Παραληρηματικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    21

    Παραληρηματικη διαταραχη

    Καλησπερα.Ειμαι 20 χρονων και μεχρι στιγμης δεν ειχα καμια κοπελα η καμια σχετικη σεξουαλικη εμπειρια.Αυτο μου εφερε τεραστια θλιψη και συνοδευόμενο απο πολυ εμμονες ιδεες του τυπου:δεν εισαι ωραιος,εισαι βαρετος,καμια δεν θα σε κοιταξει,δεν θα βρεις ποτε κοπελα,θα εισαι παντα μονος, αποφασισα να επισκεφτω ψυχιατρο πριν απο εναν περιπου χρονο,ο οποιος μου διεγνωσε ψυχωτικη καταθλιψη και ξεκινησα αγωγη με ladose και zyprexa.Ενιωσα ελαχιστα καλυτερα και παρα την συνεχης αυξηση των δοσεων, δεν ενιωθα καλυτερα.Τοτε ο γιατρος μου διεγνωσε οτι πασχω απο παραληρημα(delusion disorder) και πριν απο ενα μηνα ξεκινησα seroquel.αυτο μου εχει φτιαξει λιγο την διαθεση αλλα και παλι,πιστευω πως ειμαι καταδικασμενος να ειμαι μονος.Να σημειωσω πως εδω και 1,5 χρονο κανω ψυχοθεραπεια.αλλα τιποτα δεν εχει αλλαξει πιστευω.Συνεχιζω να ειμαι απαισιοδοξος.Πως μπορω να απεμπλακω απο αυτον τον φαυλο κυκλο?Πιστευω πως ειμαι καταδικασμενος να ειμαι μονος μου για πολλα χρονια ακομα..
    ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Κάτσε ρε Μιχάλη!!!
    Εχεις δει τι σημαίνει παραληρηματική διαταραχή;;
    Αυτό που περιγραφείς ηταν το μοναδικό σου πρόβλημα η πιστεύεις οτι σε κοιτούν περίεργα,οτι σε παρακολουθούν,διαβάζουν την σκέψη σου η κάτι τέτοιο περίεργο.
    Τα λέω αυτά γιατί αυτή η διάγνωση περιλαμβανει τέτοια συμπτώματα.Είναι στο φάσμα των ψυχώσεων που σημαίνει οτι εχεις ξεφυγει απο την πραγματικότητα.

    Αυτά που περιγραφείς είναι ανησυχίες στα πλαίσια του φυσιολογικού που έχει κάθε νεος ο οποίος πιθανόν δεν τα έχει βρει με τον εαυτό του κ έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση.

    Μπορείς να εξηγήσεις που κολλάει το παραλήρημα κ η ψυχωτική κατάθλιψη η οποία είναι πολύ βαριάς μορφής;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    21
    γεια σου και σε ευχαριστω που για την απαντηση σου!!μακαρι ολο αυτο να ηταν στο μυαλο μου αλλα στηριζομαι στην διαγνωση δυο ψυχιατρων και της ψυχολογου που κανω συνεδριες...ολα ξεκινησαν ξαφνικα,σε λιγοτερο απο μηνα.ολοι οι γνωστοι και φιλοι μου(εχω πολλους φιλους,παραδοξως τα παω καλα στον τομεα της φιλιας)εχουν σχεση,και εγω δεν ειχα,οποτε αρχιζε να μου γινεται τετοια εμμονη που εφτανε στα ορια της παρανοιας!δεν κοιμομουν,το σκεφτομουν καθε λεπτο της ημερας,νομιζα πως καθε κοπελα που με κοιταει αποστρεφει το βλεμμα της επειδη με θεωρει ασχημο και βαρετο(αρα με απορριπτει απο την πρωτη επαφη..)μισουσα τον εαυτο μου κυριολεκτικα.ο ψυχιατρος μου ειπε πως το παραληρημα καμουφλαροταν κατω απο ρεαλιστικα στοιχεια.τωρα εχουν φυγει αυτα ως επι το πλειστον αλλα παραμενω απαισιοδοξος.δεν εχω κοπελες στον κυκλο μου και ειμαι πολυ ντροπαλος να προσεγγισω τις λιγες που ξερω και πως μου αρεσουν.δεν μπορω να βρω φως στο τουνελ και βλεπω να μην με βοηθαει ουτε η ψυχοθεραπεια αλλα και ουτε η φαρμακευτικη αγωγη...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    1
    Αγαπητέ Μιχάλη,

    Ακούγεσαι μαχητής!
    Λες οτι τίποτα δεν έχει αλλάξει αλλά εγώ καταλαβαίνω οτι ενώ νιώθεις καταδικασμένος να ζεις μόνος έχεις ήδη καταφέρει να δημιουργήσεις πέρα από τους φίλους, σχέση με τον ψυχίατρο κ τον/ην ψυχολόγο σου παρά τις δυσκολίες που εμφανίζονται κ τις αμφισβητήσεις σου. Πιστεύω οτι το κλειδί είναι αυτοί οι δύο ώστε να μάθεις καλύτερα τον εαυτό σου κ να τολμήσεις αυτά που ονειρεύεσαι. Με λίγα λόγια το να τολμησεις να εμπιστευτείς τον ΑΝΔΡΑ Μιχάλη. Για να γίνει αυτό νομίζω πως πρέπει να καλλιεργήσεις κ αλλο την εμπιστοσύνη σου στους 2 αυτούς ανθρώπους που φαίνεατι να πορεύονται με τους φόβους κ τον πόνο σου. Και δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να το κάνεις αυτό απο το να τους μιλήσεις για το πως νιώθεις. Για αυτή τη στασιμότητα που περιγράφεις.

    Καλή συνέχεια στο ταξίδι της αυτογνωσίας σου....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Mixalhs View Post
    Καλησπερα.Ειμαι 20 χρονων και μεχρι στιγμης δεν ειχα καμια κοπελα η καμια σχετικη σεξουαλικη εμπειρια.Αυτο μου εφερε τεραστια θλιψη και συνοδευόμενο απο πολυ εμμονες ιδεες του τυπου:δεν εισαι ωραιος,εισαι βαρετος,καμια δεν θα σε κοιταξει,δεν θα βρεις ποτε κοπελα,θα εισαι παντα μονος, αποφασισα να επισκεφτω ψυχιατρο πριν απο εναν περιπου χρονο,ο οποιος μου διεγνωσε ψυχωτικη καταθλιψη και ξεκινησα αγωγη με ladose και zyprexa.Ενιωσα ελαχιστα καλυτερα και παρα την συνεχης αυξηση των δοσεων, δεν ενιωθα καλυτερα.Τοτε ο γιατρος μου διεγνωσε οτι πασχω απο παραληρημα(delusion disorder) και πριν απο ενα μηνα ξεκινησα seroquel.αυτο μου εχει φτιαξει λιγο την διαθεση αλλα και παλι,πιστευω πως ειμαι καταδικασμενος να ειμαι μονος.Να σημειωσω πως εδω και 1,5 χρονο κανω ψυχοθεραπεια.αλλα τιποτα δεν εχει αλλαξει πιστευω.Συνεχιζω να ειμαι απαισιοδοξος.Πως μπορω να απεμπλακω απο αυτον τον φαυλο κυκλο?Πιστευω πως ειμαι καταδικασμενος να ειμαι μονος μου για πολλα χρονια ακομα..
    ευχαριστω εκ των προτερων.
    Δε νομιζεις οτι γινεσαι λιγο υπερβολικος σε αυτο το θεμα;Παντως σε καταλαβαινω μην ανησυχεις.Οσο παραξενο κι αν σου φαινεται υπαρχουν παρα πολλοι 20χρονοι συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου που δεν εχουμε κανει ποτε σχεση ή σεξ στη ζωη μας.Δεν πρεπει να απελπιζεσαι απο τοσο νωρις.Κι εγω επασχα απο αυτη την ασθενεια, απλα η διαγνωση συνεχως αλλαζει, πιο πολυ ειναι σαν αυτο που ειπες οτι φοβαμαι οτι θα μεινω για παντα μονος μου, οτι θα αποτυχω σε οποιαδηποτε ειδους σχεση, λογω του οτι στο παρελθον δεν ημουν και πολυ κοινωνικος και οτι η ζωη μου θα τελειωσει προτου προλαβω να κανω οσα πραγματα θα ηθελα να κανω πριν πεθανω, οτι δηλαδη θα διαβαζω μονο και τιποτα αλλο.Να ξερεις παντως πως δεν εισαι μονος σου εδω και οτι θα βρεις καποτε καποια που θα σ αρεσει και θα της αρεσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Μιχαλη σπουδαζεις? ασχολεισαι με κατι?? πως περνας το χρονο σου??
    παντως ολες αυτες οι εμμονικες σκεψεις που εχεις πιο πολυ σε ψυχαναγκασμους παραπεμπουν παρα σε ψυχωτικα συμπτωματα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Mixalhs View Post
    ολοι οι γνωστοι και φιλοι μου(εχω πολλους φιλους,παραδοξως τα παω καλα στον τομεα της φιλιας)εχουν σχεση,και εγω δεν ειχα,οποτε αρχιζε να μου γινεται τετοια εμμονη που εφτανε στα ορια της παρανοιας!................δεν εχω κοπελες στον κυκλο μου και ειμαι πολυ ντροπαλος να προσεγγισω τις λιγες που ξερω και πως μου αρεσουν.δεν μπορω να βρω φως στο τουνελ και βλεπω να μην με βοηθαει ουτε η ψυχοθεραπεια αλλα και ουτε η φαρμακευτικη αγωγη...
    αυτο πως γινεται? ολοι οι φιλοι και γνωστοι σου να εχουν κοπελες και στον κυκλο σου να μην υπαρχουν κοπελες??
    δεν εχει τυχει να βγειτε ολοι μαζι? δεν κανεις παρεες με κοριτσια? ειχες ποτε φιλες? αν οχι, προσπαθησε να κανεις φιλες!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    222
    Το αν σε βοηθάει η ψυχοθεραπεία ή όχι δεν είναι πάντα τόσο εμφανές. Πολλές φορές δουλεύει ασυνείδητα και το αποτέλεσμα το βλέπεις σε βάθος χρόνου ή το βλέπουν οι γύρω σου. Επίσης παίζει ρόλο και σε τι βαθμό είσαι δεκτικός στην θεραπεία που σου προσφέρουν και πόσο ακούς αυτά που σου λεν οι θεραπευτές σου και ακολουθείς τις συμβουλές τους. Δεν είναι τόσο φοβερό που στα 20 σου δεν έχεις κάνει σχέση. Μή σου γίνεται αυτοσκοπός. Πιστεύω πως το μόνο που σίγουρα δημιουργεί αποστροφή στις κοπέλες χωρίς να το καταλαβαίνεις είναι πως σου έχει γίνει αυτοσκοπός η σχέση. Χαλάρωσε, κάνε παρέες και θα έρθει μόνο του. Όταν σου γίνεται έμμονη ιδέα κάτι, έχεις και λάθος κριτήρια και κάνεις λάθος επιλογές.

Similar Threads

  1. ΙΔΨ διαταραχή;
    By grtt in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2018, 23:25
  2. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 01:01
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06
  4. ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maniac in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2008, 23:39
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 22:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •