ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ - ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024

    ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ - ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ

    Αποφασίσα να ανοίξω αυτό το θέμα και μάλιστα στην κατηγορία Σχόλια - προτάσεις - προβλήματα γιατί
    α) Το γενικά δε νομίζω να ταιριάζει
    β) Θεωρώ απαραίτητο να υπάρχει μία διέξοδος
    γ) Η εναλακτική λύση που προβλέπω να εφαρμόσουν οι διευθύνοντες το φόρουμ δε μου πολυαρέσει

    Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε ΕΔΩ (και όχι σε όλα τα άλλα θέματα) να μπορούν να διατυπώνονται όσες αντιρρήσεις υπάρχουν από τα μέλη σχετικά με οτιδήποτε είναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ καθώς και σχετικά με προσωπικές διαφωνίες και συγκεκριμένα
    α) Για ότι αναφέρεται μεν σε κάποιο άλλο θέμα αλλά η ανάπτυξή του είναι προφανές ότι δεν αφορά το ίδιο το θέμα
    β) Για ότι αναφέρεται μεν σε κάποιο άλλο θέμα από κάποιο μέλος και για το οποίο θέλει κάποιο άλλο μέλος να απαντήσει αλλά ουσιαστικά δεν αφορά κάποια άποψη αλλά τον τρόπο έκφρασης

    Αυτό που ουσιαστικά θέλω είναι και τα θέματα να μη \"μπαχαλεύουν\" και ο καθένας να μπορεί να εκφραστεί σχετικά με ότι αναφέρεται σε άλλα θέματα

    Παρακαλώ τους διευθύνοντες αν το θεωρούν λάθος να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα να το διαγράψουν (ή/και να το τροποποιήσουν κατάλληλα)
    Παρακαλώ να μέλη (τον ευατό μου συμπεριλαμβανόμενο) να το χρησιμοποιοείσουν καταλλήλως

    (Μία αρχή θα θεωρούσα να μεταφερθούν αυτούσιες οι τελευταίες (σήμερα) σελίδες από το θέμα \"...ολοι εσεις..κι εγω..\")
    ---------------------------------------------------------------------------------
    Εdit : Τροποποιώ το αρχικό μύνημα με σκέψεις που βγήκαν στην πορεία αλλά τις θεωρώ σημαίνοντες για το θέμα οπότε τους αρμόζει να είναι στο αρχικό μύνημα, ως εξής

    All i am saying......... is give topics a chance........ (γεια σου ρε John......)

    H μεγαλύτερη εικόνα είναι αυτή που με νοιάζει πρωτίστως ή για να το πώ αλλιώς σε 3 χρόνια δε θα γράφω εγώ εδώ αλλά αυτά που έγραψα κάποιοι θα τα σχολιάζουν και δεν θα μπορώ να απαντάω ΚΑΙ το ξέρω ήδη αυτό οπότε δεν γουστάρω κάποιος να πεί \" βρε τον βλάκα τον justme δες πάλι μπαχαλο το έκανε το θέμα\"
    (αλλά και να μην αφήσω κανένα κενό όταν νιώθω ότι κάτι με προσβάλλει και θέλω να το απαντήσω)
    been good, been bad. WILL GO ON

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Κουτσομπόλη.


    :P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Αντε,καλή αρχή!Mε πολλούς πολλούς καυγάδες..:P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Κάνω την αρχή ως εξής (αυτή την τεχνική βρήκα πρόσφορη)
    [i]Originally posted στο θέμα \"Γιατί ασχολούμαστε\" σελ 9]
    IΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ; ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ;




    ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ Μ\'ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΜΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΠΟΥ ΣΩΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΑΛΑ ΣΤΑΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.


    justme

    Senior Member




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 615
    Registered: 26-1-2008
    Member Is Online


    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 03:05



    Παράθεση:
    Originally posted by MANTHES
    IΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ; ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ;

    Yeap

    (το κακό συνήθειο που λέγαμε παραπάνω ........ μπορεί να αργώ αλλά κενά δεν αφήνω.......)




    been good, been bad. WILL GO ON


    MANTHES

    Senior Member




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 953
    Registered: 14-11-2007
    Member Is Online

    Διάθεση: ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ; ΒΡΕ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ;
    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 03:09



    ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ
    ΠΧ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΙΑΣΤΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΥΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΙΣΟΒΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΦΕΣΗΣ.
    ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΥΧΙΣΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΩ ΚΙΟΛΑΣ.
    ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ;




    ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ Μ\'ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΜΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΠΟΥ ΣΩΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΑΛΑ ΣΤΑΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.


    justme

    Senior Member




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 615
    Registered: 26-1-2008
    Member Is Online


    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 03:22



    μπορεί να λές ότι το θέλεις αυτό αλλά το ότι δεν έχεις κάνει τίποτα απολύτως για αυτό που θεωρείς σωστό κάτι λέει.

    Και το ότι δεν είσαι εσύ αυτός που θα κάνεις την φυσική πράξη δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να απαιτήσεις - στηρίξεις - ζητήσεις - προσπαθήσεις να γίνει νόμος κλπ κλπ κλπ αυτό που πιστεύεις σωστό. Όπως υπάρχει η φυσική αυτουργία υπάρχει και η ηθική αυτουργία
    Το να λέμε πιστεύω κάτι ότι είναι σωστό αλλά το να μη κάνουμε τίποτα (αν αυτό που πιστεύουμε σωστό δεν εφαρμόζεται) είναι σαν την αποχή (προσοχή όχι το λευκό).
    Ουσιαστικά συμφωνούμε με αυτό που θεωρούν οι άλλοι σωστό.
    Και είναι οι πράξεις μας που μας κρίνουν. Όχι οι σκέψεις μας.

    (αλήθεια αν είχες την δυνατότητα θα εφάρμοζες αυτά που λές???)
    Edit: Άκυρη η ερώτηση. Δεν θέλω να μπω στην ουσία αυτού που έγραψες ανωτέρο μιας και θέλω να πιστεύω ότι το έφερες ώς παράδειγμα




    been good, been bad. WILL GO ON


    justme

    Senior Member




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 615
    Registered: 26-1-2008
    Member Is Online


    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 03:36



    και για να γράψω και εγώ ένα παράδειγμα για το τι εννοώ μπορεί να λέω \"θέλω στη γη να επικρατήσει ειρήνη\". Μπορεί και μάλιστα να το πιστεύω ότι έτσι είναι το σωστό και να το διατείνομαι παντού.
    Αλλά αν δεν κάνω τίποτα απολύτως για αυτό τότε ουσιαστικά αυτό που με εκφράζει , αυτό που πραγματικά έχω μέσα μου είναι ένας εγωισμός, ένας εαυτουλισμός, μία κατάσταση \"εγώ να είμαι καλά και δε πάει να πάρει φωτιά το σύμπαν\" αλλά παράλληλα και μία τεράστια υποκρισία καθώς (με τα λόγια μόνο) υποστηρίζω ότι πρέπει να υπάρχει ειρήνη στη γή.
    Ε όχι. Αν δεν κάνω κάτι τότε είναι μόνο λόγια. Και η αληθεια είναι ότι αυτό που θέλω δεν είναι η ειρήνη στη γή αλλά το να βολέψω την πάρτη μου.




    been good, been bad. WILL GO ON


    Kleiw

    Posting Freak




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 1294
    Registered: 5-9-2007
    Member Is Offline


    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 09:41



    justme αυτή θα είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω μαζί σου ......... μερικώς ............

    Εάν ο Manthes πιστεύει οτι οι βιαστές πρέπει να ευνουχίζονται , φυσικά και δεν πρέπει να το κάνει πράξη , όσο σωστό και να το θεωρεί (και στη συγκεκριμένη πεποίθηση συμφωνώ και εγώ μαζί του ....... μερικώς ........ (αν είναι κατά συρροή)) . Και ο λόγος ? Επειδή ο κάθε Manthes πρέπει να σεβαστεί τους νόμους και τους κανόνες της κοινωνίας μας , σαν κανόνες αποδεκτούς απο την πλειοψηφία . Με άλλα λόγια βάζει όρια στην ελεύθερη του βούληση και επιθυμία (οσο και να την θεωρεί σωστή), οταν αυτή έρχεται σε αντίθεση με τους νόμους , που έχουν μπει για να προστατεύσουν όλους μας . Θα μπορούσε βέβαια να προσπαθήσει να αλλάξει τους νόμους αυτούς (καθόλου εύκολο όμως και γιαυτό και πιστεύω οτι δεν το κάνει) , αλλα θα ήταν λάθος να πάρει τους νόμους στα χέρια του . (το μόνο που μπορεί να κάνει στο συγκεκριμένο παράδειγμα )

    Επομένως δεν συμφωνώ με την πρόταση :

    Παράθεση:
    Originally posted by justme
    Ουσιαστικά συμφωνούμε με αυτό που θεωρούν οι άλλοι σωστό.
    Και είναι οι πράξεις μας που μας κρίνουν. Όχι οι σκέψεις μας.



    Οι σκέψεις μας για εμένα είναι πολύ σημαντικές , ακόμα και αν δεν μετουσιώνονται σε πράξεις . Βέβαια ο νόμος δεν καταδικάζει σκέψεις και δεν θα κρίνει ποτέ σκέψεις , αλλα εμείς τους φίλους και την παρέα μας πολλές φορές τους διαλέγουμε η τους απορρίπτουμε (δηλ . κρίνουμε) βασισμένοι σε ενα δείγμα απο τον κόσμο των σκέψεων που μας έχουν δείξει .

    Στο τελευταίο παράδειγμα που έφερες , αν και σε κάποια σημεία συμφωνώ , εχω να επισημάνω ωστόσο οτι δυστυχώς ο χρόνος είναι φραγμός και βάζει όρια σε ποσα απο αυτά που πιστεύουμε , κάνουμε πράξεις . Αν για παράδειγμα εγω θέλω Ειρήνη , αλλα επίσης θέλω να στηρίξω την οικογένεια μου , αλλα επίσης θέλω να είμαι καλή στην δουλειά μου , αλλα επίσης θέλω να κάνω μεταπτυχιακό , αλλα επίσης θέλω να μην πεθαίνει ο κόσμος απο πείνα κ.ο.κ. προφανώς δεν μπορώ να κάνω πολλά για όλα τα παραπάνω ......... χωρίς να σημαίνει οτι δεν τα θέλω . Εξάλλου για να συμβάλλουμε σε μια αλλαγή , πρέπει να αφοσιωθούμε και δεν αρκεί μόνο μια χειρονομία ....... σε πόσους στόχους μπορείς να αφοσιωθείς όμως ?


    MANTHES

    Senior Member




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 953
    Registered: 14-11-2007
    Member Is Online

    Διάθεση: ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ; ΒΡΕ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ;
    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 11:24



    ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΣΤΗΡΙΖΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΙΑΣΤΕΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ




    ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ Μ\'ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΜΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΠΟΥ ΣΩΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΑΛΑ ΣΤΑΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.


    Θεοφανία

    Senior Member




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 868
    Registered: 22-2-2008
    Τοποθεσία: -Εξωτική Πετρούπολη
    Member Is Online

    Διάθεση: Ούτε η Νικολούλη δε την βρίσκει
    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 11:30



    Παράθεση:
    Originally posted by MANTHES
    ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΣΤΗΡΙΖΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΙΑΣΤΕΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ



    Εγώ για τους παιδεραστές θα ήθελα να ισχύει η θανατική ποινή και είναι άδικο για τα παιδιά που κακοποιούνται να μην ισχύει...




    Βάλε στόχο το φεγγάρι. Και ν\' αποτύχεις, το πολύ-πολύ να φτάσεις στ\' αστέρια


    MANTHES

    Senior Member




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 953
    Registered: 14-11-2007
    Member Is Online

    Διάθεση: ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ; ΒΡΕ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ;
    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 11:33



    ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΟΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΙ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ




    ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ Μ\'ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΜΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΠΟΥ ΣΩΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΑΛΑ ΣΤΑΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.


    Εστάλη στις 13-5-2008 στις 16:33

    justme

    Senior Member




    --------------------------------------------------------------------------------



    Μηνύματα: 615
    Registered: 26-1-2008
    Member Is Online


    Εστάλη στις 14-5-2008 στις 16:36


    Η απάντησή μου στο ΕΚΤΟΣ




    been good, been bad. WILL GO ON


    Σελίδες: 1 .. 7 8 9
    Και καθότι δεν θέλω το θέμα \"γιατί ασχολούμαστε\" να ξεφύγει για να πώ ότι η άποψή μου για την άπονομή δικαιοσύνης είναι ότι αυτή θα πρέπει να μη καταλήγει στο να είναι χειρότερη από την πράξη που κρίνει.
    Ιδαιέτερη βαρύτητα δίνω στο \"να μην υπάρχει δικαίωμα έφεσης\", και στο \"δεν θα είχα κουράγια να το κάνω\"

    Το ότι η δικαιοσύνη ΣΗΜΕΡΑ δεν δουλεύει καθόλου είναι ένα θέμα αλλά το να την κάνουμε χειρότερη από ότι είναι δεν το βλέπω προς την σωστή κατεύθυνση.
    been good, been bad. WILL GO ON

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    ααα βλέπω με προλάβατε.
    Μπράβο βρε.....
    Εύχομαι να προχωρήσω το θεματάκι (και ειλικρινώς γράφοντας λέω όχι γιατί με νοιάζει ΑΥΤΟ το θέμα αλλά ΟΛΑ τα άλλα)

    liber,
    Βλέπω το έπιασες με τη μία το νόημα.
    Θα σου απαντήσω λοιπόν \"ότι πεις και μία παραπάνω.......\" λολ

    picker,
    (για να αρχίσω να το εμπαιδώνω και εγώ το θέμα)
    μήπως η Adjik σου έχει στείλει μύνημα??????

    Dalia,
    thank u αλλά περιμένω εκτός από καυγάδες ΚΑΙ τα ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
    been good, been bad. WILL GO ON

  6. #6
    Πάντως just, δεν είναι λίγο προκλητικό, άνθρωποι που έχουν κάνει εγκλήματα, (παιδεραστία πχ), να βγαίνουν μετά από κάποια χρόνια και να συνεχίζουν τη ζωή τοους, ενώ αθώα παιδιά να είναι ήδη κατεστραμμένα;

  7. #7
    δεν νομιζω να πρεπει να υπαρχει χωρος οπου θα λυνονται προσωπικα θεματα...
    δεν νομιζω να εχουμε να μοιρασουμε τα υπαρχοντα μας εδω μεσα...
    ειναι χωρος οπου μοιραζομαστε τα προβληματα και τις σκεψεις μας...
    χωρος οπου πρεπει να υπαρχει κατανοηση και στηριξη...
    οχι να μετατρεπετε σε αρενα συγκρουσεων
    ειναι \"αστειο\" να μαλωνουν και να συγκρουονται ετσι αγνωστοι μεταξυ τους...
    μηπως τελικα εστιαζουμε ολοι μας ( και μενα μεσα) πολυ στο εγω μας και δεν μπορουμε να \"δουμε\" τον διπλα μας? να κατανοησουμε τον διπλα μας...?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    just_40
    Το θέμα πλέον δεν είναι τι πρέπει αλλά τι μπορεί να γίνει.... (για να χρησιμοποιήσω λίγο την φρεσεολογία του ΔΟΝ)
    been good, been bad. WILL GO ON

  9. #9
    Originally posted by just_40
    δεν νομιζω να πρεπει να υπαρχει χωρος οπου θα λυνονται προσωπικα θεματα...
    δεν νομιζω να εχουμε να μοιρασουμε τα υπαρχοντα μας εδω μεσα...
    ειναι χωρος οπου μοιραζομαστε τα προβληματα και τις σκεψεις μας...
    χωρος οπου πρεπει να υπαρχει κατανοηση και στηριξη...
    οχι να μετατρεπετε σε αρενα συγκρουσεων
    ειναι \"αστειο\" να μαλωνουν και να συγκρουονται ετσι αγνωστοι μεταξυ τους...
    μηπως τελικα εστιαζουμε ολοι μας ( και μενα μεσα) πολυ στο εγω μας και δεν μπορουμε να \"δουμε\" τον διπλα μας? να κατανοησουμε τον διπλα μας...?

    just_40, θα σου απαντήσω για τον εαυτό μου.
    Είναι αυταπόδεικτο πως όταν μπαίνει ένα σοβαρό θέμα το αντιμετωπίζω σοβαρά. Όταν νιώθω όμως, ότι κάποιος προσβάλει τη νοημοσύνη μου, ή προσπαθεί να βγάλει τα απωθημένα του πάνω μου, λυπάμαι αλλά τις περισσότερες φορές δεν μπορώ να αντισταθώ και απαντώ ανάλογα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΚΑΥΓΑΔΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΟΠΙΚ. ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ. ΟΧΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ. ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΄΄ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑ Η ΩΡΑ\'\'. ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΔΕΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΣΧΕΤΟ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ \'\'ΤΣΑΤ\'\'.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάντως just, δεν είναι λίγο προκλητικό, άνθρωποι που έχουν κάνει εγκλήματα, (παιδεραστία πχ), να βγαίνουν μετά από κάποια χρόνια και να συνεχίζουν τη ζωή τοους, ενώ αθώα παιδιά να είναι ήδη κατεστραμμένα;
    Θεοφανία έχω καταλήξει στο ότι η δικαιοσύνη ΣΗΜΕΡΑ δεν δουλεύει καθόλου μα εντελώς καθόλου σωστά και αυτό είναι το μοναδικό πρόβλημα της ανθρώπινης κοινωνίας (όλα τα άλλα δημιουργούνται επειδή υπάρχει αυτό το πρόβλημα)

    ΑΛΛΑ το να θέλω να βελτιώσω την δικαιοσύνη και τον τρόπο απονομής της δεν σημαίνει πως θα πρέπει να γυρίσω πίσω και να εφαρμόσω τον ιουδαικό νόμο μόνο και μόνο γιατί αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ
    been good, been bad. WILL GO ON

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ Η ΑΠΟΝΟΜΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΒΙΑΣΜΟΥ;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #13
    Originally posted by justme
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάντως just, δεν είναι λίγο προκλητικό, άνθρωποι που έχουν κάνει εγκλήματα, (παιδεραστία πχ), να βγαίνουν μετά από κάποια χρόνια και να συνεχίζουν τη ζωή τοους, ενώ αθώα παιδιά να είναι ήδη κατεστραμμένα;
    Θεοφανία έχω καταλήξει στο ότι η δικαιοσύνη ΣΗΜΕΡΑ δεν δουλεύει καθόλου μα εντελώς καθόλου σωστά και αυτό είναι το μοναδικό πρόβλημα της ανθρώπινης κοινωνίας (όλα τα άλλα δημιουργούνται επειδή υπάρχει αυτό το πρόβλημα)

    ΑΛΛΑ το να θέλω να βελτιώσω την δικαιοσύνη και τον τρόπο απονομής της δεν σημαίνει πως θα πρέπει να γυρίσω πίσω και να εφαρμόσω τον ιουδαικό νόμο μόνο και μόνο γιατί αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ
    Σίγουρα όχι. Καταρχήν δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει τίποτα, κατά δεύετερον, θεωρητική συζήτηση κάνουμε...

    Για φαντάσου όμως να συνέβαινε κάτι τέτοιο στο παιδί σου;
    Πόσο πολιτισμένη θα ήταν η αντίδραση σου;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by MANTHES
    ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΚΑΥΓΑΔΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΟΠΙΚ. ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ. ΟΧΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ. ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΄΄ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑ Η ΩΡΑ\'\'. ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΗΤΑΝ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΔΕΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΣΧΕΤΟ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ \'\'ΤΣΑΤ\'\'.
    MANTHES, με το παρών θέμα επιδιώκω να μη χριεαστεί να υπάρχουν τα ΕΚΤΟΣ και οι ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ πλεόν σε άλλα θέματα. Για ότι έχει γίνει όντως μόνο οι admin μπορούν να κάνουν ότι νομίζουν σωστό (αποκοπή με το πλεονέκτημα ότι το άλλο θέμα \"καθαρίζει\" ή αντιγραφή με το πλεονέκτημα ότι στο άλλο θέμα υπάρχει η \"αυθεντική\" έκφραση των μελών)

    To \"για να περνάει η ώρα\" και το έχω \"τιμήσει\" αλλά και έχω σεβαστεί το θέμα του. Εγραφα εκεί μόνο ότι θεωρούσα για να περνάει η ώρα
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.
    ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ SPAMMING.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΕΚΕΙ ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ; ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ; ΜΟΝΟ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΗΜΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •