Δυσκολία στον ύπνο το βράδυ και στο πρωϊνό ξύπνημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Δυσκολία στον ύπνο το βράδυ και στο πρωϊνό ξύπνημα

    Καλησπέρα σε όλους :)
    Δυσκολεύομαι να κοιμηθώ το βράδυ και δυσκολεύομαι να ξυπνήσω το πρωί.
    Ξυπνάω στις 12 το μεσημέρι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
    Επειδή δεν κοιμάμαι εύκολα τα βράδια, η ψυχίατρος μου μου έδωσε
    το Clonazepamum των 2 mg και μου είπε άμα έχει περάσει 12 η ώρα τη νύχτα και δεν με έχει πάρει ο ύπνος,
    να παίρνω μισό χάπι αλλά μου είπε να μην το κάνω σύστημα και να το παίρνω το πολύ μια φορά
    την εβδομάδα γιατί και δεν θα με πιάνει και θα πρέπει να μου αυξήσει τη δόση, και θα καταλήξω να μην
    κοιμάμαι τη νύχτα αν δεν έχω πάρει το χάπι μου. Ξέχασα να σας πω ότι από ψυχολογικά αίτια που έχω
    γράψει σε άλλο θέμα, μου έχει δώσει Clopixol των 10 mg και Seropram των 20 mg και παίρνω 2 χάπια από το
    Clopixol και ένα χάπι από το Seropram.
    Παίρνω και Tirosint για το θυροειδή μου αλλά τώρα η τελευταία εξέταση που έκανα έδειξε ότι ο θυροειδής μου είναι σε καλή κατάσταση.
    Θα πω και στην ψυχίατρο μου όταν επιστρέψω από τις καλοκαιρινές διακοπές ότι δυσκολεύομαι να ξυπνήσω το πρωί.
    Αυτά...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Τι ψυχίατρος είναι αυτός πολύ μονδερνος.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ξυπνητήρια εχετε εκει στη Ναξο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by STORM LORD2 View Post
    Καλησπέρα σε όλους :)
    Δυσκολεύομαι να κοιμηθώ το βράδυ και δυσκολεύομαι να ξυπνήσω το πρωί.
    Ξυπνάω στις 12 το μεσημέρι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
    Επειδή δεν κοιμάμαι εύκολα τα βράδια, η ψυχίατρος μου μου έδωσε
    το Clonazepamum των 2 mg και μου είπε άμα έχει περάσει 12 η ώρα τη νύχτα και δεν με έχει πάρει ο ύπνος,
    να παίρνω μισό χάπι αλλά μου είπε να μην το κάνω σύστημα και να το παίρνω το πολύ μια φορά
    την εβδομάδα γιατί και δεν θα με πιάνει και θα πρέπει να μου αυξήσει τη δόση, και θα καταλήξω να μην
    κοιμάμαι τη νύχτα αν δεν έχω πάρει το χάπι μου. Ξέχασα να σας πω ότι από ψυχολογικά αίτια που έχω
    γράψει σε άλλο θέμα, μου έχει δώσει Clopixol των 10 mg και Seropram των 20 mg και παίρνω 2 χάπια από το
    Clopixol και ένα χάπι από το Seropram.
    Παίρνω και Tirosint για το θυροειδή μου αλλά τώρα η τελευταία εξέταση που έκανα έδειξε ότι ο θυροειδής μου είναι σε καλή κατάσταση.
    Θα πω και στην ψυχίατρο μου όταν επιστρέψω από τις καλοκαιρινές διακοπές ότι δυσκολεύομαι να ξυπνήσω το πρωί.
    Αυτά...
    προσωπικά με βοηθαει να έχω ενα προγραμμα. Φροντίζω να κοιμάμαι νωρίς και να ξυπνάω νωρίς βαζοντας να χτυπήσει το ξυπνητηρι του ρολογιου και μαζί με αυτό κάνω καποιες δουλιές του σπιτιού και λίγη σωματική ασκηση (βαράκια). Επίσης λίγο περπάτημα έξω για καμιά ώρα, αργά το απόγευμα ή το βραδάκι... Για τις βενζοδιαζεπίνες ισχύει ότι σου ειπε ο ψυχιατρος. Εθίζεσαι αν τις παίρνεις συνεχεια και αποκτάς ένα ακόμη προβλημα να λύσεις. Προσωπικά πολύ λίγες φορες με εχουν βοηθησει στον υπνο οπότε τις αποφευγω.

  5. #5
    Έχω πάρει πολλά ξυπνητήρια και το καθένα με τη σειρά του χάλασε...
    jim7 γιατί λες ότι είναι πολύ μοντέρνα η ψυχίατρος μου?

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 05-05-2017, 02:14
  2. Πρωινό ξύπνημα!
    By fleur* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 29-03-2016, 21:54
  3. Πρωινο ξυπνημα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 12-11-2011, 10:39
  4. Εμμονές και πρωϊνό ξύπνημα
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-08-2010, 02:02
  5. Πρωινό Ξύπνημα
    By empi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-11-2006, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •