Tips για διάβασμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121

    Tips για διάβασμα

    Είμαι σε μια φάση που πρέπει να διαβάζω για κάτι μαθήματα και ενώ έχω ορεξη και το σκέφτομαι με μια γλυκα το πράγμα, όταν κάθομαι στην καρέκλα , δεν μπορώ να συγκεντρωθώ . Διαβάζω κάτι, το μαθαίνω και μετά φεύγει το μυαλό μου ειτε σε ευχάριστα πράγματα όπως πώς θα περάσω τις διακοπές , ειτε σκέφτομαι την ύλη που πρέπει να βγει και είναι ογκώδης ή την μέρα της εξέτασης και αγχώνομαι-απογοητεύομαι . Αν συγκεντρωθώ μπορεί να διαβάσω μια ώρα συνεχόμενα αλλά υπάρχουν φορές που και στο τέταρτο έχω ανάγκη να σηκωθώ από την καρέκλα . Να σημειώσω πως δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα , ούτε μαθησιακό ούτε ότιδηποτε άλλο. Η μητέρα μου λέει πως έχω μπουχτίσει από το διάβασμα και χρειάζομαι διάλειμμα και διακοπές . Τι tips προτείνετε για να μπαίνω πιο εύκολα σε mood διαβάσματος;

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Έχεις πμ περί του θέματος.

  3. #3
    Quote Originally Posted by bellezza View Post
    Είμαι σε μια φάση που πρέπει να διαβάζω για κάτι μαθήματα και ενώ έχω ορεξη και το σκέφτομαι με μια γλυκα το πράγμα, όταν κάθομαι στην καρέκλα , δεν μπορώ να συγκεντρωθώ . Διαβάζω κάτι, το μαθαίνω και μετά φεύγει το μυαλό μου ειτε σε ευχάριστα πράγματα όπως πώς θα περάσω τις διακοπές , ειτε σκέφτομαι την ύλη που πρέπει να βγει και είναι ογκώδης ή την μέρα της εξέτασης και αγχώνομαι-απογοητεύομαι . Αν συγκεντρωθώ μπορεί να διαβάσω μια ώρα συνεχόμενα αλλά υπάρχουν φορές που και στο τέταρτο έχω ανάγκη να σηκωθώ από την καρέκλα . Να σημειώσω πως δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα , ούτε μαθησιακό ούτε ότιδηποτε άλλο. Η μητέρα μου λέει πως έχω μπουχτίσει από το διάβασμα και χρειάζομαι διάλειμμα και διακοπές . Τι tips προτείνετε για να μπαίνω πιο εύκολα σε mood διαβάσματος;
    Το ίδιο ακριβώς παθαίνω και εγώ , μερικά πράγματα που με βοηθούν η μεταλ μουσική όταν διαβάζω πάντα με ήρεμη και συγκεντρωνομαι καλύτερα , θα σηκωθώ από την καρέκλα θα περπατήσω στον διάδρομο διαβάζοντας, εκκρεμές του Νεύτωνα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Βγές έξω περπάτα θα σε βοηθήσει αυτό, πίνε αρκετό νερό. Επίσης προσπάθησε να μην αποστηθίζεις, κουράζεται ο εγκέφαλος πιο πολύ έτσι, αλλά όταν έχω να διαβάσω 350 σελίδες ύλη, την διαβάζω έχοντας στο μυαλό μου ένα γενικό πλαίσιο. Δεν μπορώ να τα διαβάσω όλα όπως ακριβώς τα γράφει το βιβλίο. Σήκω από την καρέκλα, μετά από 2 ώρες διαβάσματος και βγες στο μπαλκόνι για αέρα. Τέλος πολύ σημαντικός είναι ο ύπνος και η διατροφή. Να τρώως σωστό πρωϊνό και καλό μεσημεριανό. Βρες πότε αποδίδεις καλύτερα, δηλαδή ποιά ώρα της ημέρας. Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ να διαβάσω το πρωί ή το μεσημέρι, αλλά διαβάζω όλο το βράδυ. Το βράδυ αποδίδω καλύτερα, αλλά χάνω όλο τον ύπνο μου που είναι κακό αυτό. Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι το καλοκαίρι και να μην μπαίνεις πολύ στο fb για να μην επηρεάζεσαι από φωτογραφίες φίλων που είναι στην παραλία. Εγώ αυτά κάνω πάνω κάτω...

  5. #5
    Διατροφη υπνος ξεκουραση και σωστο χαλαρο διαβασμα. Οχι παπαγαλια που λεμε.

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Αν κουραζεσαι κ θες νσ σηκωθεις....τοτε σηκω κ κανα μια βολτα και ξανα συνεχισε..... το πιο σημαντικο στο διαβασμα ειναι η συγκεντρωση.....μπορει να καθεσαι τρεις ωρες μ ενα ανοιχτο βιβλιο μπροστα σου και να χαζευεις κ μπορεις ν διαβαζεις μιση ωρα αλλα να τα μαθαινεις ολα....

    Να βαζεις ρεαλιστικους στοχους..πχ μη λες θα κατσω αυριο 8 ωρες ν διαβασω γτ δν θα το κανεις....να μην αναβαλεις γ αυριο....προτιμησε να κατσεις μια ωρα αλλα ν κανεις καλο διαβασμα......

    Στη συγκεντρωση θελει λιγο να επιβληθεις στον εαυτο σου κ να επιμεινεις...πριν αρχισεις την αποστηθιση κανε πρωτα μια αναγνωση αυτου π προκειται ν διαβασεις γ να μπεις στ κλιμα κ να αρχισεις ν ενδιαφερεσαι....η κινητοποιηση ειναι η πιο δυσκολη

Similar Threads

  1. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 21:10
  2. Για αντρες: tips σε σχεσεις????
    By feggari in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 19-09-2013, 16:18
  3. Tips-Συμβουλές για όσους παίρνουν αντιψυχωτικά
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 16-08-2011, 17:22
  4. ΔΙΑΒΑΣΜΑ
    By LAMIABN in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2009, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •