καλυτερα τυχερος παρα εξυπνος ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    καλυτερα τυχερος παρα εξυπνος ?

    επι τη ευκαρεια ενος θεματος για την εξυπναδα , τελικα τι ειναι καλυτερο εκ των δυο ? ξερουμε , και πολυ σωστα , οτι ο καθενας φτιαχνει την τυχη του , κι αν δεν εχει τυχη , τοτε σκεφτεται αρνητικα και ελκυει αρνητισμο.......ελα ομως που οι Κινεζοι , που τους εχω περι πολλου λενε ' καλυτερα ενα γραμμαριο τυχης , παρα ενας τονος σοφιας '
    παρατραβαηγμενο κι αυτο ομως , εγω νομιζω οτι συν Αθηνα και χειρα κίνει , δλδ βαλε την εξυπναδα σου , και θαρθει κι τυχη , που αλλωστε ' ευνοει τους τολμηρους ' ..................απο την αλλη παλι , αν ειχα αρχισει την δουλεια μου , δεκα χρονια αργοτερα , θαχα βγαλει πολλαπλασια χρηματα , ηταν καλυτερη η αγορα που μενδιαφερει το 2000-2010 , οποτε ? πραματικα , ειναι ενα θεμα στο οποιο δεν εχω καταληξει .....παρα την ηλικια μου ......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Το ιδανικο ειναι τυχη και εξυπναδα!!!!

    Αν ομως εχεις τυχη, και χαζος να εισαι, ολα καλα. Μονο που καποια στιγμη η καλη τυχη τελειωνει γιατι ολα ειναι κυκλος, οποτε η ελλειψη εξυπναδας θα βρεθει μπροστα σου...

    Αν δεν εχεις τυχη αλλα εισαι εξυπνος, θα δουλεψεις πολυυυυυυυυυυ περισσοτερο από οτι αν ειχες τυχη-βουνο, αλλα καποια στιγμη οι προσπαθειες αποδιδουν...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν πει κανεις οτι ειναι τυχη να ζησει τη χειροτερη πλευρα της ζωης του για να αποφασισει μετα να φερει τα πανω κατω και μετα οι περισσοτεροι να τον θαυμαζουν δεν εχω αποφασισει ακομα αν αυτο λεγεται τυχη

    ομως συμπερανα οτι τα χειροτερα δε πρεπει να τα αποφευγεις γιατι η ζωη ειναι ενας τροχος και καπια στιγμη θα γυρισει.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Βασικά και τύχη να έχει κάποιος, αν είναι χαζός, δεν θα εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που θα του βρεθούν μπροστά του, λόγω της καλής του τύχης. Αν είναι κάποιος έξυπνος, αλλά δεν έχει τύχη, θα βρεί κάποτε τον δρόμο του, όπως ανέφερε και η Μαρα, αλλά θα περάσει από σαράντα κύματα, στην ζωή του. Αυτό που προτιμώ εγώ, είναι να είναι κάποιος έξυπνος αλλά με λίγες στιγμές τύχης στην ζωή του, ώστε να μην γίνει αλαζόνας και εγωϊστής.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    και τα δυο χρειαζοντε.λιγο απτο ενα λιγοκαι απτο αλλο.αλλα εγω πρωσωπικα θα προτειμουσα την εξυπναδα.διοτι οσοτυχερος κι αν εισαι αν δεν εχεις και την καταλληλη εξυπναδα να αρπαξεις την ευκαιρια δωρω αδωρω θα ειναι το θεμα τυχης.π.χ εστω οτι κερδισες σε καποιο λαχειο.και?αν δεν εχεις μυαλο να διαχειριστης σωστα τα χρηματα σε λιγο καιρο παλι στο μηδεν θα εισαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    οταν γεννιεται ενα παιδι λεμε να ειναι δυνατο και τυχερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Τυχη τυχη και παλι τυχη!!!
    Τι προτιματε, να μην εχετε κατι και με το μυαλο σας να το απομυθοποιησετε η να το εχετε;

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Εγω παλι θα προτιμουσα και τα δυο...ειναι ενας καλος συνδυασμος ........

    ο εξυπνος ομως μπορει να δημιουργησει εκεινος τις ευνοικες συνθηκες πιο ευκολα απο οτι ενας χαζος....ναι αλλα για ποιο εξυπνο μιλαμε......?? εγω αναφερομαι στον εξυπνο που ειναι της πιατσας...που ξερει να ελισσεται και να επιβιωνει....που εχει το τροπο του βεβαια να προσαρμοζεται ευκολα αναλογα τις συνθηκες κ να διεκδικει....δν αναφερομαι τοσο στον εξυπνο απο θεωρητικη πλευρα φιλοσοφημενο και σκεπτομενο ατομο....

    απο την αλλη βεβαια ενας χαζος μπορει να ειναι πιο ευκολα ευτυχισμενος στη ζωη του και ετσι παραλληλα να θεωρει οτι ριναι τυχερος....να μην το ψαχνει και παρα πολυ και να ειναι ευτυχισμενος κ με λιγα...χωρις ν αναζητα το βαθος κ το νοημα.....ποθ συνηθως εκει τη πατανε οσοι σκεφτονται κ αναλυουν πολυ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι. με λιγα λογια προτιμω να πιασω σημερα το τζοκερ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εγω παλι θα προτιμουσα και τα δυο...ειναι ενας καλος συνδυασμος ........

    ο εξυπνος ομως μπορει να δημιουργησει εκεινος τις ευνοικες συνθηκες πιο ευκολα απο οτι ενας χαζος....ναι αλλα για ποιο εξυπνο μιλαμε......?? εγω αναφερομαι στον εξυπνο που ειναι της πιατσας...που ξερει να ελισσεται και να επιβιωνει....που εχει το τροπο του βεβαια να προσαρμοζεται ευκολα αναλογα τις συνθηκες κ να διεκδικει....δν αναφερομαι τοσο στον εξυπνο απο θεωρητικη πλευρα φιλοσοφημενο και σκεπτομενο ατομο....

    απο την αλλη βεβαια ενας χαζος μπορει να ειναι πιο ευκολα ευτυχισμενος στη ζωη του και ετσι παραλληλα να θεωρει οτι ριναι τυχερος....να μην το ψαχνει και παρα πολυ και να ειναι ευτυχισμενος κ με λιγα...χωρις ν αναζητα το βαθος κ το νοημα.....ποθ συνηθως εκει τη πατανε οσοι σκεφτονται κ αναλυουν πολυ
    Οσο εξυπνος και να ειναι καποιος τιποτα δεν συγκρινεται με την τυχη!! Μπορει να ειναι πανεξυπνος και να του πανε ολα στραβα, υπαρχουν καταστασεις μη αναστρεψιμες η αδιεξοδα!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι πανεξυπνοι συνηθως τα παρατανε ευκολα και να προσθεσω οτι και καπιες φορες εχουν κακη στρατηγικη :-/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    για να περιπλεξω κι αλλο το θεμα , εχω παρατηρησει το εξης , οι ' πετυχημενοι ' επαγγελματικα ειναι σαφως υπερ του οτι ο καθενας φτιαχνει την τυχη μονος του , η δε ' αποτυχημενοι ' ειναι υπερ του οτι ' ολα ειναι γραμμενα ' απο την στιγμη που θα γεννηθεις ...........ιδιως για τον ' πετυχημενο ' παντα διατεινεται οτι μονος του εφτιαξε την τυχη του .......

    απο την αλλη , υπαρχει μια ρηση ' βρες τον δικο σου δρομο , παντα υπαρχει ενας για σενα , κι αν δεν τον βρεις , φτιαξε εναν μονος σου ' ........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εγω παλι θα προτιμουσα και τα δυο...ειναι ενας καλος συνδυασμος ........

    ο εξυπνος ομως μπορει να δημιουργησει εκεινος τις ευνοικες συνθηκες πιο ευκολα απο οτι ενας χαζος....ναι αλλα για ποιο εξυπνο μιλαμε......?? εγω αναφερομαι στον εξυπνο που ειναι της πιατσας...που ξερει να ελισσεται και να επιβιωνει....που εχει το τροπο του βεβαια να προσαρμοζεται ευκολα αναλογα τις συνθηκες κ να διεκδικει....δν αναφερομαι τοσο στον εξυπνο απο θεωρητικη πλευρα φιλοσοφημενο και σκεπτομενο ατομο....

    απο την αλλη βεβαια ενας χαζος μπορει να ειναι πιο ευκολα ευτυχισμενος στη ζωη του και ετσι παραλληλα να θεωρει οτι ριναι τυχερος....να μην το ψαχνει και παρα πολυ και να ειναι ευτυχισμενος κ με λιγα...χωρις ν αναζητα το βαθος κ το νοημα.....ποθ συνηθως εκει τη πατανε οσοι σκεφτονται κ αναλυουν πολυ
    Και καποιος που δεν ειναι της πιατσας , μπορει να προοδευσει , και πολυ μαλιστα , μπορει καλλιστα να ξερει να ελισσεται ........συμφωνω γι αυτους που σκεφτονται και αναλυουν πολυ ...... ειμαι υπερ της πραξης και οχι της πολυλογιας ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οι δε Κινεζοι , εχουν μια πολυ σοφη κατ με ρηση , ( προκειμενου να υποστηριξω οτι πιο πολυ μετραει το τι σκεφτεσαι ) ............' προσεχε τις σκεψεις ,γιατι γινονται λογια , προσεξε τα λογια σου , γιατι γινονται πραξεις , προσεχε τις πραξεις σου , γιατι γινονται συνηθειες , προσεχε τις συνηθειες σοθυ , γιατι γινονται ο χαρακτηρ σου , και τελος , προσεχε τον χαρακτηρα σου , γιατι γινεται το ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ σου ..........................με βρισκει απολυτα συμφωνο αυτη η ρηση , ολα ξεκινανε απο τον τρπο που σκεφτεσσαι , δλδ με τι ειδους σκεψεις τροφοδοτεις το μυαλο σου , αρνητικες η θετικες , και αναλογως ανταποκρινεται το ολον ..........................

    παντως δεν μπορω να ακυρωσω το ρολο της τυχης ...........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post

    Αν δεν εχεις τυχη αλλα εισαι εξυπνος, θα δουλεψεις πολυυυυυυυυυυ περισσοτερο από οτι αν ειχες τυχη-βουνο, αλλα καποια στιγμη οι προσπαθειες αποδιδουν...
    xaxaxaxaxaxa καλή προσπάθεια λοιπόν και αν τα φτύσεις καλό ψόφο όπως για παράδειγμα εγώ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αισθανεστε εξυπνος ?
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 88
    Last Post: 26-04-2015, 22:55
  2. Προσπαθεια να εισαι εξυπνος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 121
    Last Post: 15-10-2012, 14:59
  3. Οσο πιο εξυπνος , τοσο πιο πιστος.
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2011, 10:04
  4. Πιο εξυπνος με τεχνητα μεσα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 12-12-2010, 13:53
  5. Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •