Σφίξιμο στο λαιμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109

    Σφίξιμο στο λαιμό

    καλησπέρα και πάλι. Καιρό έχω να γράψω εδώ αλλά δεν έχω να πω κάτι καλό αλλά ότι η κατάσταση έχει χειροτερέψει.

    Είχα περάσει πιο παλια οπως ειχα γράψει κρίσεις πανικού και τέτοια. Πήγα και σε ψυχίατρο και σε ψυχολόγο. Άλλαξα διάφορα χάπια, βελτιώθηκα, έκανα πράγματα δούλευα, πήγαινα βόλτες κλπ.

    Όμως, υπάρχει κάτι που με βασανίζει, μου διαλύει τη ζωη πραγματικά, όσο αστείο κι αν ακούγεται με κάνει να υποφέρω να κτυπιέμαι κάτω και να κλαίω.

    Από τότε που πρωτοέπαθα αυτά που έπαθα έχω ένα μόνιμο σφίξιμο στο λαιμό. Ο γιατρός μου είχε δώσει τότε μαζί με τα αντικαταθληπτικά και ζάναξ 0.5 για να παίρνω και όταν το έπαιρνα μου ψιλοέφευγε και έτσι μπορούσα να είμαι λειτουργική και να κάνω πράγματα. Πλεον ούτε αυτό με πιάνει και αν και είμαι σε αγωγή με ένα σωρό φάρμακα, ζολόφτ λύρικα ζάναξ, τίποτα. Παιδια αλήθεια σας λέω δεν αντεχω αλλο. Έχουμε αλλάξει τόσα φάρμακα και πάλι το ίδιο. Επίσης κάνω και ψυχοθεραπεία που με βοηθάει, δεν τα άφησα όλα στη μοιρα των χαπιων.

    Αλλα πραγματικα δεν αντεχω αλλο. Ξυπναω με αυτο το σφιξιμο στο λαιμο, ενας τεραστιος πονος χειροτερος κι απο πονολαιμο σε φαση γριπης, πραγματικα νιωθω τους μυες μου εκει να σφιγγονται μεχρι εκει που δε παει και δε περναει με τιποτα. Μερικες φορες με ζαναξ ισως περναει λιγο (οχι παντα) και μετα επανερχεται. Δεν αντεχω αλλο. Αλήθεια. Τις κρισεις κ τη καταθλιψη τις αντιμετωπιζω, αυτο δε φευγει με τιποτα. Δεν αντεχω αλλο.

    Εχει παθει κανεις τιποτα παρομοιο? Μπορει καποιος να με βοηθησει να δωσει καμια συμβουλη κάτι???

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Eilikreina prin 15 lepta edrona eniotha na pnigoume kopikan tá podia Mou nomiza tha Mou kopi I anasa perno zoloft Kai xanax 0,5 exeis Facebook na tá poume Kai na aloilovoithisoume o enas ton alo kalytera ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Πραγματικά δεν αντέχω... Δε βρίσκω λύση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by marsad View Post
    Τις κρισεις κ τη καταθλιψη τις αντιμετωπιζω, αυτο δε φευγει με τιποτα.
    Κι αυτο κριση ειναι.
    Πώς εννοεις οτι αντιμετωπιζεις την καταθλιψη? Τι κανεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Eννοω δεν αφηνω να με παρει απο κατω. 'Οταν μου φεύγουν τα ψυχωσωματικά (κυριως αυτο με το σφιξιμο που με βασανιζει) προσπαθω να κανω πραγματα που μ αρεσουν να κοινωνικοποιουμαι να πηγαινω βολτες να διαβαζω βιβλια. Παλια δεν σηκωνομουνα απο το κρεββατι για κανενα λογο. Αλλα δεν αντεχω, δλδ νιωθω οτι ολα ειναι καλυτερα, και αυτο το σφιξιμο το τρομερο δε φευγει με καμια δυναμη, οτι κι αν κανω, οσο κι αν εχω προσπαθησει. Εχω απελπιστει.... Αληθεια. Μπορει να ακουγεται γελοιο και μη σημαντικο αλλα με ποναει αφορητα και μου καταστρεφει τη καθημερινοτητα.

  6. #6
    Όταν κσαπλονουμε παρατιρισα αδιναμια χασιμο βαρους ορεκσις και κανενα ενδιαφερον Σοστα?χασιμο βάρους εινε φισιολογικο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    16
    Καλημέρα και από εμένα. Από αυτό το σφίξιμο στο λαιμό ξεκίνησα κι εγώ να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς ( δηλαδή, τον παθολόγο τον οποίο επισκέπτηκα πάνω από 4 φορές σε ένα μήνα και όχι τίποτε άλλο είναι και γνωστός ο άνθρωπος και δείχνει απόλυτη κατανόηση με όλα αυτά που τον ρωτάω ) Στο τέλος μου είπε ότι μπορεί να είναι και από τον θυροειδή οπότε πήγα και έκανα και έναν υπέρηχο και όλα οκ. Ούτε θυροειδής ,ούτε τίποτα. Αφού ως δια μαγείας εξαφανίστηκε το σύμπτωμα μόλις μου είπε ο ακτινολόγος ότι δεν έχω θυροειδή. Βέβαια μόλις τσιτωθώ λίγο επανεμφανίζεται αλλά λόγω αυχενικού , πιστεύω ότι σφίγγονται τόσο πολύ οι μύες του λαιμού που αντανακλούν μέχρι μπροστά και μου προκαλείται αυτό το σφίξιμο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by katpir29 View Post
    Καλημέρα και από εμένα. Από αυτό το σφίξιμο στο λαιμό ξεκίνησα κι εγώ να παίρνω σβάρνα τους γιατρούς ( δηλαδή, τον παθολόγο τον οποίο επισκέπτηκα πάνω από 4 φορές σε ένα μήνα και όχι τίποτε άλλο είναι και γνωστός ο άνθρωπος και δείχνει απόλυτη κατανόηση με όλα αυτά που τον ρωτάω ) Στο τέλος μου είπε ότι μπορεί να είναι και από τον θυροειδή οπότε πήγα και έκανα και έναν υπέρηχο και όλα οκ. Ούτε θυροειδής ,ούτε τίποτα. Αφού ως δια μαγείας εξαφανίστηκε το σύμπτωμα μόλις μου είπε ο ακτινολόγος ότι δεν έχω θυροειδή. Βέβαια μόλις τσιτωθώ λίγο επανεμφανίζεται αλλά λόγω αυχενικού , πιστεύω ότι σφίγγονται τόσο πολύ οι μύες του λαιμού που αντανακλούν μέχρι μπροστά και μου προκαλείται αυτό το σφίξιμο.
    Χαιρομαι που σου περασε. Ειναι πολυ ενοχλητικο. Και εχει φτασει σε πολυ ασχημο βαθμο εμενα. Δεν περναει με τιποτα. Με τιποτα ομως...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    12
    Γεια σας κι από μένα.
    Υποφέρω από περιοδικές κρίσεις πανικού τα τελευταία δύο χρόνια αλλά η παρατεταμένη περίοδος άγχους που πέρασα πρόσφατα μου άφησε για πρώτη φορά τόσα πολλά ψυχοσωματικά ως "ουρά".
    Πρησμένοι λεμφαδένες, πονοκέφαλοι, απίστευτα πιασμένοι μύες αυχένα, αρρυθμίες και σφίξιμο στον λαιμό, χαμηλά στο ύψος του θυρεοειδούς.
    Προσπαθώ να ηρεμήσω από μόνος μου, χωρίς φάρμακα, με ψυχοθεραπεία και επισκέψεις σε γιατρούς.
    Γράφω εδώ τώρα για να σας πω κι εγώ γι'αυτό το σφίξιμο στο λαιμό. Δεν έχω πρόβλημα με αναπνοή η κατάποση αλλά σαν να είναι πρησμένη η περιοχή κάτω από το "καρύδι". Αυτό που έχω παρατηρήσει και με ωθεί στο συ.περασμα ότι είναι μάλλον ψυχολογικό είναι το εξής: Από όλα αυτά τα συμπτώματα που ανέφερα έχω παρατηρήσει ότι συνήθως δεν συνυπάρχουν. Για παράδειγμα κάπου τον Ιούλιο είχα πάλι αυτό το αίσθημα πίεσης στον λαιμό. Με έπιασε ταχυκαρδία μια μέρα και για τις επόμενες μέρες δεν είχα θέμα με τον λαιμό!! Μάλλον επειδή είχα την προσοχή μου στην καρδια. Πήγα σε καρδιολόγο και.ηταν όλα εντάξει. Με το που έφυγε η καρδιά από την προσοχή μου άρχισα να νιώθω τους λεμφαδένες μου και έναν πονοκέφαλο από σφιγμένο αυχένα. Με το που χαλάρωσε ο αυχένας να σου πάλι το αίσθημα πίεσης.
    Θέλω ρε παιδιά μια γνώμη από κάποιον που έχει "εμπειρία" σε τέτοια συμπτώματα. Μια επιβεβαίωση ότι πρόκειται για ψυχοσωματικά. Btw, πριν δύο χρόνια έκανα υπέρηχο θυρεοειδούς και σχετικές αιματολογικές εξετάσεις και βγήκαν οκ, και στον υπέρηχο φάνηκε ένα μικρό οζίδιο το οποίο ο γιατρός είπε ότι δεν είναι τπτ, έχουν οι περισσότεροι τέτοια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by sonman View Post
    Btw, πριν δύο χρόνια έκανα υπέρηχο θυρεοειδούς και σχετικές αιματολογικές εξετάσεις και βγήκαν οκ, και στον υπέρηχο φάνηκε ένα μικρό οζίδιο το οποίο ο γιατρός είπε ότι δεν είναι τπτ, έχουν οι περισσότεροι τέτοια.
    Εχει διαγνωστει με υποκλινικο χασιμοτο?
    Αυτο το πρηξιμο που περιγραφεις σαν "πρηξιμο στο καρυδι" μπορει να ειναι διογκωμενος θυρεοειδης αδενας, βρογχοκηλη δηλαδη.
    Εχουν περασει 2 χρονια, δεν αποκλειεται να εχει αλλαξει η κατασταση. Θα σου πει ο ενδοκρινολογος αν προκειται για βρογχοκηλη, θα χρειαστει να κανεις υπερηχο ξανα, αιματολογικες tsh, ft3, ft4 και θα σου πει αν χρειαζεται χειρουργειο.
    Μεσα στα συμπτωματα ειναι και η ταχυκαρδια, οποτε καλο θα ηταν να το κοιταξεις.

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By LILA28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 06-10-2023, 21:47
  2. Σφίξιμο στο στήθος κάθε βράδυ μέχρι το πρωι
    By ioannaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2011, 16:43
  3. Σφιξιμο στο στηθος
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-2011, 11:48
  4. ΣΦΙΞΙΜΟ ΤΗΣ ΓΝΑΘΟΥ
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 21-09-2009, 22:20
  5. ενα μεγαλο σφιξιμο
    By a_neu in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2008, 17:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •