Stedon ή Tavor ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64

    Stedon ή Tavor ??

    Πέρνω εδω και 5χρόνια αντικαταθληπτικα και αντιψυχωτικά. Σε δύσκολες στιγμες ο γιατρος μου είπε να παίρνω και ένα stedon. To τελευεταιο διάστημα, οι συνθηκες ζωης μου δυσκολεψαν υπερβολικά και κατέληξα να παίρνω 4-5 stedon μαζί και να τα καταπίνω μ ένα ποτηρι αλκοολουχο ποτό. Το είπα στο γιατρο μου και μου άλλαξε τα stedon σε tavor 2.5. Ξέρω ότι είναι λάθος ο συνδιασμός χαπιων με αλκοολ (δεν είμαι αλκοολικη) αλλά μόνο έτσι καταφερνω να ηρεμησω λιγο και να κοιμηθώ καποιες ώρες. Φέρνω στο μυαλο μου συνέχεια την 37χρονη κοπέλα που πηδηξε απο τη βεράντα φωνάζοντας "Αντε γεια"..μακαρι να είχα το θάρρος της !!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Άννα δουλεύω από οχτώ χρονών πήγα σχολείο κ σε τει έκανα γυμναστική για να ανταπεξέλθω από τα δεκαπέντε μου κάνω τι δουλειά ενός άντρα στα δεκαοχτώ βγήκα για δουλειά μαζί με σπουδές άλλαξα εφτά δουλειές κατέληξα αγρότης πήρα πτυχίο δεν ασχολήθηκα ποτέ για λίγο μόνο είμαι τριάντα πέντε σακατεμενοσ ο γιατρός λέει ότι έχω ψύχωση εγώ νομίζω απλά ότι δεν λέω ότι λένε όλοι κι είναι φυσιολογικό για την ζωή μου σε πληροφορω άμα δε πάω στη δουλειά με πιάνει κατάθλιψη μάλλον έχω πίεση που με τι δουλειά πέφτει δυσκολίες άπειρες μπινελικια δε φαντάζεσαι κι όμως είμαι ακόμα εδώ κ παλεύω οπωσ μπορώ δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά πάλεψε το μπορείς σίγουρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Οτι σου ειπε ο γιατρος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αννα συζητας τις αυτοκτονικες σου σκεψεις με καποιον ειδικο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    η προσωπικη μου εμπειρια..
    το tavor δε με επιανε καθολου. δε θυμαμαι mg
    stedon επαιρνα 15mg και με εκανε φυτο.κοιμομουν 15-16 ωρες τη μερα.ξυπνουσα και εμενα με ανοιχτο το στομα τρεχαν σαλια δε μπορουσα να επικοινωνησω.πληρης καταστολη.σιγουρα ειχε σημασια οτι εβγαινα απο ψυχωτικο επεισοδιο αλλα τα ιδια φαρμακα παιρνω και τωρα και μαλιστα σε μεγαλυτερες δοσεις αρα δε με επηρεαζαν αυτα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Αννα συζητας τις αυτοκτονικες σου σκεψεις με καποιον ειδικο?
    Με παρακολουθει ψυχιατρος αλλα δυο φορες που μίλησα αναλυτικά για τις σκέψεις μου για αυτοκτονία κατέληξα με νοσηλία σε ψυχιατρική κλινική...και μια τρίτη φορά κατέληξα με περιπολικό στην αστυνομία να προσπαθώ να τους πείσω ότι δεν το εννοούσα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by boo View Post
    η προσωπικη μου εμπειρια..
    το tavor δε με επιανε καθολου. δε θυμαμαι mg
    stedon επαιρνα 15mg και με εκανε φυτο.κοιμομουν 15-16 ωρες τη μερα.ξυπνουσα και εμενα με ανοιχτο το στομα τρεχαν σαλια δε μπορουσα να επικοινωνησω.πληρης καταστολη.σιγουρα ειχε σημασια οτι εβγαινα απο ψυχωτικο επεισοδιο αλλα τα ιδια φαρμακα παιρνω και τωρα και μαλιστα σε μεγαλυτερες δοσεις αρα δε με επηρεαζαν αυτα.
    Αγαπητή boo από τις αναρτησεις σου έχω καταλάβει ότι έχεις μεγάλη εμπειρία και έχεις δίκαιο με το tavor...δεν έχει κανένα αποτέλεσμα στη κανονική δόση.. έτσι πάλι παρασπονδω στις ιατρικές εντολές και τις προσαρμόζω ανάλογα με τη χάλια κατάσταση μου.... (με πλήρη γνώση των συνεπειών !!)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    Πέρνω εδω και 5χρόνια αντικαταθληπτικα και αντιψυχωτικά. Σε δύσκολες στιγμες ο γιατρος μου είπε να παίρνω και ένα stedon. To τελευεταιο διάστημα, οι συνθηκες ζωης μου δυσκολεψαν υπερβολικά και κατέληξα να παίρνω 4-5 stedon μαζί και να τα καταπίνω μ ένα ποτηρι αλκοολουχο ποτό. Το είπα στο γιατρο μου και μου άλλαξε τα stedon σε tavor 2.5. Ξέρω ότι είναι λάθος ο συνδιασμός χαπιων με αλκοολ (δεν είμαι αλκοολικη) αλλά μόνο έτσι καταφερνω να ηρεμησω λιγο και να κοιμηθώ καποιες ώρες. Φέρνω στο μυαλο μου συνέχεια την 37χρονη κοπέλα που πηδηξε απο τη βεράντα φωνάζοντας "Αντε γεια"..μακαρι να είχα το θάρρος της !!
    Τα παίρνεις με αλκοόλ;;!! Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω αλλά είναι τρομερό λάθος. Σε παρακαλώ μην ξαναπιείς καθόλου αλκοόλ ενώ παίρνεις φάρμακα. Αν θέλεις τόσο πολύ να πιείς πρέπει να περιμένεις 3-4 ώρες τουλάχιστον αφότου πάρεις το φάρμακο. Ο συνδυασμός είναι πολύ επικίνδυνος και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη μνήμη και στην αντίληψη. Άλλωστε δεν πρέπει να δίνουμε ηρεμιστικά σε μεθυσμένο γιατί κινδυνεύει να πάθει μέχρι και ασφυξία. Γενικά μην το ξανακάνεις ποτέ. Τα αποτελέσματα μπορεί να είναι απρόβλεπτα και επικίνδυνα!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Άννα δουλεύω από οχτώ χρονών πήγα σχολείο κ σε τει έκανα γυμναστική για να ανταπεξέλθω από τα δεκαπέντε μου κάνω τι δουλειά ενός άντρα στα δεκαοχτώ βγήκα για δουλειά μαζί με σπουδές άλλαξα εφτά δουλειές κατέληξα αγρότης πήρα πτυχίο δεν ασχολήθηκα ποτέ για λίγο μόνο είμαι τριάντα πέντε σακατεμενοσ ο γιατρός λέει ότι έχω ψύχωση εγώ νομίζω απλά ότι δεν λέω ότι λένε όλοι κι είναι φυσιολογικό για την ζωή μου σε πληροφορω άμα δε πάω στη δουλειά με πιάνει κατάθλιψη μάλλον έχω πίεση που με τι δουλειά πέφτει δυσκολίες άπειρες μπινελικια δε φαντάζεσαι κι όμως είμαι ακόμα εδώ κ παλεύω οπωσ μπορώ δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά πάλεψε το μπορείς σίγουρα
    Αγαπητέ elis σίγουρα είσαι ένας αγωνιστής της ζωής, όμως πίστεψε με κι εγω το έχω παλέψει όσο πάει...και δεν πάει άλλο. Με λίγα λόγια,οι γονείς μου με εγκατέλειψαν απο μωρό στη γιαγιά, από παιδί μου έλεγαν οτι για να με αγαπάν έπρεπε να είμαι τέλεια κι αυτο έκανα μέχρι τα 18 που τα τίναξα όλα στον αέρα... έφυγα στο εξωτερικό για σπουδες...ερωτευτηκα τρελά τον λάθος άνθρωπο...τα τινάζω ξανά όλα στον αερα και γυρναω Ελλάδα, παντρευομαι κάνω οικογένεια και δουλευω καθημερινά 7.30-20.00 για να κάνω καριερα...το πετυχαίνω αλλά τα παιδια μου με μισούν...και τώρα στα 46 μου νομίζω έχω πια το δικαίωμα να πω "άντε γεια"...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Τα παίρνεις με αλκοόλ;;!! Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω αλλά είναι τρομερό λάθος. Σε παρακαλώ μην ξαναπιείς καθόλου αλκοόλ ενώ παίρνεις φάρμακα. Αν θέλεις τόσο πολύ να πιείς πρέπει να περιμένεις 3-4 ώρες τουλάχιστον αφότου πάρεις το φάρμακο. Ο συνδυασμός είναι πολύ επικίνδυνος και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη μνήμη και στην αντίληψη. Άλλωστε δεν πρέπει να δίνουμε ηρεμιστικά σε μεθυσμένο γιατί κινδυνεύει να πάθει μέχρι και ασφυξία. Γενικά μην το ξανακάνεις ποτέ. Τα αποτελέσματα μπορεί να είναι απρόβλεπτα και επικίνδυνα!!!
    Katerina συγνώμη που σε έκανα να ανησυχήσεις αλλά αυτό ακριβώς που λές "Ο συνδυασμός...μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη μνήμη και στην αντίληψη" είναι που θέλω να πετυχω...να πάψω να νιώθω και να σκέφτομαι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by AN NA View Post
    Katerina συγνώμη που σε έκανα να ανησυχήσεις αλλά αυτό ακριβώς που λές "Ο συνδυασμός...μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη μνήμη και στην αντίληψη" είναι που θέλω να πετυχω...να πάψω να νιώθω και να σκέφτομαι
    Δεν πιστεύω να το εννοείς αυτό. Απο τι ταλαιπωρείσαι αν επιτρέπεται; Επίσης ψυχοθεραπεία κάνεις;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αννα δε σου κρυβω οτι μου εχει δεθει το στομαχι κομπος. Αντιλαμβανομαι οτι εγραψες για να μαθεις ποιο υπνωτικο ειναι πιο αποτελεσματικο και οτι δεν εισαι σε θεση να διαβαζεις παρηγορητικα λογια.
    Παρολαυτα ισως αυτα που θελω να σου πω να σου εντυπωθουν και να τα δουλεψεις στο μυαλο σου οταν η κριση σου θα ειναι λιγο πιο διαυγης.
    Το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι ποτε δεν ειναι αργα για να αποκαταστησεις την εικονα σου στα παιδια σου. Αλλωστε οσα παραπονα και αν εχουν, οσο και αν τα επηρεασαν τα λαθη σου σα μητερα, παντα θα εχουν και εκεινα αναγκη για αποκατασταση των σχεσεων σας.
    Αν μπορεσεις να αντιμετωπισεις με καταλληλη αγωγη, ψυχοθεραπεια, ομαδες ψυχοθεραπειας, ακομα και εγκλεισμο σε ψυχιατρικη κλινικη για οσο διαστημα χρειαζεται, ΜΠΟΡΕΙΣ να δωσεις στα παιδια σου, νηφαλια πια, τη συγνωμη που τους οφειλεις, εξηγησεις, αλλα κυριως τη δικη σου ανθρωπινη πλευρα, το δικο σου πονο, την παραδοχη σου οτι φταις και οτι θελεις να αποκαταστησεις πια τα λαθη σου.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.
    Ετυχε προσφατα και διαβαζα για τον πατερα του Γιωργου Μαυριδη. Ο ιδιος και η μητερα του εχουν υποφερει παρα πολυ απο τον πατερα του που μπαινοβγαινε στη φυλακη.
    Παρολαυτα, εχοντας φτασει πια σε ηλικια 39 ετων, ο Μαυριδης δημοσιευεσε φωτογραφια με τον πατερα του εξω πλεον απο τη φυλακη, με λεζαντα «Πάντα υπάρχει χρόνος για μια καινούργια αρχή! Ο πατέρας μου με τον γιο της Μολυ»
    Μολυ ειναι η αγαπημενη σκυλιτσα του Γιωργου.
    Αν αυτος ειναι ετοιμος να συγχωρεσει τον πατερα του και να κανουν ειρηνη, σε εμας δεν πεφτει πια κανενας λογος, ακομα κι αν αυτος ο ανθρωπος σα συζυγος και σαν πατερας εκανε χιλιες αδικιες, μερικες απο αυτες αδιορθωτες.

    Κανε ο,τι μπορεις για να φτασεις να εχεις επαρκη διαυγεια ωστε να κανεις βηματα να αποκαταστησεις πραγματα. 46 χρονων εισαι, δεν τελειωσε ΤΙ ΠΟ ΤΑ.
    https://www.instagram.com/p/BWVonrHFnzQ/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post
    stedon επαιρνα 15mg και με εκανε φυτο.κοιμομουν 15-16 ωρες τη μερα.ξυπνουσα και εμενα με ανοιχτο το στομα τρεχαν σαλια δε μπορουσα να επικοινωνησω.α.

    Κοιτα διαφορα οργανισμων , δοκιμασα stedon , δυο 5αρια στην αρχη , δεν εγινε τιποτα , συνεχισα με αλλα τρια , τιποτα παλι , μεχρι που πηρα ολο το κουτακι , και παλι δεν μεπιασε .....κατι σαλια , μου τρεχαν κι μενα με τα ssri s , με το που τακοψα , σταματησε σιελορροια καθ υπνον , που ειχα απο το 07 , και δεν μπορουσε κανεις ΩΡΛ να βρει την αιτια ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Τα παίρνεις με αλκοόλ;;!! Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω αλλά είναι τρομερό λάθος. Σε παρακαλώ μην ξαναπιείς καθόλου αλκοόλ ενώ παίρνεις φάρμακα. Ο συνδυασμός είναι πολύ επικίνδυνος και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη μνήμη και στην αντίληψη. Άλλωστε δεν πρέπει να δίνουμε ηρεμιστικά σε μεθυσμένο γιατί κινδυνεύει να πάθει μέχρι και ασφυξία. Γενικά μην το ξανακάνεις ποτέ. Τα αποτελέσματα μπορεί να είναι απρόβλεπτα και επικίνδυνα!!!
    Κι ομως Κατερινα , επινα την εποχη 05-2010 μπολικο κρασι , κι επαιρνα συγχρονως 8-9 ζαναξ , δεν επαθα τιποτα , εχω κανει εξετασεις , και η μνημη μου ειναι απιστευτη , δεν ξερω ανθρωπο με τετοια μνημη .......γυμναζομαι ομως απο το 86 .......τιποτα δεν ειναι απολυτο .......θεμα οργανισμου ειναι ......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κι ομως Κατερινα , επινα την εποχη 05-2010 μπολικο κρασι , κι επαιρνα συγχρονως 8-9 ζαναξ , δεν επαθα τιποτα , εχω κανει εξετασεις , και η μνημη μου ειναι απιστευτη , δεν ξερω ανθρωπο με τετοια μνημη .......γυμναζομαι ομως απο το 86 .......τιποτα δεν ειναι απολυτο .......θεμα οργανισμου ειναι ......
    Κι όμως είναι παρακινδυνευμένο. Εφόσον γνωρίζουμε τις συνέπειες καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιοι συνδυασμοί.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. tavor sos βοηθεια!
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 09-03-2020, 07:46
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ - STEDON
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 30-12-2019, 21:49
  3. Αλκοολ η stedon?
    By schism in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 14
    Last Post: 21-01-2017, 22:15
  4. TAVOR!!!!
    By Eleni Morfid in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 22
    Last Post: 14-10-2011, 16:27
  5. Stedon
    By aliento in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2010, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •