Κρίση πανικού χωρις ταχυκαρδία και πίεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    8

    Κρίση πανικού χωρις ταχυκαρδία και πίεση

    Καλησπέρα.Ειμαι 37 χρονων και από μικρή ηλικία είχα διαφορα θέματα.Θυμαμαι στα 13 μου είχα φοβερους πονους στο στομάχι σε σημείο να με τρέχουν οι γονεις μου στα επείγοντα.Μολλις άλλαξα σχολείο (κάτι που ήθελα) πέρασαν όλα.Απο τα 17 μέχρι τα 25 έκανα χρήση χασις,το οποίο από κάποιο σημείο και έπειτα μου έφερνε φοβίες,ταχυκαρδία και νόμιζα πως κάτι θα πάθω και το έκοψα μαχαίρι.Απο εκείνο το σημείο πέρασα μια φάση όπου μου επανερχοντουσαν κάποιες φοβίες τα βραδια αισθανόμουν χάλια και νόμιζα πως θα πάθω κάτι και κατέληγα στα επείγοντα κάποιου νοσοκομείου όπου μου έλεγαν πως δεν έχω τίποτα και ηρεμούσα.Γενικα κατά καιρούς με έπιανε και άρχιζα τις εξετάσεις για τα πάντα,μόλις έβγαιναν όλες καθαρές ηρεμουσα και με ξαναπιανε μετά από κανα χρόνο.Σε αυτό πιστεύω πως συντέλεσε ότι σε μικρή ηλικία (από τα 20 ως τα 24)με βρήκαν 4 απανωτά χειρουργεία,όχι κάτι πολύ σοβαρό αλλά ούτε αμελητέο και η ψυχολογία μου ήταν στο πάτωμα.Τελοσπαντων,ίσως να τα λέω και λίγο μπερδεμένα δεν τα θυμάμαι ακριβώς αλλά πέρασα και ένα διάστημα με αρρυθμίες,κάθε μέρα σε σημείο να φοβάμαι να βγω από το σπίτι οι οποίες μετά από κάποιο καιρό και τις απαραίτητες πάλι εξετάσεις έφυγαν μόνες τους.Απο τότε πέρασαν γύρω στα 5 χρόνια όπου δεν έδινα δεκάρα για τίποτα,πέρασα ατο άλλο άκρο,τόσο που ενώ γενικά πρόσεχα τη διατροφή μου πήρα 25 κιλά τρώγοντας ότι πιο ανθυγιεινό υπάρχει.Μολις κανα βράδυ έβλεπα να με πιάνει καμία περίεργη ζαλάδα έπινα κανα δυο ποτηράκια κρασί η καμία μπυρα και ήμουν μια χαρά.Αισθημα παλμών βέβαια που διαβάζω εδώ είχα κάθε βράδυ αλλά δεν έδινα σημασία,το είχα συνηθίσει.Μεχρι πριν μια βδομάδα που έπαθα μια κρίση,δεν ξέρω αν λέγεται πανικού γιατί ούτε ταχυκαρδία είχα,ούτε υψηλή πίεση αλλά αίσθημα αδυναμίας,εσωτερικό τρέμουλο,δυσφορία και έντονη ζαλάδα με τάσεις λιποθυμίας και ένα λιγωμα μαζί με πρήξιμο στο στομάχι και στο έντερο..Πηγα στα επείγοντα,δεν βρήκαν κάτι γύρισα σπίτι το πρωί και είπα πως θα αρχίσω πάλι διατροφή να χάσω κιλά και περπάτημα γιατί αυτο συνήθως με έκανε να αισθάνομαι καλύτερα.Απο εκείνη την ημέρα είμαι κάθε μέρα και χειρότερα.Η ζαλάδα είναι διαρκής και η αδυναμία και αυτό το λιγωμα στο στομάχι και στα έντερα μαζί με πιο έντονη ζαλάδα έρχεται και φεύγει κάθε λίγο.Προχθες δοκίμασα να πάρω ένα Ζαναξ 0.25 αλλά ένιωσα νομίζω χειρότερα γιατί μου πρόσθεσε και άλλη ζαλάδα σε αυτή που είχα.Τωρα είμαι εδώ και δυο μέρες ξαπλωμένος,ζαλίζομαι και έχω αδυναμία διαρκώς,δεν έχω δύναμη να κάνω τίποτα,μόλις φάω κατι γίνομαι χειρότερα και ούτε να φάω δεν μπορώ και αυτό που ένιωθα τότε που με έπιαναν οι κρίσεις το νιώθω πλέον μόνιμα.Και λέω είναι δυνατόν αυτές να είναι κρίσεις πανικού με 56 σφυγμούς και 10 πίεση;Που είναι ο πανικός;Η είναι κατάθλιψη;Αλλά δεν έχω κάνει ποτε σκέψεις αυτοκτονίας.Ισα ίσα που φοβάμαι μήπως πάθω κάτι.Παντως μου έχει βγει τελευταία μια απίστευτη μαυρίλα,βάζω τα κλάματα κοτζάμ άντρας μπροστά στους γονείς μου και έχω φέρει την μάνα μου να μένει εδώ μαζί μου,μου κάνει καλό να έχω κάποιον δίπλα μου.Προχθες πήγα σε έναν ψυχίατρο και μου είπε πως θα πρέπει να αρχίσω η το cipralex η το Zoloft.Στην αρχή είχα ενδοιασμούς αλλά τώρα έτσι όπως είμαι κάθε μέρα και χειρότερα δεν έχω πρόβλημα να πάρω οτιδήποτε θα με κάνει να αισθανθώ καλά.Με φοβίζει πολύ βέβαια να πάρω φάρμακα και οι παρενέργειες αλλά νομίζω πως δεν έχω άλλη επιλογή.Καποια γνώμη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κρίσεις πανικού ή κατάθλιψη ή κατι άλλο αλλά απο τη στιγμή που ο ψυχίατρος έκρινε απαραίτητο να ξεκινήσεις φαρμακευτική αγωγή κάτι θα είδε... ποιο από τα δύο σου είπε να πάρεις; Επίσης έχεις ξεκινήσει ψυχοθεραπεία;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Μάλλον φίλε δεν έχεις άλλη επιλογή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    8
    Δεν έχω ξεκινήσει τίποτα,πήγα έκτακτα στον ψυχίατρο του εοπυυ κοντά στο σπίτι μου και με είδε γιατί το ραντεβού ήταν την Τετάρτη και μου φαινόταν αιώνας και μου είπε ότι φάρμακα θα μου δώσει την Τετάρτη που είναι και το ραντεβού.Τον πήρα σήμερα τηλ και του λέω δεν αντέχω δωσμου κάτι,μου λέει Τετάρτη.Του λέω τι θα κάνω μέχρι τότε,μου λέει πιες κανα Ζαναξ αλλα προχθες που πήρα Ζαναξ νομίζω με έκανε χειρότερα.Τωρα ήπια μισό λεξοτανίλ αλλά νομίζω δεν μου έκανε τίποτα κι αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Να ρωτήσω... τα Ζαναξ δεν συνταγογραφούνται; Υπομονή μέχρι την Τετάρτη. Αν δεν έχεις ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία ή αν δεν προλαβαίνεις τώρα λόγω καλοκαιριού, ξεκίνα το Σεπτέμβρη. Θα σε βοηθήσει πολύ. Τα φάρμακα απο μόνα τους δεν κάνουν και πολλά. Θα σε ανακουφίσουν απο τα συμπτώματα και δεν προσφέρουν μόνιμη λύση. Αν συνδυάσεις τα φάρμακα με τη ψυχοθεραπεία πιστεύω θα δεις πολύ καλά αποτελέσματα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    8
    Συνταγογραφούνται τα Ζαναξ.Το θέμα μου ειναι πως έχω φτάσει τώρα σε ένα σημείο που δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι καθόλου και μόλις καταφέρω να φάω κάτι με το ζόρι μετά είμαι χάλια για κάνα δυωρο.Χθες βράδυ έφαγα λίγη σούπα και μετά από 5 λεπτά υπέφερα,ήπια μισό λεξοτανίλ και συνήλθα κάπως μετά από μια ώρα,δεν ξέρω αν βοήθησε το χάπι η απλά έκανε τον κύκλο του.Αυτο που σκέφτομαι είναι μήπως το ρίχνω στο ψυχολογικό και αυτή τη φορά έχω κάποιο θέμα παθολογικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by eatgkte View Post
    Συνταγογραφούνται τα Ζαναξ.Το θέμα μου ειναι πως έχω φτάσει τώρα σε ένα σημείο που δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι καθόλου και μόλις καταφέρω να φάω κάτι με το ζόρι μετά είμαι χάλια για κάνα δυωρο.Χθες βράδυ έφαγα λίγη σούπα και μετά από 5 λεπτά υπέφερα,ήπια μισό λεξοτανίλ και συνήλθα κάπως μετά από μια ώρα,δεν ξέρω αν βοήθησε το χάπι η απλά έκανε τον κύκλο του.Αυτο που σκέφτομαι είναι μήπως το ρίχνω στο ψυχολογικό και αυτή τη φορά έχω κάποιο θέμα παθολογικό.
    Κοίτα αν δεν αισθανόμαστε καλά πρέπει πρώτα να αποκλείουμε παθολογικά αίτια και αν είναι εκεί όλα καλά τότε πιθανότατα έχει να κάνει με τη ψυχολογία μας. Καλό είναι να κάνεις και κάποιες γενικές εξετάσεις να δεις σε τι φάση είσαι και απο κει και πέρα βλέπεις και κάνεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    8
    Πήγα χθες σε έναν ψυχίατρο όπου μου διέγνωσε ΓΑΔ και μου έδωσε cipralex 5mg για 3 ημέρες και 10mg μετά και 5mgtranxene πρωί βράδυ μέχρι να με πιάσει το cipralex.Χθες το βραδυ ήπια το tranxene και κοιμήθηκα σχετικά καλά,ξύπνησα μόνο 3,4 φορές το βράδυ αλλά σήμερα το πρωί που ήπια και απο τα δυο είμαι πολύ χειρότερα.Ειναι φυσιολογικό αυτό;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by eatgkte View Post
    Πήγα χθες σε έναν ψυχίατρο όπου μου διέγνωσε ΓΑΔ και μου έδωσε cipralex 5mg για 3 ημέρες και 10mg μετά και 5mgtranxene πρωί βράδυ μέχρι να με πιάσει το cipralex.Χθες το βραδυ ήπια το tranxene και κοιμήθηκα σχετικά καλά,ξύπνησα μόνο 3,4 φορές το βράδυ αλλά σήμερα το πρωί που ήπια και απο τα δυο είμαι πολύ χειρότερα.Ειναι φυσιολογικό αυτό;
    Σου είπε πως μπορείς να τα παίρνεις μαζί; Κάποια φάρμακα δεν υπάρχει πρόβλημα να τα παίρνεις μαζί αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για όλα. Πάντως καλά έκανε και σου έδωσε tranxene για τον πρώτο καιρό. Θα σε κρατάει ήρεμο μέχρι να δράσει το cipralex και δεν θα αυξηθεί το άγχος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    8
    Μου είπε μαζί να τα παίρνω ότι δεν υπάρχει θέμα.Το πρόβλημα είναι ότι ενώ χθες το βράδυ το tranxene φάνηκε να με ηρεμεί λίγο σήμερα που το πήρα μαζί με το cipralex για πρώτη φορά δεν μπορώ να συνέλθω.Υπαρχει περίπτωση να μη με έχει πιάσει,πριν 2 ώρες το πήρα περίπου,η μήπως είναι από το cipralex γιατί διάβασα ότι αυτά τα φάρμακα μπορεί να σε κάνουν χειρότερα μέχρι να σε πιάσουν .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by eatgkte View Post
    Μου είπε μαζί να τα παίρνω ότι δεν υπάρχει θέμα.Το πρόβλημα είναι ότι ενώ χθες το βράδυ το tranxene φάνηκε να με ηρεμεί λίγο σήμερα που το πήρα μαζί με το cipralex για πρώτη φορά δεν μπορώ να συνέλθω.Υπαρχει περίπτωση να μη με έχει πιάσει,πριν 2 ώρες το πήρα περίπου,η μήπως είναι από το cipralex γιατί διάβασα ότι αυτά τα φάρμακα μπορεί να σε κάνουν χειρότερα μέχρι να σε πιάσουν .
    Ναι ισχύει μπορεί να αυξήσουν το άγχος ή τις αυτοκτονικές σκέψεις. Και γι' αυτό παίρνεις το tranxene για να μη συμβεί κάτι τέτοιο. Μου φαίνεται λίγο παράξενο που σου είπε να τα παίρνεις μαζί αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρει. Αν συνεχίσει για μέρες επικοινώνησε με τον ψυχίατρο μην τυχόν και θέλει λίγη άυξηση το tranxene για τον πρώτο καιρό. Α το tranxene κάνει περίπου 45 λεπτά να δράσει.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    8
    Όταν λες μαζί εννοείς ταυτόχρονα;Τα πήρα με διαφορά 5 λεπτών.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by eatgkte View Post
    Όταν λες μαζί εννοείς ταυτόχρονα;Τα πήρα με διαφορά 5 λεπτών.
    Ναι ναι αυτό εννοώ. Μπορεί να χρειάζεσαι κάποιες μέρες για να προσαρμοστεί ο οργανισμός σου και γι' αυτό αισθάνεσαι πεσμένος.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    28
    ξεκινα τα φαρμακα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    8
    Νομιζω οτι το tranxene μου φερνει απιστευτη ζαλαδα,σε σημειο να μην μπορω να παω μεχρι την κουζινα.Και λεω νομιζω γιατι η ζαλαδα μπορει να οφειλεται στην κατασταση μου γενικοτερα η στο cipralex,τι να πω,δεν βγαζω ακρη.Χθες και σημερα δεν πηρα καθολου tranxene και απο αποψη ζαλαδας ειμαι καλυτερα αλλα και παλι ισως ειμαι καλυτερα επειδη εκανα υπερηχο κοιλιας και δεν εδειξε κατι οποτε υποθετω μου εφυγε ενα αγχος.Σημερα ειχα ραντεβου με εναν ψυχιατρο του εοπυυ,το οποιο ειχα κλεισει παλιοτερα αλλα πηγα σε ιδιωτη επειδη δεν μπορουσα να περιμενω και ειπα να παω να παρω μια δευτερη γνωμη.Εκεινος μου ειπε να παρω tavor 1mg πρωι μεσημερι βραδυ για 15 μερες και οτι το tranxene δεν θα μου το συνιστουσε.Ολα τα ειχα μεχρι τωρα,οι διφορουμενες γνωμες γιατρων μου ελειπαν.Τωρα σκεφτομαι μηπως ξενικαγα το tavor μεχρι να με πιασει το cipralex αλλα το tavor δεν ειναι λιγο βαρυ?Δεν το γνωριζω σαν φαρμακο αλλα το εχω ακουστα σαν πολυ βαρυ φαρμακο και κολλαω λιγο να το παρω.

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού;
    By Mmmmm in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 08-03-2017, 10:54
  2. Κρίση πανικού;
    By nikos04 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 15-05-2016, 18:31
  3. Αγχωδης διαταραχη-κρισεις πανικου-πιεση
    By lenapiatsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 98
    Last Post: 23-04-2013, 16:29
  4. κριση πανικου
    By Ακροβατης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 10:32
  5. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 14-03-2008, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •