ΠΑΡΑΝΟΕΙΔΗΣ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΜΕΡΟΣ 2ο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    24

    ΠΑΡΑΝΟΕΙΔΗΣ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΜΕΡΟΣ 2ο

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ ΣΤΗΣ ΨΥΧΕΣ ΣΑΣ!!ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΝΟΕΙΔΗ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΧΡΟΝΙΣΑΣΑ ΑΥΤΟΛΕΞΗ...ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΖΕΤΕ ΕΧΟ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΕΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΤΟΝ ΓΩΝΙΟΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ!!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΙΝΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ Η ΣΥΖΗΤΑΩ ΤΙΣ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΣΧΟΛΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΥΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΑ Η ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΤΣΙ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΕ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ.ΕΠΕΙΔΗ Η ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΘΑ ΖΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΧΑΣΙΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΤΡΕΨΩ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ?ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΚΑΙ ΓΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕ ΤΟ ΛΕΩ ΘΑ ΦΡΙΚΑΡΟΥΝΕ ΤΕΛΙΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!!!!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟΝ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    εγω ενω εκανα θεραπεια 3 μηνες δεν αντεξα κ ηπια τσιγαρο και ακουσα φωνες μεσα σε ενα μισαωρο,,,ε κ αυξησαμε τη δοσηκ εγινα καλα αλλα δε το ξαναβαλα στο στομα μ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ναι, θα του κανει. Να του εξηγησεις πως δεν πρεπει γιατι θα παθει κακο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    24
    μου ειναι σχεδον αδυνατον να τον αποτρεψω και αν το πω στους γονεις πολυ φοβαμαι οτι δε θα εχει καλη καταληξη το θεμα θα τσαντιστει πολυ και θα μου πει καλα πηγες και το πες και θα με μισει οπως οταν ειχε υποτροπιασει ειμαι σε δυσκολη θεση...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    24
    μια μου λεει θα περνω τα φαρμακα οσο χρειαστει μετα το γυριζει και λεει θα τα παρω 3-4 μηνες και κομπλε πολυ δυσκολα ρε γαμωτο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    24
    τι ασθενεια δυσκολη ειναι αυτη πολυ δυσκολα διαχειρισιμη βλεπω ομως πολλα παιδια εδω συνηδητοποιημενα και χερομαι γιατι υπαρχει ελπιδα αλλα για μας ειναι πολυ αρχη ακομα και μου φενεται ενα τεραστιο βουνο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    λογικα μπορει να χρειαστει να τα παιρνει και για παντα,,,εξαρταται απτην περιπτωση..αν ειναι απο ναρκωτικα γιατρευεται αλλα με την προηποθεση πως δε θα κανει υποτροοπες = να πιει χορτο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by dionisis1234 View Post
    τι ασθενεια δυσκολη ειναι αυτη πολυ δυσκολα διαχειρισιμη βλεπω ομως πολλα παιδια εδω συνηδητοποιημενα και χερομαι γιατι υπαρχει ελπιδα αλλα για μας ειναι πολυ αρχη ακομα και μου φενεται ενα τεραστιο βουνο
    Υπομονη! Ειναι οντως πολυ δυσκολη ασθενεια, ευτυχως που εχει και εσενα και τον φροντιζεις, ενας αλλος πα-τερας ειχε σκοτωσει τον γιο του που ειχε αυτη την ασθενεα, για να μην ειναι βαρος στον αλλο του τον γιο!! Ελεος δηλαδη!! Ειχα φρικαρει!! Αλλα γενικα αυτη η αρρωστια ειναι φρικη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    24
    ο χριστος και η παναγια τι ειναι αυτα τα πραματα μακρια.........εγω δε θελω τιποτα να τον δω αυτονομο και ευτιχισμενο θελω τιποτα αλλο και θα ειμε 100 φορες πιο ευτιχισμενος ειναι το αιμα μου..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    24
    Παντως εμενα η ταπεινη μου γνωμη πανω στο θεμα εινε η εξης,ο εγκεφαλος του ανθρωπου σιγουρα εινε ενα εργαλειο το οποιο προσαρμοζεται σταδιακα στις αλλαγες που του προκαλουμε π.χ οταν δουλευω ξυπναω συγκεκριμενη ωρα και κοιμαμαι επισης συγκεκριμενη ωρα τον εχο ρυθμισει σε αυτο το μοτιβο αν δε δουλευω κοιμαμαι και ξυπναω οπως να ναι εγω που θεωρητικα ειμαι φυσιολογικος οταν το κανω αυτο αποδιοργανονομαι ποσο μαλλον ατομα με ευαισθησια.πιστευω πως θα μπορουσε να πεξει ρολο στη θεραπεια ενα καλο προγγραμα σταθερου υπνου,διατροφης,αθλητισμου στη θετικη μελλοντικη προγνωση σε συνδυασμο με φαρμακα και ψυχοθεραπεια.μπορει ολα αυτα που λεω να ειναι και μπουρδες αλλα το ψαχνω πρεπει να βρω λυσεις!!! ευχομαι και σε σας το καλυτερο!!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by dionisis1234 View Post
    ο χριστος και η παναγια τι ειναι αυτα τα πραματα μακρια.........εγω δε θελω τιποτα να τον δω αυτονομο και ευτιχισμενο θελω τιποτα αλλο και θα ειμε 100 φορες πιο ευτιχισμενος ειναι το αιμα μου..
    Μπραβο σου σε χαιρομαι. Εγω ειχα φρικαρει πολυ τοτε και μαλιστα ελεγαν ηρωα τον πατερα γιατι αυτοκτονησε μετα και στην κηδεια του πηγαν παρα μα παρα πολυ. Ελεος δηλαδη. Ενας φριχτος δολοφονος ητανε.

    Quote Originally Posted by dionisis1234 View Post
    Παντως εμενα η ταπεινη μου γνωμη πανω στο θεμα εινε η εξης,ο εγκεφαλος του ανθρωπου σιγουρα εινε ενα εργαλειο το οποιο προσαρμοζεται σταδιακα στις αλλαγες που του προκαλουμε π.χ οταν δουλευω ξυπναω συγκεκριμενη ωρα και κοιμαμαι επισης συγκεκριμενη ωρα τον εχο ρυθμισει σε αυτο το μοτιβο αν δε δουλευω κοιμαμαι και ξυπναω οπως να ναι εγω που θεωρητικα ειμαι φυσιολογικος οταν το κανω αυτο αποδιοργανονομαι ποσο μαλλον ατομα με ευαισθησια.πιστευω πως θα μπορουσε να πεξει ρολο στη θεραπεια ενα καλο προγγραμα σταθερου υπνου,διατροφης,αθλητισμου στη θετικη μελλοντικη προγνωση σε συνδυασμο με φαρμακα και ψυχοθεραπεια.μπορει ολα αυτα που λεω να ειναι και μπουρδες αλλα το ψαχνω πρεπει να βρω λυσεις!!! ευχομαι και σε σας το καλυτερο!!!!!!!!
    Ολα αυτα που λες για θεραπεια ειναι τα σωστα! Ευχαριστουμε πολυ!! Απο ψυχοθεραπεια κανει μονο η γνωσιακη συμπεριφοριστικη, οι αλλες δεν ενδεικνυνται!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    24
    Ολα αυτα που λες για θεραπεια ειναι τα σωστα! Ευχαριστουμε πολυ!! Απο ψυχοθεραπεια κανει μονο η γνωσιακη συμπεριφοριστικη, οι αλλες δεν ενδεικνυνται!!

    εγω σε ευχαριστω πολυ και ολα τα παιδια που αντεδρασαν.εγω πιστευω οτι περα απο τους γιατρους το πρωτο λογο εχουν τα ιδια τα ατομα που παλευουν με τον ευατο τους συνηθως οι λυσεις ερχονται απο ατομα που μπηκαν στο λαβυρινθο και καταφερανε να βγουνε παλι εξω οσο παραδοξο και αν ακουγεται αυτο.σας ειμαι ευγνομων!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πάντως προσπάθησε να του εξηγήσεις πως τα φάρμακα δεν κόβονται μαχαίρι κ αν δεν είναι συνεπής θα υποστεί τις επιπτώσεις μιας υποτροπής που μπορεί να είναι χειρότερη από πριν από συμπτώματα. Θα καταλήξει να παίρνει μεγαλύτερες δόσεις φαρμάκων με περισσότερες παρενέργειες σαν αποτέλεσμα.

    Μόνο με έγκριση γιατρού ή διακοπή κ παρακολούθηση εφόρου ζωής.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αυτό που περιεγραψεσ είναι η θεραπεία πέντε με δέκα χρόνια κ θεραπευεσαι καλή συνέχεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω που βρισκεις την υπομονη να προσπαθεις να τον βοηθησεις

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΣΕΨ (Μέρος Α)
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 03-07-2016, 23:39
  2. Σχιζοφρενεια μερος πρωτο: Πιθανες αιτιες (1).
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 12-08-2011, 16:42
  3. ΚΑΡΚΙΝΟΦΟΒΙΑ ΜΕΡΟΣ 2
    By krevasilis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 30-08-2010, 21:02
  4. Παρανοειδής διαταραχή της προσωπικότητας
    By ZaxDuke in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2007, 10:29
  5. Παρανοειδής ψύχωση
    By lucifair100 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2007, 10:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •