός θα ζητά καλύτερης ποιότητας τροφή.
    Γυμναστική: Το περπάτημα δεν κάνει τίποτα! Θα πρέπει να ιδρώσεις! Διάλεξε μια δραστηριότητα που κρατά τους παλμούς πάνω από 120 και με διάρκεια πάνω από 20 λεπτά. Θα πρέπει όμως να σου αρέσει για να τη τηρείς με συνέπεια. Τρέξιμο; Κολύμβηση; ποδηλασία; ότι τραβάει η όρεξή σου;
    Σημείωση: Τα στατικά ποδήλατα συνήθως γίνονται κρεμάστρες.
    Τα βάρη ωφελούν, και όχι δεν πρόκειται να γίνεις σαν τον Σβατζενέγκερ.
    ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Λειτουργούν σαν δακτυλίδι για το στομάχι.
    Αν τρέφεσαι σωστά θα έχεις και περισσότερη ενέργεια για γυμναστική.
    Αν το κορμί σου δεν το βλέπεις πρόθυμο, πρόσθεσε κάποια ήπια συμπληρώματα: Σπιρουλίνα, Β12, Ενεργειακά ποτά, ότι λειτουργεί σε σένα.
    Ύπνος: Αν μπορείς να κάνεις έναν βαθύ ύπνο κάθε βράδυ για οκτώ ώρες, είναι ότι καλύτερο. Αν δεν κοιμάσαι καλά πεινάς περισσότερο. Στα ορνιθοτροφία ανάβουν τα φώτα και το βράδυ για να παχαίνουν οι κότες γρήγορα. Επιπλέον ένας κακός ύπνος σε αφήνει χωρίς ενέργεια και δυσκολεύει τη γυμναστική σου. Αν γυμνάζεσαι καλά θα έχεις και καλύτερο ύπνο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ισχυουν οσα λες μπραβο! Σ'ευχαριστω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Ειμαι η dark life νομιζα οτι το 'ξερες το 'γραψα στο τελος τεσπα. Σ'ευχαριστω για τος πληροφοριες θα τις λαβω υποψιν μου να 'σαι καλα. Το εχω διαβασει για τη ντοπαμινη και το ειδα προσφατα και σε ενα βιντεο..τιποτα νομιζω ομως δεν ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο, αν και νομιζω πως η ντοπαμινη ειναι η ορμονη της απολαυσης, το ιδιο και η σεροτονινη φανταζομαι απλως εχουν καποιες διαφορες. Πχ στον ερωτα εκρινεται ντοπαμινη απο οτι ξερω.
    Δεν εχει σημασια αν εισαι η dark life , νομιζα οτι εκανες πλακα νομιζω τις προαλλες ...........οντως , συγχεονται αυτα τα δυο , ντοπαμινη/σεροτονινη , η κοκαινη/αλκοολ δρα στους υποδοχεις ντοπαμινης , δεν ξερω ουτε γω τις διαφορες ........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν εχει σημασια αν εισαι η dark life , νομιζα οτι εκανες πλακα νομιζω τις προαλλες ...........οντως , συγχεονται αυτα τα δυο , ντοπαμινη/σεροτονινη , η κοκαινη/αλκοολ δρα στους υποδοχεις ντοπαμινης , δεν ξερω ουτε γω τις διαφορες ........
    Α δεν το 'ξερα αυτο για το αλκοολ και τα ναρκωτικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Η ντοπαμίνη είναι ο νευροδιαβιβαστής της ικανοποίησης. Εκκρίνεται όταν έχεις κάνει κάτι σπουδαίο.
    Η σεροτονίνη είναι ο νευροδιαβιβαστής της ευτυχίας. Εκκρίνεται όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει πολύ.
    Τα ναρκωτικά χωρίζονται σε δύο ομάδες, και διεγείρουν έναν από τους δύο νευροδιαβιβαστές.
    Αυτό για τη κοκκαΐνη είναι σωστό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Η ντοπαμίνη είναι ο νευροδιαβιβαστής της ικανοποίησης. Εκκρίνεται όταν έχεις κάνει κάτι σπουδαίο.
    Η σεροτονίνη είναι ο νευροδιαβιβαστής της ευτυχίας. Εκκρίνεται όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει πολύ.
    Τα ναρκωτικά χωρίζονται σε δύο ομάδες, και διεγείρουν έναν από τους δύο νευροδιαβιβαστές.
    Αυτό για τη κοκκαΐνη είναι σωστό.
    Ευχαριστουμε για την ενημερωση!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Αντε Απογοητευμένη, ώρα για δράση. Γράψου σε γυμναστήριο.
    Και άλλαξε και το user name σου σε αισιόδοξη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Αντε Απογοητευμένη, ώρα για δράση. Γράψου σε γυμναστήριο.
    Και άλλαξε και το user name σου σε αισιόδοξη.
    Δεν ξερω καλα ολα στη θεωρια, αλλα στην πραξη; Ηξερα μια, που εκανε σκληρη γυμναστικη 2 ωρες την ημερα σε γυμναστηριο, εχασε 30 κιλα και μετα τα ξαναπηρε.......Ειναι και το θεμα των χρηματων. Αν λυνονται ολα αυτα τοτε μπορει να γραφτω ειναι καλη ιδεα. Παντως γι'αυτα που ειπες πιο πανω, οσες φορες εχω φαει υδατανθρακες βραδυ και εχω ζυγιστει την επομενη μερα, ειμαι συν ενα κιλο, οποτε εχεις δικιο. Και για το περπατημα, δεν χανω με το περπατημα. Και για τον υπνο.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποσοι εχετε πει δημοσια οτι πασχετε απο καποιο ψυχικο νοσημα?
    By dkomodo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 42
    Last Post: 05-10-2017, 10:34
  2. Πόσοι από σας έχετε ακόμα συμπτώματα παρά τα φάρμακα;
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 31-03-2017, 17:59
  3. Ας βάλει επιτέλους κάποιος μια vomva στα κανάλια.
    By Συνήθεια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 20-04-2013, 02:53
  4. Πολλά παραπάνω κιλά
    By redballoon in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-08-2011, 04:11
  5. Πολλά κιλά και λίγο κούκου
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 23-06-2008, 07:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •