Ψυχιατρικη κλινικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184

    Ψυχιατρικη κλινικη

    Ποια ειναι η γνωμη σας για τις κλινικες? Σκεφτομαι να παω να ζητησω βοηθεια απο εκει.. εχω ανχωδη διαταραχη και καταθλιψη..θα με βοηθησουν εκει η θα με κανουν χειροτερα?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Αν και το έχω ξαναπεί, θα το ξαναπώ.. όχι Χριστόφορε.. δεν θα σε βοηθήσει να νοσηλευτείς σε ψυχιατρείο. Ας αφήσουμε τα ψυχιατρεία για τους ανθρώπους με πραγματικές και σοβαρές ψυχικές νόσους. Γρήγορη θεραπεία για την αγχώδη διαταραχή που συνοδεύεται με κατάθλιψη το ξέρεις πλέον οτι δεν υπάρχει.. είναι μια πολύχρονη διαδικασία με πολύ προσπάθεια απο τον ίδιο μας τον εαυτό.
    Αν δυσκολεύεσαι να λειτουργήσεις στο φυσικό σου περιβάλλον σκέψου πόσο δύσκολο και επικύνδινο είναι για σένα να προσπαθείς να λειτουργήσεις και να το παλέψεις όταν θα συμβιώνεις με άλλους ασθενείς με σοβαρές ψυχικές νόσους.. ανθρώπους δεμένους χειροπόδαρα στο κρεβάτι, ανθρώπους με νευρική ανορεξία, τοξικομανείς, άστεγους, ανθρώπους με επιθετικότητα, με παραλυρισμούς, φωνές κτλ κτλ που μέσα εκεί οι μόνες κουβέντες που θα κάνετε είναι ποιος πέρνει τί και πως νιώθει και ποιος την έχει ακούσει πιο πολύ απο τον άλλον και τα βάσανα της ζωής..και πίστεψέ με όλο αυτό το περιβάλλον μόνο αρνητικά θα επιρεάσει έναν άνθρωπο με αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη εκτός αν σε μπουκώσουν φάρμακα έτσι ώστε όσο είσαι μέσα εκεί να είσαι τόσο ζόμπι που δεν θα πέρνεις χαμπάρι.. και όταν βγείς πλέον απο εκεί που θα πρέπει απλά να συνεχίσεις την φαρμακευτική θεραπεία που θα σου δώσουν..εκεί να δεις τα δύσκολα!!
    Το ψυχιατρείο είναι για ανθρώπους που κυνδινεύουν να κάνουν κακό στον εαυτό τους ή στους άλλους και όχι για ανθρώπους που τους έχει πάρει απο κάτω επειδή τους ταλαιπορούν οι κρίσεις πανικού και το παθολογικό άγχος.
    Αν πραγματικά θες ουσιαστική βοήθεια.. εγώ θα σο πρότινα να πάς σε κάποιο κέντρο στο εξωτερικό που εκεί αντιμετοπίζονται αυτές οι διαταραχές όχι απλά με ψυχολογική και φαρμακευτική θεραπεία αλλά με ειδικά προγράμματα σε ήρεμο και όμορφο περιβάλλον με πολλές δραστηριότητες ..απο γίογκα, σάουνα, μπάνια στις πισίνες, βόλτες στην φύση, καλλιτεχνικά και γενικά είναι σαν να ζείς σε ένα σπά που συγχρόνος παρέχει πολυ ομορφες συνθήκες ζωής και δίνει κίνητρα. Κοστίζει αλλά αξίζει και καμία σχέση με τις ψυχιατρικές στην χώρα μας..
    Στην Ελλάδα υπάρχουν ιδιωτικές κλινικές που πλησιάζουν τα κέντρα του εξωτερικού.. αν επιμένεις να πάς σε κλινική θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις δημόσιες και να επισκεφθείς μια τέτοια κλινική που τουλάχιστον δεν θα σε επιβαρύνει το περιβάλλον. Ομως η μόνη διαφορά να ξέρεις είναι οτι πχ αντί να κάνεις μια ψυχοθεραπεία την εβδομάδα ίσως να κάνεις δύο , και αντί να κοιμάσαι σπίτι σου θα κοιμάσαι και θα τρώς εκεί.. κάτι που στην ουσία σε βάζει στην νοοτροπία του τι είσαι ασθενής..και πίστεψέ με δεν θες να πίσεις τον εαυτό σου οτι είσαι ασθενής!! Και όλο αυτό για κάνα μήνα..μετά πάλι πρέπει να συνεχίσεις μόνος σου την προσπάθεια και θα πρέπει να αντιμετοπίσεις και με ότι επιπτώσεις σου άφησε η νοσηλία

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    υγ επίσης αν στο μέλλον θέλεις να πιάσεις κάποια δουλειά ειτε εδω ειτε στο εξωτερικό ή να βγάλεις visa ή έστω να πας ακόμη και στο survivor..δεν θα μπορείς γιατί θα πρέπει να δηλώσεις οτι ήσουν τρόφιμος ψυχιατρείου!!!.... είναι σαν να σε ρωτανε αν εχεις κανει φυλακή..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Αν και το έχω ξαναπεί, θα το ξαναπώ.. όχι Χριστόφορε.. δεν θα σε βοηθήσει να νοσηλευτείς σε ψυχιατρείο. Ας αφήσουμε τα ψυχιατρεία για τους ανθρώπους με πραγματικές και σοβαρές ψυχικές νόσους. Γρήγορη θεραπεία για την αγχώδη διαταραχή που συνοδεύεται με κατάθλιψη το ξέρεις πλέον οτι δεν υπάρχει.. είναι μια πολύχρονη διαδικασία με πολύ προσπάθεια απο τον ίδιο μας τον εαυτό.
    Αν δυσκολεύεσαι να λειτουργήσεις στο φυσικό σου περιβάλλον σκέψου πόσο δύσκολο και επικύνδινο είναι για σένα να προσπαθείς να λειτουργήσεις και να το παλέψεις όταν θα συμβιώνεις με άλλους ασθενείς με σοβαρές ψυχικές νόσους.. ανθρώπους δεμένους χειροπόδαρα στο κρεβάτι, ανθρώπους με νευρική ανορεξία, τοξικομανείς, άστεγους, ανθρώπους με επιθετικότητα, με παραλυρισμούς, φωνές κτλ κτλ που μέσα εκεί οι μόνες κουβέντες που θα κάνετε είναι ποιος πέρνει τί και πως νιώθει και ποιος την έχει ακούσει πιο πολύ απο τον άλλον και τα βάσανα της ζωής..και πίστεψέ με όλο αυτό το περιβάλλον μόνο αρνητικά θα επιρεάσει έναν άνθρωπο με αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη εκτός αν σε μπουκώσουν φάρμακα έτσι ώστε όσο είσαι μέσα εκεί να είσαι τόσο ζόμπι που δεν θα πέρνεις χαμπάρι.. και όταν βγείς πλέον απο εκεί που θα πρέπει απλά να συνεχίσεις την φαρμακευτική θεραπεία που θα σου δώσουν..εκεί να δεις τα δύσκολα!!
    Το ψυχιατρείο είναι για ανθρώπους που κυνδινεύουν να κάνουν κακό στον εαυτό τους ή στους άλλους και όχι για ανθρώπους που τους έχει πάρει απο κάτω επειδή τους ταλαιπορούν οι κρίσεις πανικού και το παθολογικό άγχος.
    Αν πραγματικά θες ουσιαστική βοήθεια.. εγώ θα σο πρότινα να πάς σε κάποιο κέντρο στο εξωτερικό που εκεί αντιμετοπίζονται αυτές οι διαταραχές όχι απλά με ψυχολογική και φαρμακευτική θεραπεία αλλά με ειδικά προγράμματα σε ήρεμο και όμορφο περιβάλλον με πολλές δραστηριότητες ..απο γίογκα, σάουνα, μπάνια στις πισίνες, βόλτες στην φύση, καλλιτεχνικά και γενικά είναι σαν να ζείς σε ένα σπά που συγχρόνος παρέχει πολυ ομορφες συνθήκες ζωής και δίνει κίνητρα. Κοστίζει αλλά αξίζει και καμία σχέση με τις ψυχιατρικές στην χώρα μας..
    Στην Ελλάδα υπάρχουν ιδιωτικές κλινικές που πλησιάζουν τα κέντρα του εξωτερικού.. αν επιμένεις να πάς σε κλινική θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις δημόσιες και να επισκεφθείς μια τέτοια κλινική που τουλάχιστον δεν θα σε επιβαρύνει το περιβάλλον. Ομως η μόνη διαφορά να ξέρεις είναι οτι πχ αντί να κάνεις μια ψυχοθεραπεία την εβδομάδα ίσως να κάνεις δύο , και αντί να κοιμάσαι σπίτι σου θα κοιμάσαι και θα τρώς εκεί.. κάτι που στην ουσία σε βάζει στην νοοτροπία του τι είσαι ασθενής..και πίστεψέ με δεν θες να πίσεις τον εαυτό σου οτι είσαι ασθενής!! Και όλο αυτό για κάνα μήνα..μετά πάλι πρέπει να συνεχίσεις μόνος σου την προσπάθεια και θα πρέπει να αντιμετοπίσεις και με ότι επιπτώσεις σου άφησε η νοσηλία
    Καταλαβα αρα η σωτηρια δεν ειναι εκει..σκεφτομουν μηπως παω και με στρωσουν αλλα οπως τα λες χειροτερα θα γινω..οσο για το εξωτερικο μακαρι να ειχα τν οικονομικη δυνατοτητα να παω αλλα δεν εχω..επισης φοβαμαι μν φτασω σε σημειο να κανω κακο στο ευατο μου πανω στν απελπισια μου

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Χριστόφορε πρέπει να καταλάβεις οτι κανείς άλλος δεν μπορεί να σε "στρώσει"..ουτε εμένα ούτε εσένα..Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μας βοηθήσουν να στρώσουμε οι ίδιοι τον εαυτό μας. Πιστεύω οτι μέσα απο όλα αυτά που συζητάμε εδω πέρα και που έχεις διαβάσει και με τους ιατρούς και τα φάρμακα κτλ κτλ πρέπει να έχεις καταλάβει μέχρι τώρα την φύση αυτής της διαταραχής.
    Επένδυσε στην ψυχοθεραπεία, πίστεψε την και αφοσιώσου σε αυτή και ακολούθα την.. Είναι αποδεδειγμένα (επιστημονικά και μη) οτι ειναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να αντιμετοπίσεις όλα αυτά τα συμπτώματα και να τα εξαλήψεις. Οποιοσδήποτε περνάει τέτοιο ζόρι έχει σκεφτεί να βλάψει τον εαυτό του γιατί είναι όντως απελπιστικό και φέρνει μεγάλη κούραση και αγανάκτιση αλλά κανείς μας δεν θέλει και να πέσει τόσο χαμηλά.. είναι πολύ προτιμότερο να πέρνουμε την ζωή μας στα χέρια μας και να την προσαρμόζουμε σύμφωνα με τις ανάγκες μας και να κάνουμε έστω κάποιους συμβιβασμούς.. η ζωή είναι προσπάθεια για όλους και σίγουρα δεν φταίμε εμείς γι αυτό που περνάμε οπότε γιατί να βλάψουμε τον εαυτό μας για κάτι που δεν φταίει? Να τον προστατέψουμε πρέπει και όχι να τον πληγώσουμε.. Μπορεί να μην κάνουμε την ζωή που ονειρευόμαστε ή να μην πετύχουμε κάποιους στόχους μας, μπορεί να χάσουμε πολλά και να μην κερδίσουμε ουτε τα μισά.. αλλά ρε φίλε έτσι είναι η ζωή. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι και δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ευκαιρίες και δυνατότητες και τυχη και και.. και σίγουρα δεν χρειάζεται να αποδείξουμε κάτι σε κανένα! Οτι κανουμε θα το κανουμε μονο για τον εαυτο μας και θα το κανουμε μεχρι εκει που μπορούμε και μας πέρνει και αν πιστέψουμε λίγο περισσότερο θα διαπιστώσουμε οτι τελικά μας πέρνει για πιο πολλά απο όσα νομίζουμε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Μου επιτρεπεις να πω,ξεχνα το!!!!ουτε καν!!οπως το σκεφτηκες ετσι να το βγαλεις κ απο το μυαλουδακι σου!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Καταλαβα αρα η σωτηρια δεν ειναι εκει..σκεφτομουν μηπως παω και με στρωσουν αλλα οπως τα λες χειροτερα θα γινω..οσο για το εξωτερικο μακαρι να ειχα τν οικονομικη δυνατοτητα να παω αλλα δεν εχω..επισης φοβαμαι μν φτασω σε σημειο να κανω κακο στο ευατο μου πανω στν απελπισια μου

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Giati den pas na deis kapio eidiko ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τι εννοεις ειδικο?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω μπει 2 φορες.τη 1η για 2 μηνες και τη 2η για 1 μηνα.αιγινιτειο και σωτηρια αντιστοιχα.
    ειναι για γερα στομαχια.
    αν ειχα τοτε τη γιατρο που εχω τωρα ισως γλιτωνα τις νοσηλειες..αλλα ειχα μπλεξει με ηλιθιους γιατρους..
    κι απο οσο εχω δει κι εχω καταλαβει ειναι για πιο βαρια περιστατικα χωρις να θελω να υποτιμησω αυτο που εχεις..
    βρες εναν καλο γιατρο κι εναν καλο ψυχολογο και θα γινεις μια χαρα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ν γίνω αδιάκριτη και να ρωτήσω τον λογο που σκέφτηκες την κλινική;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εδω και 2 χρονια σχεδον ταλαιπωρουμε με ψυχολικα προβληματα οι διαγνωσεις που με εχουν πει ειναι γιατι εχω παει και σε πολλους ειναι γαδ καταθλιψη μετρια οτι εχω ψυχαναγκαστικες και καταναγκαστικες σκεψεις και αποπροσοποιση

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εδω και 2 χρονια σχεδον ταλαιπωρουμε με ψυχολικα προβληματα οι διαγνωσεις που με εχουν πει ειναι γιατι εχω παει και σε πολλους ειναι γαδ καταθλιψη μετρια οτι εχω ψυχαναγκαστικες και καταναγκαστικες σκεψεις και αποπροσοποιση

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Γνώμη μου δεν είναι λόγος γι κλινική... Από οτι ειδα όμως πολλοί στο ειπαν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εχω μπει 2 φορες.τη 1η για 2 μηνες και τη 2η για 1 μηνα.αιγινιτειο και σωτηρια αντιστοιχα.
    ειναι για γερα στομαχια.
    αν ειχα τοτε τη γιατρο που εχω τωρα ισως γλιτωνα τις νοσηλειες..αλλα ειχα μπλεξει με ηλιθιους γιατρους..
    κι απο οσο εχω δει κι εχω καταλαβει ειναι για πιο βαρια περιστατικα χωρις να θελω να υποτιμησω αυτο που εχεις..
    βρες εναν καλο γιατρο κι εναν καλο ψυχολογο και θα γινεις μια χαρα!
    όταν λες για γερά στομάχια? για πιο λόγο ήσουν εκεί μέσα και τι σου κάνανε?

Similar Threads

  1. Νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη
    By Vicky M in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2017, 10:03
  2. Eγκλεισμος καποιου σε ψυχιατρικη κλινικη..
    By Anonymos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-10-2012, 21:32
  3. εμεπειριες σας προσωπικες κι μη απο την ψυχιατρικη κλινικη θεσσαλονικης!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 22-09-2012, 09:34
  4. έχει νοσηλευτεί κανείς σε Ψυχιατρική κλινική?
    By thanasisGR in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 24-09-2011, 20:05
  5. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 20-10-2009, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •