υποφερω..δε εχω που να τα πω.. - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 101 of 101
  1. #91
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Μπορείς να μου το τεκμηριώσεις αυτό? πώς, που και με ποιον έγινα πιεστική? ποια κατάσταση πίεσα ακριβώς και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα για μένα?
    Αυτό που είπες παραπάνω, ότι προσπαθείς να βγάλεις στον άλλον τον πραγματικό του εαυτό. Από την μια είναι πολύ θετικό, αλλά ο άλλος που έχει πολλά προβλήματα, δεν τον ενδιαφέρει η θεωρία σου, για τον εαυτό του. Ο άλλος λοιπόν που έχει πολλά προβλήματα και ουσιαστικά θέλει να ακούσει πράγματα που του λείπουν, για να συνεχίσει την ζωή του, δεν θέλει να ακούσει ότι είναι λάθος ή βγάζοντας του στην επιφάνεια τα όποια κόμπλεξ που μπορεί να έχει. Σαν σκέψη είναι σωστή, αλλά ο άλλος πιέζεται έτσι και στο τέλος αντιδρά και φεύγει σαν την κοπέλα παραπάνω. Ο κάθε άνθρωπος έχει το "κουμπί" του. Θα πρέπει να κρίνεις, τι ζητάει και τι θέλει ο καθένας και να προσαρμόζεις τις σκέψεις σου, πάνω στον άνθρωπο που έχει το πρόβλημα. Βλέπεις και εγώ είπα στην κοπέλα να είναι δυνατή, αλλά το είπα με διαφορετικό τόνο. Όχι πως η δική σου άποψη ήταν λάθος, ολόσωστη ήταν, αλλά φάνηκε σαν να πιέζεις τον άλλον και ότι ο άλλος είναι λάθος. Το μόνο πράγμα που δεν θέλει να ακούει κάποιος όταν έχει πολλά προβλήματα είναι ειρωνίες και ψυχοφθόρα λόγια. Η κάθε ψυχή είναι είτε πολύ ευαίσθητη, ειτε σκληρή κλπ. Θα πρέπει να προσαρμόζεις τις σκέψεις σου, ανάλογα με την ψυχή του καθενός. Θέλει διαφορετικό τόνο, με διαφορετικές λέξεις. Για παράδειγμα στην τελευταία πρότασή σου "έτσι είναι η ζωή κουκλίτσα μου..." που κάτι τέτοιο έλεγες, δεν θυμάμαι ακριβώς, φάνηκε εκεί σαν να την κρίνεις, να την κατηγορείς και να την ειρωνεύεσαι. Δεν ήταν η πρόθεσή σου αυτή, το ξέρω, αλλά σου λέω μια εκδοχή που αντέδρασε η κοπέλα.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Αυτό που είπες παραπάνω, ότι προσπαθείς να βγάλεις στον άλλον τον πραγματικό του εαυτό. Από την μια είναι πολύ θετικό, αλλά ο άλλος που έχει πολλά προβλήματα, δεν τον ενδιαφέρει η θεωρία σου, για τον εαυτό του. Ο άλλος λοιπόν που έχει πολλά προβλήματα και ουσιαστικά θέλει να ακούσει πράγματα που του λείπουν, για να συνεχίσει την ζωή του, δεν θέλει να ακούσει ότι είναι λάθος ή βγάζοντας του στην επιφάνεια τα όποια κόμπλεξ που μπορεί να έχει. Σαν σκέψη είναι σωστή, αλλά ο άλλος πιέζεται έτσι και στο τέλος αντιδρά και φεύγει σαν την κοπέλα παραπάνω. Ο κάθε άνθρωπος έχει το "κουμπί" του. Θα πρέπει να κρίνεις, τι ζητάει και τι θέλει ο καθένας και να προσαρμόζεις τις σκέψεις σου, πάνω στον άνθρωπο που έχει το πρόβλημα. Βλέπεις και εγώ είπα στην κοπέλα να είναι δυνατή, αλλά το είπα με διαφορετικό τόνο. Όχι πως η δική σου άποψη ήταν λάθος, ολόσωστη ήταν, αλλά φάνηκε σαν να πιέζεις τον άλλον και ότι ο άλλος είναι λάθος. Το μόνο πράγμα που δεν θέλει να ακούει κάποιος όταν έχει πολλά προβλήματα είναι ειρωνίες και ψυχοφθόρα λόγια. Η κάθε ψυχή είναι είτε πολύ ευαίσθητη, ειτε σκληρή κλπ. Θα πρέπει να προσαρμόζεις τις σκέψεις σου, ανάλογα με την ψυχή του καθενός. Θέλει διαφορετικό τόνο, με διαφορετικές λέξεις. Για παράδειγμα στην τελευταία πρότασή σου "έτσι είναι η ζωή κουκλίτσα μου..." που κάτι τέτοιο έλεγες, δεν θυμάμαι ακριβώς, φάνηκε εκεί σαν να την κρίνεις, να την κατηγορείς και να την ειρωνεύεσαι. Δεν ήταν η πρόθεσή σου αυτή, το ξέρω, αλλά σου λέω μια εκδοχή που αντέδρασε η κοπέλα.
    Κάτσε βρε παλικάρι μου γιατί νομίζω οτι τα παραλές λιγάκι..
    δηλαδή θες να μου πεις οτι όταν βάζεις τον άλλον να αναρωτηθεί αν κάτι κάνει ο ίδιος λάθος είναι ψυχολογική πίεση?
    και όταν κάποιος προσπαθεί να κάνει τον άλλον να σκεφτεί λίγο διαφορετικά είναι ειρωνία και προσβολή?
    Και στο κάτω κάτω όταν δεν αρέσει η θεωρία μου μπορεί να την παραβλέψει και να μην της δώσει σημασία. Εδώ απο όσα ακούμε και κρατάμε τα μισά. Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνουμε σε μια κουβέντα να λέμε "εσυ μην μιλας, μιλα εσύ και πείτε του διαχειριστή να μην μου απαντάει αυτός"? ...

    Εγώ δεν διέκρινα κάποια κοπέλα με ψυχικό πρόβλημα ή κόμπλεξ για να παλέψω με τα "κουμπιά" του που λές.. αλλά έναν άνθρωπο με κακό χαρακτήρα που προφανός δημιουργεί μπελάδες παντού όπως και έκανε και εδώ.
    Και είναι προς τιμην της αυτό που δεν την αντιμετόπισα σαν ψυχικά ασθενή ή κομπλεξικία όπως περιγράφεις αλλά σαν ένα υγιή άνθρωπο με πιθανός κακό χαρακτήρα.
    Η κατάσταση έγινε πιεστική απο μόνη της όταν όλα τα μέλη τελικός άρχισαν να αγανακτούν και να χρησιμοποιούν εκφράσεις όπως "κατι δεν παει καλα, μαλλον μας δουλεύεις, που ζείς κτλ κτλ" (πολύ πιο σκληρές απο τις δικές μου) και κάποιες φράσεις όπως το δικό σου "μην τα παρατάς, εχει πέσει η αυτοπεποίθησή σου, θα πρέπει να παλέψεις" .. που στην ουσία είναι λόγια που τα είπα ήδη εγώ και μου επιτέθηκε γι αυτά τα λόγια ως "προσβολές".. και αν κάτι είναι πίεση είναι να επαναλάβει κάτι κάποιος που ξέρει οτι αυτά τα λόγια έχουν ενοχλήσει ήδη τον άλλον. Οπότε σε αυτή την περίπτωση τα ίδια κουμπιά πατήσαμε στην ουσία φιλε μου και το ίδιο "προσβλητικοί" ήμασταν...απλά πρόλαβε και ξέσπασε σε εμένα και πίστεψέ με αν δεν ήμουν εγώ θα ήταν σίγουρα κάποιος άλλος.

  3. #93
    παντως το ποστ αυτο της θεματπθετριας ανεβηκε και σε γνωστο site γνωστου περιοδικου ηλεκτρονικου .

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by f*Society View Post
    παντως το ποστ αυτο της θεματπθετριας ανεβηκε και σε γνωστο site γνωστου περιοδικου ηλεκτρονικου .
    ναι την είδα και εγώ την "εξομολόγηση"..

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Καλά μην σε ακούσει η ελισάβετ και η ρεμεντυ να μου λες, ότι βοήθησα κόσμο, που εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω καθόλου αλλά είναι άλλη ιστορία. Αν το δουν, θα σε εξοστρακίσουν...
    χαχαχαχ.ελα βρε δεν ειναι και ετσι.τα κοριτσια εδω στο φορουμ δεν λεω τσιτονοντε ευκολα το εχω προσεξει αυτο.
    αλλα ειναι καλα κοριτσια.και δεν γινοντε αδικες σε καμια περιπτωση

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Συγνώμη βρε παιδιά για να καταλάβω κ εγώ γιατί σίγουρα είμαι η αιτία που η κοπέλα αποχώρησε..
    Όταν ένας άνθρωπος σου περιγράφει την ζωή του και σου λέει τον πόνο του.. και διαπιστώνεις οτι η συμπεριφορά του ίσως ευθύνεται για πολλά απο τα προβλήματά του, δεν θα του το πείς για να μην του χαλάσεις περισσότερο την ψυχολογία?
    Το να είναι κανείς ειλικρινής μαζί μας είναι προσβολή?
    Όταν ένας άνθρωπος σου λέει οτι προσπάθησε να πιάσει δουλειά 3 φορές και τις 3 όλοι τον απολύσανε σε 2-3 μέρες..αυτό δεν θα έπρεπε να βάζει όλους σε σκέψεις και ιδιαίτερα τον άνθρωπο αυτόν που του φέρονται και τον διώχνουν έτσι απο την κάθε δουλειά?
    Αν ο άνθρωπος αυτός έχει προβλήματα συμπεριφοράς ή άλλα προβλήματα που του δημιουργούν εμποδια να βρεί εργασία, θα τον βοηθήσουμε με το να του προτείνουμε περισσότερες δουλειές? δεν θα τον βοηθήσουμε περισσότερο αν τον βάλουμε να σκεφτεί οτι μήπως και αυτός κάνει κάτι λάθος? οτι ίσως δεν δίνει την απαραίτητη σημασία στην δουλειά του και δεν προσπαθεί αρκετά ή κουράζεται υπερβολικά? ή να δημιουργεί προβλήματα στον εργοδότη του και συναδέλφους του πχ αν νευριάζει εύκολα και αν αντιμιλάει συνεχώς κτλ κτλ?
    Δεν το έχετε δει να συμβαίνει?
    Στην πορεία της κουβέντας παρόλο που και εγώ έθεσα κάποιες ιδέες για εργασία (γιατί όταν σου λέει ο άλλος οτι δεν έχει μία και αυτό είναι το βασικό του πρόβλημα, τότε τί άλλο να τον συμβουλέψεις? μόνο οτι πρέπει να εργαστεί για να βρεί λεφτά..αλλιώς που θα τα βρεί για να βελτιώσει την οικονομική του κατάσταση και επομένως και την ζωή του?)..όταν λοιπόν όλοι δώσαμε ιδέες για δουλειές η κοπέλα συνεχώς ήταν αρνητική και έβρισκε δικαιολογίες ...και όταν της το είπαμε αυτό νευρίασε ακόμα πιο πολύ.
    Το οτι ένας άνθρωπος νευριάζει και αντιδράει έτσι και επιτήθεται ακόμα και στους ανθρώπους που προσπαθούν να τον βοηθήσουν και του είναι ειλικρινής .. αυτό δεν σας βάζει σε σκέψεις οτι τελικά μήπως η λύση στα προβλήματά του είναι να βελτιώσει τον εαυτό του?
    είναι τόσο κακό να λές στον άλλον τα ελλατώματά του και οτι μήπως χρειάζεται να βελτιώσει τον εαυτό του για να μπορεί να είναι πιο αποδοτικός? η κοπέλα είπε επίσης οτι είναι υπέρβαρη.. πολλά υπέρβαρα άτομα κουράζονται και δυσανασχετούν γρήγορα στην εργασία τους και πολλές φορές βγάζουν και πολύ γκρίνια.. μήπως θα έπρεπε λοιπόν ένα υπέρβαρο άτομο που δυσκολεύεται να εργαστεί να πρέπει πρωτα να αποκτήσει μια πιο καλή φυσική κατάσταση? είναι κακό να πείς λοιπόν σε έναν άνθρωπο να νιώσει πρώτα πιο υγιής σωματικά και ψυχικά για να αποφύγει μια επόμενη αποτυχία που θα τον ρίξει ακόμη πιο πολύ ψυχολογικά?
    Εγώ πάντα είμαι της άποψης οτι αν είμαστε ειλικρινής με τους ανθρώπους αλλά ότι λέμε το λέμε για να τους βοηθήσουμε και να τους προστατέψουμε.. οτι τους βοηθάμε περισσότερο έτσι.

    Αν τίποτα απο όλα αυτά που ένιωσα εγώ δεν είναι αλήθεια και η κοπέλα πιστεύει οτι δεν κάνει κάτι κακό και δεν ευθύνεται εκείνη για ότι της συμβαίνει αλλά όλοι οι άλλοι, δεν θα μπορούσε απλά να πεί οτι ξέρεις jock είσαι λάθος γιατί εγώ ετσι κ ετσι.. και δεν υσχιει αυτο γιατι ετσι κ ετσι..και εχω κανει και αυτο αλλα εγινε ετσι κ ετσι..
    Εκείνη όμως λές και την πάτησα τον κάλο που αν με είχε δίπλα είμαι σίγουρη οτι ίσως και να με χαστούκιζε.. Μέχρι και τους διαχειριστές επικαλέστηκε και με κατηγόρησε για 10 πράγματα ..
    Φανταστείτε λοιπόν να είχατε αυτή την κοπέλα συνάδελφο η να είσαστε αφεντικό της και να συμπεριφερόταν έτσι στον χώρο εργασίας της και όποιος της έλεγε κάτι ακόμα και για το καλό της εκείνη να συμπεριφερόταν έτσι. Να μην ήταν δεκτική,να ήταν αντιδραστική,να αντιμιλούσε,να επιτηθόταν,να δημιουργούσε δικαιολογίες συνεχώς, να νευρίαζε εύκολα και να κατηγορούσε τους πάντες γύρω της και να βγάζει μια συνεχή αρνητικότητα..

    Επίσης η κοπέλα μας είπε οτι έχει μια σχέση εξ αποστάσεως και όταν είπαμε να στραφεί στον σύντροφό της για βοήθεια μας είπε οτι είναι περίεργος άνθρωπος και δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Μηπως και τον συντροφό της λοιπόντ ον βολεύει να την έχει σε απόσταση? Αν ο σύντροφός μου με αγαπούσε και πίστευε σε μένα θα έκανε τα πάντα να με βοηθήσει.. Μήπως το παλικάρι δεν το διακυνδινεύει γιατί κάτι ξέρει παραπάνω απο εμάς?

    Εγώ προσωπικά πάντα βάζω την θέση μου και στην θέση των άλλων.. μπορεί τίποτα απο αυτά που υποψιάζομαι να μην υσχίουν και να έχω καταλάβει λάθος αλλά μια στο εκατομμύριο να έχω δίκιο δεν θα πρέπει να τα πώ? εγώ θα χαιρόμουν αν κάποιος μπορούσε να με κάνει να σκεφτώ οτι μήπως και εγώ κάπου κάνω λάθος και κάτι θα πρέπει να διορθώσω ή να βελτιώσω στονε αυτό μου αν αυτό με γλύτωνε απο επόμενες "τραγωδίες". Γιατί να παρεξηγηθώ αν κάποιος πχ μου πει "jock πολύ ξερόλας μας το παιζεις".. αντί λοιπόν να παρεξηγηθώ θα αναρωτηθώ "μήπως όντως βγάζω αυτή την εικόνα του ξερόλα που δεν μαρέσει και καθόλου?" ..και θα προσπαθήσω να το διορθώσω..δεν θα επιτεθώ στον άνθρωπο που με "ξύπνησε". Για να το διορθώσω όμως θα ρωτήσω πρώτα "γιατί τι λές αυτό? τι σε έκανε να το πιστέψεις αυτό? τι έκανα που βγάζω την εικόνα του ξερόλα? λέω περισσότερα απο όσα στην ουσία ξέρω? υπερβάλω στον λόγο μου?" και μέσα απο την συζήτηση ισως ανακαλύψω πράγματα για τον εαυτό μου που θα μου έκαναν πολύ καλό...
    Αν σε αυτό τον άνθρωπο που με είπε ξερόλα νευρίαζα και τον έστελνα στον διάολο θα έχανα αυτή την ευκαιρία να το συζητήσω και ίσως να διορθώσω ένα ελλάτωμα του χαρακτήρα μου και θα συνέχιζα να συμπεριφέρομαι έτσι σε όλους και στην δουλειά μου με αποτέλεσμα για να βρίσκω εμπόδια συνεχώς που θα πάσχιζα να δικαιολογήσω. Ενώ αν έδινα σημασία σε μια κουβέντα την κατάλληλη στιγμή..θα μπορούσα να αποφύγω πολλά μελλοντικά εμπόδια..στις σχέσεις μου, στην εργασία μου..

    Ειμαι κάπου λάθος βρε παιδιά?
    στην προκειμενη περιπτωση δεν εισαι λαθος δικιο εχεις.και κανεις μας δεν σε κατηγορησε.το οτι ειπαμε οτι η θεματοθετρια την εκανε και συγκεκριμενα εγω το ειπα.δεν το ειπαμε για εσενα.το ειπαμε γιατι δεν της ειπαμε αυτα που ηθελε να ακουσει δεν της χαιδεψαμε τα αυτια.σε οσα ειπες μαλλον πιστευω οτι εχεις δικιο.μαλλον περιμενε να ακουσει της εξεις αποψης....δεν φταις εσυ.ο κοσμος ειναι κακως εκει εξω..ειναι πολυ δυσκολα για μια γυναικα να δουλεψει...και δεν ξερω και εγω τι αλλο..

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
    δεν θα ασχοληθώ όμως αλλο με την συγκεκριμένη κοπέλα.. απο την στιγμή που με κατηγόρησε οτι λέω για την ζωή της ενώ ή ίδια τα έχει βγάλει και σε άλλες σελίδες και στο Facebook (εκει να δειτε τι της λένε) ..και απο οτι καταλαβαίνω η κοπελιά ψάχνει θύμα να κλαφτεί να την λυπηθεί κάποιος και να της προσφέρουν σπίτι και λεφτά. Στα άλλα site βεβαια δεν απαντάει γιατι μαλλον ειδε οτι δεν της βγαίνει σε καλό και απο εδω τελικα έφυγε όχι εξ αιτίας μου αλλά γιατί δεν βρέθηκε κανένας να την "χρηματοδοτήσει". Οποτε τετελεστε το θεμα έχουν αναλάβει αλλοι απο δω και πέρα και ευχομαι στους μεν και στους δε καλή τύχη γιατι θα την χρειαστούν και οι δύο.

    Μόνο Γιώργο μου θα σου απαντήσω σε αυτό που είπες οτι είναι δύσκολα για μια γυναίκα να δουλέψει.. σε αυτο διαφωνώ είναι το ίδιο δύσκολα για άντρες και γυναίκες...απλά οι σημερινές γυναίκες έχουν γίνει οι ίδιες δύσκολες και επειδή εχω βρεθεί για χρόνια στην θέση του εργοδότη τα περισσότερα προβλήματα τα αντιμετόπισα απο κοπέλες και γυναίκες.. οι κοπέλες είναι πιο "κακομαθημένες" ή "καλομαθημένες" αν προτιμάς. Είναι λίγες που δουλεύουν σαν αντράκια και πέρνουν την εργασία σοβαρά και βάζουν την ψυχή τους σε αυτήν και δεν χρησιμοποιουν στο φουλ τις αντοχές τους και απο την μεριά του εργοδότη (που εγω ποτέ δεν ζητούσα βιογραφικό ήθελα να δίνω ευκαιρίες σε όλους) θεωρώ οτι καλά κάνουν και πλέον ζητάνε βιογραφικά,ζητάνε προυπηρεσία, σε βάζουν σε δοκιμαστική περίοδο πριν σε προσλάβουν, δουλεύουν με συμβόλαια κτλ κτλ (στισ δικες μας επιχειρίσεις τίποτα απο αυτά δεν ζητούσαμε..ζητούσαμε μόνο με τους υπαλλήλους μας να νιώθουμε ασφάλεια και να μπορούμε να τους εμπιστευθουμε την επιχείριση μας και ανθρώπους που ακόμη και αν δεν τα καταφέρνανε καλά μας αρκούσε που θα βλέπαμε οτι προσπαθούσαν ειλικρινά και νοιαζόντουσαν και για τους συναδέλφους τους.). Το χειρότερο με τους υπαλλήλους είναι αυτοί που κωλοβαράνε και βρίσκουν συνεχώς δικαιολογίες με αποτέλεσμα να ρίχνουν το φόρτο εργασίας στους άλλους υπαλλήλους και μετά να εχεις και τα δικά τους παράπονα. Έχεις τα δικά σου προβλήματα και απο την άλλη έχεις έναν άνθρωπο που σου δημιουργεί περισσότερα προβλήματα που δεν τα βάζει ο νούς σου!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε ένας υπάλληλος πόσο κακό μπορεί να κάνει σε μια επιχείριση όταν έχει περίεργο,δύσκολο ή κακό χαρακτήρα. Να προσπαθείς να τους πεις με τον πιο ευγενικό και πολιτισμένο τρόπο οτι περιμένεις κάτι παραπάνω απο αυτούς ή οτι κάτι που κάνουν το κάνουν λάθος ή δεν συμπεριφέρονται καλά στους πελάτες.. και να σου ανιδράνε με ύβρης και απειλές και να επικαλούνται δικαιώματα, να δημιουργούν σενάρια για παρενοχλήσεις και και και. Χάος.. ειναι να μην μπλέξεις με τέτοιο άνθρωπο. Και φυσικά ήμουν εργοδότης σε μια επιχείριση που έδινε τους πιο παχουλούς μισθούς στην περιοχή μας! και πάλι έβλεπες οτι ουτε αυτό το εκτιμούσαν..
    Πίστεψέ με αν ένας εργοδότης δεί οτι προσπαθείς και δεν δημιουργείς προβλήματα ακόμη και αν δεν εισαι πολύ καλός σε αυτό που κάνεις πολύ δύσκολα θα σε διώξει!!!!

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
    δεν θα ασχοληθώ όμως αλλο με την συγκεκριμένη κοπέλα.. απο την στιγμή που με κατηγόρησε οτι λέω για την ζωή της ενώ ή ίδια τα έχει βγάλει και σε άλλες σελίδες και στο Facebook (εκει να δειτε τι της λένε) ..και απο οτι καταλαβαίνω η κοπελιά ψάχνει θύμα να κλαφτεί να την λυπηθεί κάποιος και να της προσφέρουν σπίτι και λεφτά. Στα άλλα site βεβαια δεν απαντάει γιατι μαλλον ειδε οτι δεν της βγαίνει σε καλό και απο εδω τελικα έφυγε όχι εξ αιτίας μου αλλά γιατί δεν βρέθηκε κανένας να την "χρηματοδοτήσει". Οποτε τετελεστε το θεμα έχουν αναλάβει αλλοι απο δω και πέρα και ευχομαι στους μεν και στους δε καλή τύχη γιατι θα την χρειαστούν και οι δύο.

    Μόνο Γιώργο μου θα σου απαντήσω σε αυτό που είπες οτι είναι δύσκολα για μια γυναίκα να δουλέψει.. σε αυτο διαφωνώ είναι το ίδιο δύσκολα για άντρες και γυναίκες...απλά οι σημερινές γυναίκες έχουν γίνει οι ίδιες δύσκολες και επειδή εχω βρεθεί για χρόνια στην θέση του εργοδότη τα περισσότερα προβλήματα τα αντιμετόπισα απο κοπέλες και γυναίκες.. οι κοπέλες είναι πιο "κακομαθημένες" ή "καλομαθημένες" αν προτιμάς. Είναι λίγες που δουλεύουν σαν αντράκια και πέρνουν την εργασία σοβαρά και βάζουν την ψυχή τους σε αυτήν και δεν χρησιμοποιουν στο φουλ τις αντοχές τους και απο την μεριά του εργοδότη (που εγω ποτέ δεν ζητούσα βιογραφικό ήθελα να δίνω ευκαιρίες σε όλους) θεωρώ οτι καλά κάνουν και πλέον ζητάνε βιογραφικά,ζητάνε προυπηρεσία, σε βάζουν σε δοκιμαστική περίοδο πριν σε προσλάβουν, δουλεύουν με συμβόλαια κτλ κτλ (στισ δικες μας επιχειρίσεις τίποτα απο αυτά δεν ζητούσαμε..ζητούσαμε μόνο με τους υπαλλήλους μας να νιώθουμε ασφάλεια και να μπορούμε να τους εμπιστευθουμε την επιχείριση μας και ανθρώπους που ακόμη και αν δεν τα καταφέρνανε καλά μας αρκούσε που θα βλέπαμε οτι προσπαθούσαν ειλικρινά και νοιαζόντουσαν και για τους συναδέλφους τους.). Το χειρότερο με τους υπαλλήλους είναι αυτοί που κωλοβαράνε και βρίσκουν συνεχώς δικαιολογίες με αποτέλεσμα να ρίχνουν το φόρτο εργασίας στους άλλους υπαλλήλους και μετά να εχεις και τα δικά τους παράπονα. Έχεις τα δικά σου προβλήματα και απο την άλλη έχεις έναν άνθρωπο που σου δημιουργεί περισσότερα προβλήματα που δεν τα βάζει ο νούς σου!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε ένας υπάλληλος πόσο κακό μπορεί να κάνει σε μια επιχείριση όταν έχει περίεργο,δύσκολο ή κακό χαρακτήρα. Να προσπαθείς να τους πεις με τον πιο ευγενικό και πολιτισμένο τρόπο οτι περιμένεις κάτι παραπάνω απο αυτούς ή οτι κάτι που κάνουν το κάνουν λάθος ή δεν συμπεριφέρονται καλά στους πελάτες.. και να σου ανιδράνε με ύβρης και απειλές και να επικαλούνται δικαιώματα, να δημιουργούν σενάρια για παρενοχλήσεις και και και. Χάος.. ειναι να μην μπλέξεις με τέτοιο άνθρωπο. Και φυσικά ήμουν εργοδότης σε μια επιχείριση που έδινε τους πιο παχουλούς μισθούς στην περιοχή μας! και πάλι έβλεπες οτι ουτε αυτό το εκτιμούσαν..
    Πίστεψέ με αν ένας εργοδότης δεί οτι προσπαθείς και δεν δημιουργείς προβλήματα ακόμη και αν δεν εισαι πολύ καλός σε αυτό που κάνεις πολύ δύσκολα θα σε διώξει!!!!
    δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο για μια γυναικα να δουλεψει..ειπα οτι η συγκεκριμενη κοπελα ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ.
    η αλλιως αν θελεις αυτο την βολευε να ακουση.το ξερω οτι και οι γυναικες δουλευουνε οπως και οι ανδρες και η δικη μου
    γυναικα δουλευη και μαλιστα σε δυο δουλειες οχι ταυτοχρονα οταν εχει κενο στη μια δουλεια παει στην αλλη,
    υπαρχουν τοση καλοι εργοδοτες και μαλιστα τοσο ευγενικη???με εκπλησεις..οσο για τα υπολοιπα το ποσο μπορουν οι ακαταλληλοι υπαλληλοι να κανουν κακο την επειχηρηση το ξερω απο 14 χρονων δουλευω εχω δουλεψη με ανδρες εχω δουλεψη με γυναικες.μια ζωη υπαλληλος.και μονο μια φορα εγινα εργοδοτης ευτηχως η δυστηχως κρατησε μονο 7 μηνες
    αλλα μου φανηκαν 7 χρονια.
    τη επειχηρηση εχετε??αν επιτρεπετε και αν θελεις λες

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,786
    7 σελιδες με τον γραφοντα- φευγατο, νεο φορουμικο ρεκορ ! ;p

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,786
    παντως, επι του θεματος,
    περα απο τα θεματα της εργασιας της που αναλυθηκαν, εχω να παρατηρησω κατι.
    ο ανθρωπος αυτος, ουτε ειναι πατερας της, ουτε την μεγαλωσε.
    ειναι σχετικα προσφατη σχεση της μητερας.
    η μητερα δεν εχει εισοδηματα.
    η κοπελα δεν εχει εισοδηματα γιατι δεν βρηκε μεχρι τωρα κατι σταθερο για δουλεια.
    μας ειπε οτι προσφατα ξενοικιασε εκει που σπουδαζε.
    ποιος πληρωνε για σπουδες εκτος εδρας?
    ο ασχετος ανθρωπος που εχει σχεση με την μητερα?
    μπορει να ειναι απαραδεκτη η συμπεριφορα του, αλλα μηπως η μητερα εχει φορτωσει την μονογονεικη της οικογενεια στις πλατες ενος ασχετου?

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    [QUOTE=Remedy;678572]παντως, επι του θεματος,
    περα απο τα θεματα της εργασιας της που αναλυθηκαν, εχω να παρατηρησω κατι.
    ο ανθρωπος αυτος, ουτε ειναι πατερας της, ουτε την μεγαλωσε.
    ειναι σχετικα προσφατη σχεση της μητερας.
    η μητερα δεν εχει εισοδηματα.
    η κοπελα δεν εχει εισοδηματα γιατι δεν βρηκε μεχρι τωρα κατι σταθερο για δουλεια.
    μας ειπε οτι προσφατα ξενοικιασε εκει που σπουδαζε.
    ποιος πληρωνε για σπουδες εκτος εδρας?
    ο ασχετος ανθρωπος που εχει σχεση με την μητερα?
    μπορει να ειναι απαραδεκτη η συμπεριφορα του, αλλα μηπως η μητερα εχει φορτωσει την μονογονεικη της οικογενεια στις πλατες ενος ασχετου?[/QUOTE]

    σωστο κι αυτο.ειναι και αυτη μια αποψη.κανεις μας δεν το σκεφτηκε.σωστη.
    Υ.Γ
    αφου η θεματοθετρια την εχει κανει εμεις γιατι το συζηταμε ακομα?

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By fragile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2019, 19:03
  2. Υποφέρω
    By john92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2016, 02:18
  3. ΥΠΟΦΕΡΩ
    By ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 17
    Last Post: 02-01-2016, 00:29
  4. Υποφέρω...
    By regenmacher in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-06-2012, 09:59
  5. υποφερω πολυ
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 144
    Last Post: 05-03-2009, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •