σεξουαλικη απελευθερωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    ευχαριστω alexandros αν και δεν καταλαβα τι εννοεις απο την ακριβως αντιθετη πλευρα,δηλαδη εννοεις να φτασω να τον μισω περισσοτερο?θα σου πω ενα παραδειγμα,δυο φορες που υπηρξα ειλικρινης με τα συναισθηματα μου απεναντι του σα να εφυγε ενα βαρος απο πανω μου και ως δια μαγειας ενιωθα αυτοπεποιθηση και επαιζα οπτικα και λεκτικα με τις κοπελες σε επιπεδο που ικανοποιουσε κι εμενα και αυτες,μετα απο λιγο ομως ξαναεπεσα στα ιδια.απο αρθρα που εχω διαβασει η καλη σχεση με ενα πατρικο προτυπο θεωρειται μειζων παραγοντας για την αυτοεκτιμηση ενος νεου και τη διεκδικητικοτητα που συνακολουθα αναπτυσσει.με μια φιλη ψυχολογο που συζητουσα προσφατα μου ανεφερε κι η ιδια οτι στην καταπιεσμενη σεξουαλικοτητα του ανδρα τιθεται και θεμα καταπιεσμενου θυμου προς τον μπαμπα.θα μου πεις γιατι δεν τον εκφραζεις...και εγω σου λεω αν ειχες δυο λιονταρια ναρκωμενα στο δωματιο σου για χρονια και τα ναρκωνες για να ειναι συνεργασιμα ποσο ευκολα θα σταματουσες να τους δινεις τη δοση τους?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ξενάρκωσε τα.

    Δεν θα καταβροχθίσουν εσένα.

    Με το \"από την αντίθετη πλευρά\", εννοούσα ότι μια καλή σχέση θα σου έδινε την ευκαιρία να \"μαλακώσουν\" τα συναισθήματα προς τον πατέρα σου. Όχι ότι θα καλυτέρευαν ή θα χειροτέρευαν, δεν είναι αυτό το ζητούμενο, αλλά ότι θα σε ένοιαζαν πολύ λιγότερο.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    φοβαμαι alexandros δεν ειναι σκυλακια...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Θα χορτάσουν κάποια στιγμή κι αυτά...

    Και θα φύγουν.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    τι μουφες ειναι ολα αυτα? αν δηλαδη εγω μισω τον πλανηταρχη δε θα μπορω να \'\'λειτουργησω\'\'? οκ....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Αγνόησε τον...

    Σου εύχομαι umkalzum καλή συνέχεια. Νομίζω ότι μπορείς να ξεχωρίσεις αυτά τα δύο θέματα. Πατέρας και σχέση. Και τα δύο, και η σχέση των συναισθήμάτων με τον πατέρα σου και οι σχέσεις σου με το άλλο φύλο μπορούν να προχωρούν παράλληλα. Μην δίνεις όμως στο ένα περισσότερη σημασία από ό,τι έχει. Μην \"κρύβεσαι\" δηλαδή πίσω από αυτό.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by alexandros3
    Αγνόησε τον...
    πως την ειδες ρε φιλε? δεν καταλαβα. απαγορευεται να εχω αποψη? προσπαθω να καταλαβω τι παιζει και πως συνδεονται αυτα που λεει.
    αμα θελει μπορει να απαντησει ο ιδιος, δε χρειαζεται εσενα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Το παιδί βγάζει τα εσώψυχα του εδώ κι έρχεσαι με ένα υφάκι που δεν βοηθάει.
    Αν θες να καταλάβεις, ρώτα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by alexandros3
    Το παιδί βγάζει τα εσώψυχα του εδώ κι έρχεσαι με ένα υφάκι που δεν βοηθάει.
    Αν θες να καταλάβεις, ρώτα.
    Μην μιλάς για μούφες.
    αλεξανδρε εχεις δικιο οτι μιλησα λιγο ειρωνικα, αλλα και παλι μπορει να απαντησει ο ιδιος νομιζω, μπορει και να χεις δικιο και να εκανες καλα απο τη μερια σου.

    φιλε που ανοιξες το θεμα, σε ρωτησα 2 φορες τι παιζει και δεν μου απαντησες σε καμια. Οταν καποιος αφιερωνει εστω και λιγο απ το χρονο του για να ασχοληθει και να καταλαβει το προβλημα ενος αγνωστου, μονο και μονο για να τον συμβουλεψει αν ξερει κι ιδιος, θεωρω οτι εστω και μια απαντηση μονολεκτικη δε βλεπτει. τσαντιστηκα που δεν απαντησες, γι αυτο και το ειρωνικο υφακι

  10. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    alexandros τι γινεται μεχρι να χορτασουν τα λιονταρια,αν ανατραπουν τα παντα?οσο για σενα δε βαριεσαι τι να σου πω τα ειπες ολα μονος σου.alexandre εισαι επαγγελματιας ψυχολογος?τελικα o reich ειχε κατι σοφο ανακαλυψει οταν μιλουσε για καταπιεσμενη σεξουαλικοτητα στα πλαισια της πατριαρχικης κοινωνιας.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Σίγουρα κάποια πράγματα θα ανατραπούν. Πιστεύω όμως ότι είναι καλό να τα αφήσεις ελεύθερα. Παράλληλα όμως να μάθεις να μην περιμένεις κάτι από τον πατέρα σου, που ίσως να μην είναι σε θέση να σου δώσει. Μία σύμπνοια με την αλήθεια σου για παράδειγμα, μία αποδοχή της αλήθειας σου. Αν στη δώσει, καλώς. Αν δεν στη δώσει, καλώς. Εσύ θα τα έχεις πει και θα\'χεις ξενιάξει.

    Από \'κει και πέρα ο ίδιος σου ο εαυτός, κι αυτά που κάνεις θα σου δίνουν το ανεβασμένο βλέμα.

    Όχι δεν είμαι ψυχολόγος, κι αυτά είναι οι απόψεις μου. Για τον reich δεν ξέρω και πολλά για να είμαι ειλικρινής...

  12. #27
    Φίλε μου....μήπως αυτά θα έπρεπε να τα συζητήσεις με έναν σεξολόγο ή ψυχολόγο?
    Θέλω να πω, πως αφού πιστεύεις πως αυτή η σεξουαλική δεισλειτουργία οφείλεται σε ψυχολογικά αίτα γιατί δεν απευθύνεσαι σε έναν ειδικό?

    Για να καταθέσω όμως και γω την άποψη μου, παρόλο που δεν είμαι άντρας, θα σου έλεγα να παλαίψεις με τα λιοντάρια.
    Θα είναι η μεγαλύτερη προσωπική σου νίκη και μόνο κερδισμένος θα βγεις από αυτό, όσο και να πονέσει στην αρχή...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    φιλε την επομενη φορα που θα εχεις τετοιο προβλημα δες μη φταιει ο ψιλικατζης, και μαθε να απαντας και στα ποστ που απευθυνονται σε σενα.
    δεν ξανασχολουμαι και ευχομαι να λυθει το προβλημα σου.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    θεοφανια θα το εκανα αλλα οι τιμες τους ειναι απαγορευτικες...πιστευει κανεις στην αυτοθεραπεια,ειναι εφικτη?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Νομίζω ότι ήδη έχεις αρχίσει να λύνεις πράγματα. Απόλυτο ναι ή όχι δεν υπάρχει κατά την άποψη μου. Το ότι αναγνώρισες ότι κάτι σε κρατάει πίσω και ζήτησες βοήθεια σημαίνει ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένας καλός ειδικός θα σε πήγαινε χρόνια μπροστά σε χρόνο μηδέν. Είσαι έτοιμος. Θέλεις απλώς τον \"καταλύτη\" που θα λύσει το κουβάρι που έχεις στο μυαλό σου.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς προβλέπω ότι θα κάψεις πολλές καρδιές... Προσπάθησε μόνο να είσαι ευγενικός με τα κορίτσια ;)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •