απορια σχετικα με θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    απορια σχετικα με θεραπεια

    πανε 2-3 μηνες που παιρνω μονο σολιαν κ ειμαι ακριβως εκει που ημουνα κ περσι τετοιο καιρο που επαιρνα το ιδιο, νυσταγμενος, κατεσταλμενος, ακεφος, αβουλος σχεδον κ με μηδενικη διαθεση να κανω πραματα ακομα κ ευχαριστα οπως η διασκεδαση, δεν κανω κεφι για τιποτα, αυτο δεν ξερω κατα ποσο οφειλειται στο σολιαν η σε μενα, νιωθω υπερβολικα αδυναμος να αλλαξω τα πραματα απλα με τη θεληση μου, σταματησα να γυμναζομαι 2 μηνες πριν κ δεν νιωθω την ενεργεια να μπω στο τριπακι της κινησης κ παλι, πιστεψτε με ειναι δυσκολο να γυμναστεις παιρνοντας 800mg solian η και περισσοτερα, οσοι εχουν παρει θα με καταλαβουν,το μονο καλο που συνεβη ειναι πως σταματησαν οι φωνες κ παραξενες ιδεες δεν εχω πολλες, σαν φαρμακο δλδ κανει τη δουλεια του αλλα δεν αντεχω αυτη τη σαπιλα που με βγαζει, νιωθω σχεδον να νοσταλγω τις μερες που ακουγα φωνες τουλαχιστον ημουν δραστηριος κ οχι ενα κομματι αβουλο κρεας οπως τωρα, πιστευετε πως θα επρεπε να επιζητησω τροποποιηση στα φαρμακα μου? παιρνω 800mg solian και 100mg topamac που και που παιρνω κ κανα ζαναξ αλλα οχι συχνα, απο την αλλη το σολιαν ειναι φαρμακο που πιανει καλα τα συμπτωματα μου, αξιζει λετε να ρισκαρω κ να ζητησω αλλαγη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Εγω επαιρνα 1200 και τωρα 2 μηνες 1000. Μαζι με αλλα ομως.ημουν οπως περιγραφεις και χειροτερα.
    Αυτο που με βοηθησε ηταν η μειωση των πρωινων χαπιων και η αυξηση των βραδυνων.τωρα ειμαι πολυ καλα μεσα στη μερα..

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Ρωτα το γιατρο σου αν μπορειτε να το κανετε κι εσεις αυτο.ειδα αμεσα αποτελεσματα

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    boo ευχαριστω για την απαντηση σου , το θεμα με μενα ειναι πως αν παρω πολυ το βραδυ εχω προβλημα το πρωι δυσκολευομαι αφανταστα να σηκωθω απο το κρεββατι και χρειαζομαι πολυ καφε για να συνλεθω τελικα αργα το απογευμα, ο γιατρος μου πιστευει πως θα επρεπε να νοσηλευτω για κανα μηνα για να βρεθει ενα σχημα που θα μου ταιριαζει, αλλα λογω οικογενειακων προβληματων δεν μπορω να αφησω το σπιτι μου για κανενα λογο :/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αν ο γιατρος σου δεν μπορει να σου αλλαξει τα φαρμακα τοτε αλλαξε γιατρο......τι ειναι αυτο που σου λεει δηλαδη; Η νοσηλεια η καταθλιψη; Εγω αλλαξα το φαρμακο μονη μου και ειμαι πολυ καλυτερα και μου ειπε ο γιατρος πολυ καλα εκανες αφου με ειδε και αυτος καλυτερα, τι να ημουν δηλαδη, μες στην καταθλιψη ολη την ωρα μονο και μονο επειδη με επιανε; (Και δεν με επιανε και 100% οπως κι εσενα)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    καλα ουτε μενα με πιανει 100% μην νομιζεις , ιδεες σκανε που κ που απλα σταματησανε οι φωνες, παει βουβαθηκανε,οφειλω να ομολογησω πως φωνες οπως του μπαμπα μου(εχει πεθανει) που με καθυσηχαζανε μου εχουν λειψει :(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εεε αυτο ειπα, οτι δεν σε πιανουν και εσενα 100% αλλα ενταξει αυτο δεν ειναι λογος να τα σταματησεις γιατι κανενα δεν μας πιανει συνηθως 100%. Αλλα η καταθλιψη και ολα τα αλλα που λες ειναι λογος αν βρεις καποιο που να μη στα προκαλει. Υποτιθεται οτι το σολιαν βοηθαει στα αρνητικα και μου κανει εντυπωση, μηπως ειναι εξωτερικοι οι λογοι που εισαι χαλια; Μηπως κατι δεν παει καλα στη ζωη σου; Δεν θελω να μου πεις, απλα να το σκεφτεις!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εμενα το σολιαν μου εχει κατσει καλα, μεχρι πριν 6 μηνες επαιρνα 800 μγ τωρα παιρνω 400, παλια επαιρνα και ακινετον μαζι
    γενικος εγω ειχα ανηδονια και ακαθισια αλλα μου εχουν φυγει τωρα... και περυσι ειχα εντονες νευρικοτητες. γενικος με τη γυμναστικη μην εγκαταλειπης επειδη δεν εχεις διαθεση εγω γυμναζομαι 3 χρονια τωρα ανελιπως και ασ μην ειχα διαθεση παλια, μου εχει γινει καθημερινη ρουτινα ποια βαριεμαι σπιτι και παω ποδηλασια η κολυμπι η τρεξιμο..... μην αφηνεσαι στη κολοασθενεια και σιγα σιγα θα στρωσεις.... η ψυχωση ειναι μεγαλο προβλημα αλλα ειναι βελτιωσιμη η κατασταση με τον καιρο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Άμα κάνεις γυμναστική η σαπιλα φεύγει κ βάλε ένα πρόγραμμα στον ύπνο κ πάρε βιταμίνες εγγυημένο αλλά δεν θέλεις να το κανεισ γτ δεν το δίνεις σημασία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    γενικα κ ο υπνος ειναι προβλημα ειναι μερες που κοιμαμαι 12-13 ωρες, δυσκολευομαι πολυ να ξυπνησω το πρωι ενω στη συνεχεια μπορει να ξαναπεσω αν δεν με πιασει ο καφες, @λουλουδι το σολιαν εμενα μου κανει τα αρνητικα χειροτερα, βασικα μου τα βγαζει στην επιφανεια θα λεγα,,οσο για τη γυμναστικη θελω να την ενταξω στη καθημερινοτητα μου παλι, βασικα περπατημα κ τζοκιν εκανα μονο, βαρη δεν με αρεσουνε, θα σκεφτω να βγω καμμια βολτα απο σεπτεμβριο τωρα με τη ζεστη δεν τη πολυ παλευω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Σε καταλαβαινω.κι εγω πλεον με τις μεγαλες δοσεις το βραδυ δε μπορω να ξυπνησω.12-13 ωρες κοιμαμαι κι εγω.αλλα χαλαλι αν ειναι να ειμαι καλα μεσα στη μερα.
    Τωρα που θα ξεκινησω σε ενα μηνα το πρωινο ξυπνημα θα εχω ετοιμο τον πρωινο καφε απο το βραδυ.δε γινεται αλλιως.
    Τι φαρμακα παιρνεις και σε φερνουν σε αυτη τη φαση?

    Εστάλη από Elite 1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    δεν παιρνω πολλα, μονο σολιαν 800mg και τοπαμακ 100mg, περσι επαιρνα 600mg αλλα και παλι ετσι ημουν ιδιετερα το καλοκαιρι με τη ζεστη ειχα απο τοτε προβλημα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    οχι μονο γυμναστικη και νηστειες-φρουτοθεραπειες χρειαζονται και καθαριζεις.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Σωστός ο μαουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    τη διατροφη μου τη προσεχω δεν κανω υπερβολες κ προσπαθω να τρωω πολλα λαχανικα κ οσπρια, αλλα σταματωντας τη γυμναστικη σταματησα να χανω κιλα κ εχω κολλησει στα 99-100 εδω κ 2 μηνες, με το περπατημα κ με διατροφη καταφερα να χασω 14 κιλα. το μονο θετικο της υποθεσης

Similar Threads

  1. Σχετικα με το χορτο..
    By thegreekguy in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 78
    Last Post: 19-03-2019, 08:55
  2. Απορία σχετικά με βίαιες τασεις (συγγενικό πρόσωπο)
    By Natalia_sups in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 76
    Last Post: 02-07-2016, 22:56
  3. Σχετικά με σπουδές
    By Ronaeg in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2015, 19:07
  4. Αν καποιος γνωριζει...(σχετικα με θεραπεια)
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-07-2009, 10:13
  5. Σχετικά με το πένθος...
    By thinkpositive in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-2005, 01:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •