μανα κ minitran
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    μανα κ minitran

    η μητερα μου ξεκινησε αυτο το φαρμακο επειτα απο τρομερο στρες κ κρισεις πανικου, της εδωσαν μινιτραν το πιο χαμηλο μιας κ ειναι παρθενος οργανισμος, πλεον νιωθει ηρεμη κ το παιρνει καθε βραδι...
    ομως το πρωι που ξυπναει νιωθει βαρια κ τρομερη υπνηλια για περιπου μεχρι το μεσημερι..
    ειανι κατι που θα συνηθισει?δλδ αργοτερα θα ξυπναει πιο καλα? η ετσι παει το φαρμακο αυτο..?
    σας ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Καλημερα Anxious! τι κανεις?? σε χασαμε....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι γλυκουλα! καλημερα!! δεν μπαινω πια κανονικα, μπηκα μονο για σημερα για να κανω αυτη την ερωτηση, μετα παλι θα χαθω...ειναι στους ορους της ψυχοθεραπειας μου... χεχε!
    καλα εισαι?εγω ειμαι μια χαρα!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλημέρα.. είχα πάρει και εγώ το Minitran και σε μεγάλες ποσότητες ..και παρόλο που εγώ ήμουν πολύ επιρρεπής στις παρενέργειες το συγκεκριμένο είτε το έπερνα είτε όχι το ένα και το αυτό. Πολλοί που το πέρνουν λένε οτι τις πρώτες μέρες παρατηρούν αυτή την υπνηλία που λές και οτι αυτό φεύγει μετά απο λίγες μέρες. Εγώ επειδή το έπερνα μαζί και με άλλα δεν μπορώ να έχω ξεκάθαρη εικόνα αλλά πιστεύω οτι σε ένα παρθένο οργανισμό απο ουσίες θα έχει αυτή την μικρή παρενέργεια. Καθώς το minitran δεν είναι μόνο αντικαταθλιπτικό αλλά και ενα ήπιο αντιψυχωτικό ..έχει δύο ουσίες, η μία είναι το ήπιο αντικαταθληπτικό και η άλλη το ήπιο αντιψυχωτικό κατά του άγχους , ανησυχίας, φόβου κτλ.. οπότε έχει και μια ήπια κατασταλτική δράση που τις πρώτες μέρες την αισθανόμαστε πιο έντονα μέχρι αν την συνηθίσει ο οργανισμός μας και να προσαρμοστεί σε αυτήν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ηθελα να δω αν κ αλλους του πειραζε τοσο , ή μονο στην μανα μου ....κ καπως φοβηθηκα..οκ...να στε καλα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ηθελα να δω αν κ αλλους του πειραζε τοσο , ή μονο στην μανα μου ....κ καπως φοβηθηκα..οκ...να στε καλα!
    Τέτοιες παρενέργειες, που επηρεάζουν αρνητικά την ποιότητα ζωής μας, αν επιμένουν για περίπου καμιά εβδομάδα τότε πρέπει να το συζητήσουμε με τον ιατρό μας. Οπότε αν σε 5-7 μέρες συνεχίζει να νιώθει έτσι θα πρέπει να το συζητήσετε μαζί του.
    Να είστε καλά και σας εύχομαι οτι καλύτερο στην προσπάθειά σας!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν την επηρρεαζει σε σημειο να μην μπορει να κανει δουλειες κλπ..απλα νιωθει υπνηλια, κανει ολες τις δουλειες της...αυτο.. οποτε πιστευω οκ θα ειναι...
    να σαι καλα!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης η μαμα παιρνει το 2/10 καθε βραδι ... μολις το μεσημερι περανει η επιρροη του χαπιου επιστρεφει το αγχος καπως...
    ηθελα να ρωτησω εχει τις συνηθισμενες παρενεργειες οπως τα αλλα αντικαταθλιπτικα?παιζει να φερει ταραχες εν καιρω?

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    η μητερα μου ξεκινησε αυτο το φαρμακο επειτα απο τρομερο στρες κ κρισεις πανικου, της εδωσαν μινιτραν το πιο χαμηλο μιας κ ειναι παρθενος οργανισμος, πλεον νιωθει ηρεμη κ το παιρνει καθε βραδι...
    ομως το πρωι που ξυπναει νιωθει βαρια κ τρομερη υπνηλια για περιπου μεχρι το μεσημερι..
    ειανι κατι που θα συνηθισει?δλδ αργοτερα θα ξυπναει πιο καλα? η ετσι παει το φαρμακο αυτο..?
    σας ευχαριστω.
    Hello,σε χάσαμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    επισης η μαμα παιρνει το 2/10 καθε βραδι ... μολις το μεσημερι περανει η επιρροη του χαπιου επιστρεφει το αγχος καπως...
    ηθελα να ρωτησω εχει τις συνηθισμενες παρενεργειες οπως τα αλλα αντικαταθλιπτικα?παιζει να φερει ταραχες εν καιρω?
    Σε αυτό δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με βεβαιότητα καθώς κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στα φάρμακα.
    Κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο..
    Μπορείς να διαβάσεις εδώ για τις αντεδείξεις και προφυλάξεις
    http://www.healthyliving.gr/2016/10/...-parenergeies/

    αν και η μητέρα σου είναι στην ελάχιστη δόση καλό είναι να τα γνωρίζετε αυτά τα πράγματα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    υγ. μην τις τα διαβάσεις αυτά και την πανικοβάλεις.. κράτα αυτές τις πληροφορίες για σένα και δόσε λίγο χρόνο να δείς αν το χάπι αυτό την βοηθάει και εν το μεταξύ απλά πρόσεξε πχ να μην πέρνει άλλα φάρμακα με αυτό το χάπι όπως λένε οι οδηγίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε παιδια παλι κλαιει ..δεν μπορω αλλο ! ενω κοιμαται καλα κ ξυπναει πιο ηρεμη, ομως παλι κλαιει..δεν ξερω τι να κανω.
    νιωθει ερμη κ μονη λεει, κανεις δεν μπορει να τη βοηθησει...
    εχει παθει κοκομπλοκο που γερναει κ ειναι υγιεστατη!! δλδ τι αλλο να κανω?
    ρε παιδια νιωθω κ γω οτι δεν μπορω να βοηθησω...
    οκ το χαπι την κραταει ηρεμη δεν τρωει την τρελλη φρικη, αλλα δεν ειναι κ τελειως καλα.
    θελει χρονο να κανει αντικαταθλιψη??? σας παρακαλω βοηθηστε με!
    μονιμο γιατρο δεν εχουμε, στο Αιγινητειο μας ειχαν δει κ ο δικος μου γιατρος λειπει εκτος!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καποιος που να εχει μεγαλη εμπειρια απο μινιτραν παρακαλω!!! δεν εχουμε γιατρο!! κ αρνειται να παμε σε γιατρο ιδιωτικο!! δεν μπορει να παρει ssri δοκιμασαμε κ δεν μπορουσε να το αντεξει!!!! σας παρακαλω βοηθηστε με!!
    δεν βλεπω να γλιτωνουμε την νοσηλεια....θελει να πεθανει μονο..φοβαμαι μη κανει καμια αυτοκτονια..
    θελει χρονο το μινιτραν να κανει αντικαταθλιψη?? κανει αντικαταθλιψη ή δεν κανει...με τον καιρο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Κουκλα μου ψυχραιμία γιατι τι τελευταίο που θα χρειάζεται η μανούλα σου είναι να καταλάβει οτι σου δημιουργεί ανυσηχία,αγχος και φόβο.
    Οπο\ωσδπήποτε θέλει χρόνο για να πιάσει το αντικαταθληπτικό. Με το Minitran πρώτα πιάνει το αντιψυχωτικό και μετά το αντικαταθληπτικό (μάλιστα κάποιοι το πέρνουν σαν το ζάναξ δηλαδή όποτε το χρειάζονται γιατί είναι κάπως κατασταλτικό στο θέμα άγχους). Για να αρχίσει να δουλεύει σαν αντικαταθληπτικό, αναλόγος τον άνθρωπο μπορεί να χρειαστεί μέχρι και 2 μήνες.
    Αυτά που συζητούσαμε στα προηγούμενα ποστ είναι οι παρενέργειες και η ασφάλεια του φαρμάκου.
    Στο θέμα δράσης και αποτελεσματικότητας πρέπει να δώσεις χρόνο.
    Δεν είναι κάνα δυνατό αντικαταθληπτικό και γι αυτό ίσως της δώσανε αυτό.. Είναι παλιό φάρμακο που δεν το δίνουν πλέον γιατί τα νεότερα τα θεωρούν πιο αποτελεσματικά αλλά αφου δεν μπορεί να πάρει ssri τότε είναι μια καλη επιλογή το Minitran κατα την άποψή μου. Με αυτή την λογική το είχα πάρει και εγώ.
    Δεν το φοβήθηκα καθόλου το συγκεκριμένο αλλά οι ιατροί το έβλεπαν λίγο απαξιωτικά θέλανε να είμαι στα ssri παρόλο που εκείνα μου έκαναν την ζωή πιο δύσκολη.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις εφόσον δεν θέλει να πάει σε ειδικό..φέρε ένα ψυχολόγο στο σπίτι σας. Όχι ψυχίατρο αλλά ψυχολόγο. Μπορείς να το κάνεις αυτό? και εκείνη θα σου πει και για το Minitran οταν γνωρισει και αξιολογησει την μητερα σου αλλα θα την βοηθησει και σε αυτη την κριση που την εχει πιάσει τώρα να μην το περνάς και μόνη σου όλο αυτό. Να υποστηριξει και εσενα και να σου πει πως μπορεις να την βοηθας σε τέτοιες καταστάσεις αλλά και φυσικά να βοηθήσει και την μητέρα σου. Θα βάλετε καφεδάκι, στην άνεση του σπιτιου σας και θα κάνετε κουβεντούλα και θα δεις οτι η μητέρα σου θα νιώσει καλύτερα και έτσι ίσως κανονίσετε να έρχεται κατοικον ο ψθυχολογος και να το αντιμετοπίσετε ολο αυτο πολυ πιο "ευχαριστα" ας το πουμε για την μητέρα σου που αυτή την στιγμη δυσκολεύεται και η ίδια να πάρει τις σωστες αποφάσεις για τον εαυτό της. Η ψυχολόγος θα σου πει επίσης αν πρέπει να αλλάξετε την δόση στο φάρμακο ή να σας προτίνει κάποιο άλλο. Ο ίδιος δεν θα σου δώσει φάρμακα αλλά μπορεί να σου προτίνει και να στα γράψει ο ιατρός σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου, ηταν ανακουφιστικη...
    κ γω σε θεραπεια ειμαι εδω κ καιρο με εφεξορ... τα παιδια εδω με ξερουν ολοι... τι εχω περασει κλπ κλπ...καλα ειμαι εγω τωρα..απλα οταν την ακουω ετσι νιωθω να μου σκιζονται τα σωθικα...δεν εχω ορεξη να δουλεψω κ θελω να κλαιω κ γω.
    η μανα μου ειναι αντιδραστικη κ αρνητικη με γιατρους κ ψυχολογους..
    της εχω προτεινει να ερθει ψυχοθεραπευτης ακομα κ 3 φορες την εβδομαδα σπιτι μαζι της να κανουν συνεδρια ... ομως με το που της το πα εγινε θηριο. ειναι μεγαλη κ της παλαιας κοπης..
    τρεχα γυρευε δλδ..
    τωρα ξαναμιλησα μαζι της κ μυο ειπε οτι αν αποειδει θα παρει κ δευτερο μινιτραν γιατι η αληθεια ειναι οτι παιρνει το πιο μικρο, 2/10 ...ειναι βεβαια παρθενος οργανισμος..
    μεσα στις οδηγιες λεει 2/10 σε ηλικιωμενους 2-3 φορες την ημερα..
    την φρικη την τρελλη που ειχε δεν την εχει πια ευτυχως.. ομως νιωθει θλιψη κ πονο στον θωρακα συνεχομενα, δεν εχει κατι το κοιταξαμε με γαστροσκοπησεις κ ακτινογραφιες κ υπερηχο+ το αιμα της βγαινει εφηβου!!
    αρα οι γιατροι κατεληξαν οτι ειναι απλα καταθλιψαρα που εκδηλωνεται πολυ σωματικα.
    ο δικος μου γιατρος που παρακολουθουσε κ τις δυο μας, εχει κανει off για προσωπικους λογους κ θα ειναι ενεργος ξανα τον Οκτωβριο..
    οποτε μεσα σε κρισατα υστεριας κ φρικης που εκανε, την αρπαξα κ την πηγα στο Αιγινητειο οπου εκει παραλιγο να την βαλουν μεσα γιατι ελεγε συνεχεια πως θελει να πεθανει, τελικα εκει καταληξαμε στο να της δωσουν το μινιτραν κ αυτο απο δικη μυο παρεμβαση διοτι πηγαν να της δωσουν SSRI ... κ τους λεω " ρε παιδια οχι! δεν αντεχει, ειχαμε προσπαθησει με ζολοφτ κ η γυναικα παραλιγο να πηδηξει απο το μπαλκονι, γιατι δεν δοκιμαζουμε το μινιτραν?"
    επειδη πασχω απο μειζονα καταθλιπτικα επεισοδια απο μικρη εχω μεγαλη εμπειρια πλεον ακομα κ στα φαρμακα..
    οποτε οι γιατροι συμφωνησαν κ εδωσαν το μινιτραν..
    μονη μου φυσικα δεν θα της εδινα κατι...
    τι να πω..ευχομαι να παει καλα κ να πιασει καποια στιγμη το φαρμακο κ αν δουμε οτι δεν κανει τιποτα, προφανως κ θα παρει κ δευτερο χαπι.
    της ειπα "μαμα κανε οτι πιστευεις εσυ, να βλεπεις οτι δε σε βοηθαει το ενα χαπι παρε κ δευτεερο..αλλωστε ειναι πολυ ελαφρυ αυτο που παιρνεις κ καποια στιγμη θα το συνηθισεις".
    ο θεος να βαλει το χερι του, την αγαπω πολυ κ δεν αντεχω να την βλεπω να υποφερει. Εχω μαλιστα προσευχηθει πολλες φορες να παρει ο θεος τον πονο απο αυτην κ να τον δωσει σε εμενα, που αντεχω, που εχω μαθει κ που ειμαι πιο σκληρη σε αυτο επειδη το εχω περασει 7 φορες μεσα σε 20 χρονια κ το εχω μαθει πια.
    μολις της πω μαμα θες να ξαναπαμε γαστρεντερολογο? γινεται θηριο!!! δεν θελει να ακουει αλλο για γιατρους!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Minitran
    By VanGogh in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2016, 21:26
  2. Minitran
    By napotaxia in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 21-11-2015, 08:04
  3. Minitran 2-25
    By malamataki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2011, 21:15
  4. minitran kai Anafranil
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-01-2011, 14:14
  5. Minitran 4-25
    By Καποιος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-2008, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •