Πανελληνιες εν οψει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261

    Πανελληνιες εν οψει!

    Καλησπερα και καλη βραδια :P (ειπα να κανω μια πλακα.).Τελος παντων,ειμαι η φενια και ειμαι αισιως 17 ετων(ποτε περασαν 2 χρονια απο τη στιγμη που πρωτοεγραψα εδω ουτε που το καταλαβα!).Οπως πολυ ευλογα καταλαβατε απο την ηλικια μου,φετος δινω πανελληνιες.Ετσι,το αγχος μου εχει φτασει στα υψη το τελευταιο τριμηνο και δε ξερω τι θα κανω..Αναλυτικοτερα, ημουν παντα αγχωδης αλλα το τελευταιο διαστημα νιωθω σαν πεθαμενη..Εχω συνεχεια στο μυαλο μου το διαβασμα αλλα ταυτοχρονα νιωθω ενα πεπλο πληξης να με σκεπαζει και ετσι βαριεμαι να διαβασω,ακομα και αν το σκεφτομαι συνεχεια αυτο.Ετσι,οταν δε διαβαζω γεμιζω τυψεις και νιωθω μια αποτυχια.Νιωθω οτι θα γραψω χαλια και δε θα περασω πουθενα.Νιωθω φοβο και απογοητευση απο τον εαυτο μου επειδη δε μπορω να βρω με τιποτα ορεξη να διαβασω.Οσες φορες και να βαζω προγραμμα στον εαυτο μου,ποτε μα ποτε δε το τηρω και φοβαμαι..Φοβαμαι γιατι θελω να περασω καπου.Δε θελω να μεινω εκτος.Αλλα το αγχος μου δεν ειναι παραγωγικο...Να φανταστειτε εχτες εγραφα χημεια στο φροντιστηριο και ενω ειναι το αγαπημενο μου μαθημα εκανα τραγικα λαθη επειδη επαθα κριση αγχους Επιπροσθετα,ο καθηγητης στο φροντιστηριο μου,ειπε κατι το οποιο σιγουρα επιβαρυνε την κατασταση μου..Ειπε πως αν θελουμε να περασουμε πρεπει να διαβαζουμε συνεχεια , πως ελευθερος χρονος και τριτη λυκειου δε πανε με τιποτα μαζι ,να ξεχασουμε βολτες,υπολογιστη κτλ και να μη σηκωνουμε κεφαλι γιατι εχουμε να συναγωνιστουμε μυαλα διανοιες..Νιωθω καπως απεγνωσμενη..Τι θα κανω;Φοβαμαι πολυ..Μου ερχεται να κλαψω σχεδον καθημερινα και ακομα να φανταστειτε ειναι οι αρχες..Πως θα ανταπεξελθω σε ολο αυτο;Θα αποτυχω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Αστεροουρανοκατεβατη κουκλάρα μου ότι θα περάσεις το μόνο σίγουρο αυτό που δεν ξέρουμε είναι αν θα είναι καλή σχολή ή όχι εγώ βασικά χαίρομαι όταν γράφεις γτ είσαι στρωμένο παιδί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Γλυκια μου μην φοβασαι και μην αγχωνεσαι....οι πανελληνιες δεν ειναι τοσο τρομερες οσο λενε...αυτο που θελει ειναι συστηματικο διαβασμα και προγραμμα....επαναληψεις κ να μην αφηνεις κενα....

    Το αγχος μπορει να ειναι καταστροφικο ακομα και για τον πιο διαβασμενο...οταν δωσεις με το καλο πρεπει να πας με ψυχολογια χαλαρη σαν να πηγαινεις για καφε..ετσι θα εισαι συγκεντρωμενη και νηφαλια....

    Τωρα γ αυτο π λες οτι δν μπορεις να στρωθεις...πρεπει να πιεσεις τον εαυτο σου ...η αρχη ειναι δυσκολη...ειναι οντως πολυ επιβαρυμενο το προγραμμα σου ομως θελει υπομονη κ ηρεμια....

    Οι πανελληνιες δεν ειναι κατι που που πρεπει να κρεμασεις πανω τους την αξια σου...ειναι σημαντικες εξετασεις ναι μεν γτ σου δινουν το κλειδι για τη τριτοβαθμια εκπαιδευση ομως δεν θα χαλασει και ο κοσμος ουτε θα καταδικαστει για παντα το μελον σου....υπαρχουν και αλλες εναλλακτικες...πχ να ξαναδωσεις δευτερη φορα (οπως εκανα και γω και ειναι πλ πιο ευκολο ετσι) ή να περασεις σε καποια σχολη να δωσεις 10% ή κατατακτηριες....

    Πρεπει να κανεις τη προσπαθεια σου...δεν ξερω πως θα τα καταφερεις...αλλα πρεπει να το δεις πιο ηρεμα...συζητησε το με τους δικους σου...με τους δασκαλους σου ....μηπως θα σε βοηθουσε ψυχολογος...?...

    Relax...δεν ερχεται η συντελεια υπαρχει μελον γι ολους!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    θα σου πρωτηνα να διαβαζεις 6 μερες και την εβδομη να χαλαρωνης λιγο και να πηγαινεις κανα καφε....... δυστηχως η πανεληννιες στην Ελλαδα ειναι προβλημα. αλλα δεν ειναι οπως παλια τωρα σκεψου οτι ο αριθμος των θεσεων ειναι διπλασιος απο τη πριν 20 χρονια...... τωρα αν πιασεις την βαση θα μπεις σιγουρα καπου, στην εποχη μου μπωρει να μην εμπενες πουθενα.... τωρα στα ΑΕΙ ΤΕΙ μπαινουν 70.000 ατομα οταν εδινα εγω εμπαιναν 30.000 μονο..... για αυτο εχουν απαξιωθει και τα πτυχια........

Similar Threads

  1. Πανελλήνιες 10%- Ανησυχία
    By Padfoot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-2017, 03:07
  2. Άγχος εν όψει στρατιωτικής θητείας
    By Dean86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 24-06-2015, 00:01
  3. πανελλήνιες και άγχος
    By ΗλιάναΠ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-03-2015, 15:04
  4. Πανελλήνιες
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2012, 12:26
  5. πανελληνιες
    By (_mafalda_) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2012, 21:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •