Δυσπνοια, ταχυκαρδια οταν πεφτω στο κρεβατι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900

    Δυσπνοια, ταχυκαρδια οταν πεφτω στο κρεβατι.

    Παλι κριση πανικου (light)
    Τι τρεχει; Εχω παρει 0.5 ζαναχ και 1.25 ταβορ, αλλα εχω αγχωθεί και δεν μπορω να κοιμηθώ γιατι σημερα ειχα ολη μερα υπερενταση (εχω σταματησει το ρεμερον 2-3 βδομάδες και παιρνω διαφορα φυτοσκευασματα). Το τελευταιο to klamin το πηρα σημερα, υπερεβαλλα και πηρα 3η δοση μηπως και είναι μουφα αλλα τελεικα δεν ηταν. Μπορω να κανω κατι μονος μου, η να περιμενω να δω εξελιξη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Παλι κριση πανικου (light)
    Τι τρεχει; Εχω παρει 0.5 ζαναχ και 1.25 ταβορ, αλλα εχω αγχωθεί και δεν μπορω να κοιμηθώ γιατι σημερα ειχα ολη μερα υπερενταση (εχω σταματησει το ρεμερον 2-3 βδομάδες και παιρνω διαφορα φυτοσκευασματα). Το τελευταιο to klamin το πηρα σημερα, υπερεβαλλα και πηρα 3η δοση μηπως και είναι μουφα αλλα τελεικα δεν ηταν. Μπορω να κανω κατι μονος μου, η να περιμενω να δω εξελιξη;
    Να σε ρωτήσω. Το remeron σου είπε ο ψυχίατρος να το σταματήσεις;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    To σταματησα μονος μου για να δω αν μπορω χωρις αυτό. Ξερω ότι θελει σταδιακη ελαττωση αλλα ηξερα ότι θα ειχα συνεχω την ταση να το αναβαλλω. Και τελικα δεν θα τοκοβα ποτε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Είναι μεγάλο λάθος να κόβουμε τα φάρμακα μόνοι μας. Και γω το είχα πάρει και το έκοψα μαχαίρι αλλά με συμβουλή του ψυχιάτρου. Καλό είναι να το συζητ'ησεις με τον ψυχίατρο σου. Όσο καλά και να αισθανόμαστε δεν πρέπει να τα σταματάμε έτσι. Επίσης το remeron δεν εθίζει. Σταδιακά θα μπρούσες να το σταματήσεις και δεν νομίζω να γινόταν κάτι κακό.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δυσθυμια εχω και δεν ξερω αν θα συζητησουν καν διακοπη. Εχω κανει και κρισεις πανικου οντας σε θεραπεια, τυχερος είμαι που δεν μου τα αυξανουν κιολας, Εγω παντος νοιωθω ότι με τα φαρμακα ακολουθω την ευκολη λυση, ότι δεν εκπαιδεύομαι και δεν κερδιζω κατι, Ότι συνηθίζοντας τα, περναει σιγασιγα η ιδεα εφορου ζωης χρησης. Και αυτό σημαινει ότι αν μου τυχει μια πραγματικη δοκιμασια στην ζωη μου, θα είμαι αοπλος και η λυση θα είναι παλι να αυξήσουμε τα φαρμακα στην αρχη προσωρινα και βλέπουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Δυσθυμια εχω και δεν ξερω αν θα συζητησουν καν διακοπη. Εχω κανει και κρισεις πανικου οντας σε θεραπεια, τυχερος είμαι που δεν μου τα αυξανουν κιολας, Εγω παντος νοιωθω ότι με τα φαρμακα ακολουθω την ευκολη λυση, ότι δεν εκπαιδεύομαι και δεν κερδιζω κατι, Ότι συνηθίζοντας τα, περναει σιγασιγα η ιδεα εφορου ζωης χρησης. Και αυτό σημαινει ότι αν μου τυχει μια πραγματικη δοκιμασια στην ζωη μου, θα είμαι αοπλος και η λυση θα είναι παλι να αυξήσουμε τα φαρμακα στην αρχη προσωρινα και βλέπουμε.
    Λύση μόνο με τα φάρμακα δεν νομίζω να υπάρξει. Ψυχοθεραπεία δεν κάνεις;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Μενω επαρχια. εχω κανει, με αφησε μεαναμικτα συναισθηματα αλλα είναι στα μελλοντικα μου σχεδια να ξανακανω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Μενω επαρχια. εχω κανει, με αφησε μεαναμικτα συναισθηματα αλλα είναι στα μελλοντικα μου σχεδια να ξανακανω.
    Αν μπορέσεις καλό είναι να κάνεις. Τα φάρμακα φέρνουν προσωρινή λύση. Η ψυχοθεραπεία είναι το κλειδί. Βέβαια ο συνδυασμός φαρμάκων-ψυχοθεραπείας είναι ο καλύτερος.

  9. #9
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Μενω επαρχια. εχω κανει, με αφησε μεαναμικτα συναισθηματα αλλα είναι στα μελλοντικα μου σχεδια να ξανακανω.
    Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου ή πόσο εύκολο είναι να έχεις πρόσβαση σε ψυχολόγο. Έχε πάντως στο μυαλό σου ότι μπορείς να κάνεις συνεδρίες και μέσω skype με κάποιον ψυχολόγο από μια μεγαλύτερη πόλη (πχ Αθήνα) όπου είναι λίγο πιο απρόσωπη η κατάσταση και δεν θα ντρέπεσαι να μιλήσεις ανοικτά. Σε αυτή την περίπτωση οι επιλογές ψυχολόγου πολύ περισσότερες.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by απελπισμένη 22 View Post
    Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου ή πόσο εύκολο είναι να έχεις πρόσβαση σε ψυχολόγο. Έχε πάντως στο μυαλό σου ότι μπορείς να κάνεις συνεδρίες και μέσω skype με κάποιον ψυχολόγο από μια μεγαλύτερη πόλη (πχ Αθήνα) όπου είναι λίγο πιο απρόσωπη η κατάσταση και δεν θα ντρέπεσαι να μιλήσεις ανοικτά. Σε αυτή την περίπτωση οι επιλογές ψυχολόγου πολύ περισσότερες.
    Η βασική δουλεια είναι να σε παρακινούν να βγεις απ το σπίτι και να νικάς τις φοβίες και τις συνήθειες. Αυτό μπορω μόνος μου να το σκευτω. Το πρόβλημα στη δυσθυμία είναι όχι η κατανόηση αλλά η παρακίνηση. Αυτό μόνο ο καθένας στον εαυτό του μπορεί να το προσφέρει. Αυτά για την καθιερωμενη ψυχολογία. Η φροϋδική κοστίζει
    και ποιος έχει να προσφέρει ένα σεβαστό ποσο κάθε μήνα. Οι ενδιάμεσες θεραπείες τόσες πολλές και διαφορετικες.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δηλαδή η αποψη μου για την ψυχολογία είναι οτι σε βάζει να κανεις οτι φοβάσαι και οτι σε ξεβολευει. Αυτό πήρα απο μια τελευταια εμπειρία. Δηλαδή με αλλά λογια μετάφρασε το πρόβλημα μου με την επαγγελματική ορολογία. Αυτό δηλαδή η διατύπωση του προβλήματος,πως βοηθά; anyway, δεν θέλω να ισωπεδωνω παλι, είναι πιθανόν με ψάξιμο, όλο και κάτι καλό βρίσκεις. Όπως σε όλα τα επαγγέλματα.

  12. #12
    Γεια σου και παλι Τζιμ.Αν φευγοντας απο τον γιατρο ενιωσες απλα....ενημερωμενος πιθανοτατα ο γιατρος απλα δεν σου χρησιμευει σε τιποτα.Εγω την πρωτη φορα κρατησα καποιες χρησιμες οπως αποδειχτηκαν συμβουλες.Την δευτερη φορα αναρωτηθηκα για ποιον λογο πηγα.Σε καποιους λειτουργει καλυτερα.Θα προτιμουσα πχ να πηγαινω στον καρδιολογο να μου λεει πως δεν εχω τιποτα.Τα φυτοσκευασματα τωρα ειναι μαλλον λιγο μουφα.Εγω επαιρνα τα quiet life της lane.Μου τα ειχαν συστησει μαλιστα ως υπεραποτελεσματικα.Προφαν� �ς απευθυνονται σε ατομα με ελαφριας μορφης διαταραχη.Οσον αφορα το ζαναξ εγω το παιρνω ολοκληρο γιατι μισο με το ζορι με πιανει.

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 01-03-2016, 04:09
  2. Όταν οι σύντροφοι γίνονται «αδελφάκια» στο κρεβάτι
    By Diana1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 10-06-2014, 01:56
  3. Στο κρεβάτι του ψυχίατρου η μισή Ελλάδα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2012, 00:52
  4. Replies: 10
    Last Post: 24-09-2011, 19:49
  5. νιώθω οτι πέφτω οταν κοιμάμαι
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 18-05-2009, 12:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •