θέλω να γίνω γρήγορα καλά!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Η ταυτιση είναι ψυχαναλυτικος ορος να το ψαξεις και η εξομολογηση είναι ακριβως αυτό που λεει, είναι παραδοσιακη τεχνικη για να φυγουν τα συμπτώματα, όπως το ξεμάτιασμα ή ο εξορκισμος περιπου, το χρησιμοποιουν χωρις να ξερουν πως ακριβως λειτουργει, είναι πρακτικο μεσο, αυτό είναι το πιο δυνατο οπλο της ψυχολογιας. Φερνει γρηγορα αποτελέσματα που θελει η φιλη μας (και ολοι). Για να μην αισθάνεσαι ασχημα ενώ περιμενεις την θεραπεια να δρασει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Η ταυτιση είναι ψυχαναλυτικος ορος να το ψαξεις και η εξομολογηση είναι ακριβως αυτό που λεει, είναι παραδοσιακη τεχνικη για να φυγουν τα συμπτώματα, όπως το ξεμάτιασμα ή ο εξορκισμος περιπου, το χρησιμοποιουν χωρις να ξερουν πως ακριβως λειτουργει, είναι πρακτικο μεσο, αυτό είναι το πιο δυνατο οπλο της ψυχολογιας. Φερνει γρηγορα αποτελέσματα που θελει η φιλη μας (και ολοι). Για να μην αισθάνεσαι ασχημα ενώ περιμενεις την θεραπεια να δρασει.
    Δεν ειναι στοχος να γινει ταυτιση με τον ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη-ψυχαναλυτη. Η εξομολογηση δεν σχετιζεται με τη ψυχολογια. Εξομολογηση και ψυχοθεραπεια ειναι δυο αντιθετα πραγματα.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ενταξει, μη σου γινει και εμμονη ιδεα η γυμαναστικη.
    Το αγχος είναι παραπροιον του ελευθερου χρονου. Εχει παρατηρηθεί σε κοινωνιολογικες μελετες. Το ιδανικο είναι να ανακαλύπτεις ΝΕΑ πραγματα που να σε γεμιζουν όχι όμως για να περναει η ωρα. Μπορει να θελεις να εκφρασεις το αγχος σου με άλλο τροπο, πιο δημιουργικο, όχι μονο με σωματικη ασκηση. Υπαρχουν πραγματα όπως η τεχνη, που πρεπει να τα ανακαλύψεις εσυ η ιδια αλλοιως δεν εχουν αξια.
    Αλληθεια, ποσο εισαι; Ρωταω γιατι συνηθως οι σπουδες φερνουν πολύ αγχος.
    Quote Originally Posted by marianaz View Post
    δεν εννοώ πως ξεγελαω τον εαυτό μου αλλά οτι δεν έχω το κουράγιο να το κανω.νοιωθω το σώμα μου να δυσκολεύεται .θέλει πιο πολύ προσπάθεια .αυτό εννοούσα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by marianaz View Post
    Κάθε μέρα που ξυπνάω γράφω,σημειώνω και τσεκάρω ,πως είμαι σήμερα?να πάρω τα ομοιοπαθητικά και τα ω3. Να δω έγινα κάπως καλύτερα?ομως βασανίζομαι.Μπορεί να φταίει και ο θυροειδής.πάω σε γιατρούς για το θυροειδή και μου λένε δεν προέρχονται τα συμπτώματα από εκεί. εγώ ομως μέσα μου δεν το τελειώνω.θα πάω σε άλλο γιατρό και θα επιμείνω.
    Για ποιο λογο επιμενεις να τα ριχνεις στο θυρεοειδη? Αν λεμε ΑΝ βρεις καποιον ενδοκρινολογο που θα σου πει οτι φταιει ο θυρεοειδης, τι θα κερδισεις?
    Τι ομοιοπαθητικα παιρνεις? Για τι ειδους παθηση?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Δε νομιζω οτι χρειαζεται να παρεις φαρμακα και δεν νομιζω να εχεις καταθλιψη. Αν ειχες καταθλιψη μαλλον δεν θα εβγαινες να διασκεδαζεις. Ειναι πιο πολυ θεμα αγχους. Η αναβλητικοτητα ειναι ας πουμε ενα χαρακτηριστικο σου. Και γω καποιες φορες ειμαι αναβλητικη αλλα δεν με επηρεαζει τοσο. Συνεχισε να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν και σε γεμιζουν. Ισως να εγραφες αυτα που πρεπει να κανεις και να προσπαθουσες να τα τηρησεις. Αν ομως ειναι τοσο εντονο που επηρεαζει τη λειτουργικοτητα της καθημερινοτητας σου θα μπορουσες να πας σε καποιον ειδικο να σου δωσει καποιες συμβουλες ή να κανεις καποια ψυχοθεραπεια. Θα σε βοηθουσε πολυ. Και μην ανησυχεις οι ψυχολογοι και οι ψυχοθεραπευτες δεν λενε ''θεωριες και αερα κοπανιστο''... απλα ο καθενας ακολουθει μια συγκεκριμενη προσεγγιση...
    γράφω αυτα που πρέπει να κάνω.ομως οταν δεν τα τελειώνω γεμίζω αγχος.ισως πρέπει να χαλαρώσω λίγο.ομως δεν είναι πάντοτε ευφικτό.και να νοιώσω ικανοποίηση με οτι κάνω.αυτό μου λείπει.
    θέλω να σας ευχαριστήσω όλους και κάθε ένα ξεχωριστά για το ότι μοιραστήκατε τις σκέψεις σας μαζί μου .με βοηθάει αυτό πολύ.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Για ποιο λογο επιμενεις να τα ριχνεις στο θυρεοειδη? Αν λεμε ΑΝ βρεις καποιον ενδοκρινολογο που θα σου πει οτι φταιει ο θυρεοειδης, τι θα κερδισεις?
    Τι ομοιοπαθητικα παιρνεις? Για τι ειδους παθηση?
    γιατι θέλω απο κάπου να αρχίσω.γιατι αν αυτά τα συμπτώματα προέρχονται απο τον θυροειδή θα βρώ μια απάντηση και μια σειρά απο που θα ξεκινήσω.η αντίθετα αν δεν είναι απο τον θυροειδή θα εστιάσω στο ψυχολογικό.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Koιταξε φιλη, πηγες σε δυο δοκτορες, και πήρες δυο διαφορετικές διαγνωσεις. Εντάξει αυτό συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Καταλαβες νομιζω οτι το πρόβλημα δεν το εχεις εσύ αλλά αυτοι. Μην το παίρνεις στα σοβαρά. Επειδή εχει κάποιος ενα πτυχίο που του επιτρέπει να γράφει φάρμακα, νομίζει οτι μπορεί μέσα σε πεντε λεπτα θα καταλάβει το δικο σου θέμα. Βάλτους σε αντιπαράθεση για να δεις ποσο αφέλεια κρύβει η ψυχιατρική πρακτικη.

    (Καταλαβες νομιζω οτι το πρόβλημα δεν το εχεις εσύ αλλά αυτοι.)με έκανες και γέλασα!!!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. θέλω να γίνω πιο κοινωνική
    By blink in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 26-04-2013, 20:16
  2. Replies: 15
    Last Post: 24-02-2012, 06:17
  3. Δεν θα γινω καλα επιτελους
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-10-2008, 11:45
  4. θελω να γινω ανορεκτικη...
    By patoylini in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 36
    Last Post: 27-08-2007, 03:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •