Social media (facebook κτλ) και διαταραχές άγχους - κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360

    Social media (facebook κτλ) και διαταραχές άγχους - κατάθλιψη

    Καλησπέρα σας,
    ίσως πολλοί δεν το έχουμε σκεφτεί και δεν το έχουμε συνδιάσει στο μυαλό μας αλλά πλέον υπάρχουν επίσημες μελέτες οτι η χρήση τον social media (facebook κ.α) αυξάνουν τις πιθανότητες να "ασθενήσουμε" απο αγχώδης διαταραχές και κατάθλιψη ή να μας τις τροφοδοτήσουν.
    Στα ελληνικά δεν βρήκα δυστυχώς κάτι για να σας μεταφέρω αλλά σε ξένες σελίδες θα βρείτε πολλές πληροφορίες και έρευνες.
    Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που απο τότε που δημιουργήθηκαν τα social media αυξήθηκαν και κάποιες ψυχικές διαταραχές.
    Όσοι λοιπόν παλεύουμε με το άγχος μας ή/και την κατάθλιψη, αν κάνουμε αλόγιστη χρήση των social media θα μας βοηθήσει πολύ αν μειώσουμε εώς εξαφανήσουμε απο την ζωή μας αυτή την δραστηριότητα που συνειδητά ή υποσυνείδητα μας προκαλεί κάποιες ψυχολογικές διαταραχές.
    Άλλωστε η χρήση αυτών των μέσων έχει συνδεθεί με μια μορφή εθισμού-εξάρτησης και μόνο απο αυτό μπορούμε να αντιληφθούμε το πως επιβαρύνει αυτό την υγεία μας.

    Άνθρωποι που νοιάζονται πολύ για την προσωπική τους εικόνα προς τα έξω, που πέρνουν "κατάκαρδα" κάθε κουβέντα και κριτική των άλλων, που χρησιμοποιούν τα social media ως ίσως μοναδικό τρόπο επικοινωνίας με τον "έξω κόσμο", άνθρωποι που περνάνε δύσκολα στην ζωή τους και βλέπουν άλλους να περνάνε καλύτερα απο εκείνους και νιώθουν καλοπροέραιτη "ζήλεια" ή στεναχώρια ή παράπονο, άνθρωποι που επιρεάζονται πολύ απο δυσάρεστες δημοσιεύσεις-αναρτήσεις (κακοποίηση ανθρώπων και ζώων, ασθένειες, περιβαλλοντολογικά μηνύματα, εκλήματα, αναγγελίες δυστυχημάτων και θανάτων, φτώχια-ανεργία κτλ κτλ),άνθρωποι που δεν μπορούν να διαχειριστούν εύκολα τα συναισθήματά τους και δεν έχουν ιδιαίτερο αυτοέλεγχο, άνθρωποι που νιώθουν οτι τα social media είναι μια απαραίτητη ανάγκη και δυσανασχτετούν αν κάποια μέρα δεν έχουν πρόσβαση σε αυτά .. είναι μερικά παραδείγματα "ευπαθή" ανθρώπων που μπορεί να επηρεαστεί η ψυχική τους υγεία πολύ αρνητικά με την αλόγιστη χρήση των social media.

    Δεν ξέρω αν αυτό έχει αναφερθεί σε άλλη συζήτηση αλλά θεώρησα σκόπιμο να το μοιραστώ μαζί σας γιατί είναι μια πληροφορία που μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε υπέρ σας αν παλεύετε με το άγχος και την κατάθλιψη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Καλησπέρα σας,
    Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που απο τότε που δημιουργήθηκαν τα social media αυξήθηκαν και κάποιες ψυχικές διαταραχές.
    ..
    Καλυμερα , καθολου τυχαιο δεν ειναι , εχουν επιδοθει ολοι σε ιντερνετικες σχεσεις , και υπαρχει ουσιαστικα απομονωση .....εγω δεν χρησιμοποιω καν κινητο , αν με θελει καποιος , με παιρνει σπιτι, μονο η/υ , κι αυτος του πατερα μου ειναι , καλος υπηρετης , κακος αφεντης ..............................

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Καλησπέρα σας,
    ίσως πολλοί δεν το έχουμε σκεφτεί και δεν το έχουμε συνδιάσει στο μυαλό μας αλλά πλέον υπάρχουν επίσημες μελέτες οτι η χρήση τον social media (facebook κ.α) αυξάνουν τις πιθανότητες να "ασθενήσουμε" απο αγχώδης διαταραχές και κατάθλιψη ή να μας τις τροφοδοτήσουν.
    Στα ελληνικά δεν βρήκα δυστυχώς κάτι για να σας μεταφέρω αλλά σε ξένες σελίδες θα βρείτε πολλές πληροφορίες και έρευνες.
    Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που απο τότε που δημιουργήθηκαν τα social media αυξήθηκαν και κάποιες ψυχικές διαταραχές.
    Όσοι λοιπόν παλεύουμε με το άγχος μας ή/και την κατάθλιψη, αν κάνουμε αλόγιστη χρήση των social media θα μας βοηθήσει πολύ αν μειώσουμε εώς εξαφανήσουμε απο την ζωή μας αυτή την δραστηριότητα που συνειδητά ή υποσυνείδητα μας προκαλεί κάποιες ψυχολογικές διαταραχές.
    Άλλωστε η χρήση αυτών των μέσων έχει συνδεθεί με μια μορφή εθισμού-εξάρτησης και μόνο απο αυτό μπορούμε να αντιληφθούμε το πως επιβαρύνει αυτό την υγεία μας.

    Άνθρωποι που νοιάζονται πολύ για την προσωπική τους εικόνα προς τα έξω, που πέρνουν "κατάκαρδα" κάθε κουβέντα και κριτική των άλλων, που χρησιμοποιούν τα social media ως ίσως μοναδικό τρόπο επικοινωνίας με τον "έξω κόσμο", άνθρωποι που περνάνε δύσκολα στην ζωή τους και βλέπουν άλλους να περνάνε καλύτερα απο εκείνους και νιώθουν καλοπροέραιτη "ζήλεια" ή στεναχώρια ή παράπονο, άνθρωποι που επιρεάζονται πολύ απο δυσάρεστες δημοσιεύσεις-αναρτήσεις (κακοποίηση ανθρώπων και ζώων, ασθένειες, περιβαλλοντολογικά μηνύματα, εκλήματα, αναγγελίες δυστυχημάτων και θανάτων, φτώχια-ανεργία κτλ κτλ),άνθρωποι που δεν μπορούν να διαχειριστούν εύκολα τα συναισθήματά τους και δεν έχουν ιδιαίτερο αυτοέλεγχο, άνθρωποι που νιώθουν οτι τα social media είναι μια απαραίτητη ανάγκη και δυσανασχτετούν αν κάποια μέρα δεν έχουν πρόσβαση σε αυτά .. είναι μερικά παραδείγματα "ευπαθή" ανθρώπων που μπορεί να επηρεαστεί η ψυχική τους υγεία πολύ αρνητικά με την αλόγιστη χρήση των social media.

    Δεν ξέρω αν αυτό έχει αναφερθεί σε άλλη συζήτηση αλλά θεώρησα σκόπιμο να το μοιραστώ μαζί σας γιατί είναι μια πληροφορία που μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε υπέρ σας αν παλεύετε με το άγχος και την κατάθλιψη..
    Πολύ ενδιαφέρον το ποστ σου...πάντως εγώ νιώθω ως επί το πλείστον να βοηθιέμαι με τα social media όσον αφορά την επικοινωνία με τους άλλους ανθρώπους γιατί περνάω αρκετές ώρες στο σπίτι οπότε μου κάνει καλό...αλλά ναι, αν είμαι κάπου που δεν υπάρχει ίντερνετ τις ώρες που δεν έχω παρέα μου λείπει (στο χωριό για παράδειγμα).
    Όσον αφορά τον επηρεασμό από άσχημες ειδήσεις επηρεάζομαι κυρίως όταν αυτές αφορούν κακοποιήσεις ζώων και μερικές φορές τις περνάω στα γρήγορα γιατί δεν αντέχω να τις βλέπω...
    Σε γενικές γραμμές όμως θεωρώ ότι τα social media μου μειώνουν το άγχος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη. Βασικά είχα σκοπό να φτιάξω και εγώ ένα θέμα τέτοιο, αλλά με πρόλαβες. Παιδιά ό,τι και να λέμε πριν χωρίς τα social media, οι σχέσεις των ανθρώπων ήταν πιο αληθινές, πιο γνήσιες. Σήμερα ο άλλος δεν μπορεί να πάει να μιλήσει σε μια κοπέλα, όπως εγώ και θα το κάνει μέσα από τα social media. Με αφορμή ένα θάνατο μιας διάσημης ελληνίδας από νευρική ανορεξία, καταλαβαίνει κανείς εύκολα ότι μπορεί η "μόδα" να σκοτώσει κάποιος. Γιατί νομίζετε στο instagram, υπάρχει ειδικό photoshop ώστε να φτάσει ο άλλος το σώμα του ή το πρόσωπό του στην τελειότητα. Είναι 20 φορές περισσότερες οι πιθανότητες να επηρρεαστούν τα κορίτσια, από ό,τι τα αγόρια. Εγώ για παράδειγμα, πάντα θεωρούσα χαζό κάτι τέτοιο. Ακόμα και να ποστάρει κάποιος την φάτσα του είναι χαζό, βάζοντας διάφορα φίλτρα για να κάνει πιο τέλεια την παρουσία του. Ξέρετε πόσο αγόρια έχουν ερωτευτεί κορίτσια, επειδή τα είδαν στο fb; Φυσικά όμως δεν είδαν το φυσικό πρόσωπο της κοπέλας, αλλά ένα ψεύτικο. Υπάρχουν για παράδειγμα φίλτρα, για να σε λεπτένουν, να σου κάνουν πιο φωτεινό το πρόσωπο, σκιές στα μάτια, σε κάποιες περιπτώσεις κρύβουν ειδικά για τις κοπέλες, τις ρυτίδες και πολλά άλλα. Ακόμα υπάρχει φίλτρο, για ανόρθωση του στήθους, ανάλογα με την γωνία που θα τραβήξει η κοπέλα την φωτογραφία. Άρα πιο είναι το πρότυπο; Η όμορφη κοπέλα, ξανθιά ή μελαχρινή ή καστανή, δεν έχει σημασία, με το φωτεινό χωρίς ρυτίδες πρόσωπο, λες και γεννήθηκε τώρα, το λεπτό σώμα, όχι το γυμνασμένο, αλλά το λεπτό, τα σαρκώδη χείλη, γιατί υπάρχει και τέτοιο φίλτρο και με σχετικό ικανοποιητικό μέγεθος στήθους. Πάμε τώρα στα αγόρια, που είναι κάπως λίγο λιγότερο εκεί το φαινόμενο, μέχρι τώρα. Η βασική λειτουργία των φίλτρων, είναι να δείχνει τον άντρα πιο αρρενωπό, γι'αυτό και αφήνουν μούσια οι περισσότεροι σήμερα και εγώ από αντίδραση δεν αφήνω μούσι. Λοιπόν έχουμε σχετικά κοινά φίλτρα εδώ, στους άντρες παίζει πολύ η σκιά, δηλαδή τώρα το καλοκαίρι θα βγεί το "κλαρίνο" ο άντρας και θα δείξει πχ. την γυμνασμένη πλάτη του, τότε θα βάλει και την σκιά για να κάνει περισσότερο αρρενωπή την παρουσία του, ώστε να προκαλεί ένα δέος στα κορίτσια. Μην γελάτε, είναι αληθινά αυτά. Και πάλι έχουμε εδώ το φωτεινό πρόσωπο και το κάδρο για να φανεί περισσότερο το άτομο. Ξέχασα να αναφέρω ότι μπορεί να αλλάξει κάποιος το χρώμα των ματιών και από γαλανά τα μάτια να γίνουν περισσότερο γαλανά και κάτι τέτοια χαζά. Άρα έχουμε το πρότυπο του άντρα που είναι ψηλός (γιατί όλες οι γωνίες για φωτογράφιση, είναι έτσι διαμορφωμένες για αναδεικνύει το ύψος), μυώδης (λόγω του δέους με τις σκιές στους μύες), ανδροπρεπές πρόσωπο, γυαλιά ηλίου και μια ζωή από "πίσω" που μιάζει με αυτή των μεγάλων στάρ. Αν μιλήσουμε για το facebook, πρώτον δεν είναι κανένας σίγουρος ποιός διαχειρίζεται τις πληροφορίες που βάζει κάποιος. Έχει αναφέρει ρητά η ελληνική Αστυνομία, να μην βάζει κάποιος ότι είναι μόνος του στο σπίτι ή ότι λείπει από το σπίτι, κωδικούς τράπεζας και φωτογραφίες εισιτηρίων με το barcode, γιατί ένας επίδοξος χάκερ, μπορεί να χακάρει κάποιον, από ένα απλό κωδικό ενός εισιτηρίου. Αυτό με τα εισιτήρια είναι πολύ συχνό, όταν υπάρχει ποδοσφαιρικός αγώνας ή για καινούρια ταινία στον κινηματογράφο όπως έγινε με την "Woder Woman" και όχι μόνο. Γενικότερα εμένα με αγχώνη λίγο αυτή η κατάσταση με το fb. Βλέπω φωτογραφίες και στιγμιότυπα ανθρώπινων καταστάσεων, δηλαδή ανθρώπων που περνάνε καλά στην φωτογραφία τουλάχιστον, γιατί στην πραγματική ζωή κανένας δεν ξέρει και όλα αυτά κάνουν περισσότερο δυσχερή την θέση μου. Θεωρώ πως υπολείπομαι. Άλλη μια συμβουλή της αστυνομίας είναι να μην βγάζει κάποιος φωτογραφίες το μωρό παιδί και να το ποστάρει στο fb. Επίσης πολύ επικύνδυνο. Πρίν κάποια χρόνια είχαν πιάσει έναν εδώ στην Ελλάδα, που είχε ψεύτικο προφίλ και ψεύτικη σελίδα στο fb και από εκεί κατάφερε να απαγάγει μέσω πληροφοριών ένα αγόρι και ένα κορίτσι, που τα είχε στο βαν του σε άθλια κατάσταση, μιλάμε τώρα για μικρά παιδάκια. Πόσες φορές ακούμε να αυτοκτωνούν έφηβοι, επειδή χάκερ υποχρεώνουν τα κορίτσια να γδυθούν στην κάμερα, αλλιώς θα στείλει φωτογραφίες στους γονείς και φίλους του. Λίγοι έφηβοι βρήκαν την δύναμη να το αναφέρουν στους γονείς τους και να το καταγγείλουν στην αστυνομία. Και τέλος ποιός ξέρει, ότι οι πληροφορίες που δίνουμε δεν τις διαχειρίζεται η εταιρία; Για παράδειγμα εάν ζητήσει τις πληρφοφορίες κάποιο δικαστήριο ή οι ΗΠΑ, στην αρχή δεν θα τις δώσει το facebook, αλλά μετά θα το κάνει χωρίς να το ξέρει στην πραγματικότητα κανένας. Είχα ρωτήσει πληροφορικάριο γι'αυτό που γνωρίζει λίγο τους νόμους γι'αυτά. Όπως επίσης ποιός ξέρει ότι για να μην διαχειρίζεται καμία εταιρία τις πληροφορίες πρέπει να δίνουμε από 21$ το χρόνο ή το μήνα; Και πόσα άλλα τα οποία δεν ξέρουμε και ούτε πρόκειται να τα μάθουμε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Συμφωνώ σε όσα είπατε..
    Κύκνε μου φυσικά και δεν επηρεάζονται όλοι οι άνθρωποι το ίδιο..αλλα το πιο επικίνδυνο είναι οι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν οτι επηρεάζονται. Αν το καταλαβαίναμε δεν θα ασχολιόμασταν κιόλας.. ή θα προσαρμοζόμασταν ανάλογα πχ να χρησιμοποιούμε μόνο το messenger ωστε να μην συμμετέχουμε στις δημοσιεύσεις.
    Το ύπουλο σε όλο αυτό είναι οτι επηρεάζεται το υποσυνείδητό μας.. Πχ μπορεί να ανεβάίνουν συχνά εικόνες και σχόλια με αποφθεγματα,αποσπάσματα,γν ωμικά κτλ του τύπου "οι ζωή είναι οι άλλοι.. μια ζωή προσέχω μην στεναχωρήσω τους άλλους ..αλλά εγώ που ειμαι εγω".. και διάφορα τέτοια.. που τα διαβάζουμε και λέμε ποο πως μας ταιριάζει αυτό κάτσε να το κάνω κοινοποίηση.. αλλά διαβάζοντας τέτοια ξανά και ξανά..αν δεν έχεις άγχος ή κατάθλιψη κάποια στιγμή θα αποκτήσεις. είναι σαν μια πλύση εγκεφάλου.. Και μετά τρέχουμε στους ψυχολόγους να μας αλλάζουν τρόπο σκέψης..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Συμφωνώ σε όσα είπατε..
    Κύκνε μου φυσικά και δεν επηρεάζονται όλοι οι άνθρωποι το ίδιο..αλλα το πιο επικίνδυνο είναι οι άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν οτι επηρεάζονται. Αν το καταλαβαίναμε δεν θα ασχολιόμασταν κιόλας.. ή θα προσαρμοζόμασταν ανάλογα πχ να χρησιμοποιούμε μόνο το messenger ωστε να μην συμμετέχουμε στις δημοσιεύσεις.
    Το ύπουλο σε όλο αυτό είναι οτι επηρεάζεται το υποσυνείδητό μας.. Πχ μπορεί να ανεβάίνουν συχνά εικόνες και σχόλια με αποφθεγματα,αποσπάσματα,γν ωμικά κτλ του τύπου "οι ζωή είναι οι άλλοι.. μια ζωή προσέχω μην στεναχωρήσω τους άλλους ..αλλά εγώ που ειμαι εγω".. και διάφορα τέτοια.. που τα διαβάζουμε και λέμε ποο πως μας ταιριάζει αυτό κάτσε να το κάνω κοινοποίηση.. αλλά διαβάζοντας τέτοια ξανά και ξανά..αν δεν έχεις άγχος ή κατάθλιψη κάποια στιγμή θα αποκτήσεις. είναι σαν μια πλύση εγκεφάλου.. Και μετά τρέχουμε στους ψυχολόγους να μας αλλάζουν τρόπο σκέψης..
    Μάλλον εγώ ανήκω σ' αυτούς που δεν επηρεάζονται εύκολα (ευτυχώς). Και το λέω αυτό γιατί τουλάχιστον με παρόμοιες φράσεις σαν αυτές που λες δεν ταυτίζομαι...
    Όσο για το messenger το χρησιμοποιώ για κάποια άτομα που συμπαθώ αλλά μου αρέσει και να δημοσιεύω και να παρακολουθώ τις δημοσιεύσεις των φίλων μου ή σε διάφορες ομάδες που είμαι μέλος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    παν μετρον αριστον... τα social media δεν ειναι παντα καταστροφικα, εχει να κανει εμεις πως θα τα χρησιμοποιησουμε....!!
    μην αφιερωμνεται πανω απο δυο ωρες καθημερινα!!
    εγω παντως με facebook κτλ ηρθα σε επικοινωνια με ανθρωπους που ουτε ειχα ιδεα τι κανουν στην ζωη τους και για τους οποιους θα ηθελα να εχω εναν τροπο επικοινωνιας μαζι τους!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οτι και να λεμε τα social media ηρθαν και σκοπευουν να μεινουν και δεν γυρναει πισω ο τροχος. Παλια μπορει μεχρι και η ενασχοληση με υπολογιστη να ηταν ενα "Νιτσε" χομπυ
    για λιγους , πλεον οι λιγοι βρισκονται στην αλλη οψη του νομισματος. Και οπως επιταχυνεται η τεχνολογικη εξελιξη, η οποια δεν δυναται να σταματηθει θα δουμε δραματικες αλλαγες
    τοσο στο πως σχετιζονται οι ανθρωποι μεταξυ τους , οπως και στον ιδιο τον πυρηνα του καθε ατομου.

    Τωρα εαν ειναι καλυτερα ή χειροτερα δεν ειναι ενα ερωτημα που μπορει να απαντηθει ευκολα γιατι ο ανθρωπος ειναι πολυ ευπροσαρμοστο ον και δεν ξερουμε ποια ειναι και η φυση του κατα καποιο
    τροπο. Ισως για παραδειγμα η φυση του να ειναι να μην ειναι καθολου κοινωνικος , αλλα να τον αναγκασαν οι περιστασεις της επιβιωσης να γινει τετοιος απο τα γενοφασκια του, οποτε "εμαθε"
    να ειναι κοινωνικος.

    Παντως ενα ειναι το μονο σιγουρο ... virtual reality , augmented reality ... τεραστιες πολυεθνικες βλεπε google , Microsoft κλπ .... τα πραγματα προκειται να ξεφυγουν πολυ στο μελλον απο οτι
    τωρα ... ασχετως αν μερικοι κοιτανε τη νεα γενια που ειναι κολλημενη με ενα κινητο στο χερι και κουνανε το κεφαλι .... και που σαι ακομα να λετε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και θα συμφωνησω οτι ατομα που ειχαν ζησει πριν ας πουμε 200 χρονια , εχουν μεγαλυτερη σχεση με ατομα ηλικιωμενα της σημερινης γενιας , απο οτι εχουν ισως με ατομα νεαρα της ιδιας γενιας.

    Ειναι ενας αγωνας ισως προσαρμογης σε εναν κοσμο που μεταβαλλεται με επιταχυνομενους ρυθμους ... μεσα σε διαστημα 30 χρονων μπορει να ερθουν πλεον τα πανω - κατω σε ολους τους τομεις.

    Στην παρουσα φαση πρεπει να υπαρχεις στην εξω κοινωνια αλλα και στην κοινωνια πισω απο μια οθονη ισως .... στο μελλον ποιος ξερει....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Οτι και να λεμε τα social media ηρθαν και σκοπευουν να μεινουν και δεν γυρναει πισω ο τροχος. Παλια μπορει μεχρι και η ενασχοληση με υπολογιστη να ηταν ενα "Νιτσε" χομπυ
    για λιγους , πλεον οι λιγοι βρισκονται στην αλλη οψη του νομισματος. Και οπως επιταχυνεται η τεχνολογικη εξελιξη, η οποια δεν δυναται να σταματηθει θα δουμε δραματικες αλλαγες
    τοσο στο πως σχετιζονται οι ανθρωποι μεταξυ τους , οπως και στον ιδιο τον πυρηνα του καθε ατομου.

    Τωρα εαν ειναι καλυτερα ή χειροτερα δεν ειναι ενα ερωτημα που μπορει να απαντηθει ευκολα γιατι ο ανθρωπος ειναι πολυ ευπροσαρμοστο ον και δεν ξερουμε ποια ειναι και η φυση του κατα καποιο
    τροπο. Ισως για παραδειγμα η φυση του να ειναι να μην ειναι καθολου κοινωνικος , αλλα να τον αναγκασαν οι περιστασεις της επιβιωσης να γινει τετοιος απο τα γενοφασκια του, οποτε "εμαθε"
    να ειναι κοινωνικος.

    Παντως ενα ειναι το μονο σιγουρο ... virtual reality , augmented reality ... τεραστιες πολυεθνικες βλεπε google , Microsoft κλπ .... τα πραγματα προκειται να ξεφυγουν πολυ στο μελλον απο οτι
    τωρα ... ασχετως αν μερικοι κοιτανε τη νεα γενια που ειναι κολλημενη με ενα κινητο στο χερι και κουνανε το κεφαλι .... και που σαι ακομα να λετε.
    Τι είναι το augmented reality? Όσο γι' αυτό με το κινητό στο χέρι είναι πολύ ενοχλητικό όταν είσαι με παρέα και το άλλο μέρος ασχολείται και μ' αυτό μπαίνοντας στο facebook...άστο κάτω το ρημάδι πια, μιλάμε τώρα!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    λοιπον μετα απο πεντε χρονια ενασχολησης μου με το φβ το μονο που αποκομησα ηταν ατολμια μαλθακοτητα ενα τρυπακι κατασκοπιας κουτσομπολιου τι κανει ο ενας και ο αλλος σε βαζει σε ενα τρυπακι να κοιτας τι κανουν οι αλλοι ποσα λαικ πηρε ο ενας ποσα ο αλλος που πηγε ο αλλος κοιτας δηλαδη περισσοτερο τι κανουν οι αλλοι παρα εσυ υποτιθεται οτι κοινονικοποιησαι μεσω φιλων ατο ομως ειναι ψευδαισθηση πχ ο αλλος εχει λεει 2000 φιλους ναι αλλα σε ποσους μιλας στην εξω ζωη?και εγω πραγματικα ειμαι απο τα ατομα που εκαναν ορθολογικη χρηση δεν εκανα φιλους οποιους και οποιους τους γνωριζα απο κοντα τις 9 στις 10 η εστω τους ηξερα φατσικα σε ελαχιστες περιπτωσεις εκανα καποια αντ αφου γνωριζα ατομα απο καποια ομαδα αλλα σπανια κοινως το φβ θα ου δημιουργησει προβλημα ταση ναρκισισμου η να τολμας να εκτεθεις μονο μεσο αυτου στους αλλους εχεις την σιγουρια του οτι δεν εισαι φεις του φεις τα χωνεις πισω απο το πληκτρολογιο γινεσαι θρασυς ενω στην πραγματικη σου ζωη εισαι τουλαχιστον φοβισμενος το παιζεις λιονταρι στις πολιτικες συζητησεις αλλα να ξεκουβαλησεις απο τον καναπε να διεκδικησεις τα δικαιωματα σου ουτε λογος βριζεις ξεδινεις και ολα καλα μετα παλι το ιδιο παλι το ιδιο σε κανει λοιπον και αναβλητικο επι της ουσιας και μαλθακο, σαφως εχει και καποια καλα χαρακτηριστηκα δωρεαν επικοινωνια πχ η να διαφημισεις την δουλεια σου να βρεις παλιους φιλους απο στρατο η σχολειο αλλα μεχρι εκει

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    9
    εγώ επηρεάζομαι αρνητικά απτα social media. βλέπω πως οι άλλοι περνάνε καλά και πως εγώ είμαι μόνη και με στενοχωρεί(το ότι είμαι μόνη όχι η καλοπέραση άλλων). επίσης αν δω φίλους ναναι έξω και να μην μουχουν πει τότε το παίρνω προσωπικά. καλούς φίλους εννοώ, όχι απλούς γνωστούς. πολλές φορές ακόμα και ντρέπομαι να ανεβάσω κάτι.έχω πάνω από 2 χρόνια να βάλω φώτο ή κάποιο post. δυστυχώς ανήκω σε αυτούς που τα παίρνουν λίγο πιο σοβαρά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    καλα και εγω βαζω και αν καποιοι κοντινοι μου δεν κανουν λαικ σπαζομαι.στην αρχη δεν το ειχα αυτο αργοτερα μου δημιουργηθηκε μεχρ που καταλαβα τι εγινε και ειπα ως εδω η θα ανεβαζω ανεπηρρεαστος η δεν ξαναανεβαζω αυτο τον καιρο απεχω συνειδητα μπαινω λιγο και βγαινω δεν καθομαι με τις ωρες οπως και να χει ειναι ψευτικος κοσμος αλλα μας το εχουν περασει σαν κατι σαν κατι απαραιτητο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    παν μετρον αριστον... τα social media δεν ειναι παντα καταστροφικα, εχει να κανει εμεις πως θα τα χρησιμοποιησουμε....!!
    μην αφιερωμνεται πανω απο δυο ωρες καθημερινα!!
    εγω παντως με facebook κτλ ηρθα σε επικοινωνια με ανθρωπους που ουτε ειχα ιδεα τι κανουν στην ζωη τους και για τους οποιους θα ηθελα να εχω εναν τροπο επικοινωνιας μαζι τους!!
    συμφωνώ... Όλα με μέτρο.. Μην επιτρέπετε στον εαυτό σας να ξεγελιέστε.. Όλοι έχουν προβλήματα.. Ειδικά εκείνοι που δείχνουν την τέλεια ζωή τους στο social media

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εμεις που επικοινωνουμε μονο μεσω ιντερνετ με την ανθρωποτητα ειμαστε πιο ευαλωτοι σε κακοβουλες επιθεσεις και αρνητικα σχολια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. διαταραχες αγχους???
    By dimitris21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-01-2019, 12:23
  2. facebook και καταθλιψη
    By Macgyver in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 39
    Last Post: 25-03-2016, 21:31
  3. Προσέγγιση μέσω social media
    By χωρίς ελπίδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2016, 13:33
  4. χασίς και η σχέση του με κατάθλιψη και διαταραχές προσωπικότητας
    By jordandan in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 09-08-2014, 16:28
  5. Εντονες διατροφικες διαταραχες και καταθλιψη
    By Τερεζα11 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-2014, 01:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •