Εγώ γίνει όντως τόσο αρρωστοφοβικη και υποχόνδρια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49

    Εγώ γίνει όντως τόσο αρρωστοφοβικη και υποχόνδρια;

    Θα τα πω με λίγα λόγια.
    Τα συμπτώματα μου είναι τα εξής: Αδιαθεσία, κόπωση (ανεξήγητη), μουδιάσματα, τάσεις για εμετό (κάποιες φορές), κακή διάθεση, αίσθημα πως κάτι έχει κολλήσει στο λαιμό μου, στεγνό στόμα, δυσκολία κατάποσης συγκεκριμένα στα χάπια, πόνοι σε διάφορα σημεία του σώματος, φούσκωμα στο στομάχι, εντερικές διαταραχές, ενοχλήσεις κατα τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής (σαν πόνος), πονοκέφαλοι, πόνοι στην πλάτη, στο στήθος, δυσκολία στην αναπνοή και έντονη δυσφορία.

    Οι εξετάσεις που έχω κάνει: Πλήρης γυναικολογικος έλεγχος, καρδιογράφημα, υπέρηχος καρδιάς, υπέρηχος άνω και κάτω κοιλίας, άπειρες γενικές αιματος, έλεγχος θυροειδή, μαγνητική κάτω κοιλίας, αξονική στήθους, λαιμού και κεφαλιού, πολλές επισκέψεις σε παθολόγο, γενικές ούρων (δεν νομίζω να μου διαφεύγει κάτι.)

    Κανένα εύρημα σε όλες αυτές τις εξετάσεις εκτός από έναν πρησμένο λεμφαδένα κάτω από το σαγόνι (1,4 cm) ο οποίος μου είπαν ότι οφείλεται σε έγκλειστο φρονιμίτη.
    Δεν νιώθω όμως καλά. Αρχίζω να αγχώνομαι για ΣΚΠ ή ακόμα και για Aids. Τα συμπτώματα υπάρχουν εδώ και έναν χρόνο περίπου και πλέον φοβάμαι πολύ για την υγεία μου γιατί δεν νιώθω να καλυτερευω. Τι μπορεί να συμβαίνει; Είμαι νέα σε ηλικία και όλο αυτό μου έχει καταστρέψει τη ζωή. Δεν μπορώ να βοηθηθω από πουθενά και έχω φρικαρει. Κανένας πλέον δεν πιστεύει ότι έχω κάτι μετά από τόσες εξετάσεις οπότε δεν δίνουν σημασία, εγώ όμως το νιώθω. Κάθε μέρα.....

  2. #2
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (απαγορεύονται οι απόπειρες διάγνωσης)
    Last edited by Aeon; 01-09-2017 at 14:03.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49
    Είσαι σίγουρος; Η ΣΚΠ λένε από ότι διάβασα πως φαίνεται με μαγνητική και όχι πάντα. Όσο για το aids, από που θα φαινόταν;

  4. #4
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (απαγορεύονται οι απόπειρες διάγνωσης)
    Last edited by Aeon; 01-09-2017 at 14:03.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49
    Όπως και να έχει μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Χαχαχα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Να χαρω εγω φορουμικη διαχειριση!!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49
    Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω ηρεμήσει με όλα αυτά. Μάλλον αυτό με τα σχόλια έγινε γιατί μου έλεγε ότι κατά πάσα πιθανότητα έχω καρκίνο που δεν έχει εξελιχθεί ακόμα. Κι εγώ καινούρια είναι εδώ δεν το έχω μάθει ακόμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Παλι καλα τελικα αποφασισε να τα σβησει ο Αeon...
    Κοριτσι μου η τροποποιηση εγινε γιατι εκανα αναφορα για αποπειρα διαγνωσης και εκφοβισμο μελους.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Κοπελα μου μην ανησυχεις κι εγω εκανα αναφορα απο χτες σε πολλα του ποστ το 'χει παραγαμησει με τις γυναικες τετοιο κομπλεξ δεν εχω ξαναδει.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49
    Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας! Η αλήθεια είναι ότι είχα βγάλει τον καρκίνο από το μυαλό μου αλλά δεν το είχα σκεφτεί έτσι όπως μου το είπε! Ελπίζω να μην έχει δίκιο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αν εχεις υποψιες ή/και ιστορικο υποχονδριασης, νοσοφοβιας κλπ τοτε να το κοιταξεις απο αυτη την πλευρα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49
    Δεν ξέρω κατά πόσο έχω "ιστορικό". Όλα ξεκίνησαν ξαφνικά. Από αδιαθεσίες που απλά κλεινομουν σπίτι. Σύμφωνα με τον πρώτο ψυχίατρο πέρα από τον θυρεοειδή που μου είπε να τσεκαρω μου είπε πως δεν είναι αυτά συμπτώματα για κάτι παθολογικό. Έκανα το γνωστό λάθος να μπαίνω στο ιντερνέτ και να ψάχνω για συμπτώματα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49
    Παρόλα αυτά και σε άλλους ανθρώπους όταν βλέπω κάτι λίγο κάθομαι και σκέφτομαι το τι μπορεί να είναι και τρομάζω και αγχώνομαι στην ιδέα ότι και ο άλλος έχει κάτι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καπου το συζητουσαμε με ενα αλλο μελος την elivira. Γενικως οι υποχονδριακοι, αρρωστοφοβικοι, καταστροφοβικοι κλπ ειναι παρα πολυ στο φορουμ, εχει πολλα σχετικα νηματα.
    Θυμαμαι ενα μελος που ελεγε "Και η οικογενεια μου ετσι ειναι, ολο πεθαινουμε και ολο εδω ειμαστε" αχαχαχ
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    49
    Χαχαχα. Εγώ πάντως αναρωτιέμαι, μετά από τόσες εξετάσεις δεν θα υπήρχε έστω ένα σημάδι; Ένα μικρό δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά; Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και νομίζω πως το καταφέρνω. Αλλά όταν έρχονται τα συμπτώματα αγχώνομαι πάλι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τόσο μόνος....τόσο αποτυχημένος-ΚΑΜΙΑ ελπίδα!
    By Λεκτικό πυροτέχνασμα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 26-08-2015, 00:30
  2. Replies: 71
    Last Post: 30-04-2015, 23:13
  3. ...και αρρωστοφοβικη πλέον!
    By VickyK in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2012, 08:12
  4. ειμαι εγω υπερβολικη και υποχονδρια η....
    By natas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-10-2011, 22:55
  5. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •