Ερώτηση για ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876

    Ερώτηση για ψύχωση

    Σε όσους έχετε πάθει κάποιο επεισόδιο ψύχωσης απευθύνομαι ή σε όσους γνωρίζουν γενικότερα.
    Όταν κανείς βρίσκεται σε φάση ψύχωσης υπάρχουν και σημάδια στο σώμα πέρα από τις σκέψεις ή τα συναισθήματα; Εννοώ, σας έχω διαβάσει εδώ πολύ συχνά να αναφέρετε την δυσκολία στον ύπνο οτι είναι ένα σημάδι. Υπάρχουν κι άλλα τέτοια; Ένας άνθρωπος σε επεισόδιο πχ μπορεί να ανεβάζει υψηλή πίεση, να έχει προβλήματα με το έντερο ή κάτι τέτοιο;

    Διάβαζα πρόσφατα ένα άρθρο- δεν ξέρω κατα πόσο στέκει- που συνέδεε πχ την κακή λειτουργία του εντέρου με διάφορες ψυχικές νόσους. Άρα μου δημιουργήθηκε η απορία μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο θέμα υγείας σωματικό που να προκαλεί ή να προκαλείται από την ψύχωση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν εχω εμπειρια απο ψυχωση.

    Ηθελα μονο να σου γραψω οτι υπαρχουν οντως θεματα με το εντερο που σχετιζονται με ψυχολογικες παθησεις, οπως για παραδειγμα το Συνδρομο ευερεθιστου εντερου που ειναι αμεσα συνδεμενο με το αγχος. (παλια ονομαζοταν κολιτιδα)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    ειχα ακουσει ενα σχολιο, οτι ο γιατρος εαν ο αλλος ειναι σε φαση ψυχωσης τον καταλαβαινει απο το λευκο του ματιου του που ομως σε αυτον ειναι λιγο πιο μαυρο. ας επιβεβαιωσει καποιος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εχω εμπειρια απο ψυχωση.

    Ηθελα μονο να σου γραψω οτι υπαρχουν οντως θεματα με το εντερο που σχετιζονται με ψυχολογικες παθησεις, οπως για παραδειγμα το Συνδρομο ευερεθιστου εντερου που ειναι αμεσα συνδεμενο με το αγχος. (παλια ονομαζοταν κολιτιδα)
    Ναι το ξέρω! σπαστική κολίτιδα το λέγανε, το έχουν αρκετοί γνωστοί μου και είναι από το άγχος. Οτι το άγχος δημιουργεί διάφορα και σωματικά αυτό είναι σίγουρο.
    Απλά αναρωτιόμουν συγκεκριμένα για την ψύχωση πόση σχέση μπορεί να έχει. Στο άρθρο έγραφε οτι κάποιος που βρίσκεται σε ένα έντονο επεισόδιο ψύχωσης μπορεί να μην έχει πάει τουαλέτα για μέρες και μου έκανε εντύπωση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μηπως να εστελνες ενα πριβε μηνυμα στον keep walking?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μηπως να εστελνες ενα πριβε μηνυμα στον keep walking?
    γιατί το λες αυτό?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχω την εντυπωση οτι ειναι ο πιο πολυδιαβασμενος και ο πιο συνειδητοποιημενος πανω στη νοσο. Και εξισου εμπειρος βεβαια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω δεν εχω κατι σωματικο πριν κανω επεισοδιο.πριν λιγο καιρο ειχα αυπνιες και ανησυχισα αλλα δεν εγινε τιποτα μετα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εγω δεν εχω κατι σωματικο πριν κανω επεισοδιο.πριν λιγο καιρο ειχα αυπνιες και ανησυχισα αλλα δεν εγινε τιποτα μετα
    Καλημερα μπου! Οχι δεν εννοω πριν κανεις επεισόδιο...εννοώ κατά τη διάρκεια. ¨οταν ήσουν δηλαδή σε ένα εντονο επεισόδιο υπηρχαν και σημεία στο σώμα που έδειχναν ότι κατι συμβαίνει; Λογικά αν το σκεφτώ είναι μια φάση που ο οργανισμος πρεπει να ειναι σε τρομερή εγρήγορση, όταν κάποιος έχει παραισθήσεις πχ ή ιδέες κτλ λογικά θα είναι σε κατάσταση απίστευτου άγχους, τρομαγμένος, μπερδεμένος κτλ. Αυτό από μόνο του κάτι θα δημιουργεί κ στο σώμα φαντάζομαι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα!
    οχι τιποτα σωματικο δεν εχω παρατηρησει κατα τη διαρκεια των επεισοδιων.
    μονο οτι η καρδια μου παει να σπασει οταν ειμαι εξω και με παρακολουθουν απο την τσιτα.χτυπαει η καρδια μου λες και τρεχω.
    αυτο απο οσο θυμαμαι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Στις ολιστικες θεραπειες υποτιθεται (λεω υποτιθεται λογω ελλειψης ερευνων) παιζει σημαντικο ρολο η ολη υγεια του σωματος κ ειδικα η υγεια ως επακολουθο της διατροφης μας.
    Στις μερες μας στο θεμα της ψυχωσης υπαρχουν υποθεσεις για τις αιτιες αλλα οχι μια συγκεκριμενη. Ετσι δεν μπορουμε να πουμε απολυτα κατι για την αιτια. Ακομα κ στην τοξικη απο ουσιες τα ναρκωτικα τα τοποθετουν ως εκλυτικο παραγοντα οχι απολυτα ως αιτια.
    Αυτο που λες για τις σωματικες αναγκες ειναι ισως γιατι χανεται η αισθηση του χρονου κ η επαφη με τις αναγκες του εαυτου μας. Ετσι μπορει καποιος να εχει να κοιμηθει η να φαει μερες.
    Πολλες φορες γινεται ελεγχος της κινησης των ματιων κ της κορης. Συνηθως παρουσιαζονται επιπλοκες στο βλεμμα, πχ δεν μπορει καποιος να παρακολουθησει την κινηση του δαχτυλου που εχει τοποθετηθει μπροστα απο την μυτη του η οι κορες να ειναι εντονα διεσταλμενες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Στις ολιστικες θεραπειες υποτιθεται (λεω υποτιθεται λογω ελλειψης ερευνων) παιζει σημαντικο ρολο η ολη υγεια του σωματος κ ειδικα η υγεια ως επακολουθο της διατροφης μας.
    Στις μερες μας στο θεμα της ψυχωσης υπαρχουν υποθεσεις για τις αιτιες αλλα οχι μια συγκεκριμενη. Ετσι δεν μπορουμε να πουμε απολυτα κατι για την αιτια. Ακομα κ στην τοξικη απο ουσιες τα ναρκωτικα τα τοποθετουν ως εκλυτικο παραγοντα οχι απολυτα ως αιτια.
    Αυτο που λες για τις σωματικες αναγκες ειναι ισως γιατι χανεται η αισθηση του χρονου κ η επαφη με τις αναγκες του εαυτου μας. Ετσι μπορει καποιος να εχει να κοιμηθει η να φαει μερες.
    Πολλες φορες γινεται ελεγχος της κινησης των ματιων κ της κορης. Συνηθως παρουσιαζονται επιπλοκες στο βλεμμα, πχ δεν μπορει καποιος να παρακολουθησει την κινηση του δαχτυλου που εχει τοποθετηθει μπροστα απο την μυτη του η οι κορες να ειναι εντονα διεσταλμενες.
    Ναι σε ολιστικές θεραπείες αναφέρονταν το άρθρο που διάβαζα κι απλά μου έκανε πολύ εντύπωση.
    Πολύ μπέρδεμα πάντως... πώς γίνεται να είναι τόσο πίσω η ιατρική σε αυτό το κομμάτι ρε γαμώτο;

    Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως :)

Similar Threads

  1. ερωτηση (εις)
    By base23230 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-11-2012, 15:16
  2. μια ερωτηση!
    By 29121989 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-11-2012, 15:50
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ
    By katpir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 29-09-2012, 20:07
  4. ερώτηση για σεξ
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2011, 00:14
  5. Μια ερώτηση για CBT
    By Negel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2009, 16:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •