Απάθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57

Thread: Απάθεια

  1. #1

    Απάθεια

    Είμαι 18 χρονών και εχω καταστρεψει τη ζωη μου.Απετυχα στις πανελληνιες 2 φορες επειδη δεν διαβαζα και ριχνω το φταιξιμο ξεκαθαρα στον εαυτο μου,δεν εχω καταφερει τιποτα σημαντικο και σπουδαιο στη ζωη μου παρα μονο να τη καταστρεφω αλλοι στην ηλικια βγαζουν λεφτα εχω 100 κοινωνικους κυκλους εχουν φιλους κοπελες κλπ κλπ εχουν μια ομορφη ζωη που ο καθε ενας στην ηλικια μου θα ηθελε να εχει εγω δεν εχω τιποτα οι φιλοι μου με εχουν εγκαταλειψει ενδιαφεροντα δεν εχω και εχω φτασει 101 κιλα εχοντας κιολας καταθλιψη.Νιωθω οτι γινομαι εμμονικος και τρελαινομαι και νομιζω πως εχω συμπτωματα διπολικης διαταραχης και επαναλαμβανω τα λαθη μου σε ψυχολογο δεν θελω να παω δεν εχω λεφτα και δε θελω να παρω φαρμακα δεν αντεχω αλλο αυτη τη ζωη μονο να πικραινω τους γονεις μου σε αυτο ειμαι καλος τωρα ετοιμαζομαι να παω σε μια σχολη να μαθω μια τεχνη αλλα και εκει πιστευω θα αποτυχω παρα πολυ ασχημα βαρεθηκα να ειμαι τεμπελης θελω να προσπαθησω να γινω παραγωγικος να ανοιξω κυκλους να βγαλω χρηματα ακομα θελω να ξαναδωσω πανελληνιες και να ζησω την ονειρεμενη φοιτητικη ζωη που μου ειχαν πιπιλισει το μυαλο πως ειναι υπεροχα ολοι οι φιλοι με χλευαζουν που δε περασα και ζουνε ομορφα τη ζωουλα τους εγω τιποτα δεν εχω καταφερει δε μου αξιζει τιποτα δε μπορω να διορθωσω τα λαθη μου νιωθω ανικανος και ανημπορος δε μπορω αλλο να καθομαι με στο σπιτι μου καθε μερα τα ιδια πραγματα ποτε θα τελειωσει το μαρτυριο εγω δεν εχω δικαιωμα να επιτυχω και να αισθανθω περηφανος με το επιτευγμα μου φοβαμαι πως δε θα μπορεσω να συγκεντρωθω και να δουλεψω συνεχεια με τρωνε οι σκεψεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Καταρχας, ο ψυχολογος ΔΕ δινει φαρμακα. Κι αν δινει τον σουταρεις. Ειναι δουλεια ψυχιατρου και μονο.
    Επειδη διακρινω να σε εχει καταβαλει ολο αυτο και μονος σου λιγο δυσκολο να μπορεσεις να ανταπεξελθεις.
    Γιατι αρνεισαι τοσο την επισκεψη σε εναν ψυχολογο; Θα σε κανει να καταλαβεις 1ον τι εχεις και γιατι νιωθεις ετσι και 2ον θα σου δωσει κατευθυνσεις...
    Μόνος σου στη καθημερινοτητα σου, ας πουμε τι κανεις;

  3. #3
    Σπιτι καθομαι ολη μερα ειχα παει σε δημοσιο υποτιθεμενο ψυχολογο και μου λεει θα σου δωσουμε ενα χαπι και θα γινεις καλα και σε ιδιωτικο που πηγα ηθελε 50 ευρω σε καθε συναντηση ενα πενηνταρικο καθε βδομαδα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    Σπιτι καθομαι ολη μερα ειχα παει σε δημοσιο υποτιθεμενο ψυχολογο και μου λεει θα σου δωσουμε ενα χαπι και θα γινεις καλα και σε ιδιωτικο που πηγα ηθελε 50 ευρω σε καθε συναντηση ενα πενηνταρικο καθε βδομαδα
    Θα σε βοηθουσαν παντως πολυ καποιες συνεδριες εφοσον εχεις τοση ενταση.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    παρα ειναι ακριβες και δε νομιζω να με βοηθησουν εγω τα προβληματα θελω να λυσω να ξεκινησω απο την αρχη τη ζωη μου δεν γινεται να βρω τοσα λεφτα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    Λοιπόν δύο τρεις κουβέντες δε μετράει τη οικονομική κατάσταση έχεις άλλα τι κανεισ εσύ πρέπει να αναλάβεις δράση από μόνος σου καταρχάς πήγαινε για δουλειά θα προσπαθήσεις όσο μπορείς να βάλεις τα δυνατά σου αν καταφέρεις να δουλέψεις ένα μήνα κάπου θα έχεις μάθει τα βασικά κάνε αυτό κ βλέπουμε για τις σπουδές υπάρχει λύση όταν μεγαλώσεις ανοιχτό πανεπιστήμιο λέγεται το κάνουν πολλοί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    παρα ειναι ακριβες και δε νομιζω να με βοηθησουν εγω τα προβληματα θελω να λυσω να ξεκινησω απο την αρχη τη ζωη μου δεν γινεται να βρω τοσα λεφτα
    Ολοι τοσο χρεωνουν... συνηθως δε θεωρουνται ακριβες. Μα τα προβληματα σου θα σε βοηθησουν να λυσεις.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Μην μιλατε Ακούνε

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Τι είναι 50 €.
    Λιγα δίνεις, πολλά παίρνεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Με υπογραφή.
    Δεν είναι βόας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    Δεν ξέρω τι λέει ο Μήτσος αλλά τους φτωχούς αφήστε τους σε μένα νομίζω είμαι ο μόνος που ξέρω ότι πενήντα ευρώ είναι πάρα πολλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Δεν ειναι λιγα απλα εννοω οτι τοσο χρεωνουν ολοι γι'αυτο ειπα δε θεωρειται ακριβη.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    'H μπορεις οπως ειπε και ο ellis να πιασεις μια δουλεια σιγα σιγα , να μαζεψεις καποια χρηματα (αν μπορει εστω κ καποιος συγγενης να βοηθησει σε αυτο με τ χρηματα) και να πας σιγα σιγα σε καποιον ψυχολογο. Διαφορετικα , υπαρχουν κ κεντρα δωρεαν ψυχικης υγειας
    που εχω ακουσει εχει ΚΑΙ αξιολογους ψυχολογους-ψυχιατρους.

    Πάντως ο,τι και αν σε βοηθαει να κανεις ειτε μονος σου είτε με καποιον ειδικο. ΜΗΝ το αφηνεις. Αυτο διογκωνεται μεσα σου...ο,τι και αν ειναι. Ακουσε κι εμας τους παλιους κατι ξερουμε
    Ασε ντροπες, εγωισμους στην ακρη (αν γ αυτο αρνεισαι να δεις αλλιως τη κατασταση)
    και βοηθα τον εαυτο ΣΟΥ. Για τη ψυχικη σου υγεια μιλαμε...

  14. #14
    αραγε τα εχει καταφερει κανεις να πετυχει στη ζωη του και να γινει καλα;γιατι εγω εδω και 4 χρονια βρισκομαι στο πατο και δε μπορω να σηκωθω θελω να δουλεψω αλλα ντρεπομαι να παρω τηλεφωνο και να ρωταω σε αγγελιες και τετοια θελω τοσα πολλα και δε μπορω να καταφερω τιποτα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    Όλη η νεολαία φοβάστε να ζήσετε να παίξετε να χτυπήσετε τα πάντα έτσι δεν κάνουμε δουλειά όμως θα πας σε ένα γιατρό θα σ βγάλει διάγνωση κ θα το παίζεις άρρωστος θα χάσεις τη ζωή σου ολόκληρη από τα δεκαοχτώ θεσ να το κανεισ κάντο θα χάσεις πολλά ωραία που χρειάζεται να προσπαθησεισ για να ζήσεις θεσ να παραιτηθείς παραιτησου θεσ να αγωνιστεισ για τη ζωή σου αγωνισου ότι θεσ κάνε δικαίωμα σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έλλειψη κινήτρων, απάθεια, κενό
    By apathy in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 28-07-2019, 02:10
  2. απαθεια....
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-05-2016, 20:41
  3. Αρνητικές σκέψεις και απάθεια
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2014, 21:14
  4. Μεταβαλλομενη Απαθεια
    By Wonderlust King in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 27-07-2011, 14:57
  5. Απάθεια, κακοδιάθεσία...τι έχω;
    By manoula in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-07-2010, 21:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •