υποτροπίασε από έρωτα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1

    υποτροπίασε από έρωτα?

    Χαίρομαι που βρήκα την συντροφιά σας καθώς βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση και οποιαδήποτε συμβουλή νομίζω ότι θα μου κάνει καλό.
    Πρόκειται για τον σύντροφό μου. Όλα ξεκίνησαν πολύ όμορφα, αν και μου έκανε εντύπωση η περίεργη προσκόλληση που είχε σε μένα από τις πρώτες μέρες σχεδόν. Στη συνέχεια εμφανίστηκε παθολογική ζήλεια, σε σημείο να νομίζει ότι πηγαίνω με τους γείτονες, τους φίλους του και γενικά με όποιον άντρα υπήρχε γύρω μου. Και η ζήλεια του ξέφυγε από τα όρια της καχυποψίας καθώς ήταν σίγουρος ότι όλα αυτά συνέβαιναν!Αρχικά τρόμαξα και θέλησα να φύγω. Εκεί μου μίλησε πρώτη φορά για άσχημες εμπειρίες που είχε στα παιδικά του χρόνια (πατέρας αλκοολικός με βαριά μορφής κατάθλιψη). Ακολούθησε κάποια αγωγή και ο ίδιος με αντικαταθλιπτικά άλλά 6 μήνες πριν γνωριστούμε τα είχε διακόψει και από ότι μου λέει ήταν μια χαρά μέχρι που με γνώρισε..
    Από τότε που με γνώρισε λοιπόν έχουν εμφανιστεί τα έξής συμπτώματα(τα οποία υπήρχαν πριν χρόνια, πρίν ακολουθήσει την αγωγή, αλλά όπως λέει σε μικρό βαθμό):
    1. Νομίζει ότι πηγαίνω με άλλους άντρες
    2. Ανήκει σε μία πολιτική παράταξη και νομίζει ότι εμένα με έχουν βάλει πολιτικοί αντίπαλοι σαν ''κατάσκοπο'' για να μαθαίνω πληροφορίες για τη δράση του
    3. Νομίζει ότι όλοι τον λένε ομοφυλόφυλο
    4. Νομίζει ότι οι φίλοι του θέλουν να του κανουν κακό (να του πάρουν την γυναίκα κλπ)
    5. Νομίζει ότι παρακολουθούν το τηλέφωνό του
    6. Ψάχνει στο σπίτι να βρει κοριούς και κρυμένες κάμερες που έγώ όπως λέει έχω βάλει
    Γενικά πιστεύει ότι παντού υπάρχουν εχθροί που θέλουν να τον βλάψουν. Το παράξενο είναι ότι ενώ πιστεύει και για μένα το ίδιο δεν αντέχει στην ιδέα να χωρίσουμε. Εγώ του λέω ότι αφού δεν μ΄έχει εμπιστοσύνη και σκέφτεται όλα αυτά πρέπει να φύγω από δίπλα του γιατί νοιώθω ότι έγώ του έχω κάνει το κακό. Τότε όμως ξεκινάει τις απειλές ότι θα αυτοκτονήσει..
    Δεν ξέρω τι να κάνω και πως να του φερθώ..Υπάρχει όντως πρόβλημα ή έχει βρει έναν τρόπο απλώς να τραβάει την προσοχή μου? Πως γίνεται να πιστεύει τέτοια πράγματα για μένα και να θέλει να αυτοκτονήσει αν φύγω?Αν υπάρχει πρόβλημα, τι πρόβλημα είναι αυτό?
    Συγνώμη που μακρυγόρησα αλλά ήθελα να εξηγήσω αναλυτικά την καστάσταση.
    Κάθε συμβουλή νομίζω ότι θα με βοηθήσει.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Συντροφιά, γνώμη μου, δεν υποτροπίασε από έρωτα αλλά γιατί υπήρχε λόγος να υποτροπιάσει. Ας συμβουλευτείς καλύτερα ένα ειδικό για αυτές τις συμπεριφορές.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by syntrofia
    Χαίρομαι που βρήκα την συντροφιά σας καθώς βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση και οποιαδήποτε συμβουλή νομίζω ότι θα μου κάνει καλό.
    Πρόκειται για τον σύντροφό μου. Όλα ξεκίνησαν πολύ όμορφα, αν και μου έκανε εντύπωση η περίεργη προσκόλληση που είχε σε μένα από τις πρώτες μέρες σχεδόν. Στη συνέχεια εμφανίστηκε παθολογική ζήλεια, σε σημείο να νομίζει ότι πηγαίνω με τους γείτονες, τους φίλους του και γενικά με όποιον άντρα υπήρχε γύρω μου. Και η ζήλεια του ξέφυγε από τα όρια της καχυποψίας καθώς ήταν σίγουρος ότι όλα αυτά συνέβαιναν!Αρχικά τρόμαξα και θέλησα να φύγω. Εκεί μου μίλησε πρώτη φορά για άσχημες εμπειρίες που είχε στα παιδικά του χρόνια (πατέρας αλκοολικός με βαριά μορφής κατάθλιψη). Ακολούθησε κάποια αγωγή και ο ίδιος με αντικαταθλιπτικά άλλά 6 μήνες πριν γνωριστούμε τα είχε διακόψει και από ότι μου λέει ήταν μια χαρά μέχρι που με γνώρισε..
    Από τότε που με γνώρισε λοιπόν έχουν εμφανιστεί τα έξής συμπτώματα(τα οποία υπήρχαν πριν χρόνια, πρίν ακολουθήσει την αγωγή, αλλά όπως λέει σε μικρό βαθμό):
    1. Νομίζει ότι πηγαίνω με άλλους άντρες
    2. Ανήκει σε μία πολιτική παράταξη και νομίζει ότι εμένα με έχουν βάλει πολιτικοί αντίπαλοι σαν \'\'κατάσκοπο\'\' για να μαθαίνω πληροφορίες για τη δράση του
    3. Νομίζει ότι όλοι τον λένε ομοφυλόφυλο
    4. Νομίζει ότι οι φίλοι του θέλουν να του κανουν κακό (να του πάρουν την γυναίκα κλπ)
    5. Νομίζει ότι παρακολουθούν το τηλέφωνό του
    6. Ψάχνει στο σπίτι να βρει κοριούς και κρυμένες κάμερες που έγώ όπως λέει έχω βάλει
    Γενικά πιστεύει ότι παντού υπάρχουν εχθροί που θέλουν να τον βλάψουν. Το παράξενο είναι ότι ενώ πιστεύει και για μένα το ίδιο δεν αντέχει στην ιδέα να χωρίσουμε. Εγώ του λέω ότι αφού δεν μ΄έχει εμπιστοσύνη και σκέφτεται όλα αυτά πρέπει να φύγω από δίπλα του γιατί νοιώθω ότι έγώ του έχω κάνει το κακό. Τότε όμως ξεκινάει τις απειλές ότι θα αυτοκτονήσει..
    Δεν ξέρω τι να κάνω και πως να του φερθώ..Υπάρχει όντως πρόβλημα ή έχει βρει έναν τρόπο απλώς να τραβάει την προσοχή μου? Πως γίνεται να πιστεύει τέτοια πράγματα για μένα και να θέλει να αυτοκτονήσει αν φύγω?Αν υπάρχει πρόβλημα, τι πρόβλημα είναι αυτό?
    Συγνώμη που μακρυγόρησα αλλά ήθελα να εξηγήσω αναλυτικά την καστάσταση.
    Κάθε συμβουλή νομίζω ότι θα με βοηθήσει.
    Ευχαριστώ
    Χωρίς να πέφτω απόλυτα μέσα μιας και ειδικός δεν είμαι αλλά και ίντερνετ είναι εδώ μοιάζουν όλα αυτά που αναφέρεις με στοιχεία παρανοειδής προσωπικότητας και όχι δεν στα λέει για να τραβάει την προσοχή..Βασανίζεται ο ίδιος και υποφέρει από αυτές τις εμμονές......Μάλλον θέλει ειδικό....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Για αρχή κάνε ένα καλό στον ευατό σου και τράβα την \"κόκκινη γραμμή\" σου. Ενα σημείο της ιδιωτηκότητάς σου που δε θα ανεχτείς αν το περάσει ή ένα σημείο αρνητικών συμπεριφορών που δε θα ανεχτείς να τα κάνει
    Επίσης ξεκαθάρισε (και σε εσένα αλλά και στον σύντροφό σου) το ότι αυτό που θα αποφασίσεις να κάνεις εσύ όσον αφορά την σχέση σας θα είναι καθαρά δική σου απόφαση και οι απειλές του μόνο δυσκολεύουν την σχέση σας. Και εδώ \"κόκκινη γραμμή\" Μην επιτρέψεις να επαναληφθουν τέτοιου είδους απειλές.

    Καλώς ήρθες
    been good, been bad. WILL GO ON

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    ΘΑ συμφωνησω με τον justme....και θα επαναλαβω κ εγω οτι πρεπει να παει σε καποιον ειδικο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    συντροφιά, αν τον αγαπάς, γρήγορα σε ψυχίατρο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •