Ένα χρόνο μετά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Ένα χρόνο μετά

    ..την πολυ ασχημη ληξη της θεραπευτικης σχέσης με τον περιφημο συμβουλο για οσους εχετε διαβασει την ιστορια μου, κι ενώ εχω δουλεψει σαν σκυλι με τη νεα ψυχολογο το θεμα, νιωθω οτι ολισθαινω προς τα πίσω.
    Πισω στις μερες εκείνες που πίστευα οτι φταίω εγω. Οτι εγω δεν τον μετρησα καλα, ότι τον αδικησα, οτι ημουν υπερβολικη, οτι μια χαρα έκανε τη δουλειά του εκείνος, εγω ειχα το πρόβλημα.
    Στην τελικη, ας μην παθαινα εξάρτηση μαζι του. Ας έδειχνα περισσοτερη αντοχή στις πιεσεις. Ας ημουν πιο δεκτικη στα πράγματα ακομα κι οταν δεν πηγαιναν καλα.
    Τι θα πει δεν μου ταιριαζε; ηταν λογος αυτος για να τον βγαλω σκαρτο;
    Είμαι μαλλον πολυ κακιά....και αδικη.
    Και αυτο δεν το αντέχω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Nεφελη, οσα λες/σκεφτεσαι για τον ψευτοσυμβουλο ειναι απορροια της ψυχαναγκαστικης σου σκεψης...

    το σκεφτομουν αυτες τις μερες... οτι η ιδψ δεν ειναι απλα 1-2-3 τελετουργιες και τελος. ειναι κατι πολυ πιο βαθυ, που δυσκολα το συνειδητοποιουμε. εχει ποτισει τον τροπο σκεψης μας...εχει γινει 1 με εμας...αντε να το συνειδητοποιησεις, να το εντοπισεις και να το πεταξεις απο πανω σου...........

    επαθες εξαρτηση οπως λες λογω ιδψ! οποιος και να ηταν με αναλογη συμπεριφορα, το ιδιο θα παθαινες!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    ειναι οι εμμονες σκεψεις... πρεπει να κανω αυτο, πρεπει να κανω εκεινο, αλλιως τελος.
    Οποτε αναγκαζεις τον εαυτο σου να κανει πραγματα που δεν γουσταρει...και πιεζεσαι, και πιεζεσαι...πνιγεσαι...ασφυκτ ιας....και στο τελος πετυχαινεις το στοχο αλλα με τη θηλια στο λαιμο ! με αποτελεσμα να μην χαιρεσαι τιποτα...κι αν δεν πετυχεις το στοχο, σφιγγεις ακομη περισσοτερο τη θηλια και πιεζεσαι ακομη περισσοτερο....

    Το κακο της ιδψ ειναι οτι χασαμε (διαπαντος?) την ανεμελια και την ξεγνοιασια που θελει η ζωη...γιναμε πολυ τυπικοι, ρομποτακια...χασαμε το χιουμορ μας...αποθεωσαμε το αγχος/πιεση/θηλια στο λαιμο και θαψαμε ζωντανο τον εαυτο μας γιατι απλα ετσι μας αξιζει...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Καθότι υπάρχει πλήθος κόσμου με ιστορίες σαν και τη δική σου Nefeli28, εγώ προτείνω να επικεντρωθούμε στο ότι "το σύστημα" (νομοθετικό / εκπαιδευτικό / ιατρικό) ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ τόσο την δημιουργία και ανάπτυξη, όσο και την διαιώνιση μέχρι συνταξιοδότησης τέτοιων υποκειμένων τα οποία προφανώς δεν θα έπρεπε να βλέπουν ασθενείς.

    Με απλά λόγια:

    Μου δείχνεις το δέντρο...
    Σου δείχνω το δάσος.

    Τα φαινόμενα τα οποία περιγράφεις δεν είναι ούτε μεμονωμένα, ούτε μοναδικά. Και ενώ κατανοώ τον προσωπικό σου προβληματισμό σχετικά με τα όσα δεινοπάθησες από εκείνον τον ψευδοεπιστήμονα, παραμένει δεδομένο ότι όλα αυτά παραμένουν στο παρελθόν. Πάει. Τελείωσε.

    Αν θες να προστατέψεις μια Nefeli29 από κομπογιαννίτες απατεώνες όπως τους περιγράφεις, πρέπει να κινηθείς εναντίον των θεσμών που διέπουν τις παραπάνω ψευδοεπιστήμες. Ξεβράκωσε τους να μην πάθει ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ τα όσα έπαθες εσύ.

    Τα λέω αυτά, επειδή από τα όσα βλέπω, ούτε την εισαγγελία, ούτε τον ιατρικό / ψυχιατρικό σύλλογο, ούτε τους ΣΕΨ/ΠΨΣ, ούτε και τις σχολές ψυχολογίας/ψυχιατρικής βλέπω να κινητοποιούνται για να "καθαρίσουν" τον χώρο τους από την βρωμιά. Προσωπικά αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Θα περίμενε κανείς - αν μη τι άλλο - οι ΣΕΨ / ΠΨΣ / Ψυχιατρικός σύλλογος, οι οποίοι διαφεντεύουν τα επαγγελματικά συμφέροντα των μελών τους, να έχουν κινηθεί ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ!!! Να έχουν ζητήσει νομοθετικές παρεμβάσεις, να έχουν απαιτήσει ελέγχους, να έχουν κάνει δυνατή την καταγγελία των επίορκων κλπ κλπ. Μιλάμε για το εισόδημα χιλιάδων "επιστημόνων". Έτσι δεν είναι;

    Εντούτοις δεν έχουν κάνει ΠΕΝΙΑ! Όχι για τα όσα καταγγέλεις εσύ, αλλά για τα όσα καταγγέλουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ! Και πρέπει να αναρωτηθώ "ΓΙΑΤΙ;". Σαν και να είναι συνυφασμένη η βρωμιά των όσων περιγράφεις και περιγράφω, με τις ίδιες τις ψευδοεπιστήμες αυτές.

    Αυτά από εμένα.
    Last edited by M87; 24-09-2017 at 11:11.

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    ..την πολυ ασχημη ληξη της θεραπευτικης σχέσης με τον περιφημο συμβουλο για οσους εχετε διαβασει την ιστορια μου, κι ενώ εχω δουλεψει σαν σκυλι με τη νεα ψυχολογο το θεμα, νιωθω οτι ολισθαινω προς τα πίσω.
    Πισω στις μερες εκείνες που πίστευα οτι φταίω εγω. Οτι εγω δεν τον μετρησα καλα, ότι τον αδικησα, οτι ημουν υπερβολικη, οτι μια χαρα έκανε τη δουλειά του εκείνος, εγω ειχα το πρόβλημα.
    Στην τελικη, ας μην παθαινα εξάρτηση μαζι του. Ας έδειχνα περισσοτερη αντοχή στις πιεσεις. Ας ημουν πιο δεκτικη στα πράγματα ακομα κι οταν δεν πηγαιναν καλα.
    Τι θα πει δεν μου ταιριαζε; ηταν λογος αυτος για να τον βγαλω σκαρτο;
    Είμαι μαλλον πολυ κακιά....και αδικη.
    Και αυτο δεν το αντέχω
    Πιστεύω ότι αυτή η αρνητική εμπειρία ήταν πολύ έντονη και για αυτό δυστυχώς,νιώθεις ενοχές ακόμη,συν την ιδψ που έχεις.
    Εσύ δεν φταις σε κάτι.
    Το έχεις συζητήσει αυτό με την νέα σου ψυχολόγο?

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση .
    Last edited by Aeon; 26-09-2017 at 17:39.

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Πιστεύω ότι αυτή η αρνητική εμπειρία ήταν πολύ έντονη και για αυτό δυστυχώς,νιώθεις ενοχές ακόμη,συν την ιδψ που έχεις.
    Εσύ δεν φταις σε κάτι.
    Το έχεις συζητήσει αυτό με την νέα σου ψυχολόγο?
    Ενα χρονο τωρα αυτα συζηταμε. Φυσικα αναμεσα και σε αλλα θεματα, αλλα ολα γυρνουν πολλες φορές εκεί γιατι ούτως ή αλλως εκει εντοπιζεται το πρόβλημά μου. Ενοχες μεχρι θανατου

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ενα χρονο τωρα αυτα συζηταμε. Φυσικα αναμεσα και σε αλλα θεματα, αλλα ολα γυρνουν πολλες φορές εκεί γιατι ούτως ή αλλως εκει εντοπιζεται το πρόβλημά μου. Ενοχες μεχρι θανατου
    To θέμα είναι ότι δεν φταις εσύ,αλλά εκείνος και άδικα βασανίζεσαι.
    Η ψυχολόγος σε ποιόν επιρρίπτει ευθύνες για αυτό το θέμα?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μα πόσο μαλ....... μπορεί να είσαι?
    ΑΝ μπορείς - για το οποίο αμφιβάλω τα μάλα - τεκμηρίωσε την άποψη σου αυτή. Με τι ακριβώς διαφωνείς;

    Με το ότι η περίπτωση της Nefeli28 δεν είναι μεμονωμένη ή μοναδική;
    Με το ότι οι ΣΕΨ / ΠΨΣ / ΕΨΕ κάνουν γαργάρα και δεν έχουν κάνει οτιδήποτε για να ξεκαθαρίσει το τοπίο από τους βρώμικους "θεραπευτές";
    Με το ότι καμία ενέργεια δεν έχει ληφθεί από τις σχολές ψυχολογίας / ψυχιατρικής;
    Με το ότι καμία ενέργεια δεν έχει ληφθεί από τον ιατρικό σύλλογο;
    Με το ότι καμία ενέργεια δεν έχει ληφθεί από την Εισαγγελία παρότι έχει χρέος να προστατεύει άτομα σαν τη Nefeli28;
    Με το ότι ψυχιατρική / ψυχολογία αποτελούν ψευδοεπιστήμες και μόνο;
    Με το ότι αν κάποιος επιθυμεί να προστατέψει τους ψυχικά ασθενείς είναι ανούσιο να κινείται εναντίον του μεμονωμένου "επαγγελματία ψυχικής υγείας" αλλά αντί αυτού πρέπει να επανεξετάσει τους άμεσους και έμμεσους θεσμούς στο σύνολο τους;

    Που διαφωνείς να το συζητήσουμε;

  10. #10
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    ΑΝ μπορείς - για το οποίο αμφιβάλω τα μάλα - τεκμηρίωσε την άποψη σου αυτή. Με τι ακριβώς διαφωνείς;

    Με το ότι η περίπτωση της Nefeli28 δεν είναι μεμονωμένη ή μοναδική;
    Με το ότι οι ΣΕΨ / ΠΨΣ / ΕΨΕ κάνουν γαργάρα και δεν έχουν κάνει οτιδήποτε για να ξεκαθαρίσει το τοπίο από τους βρώμικους "θεραπευτές";
    Με το ότι καμία ενέργεια δεν έχει ληφθεί από τις σχολές ψυχολογίας / ψυχιατρικής;
    Με το ότι καμία ενέργεια δεν έχει ληφθεί από τον ιατρικό σύλλογο;
    Με το ότι καμία ενέργεια δεν έχει ληφθεί από την Εισαγγελία παρότι έχει χρέος να προστατεύει άτομα σαν τη Nefeli28;
    Με το ότι ψυχιατρική / ψυχολογία αποτελούν ψευδοεπιστήμες και μόνο;
    Με το ότι αν κάποιος επιθυμεί να προστατέψει τους ψυχικά ασθενείς είναι ανούσιο να κινείται εναντίον του μεμονωμένου "επαγγελματία ψυχικής υγείας" αλλά αντί αυτού πρέπει να επανεξετάσει τους άμεσους και έμμεσους θεσμούς στο σύνολο τους;

    Που διαφωνείς να το συζητήσουμε;
    Σοβαρά έχεις τεράστιο θέμα.
    Η γυναίκα γράφει για το πρόβλημα της και εσύ βρίσκεις πάτημα μόνο και μόνο για να πεις τις μπούρδες σου,επειδή έχεις μένος με τον ψυχολογικό και ψυχιατρικό κλάδο.Άσε την ήσυχη,όπως και όλα τα υπόλοιπα μέλη που θέλουν να πουν τον πόνο τους.
    Υ.Γ.:Νεφέλη,με συγχωρείς αν χαλάω το θέμα απαντώντας στον ''λεβέντη'' Μ87.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Σοβαρά έχεις τεράστιο θέμα.
    Η γυναίκα γράφει για το πρόβλημα της και εσύ βρίσκεις πάτημα μόνο και μόνο για να πεις τις μπούρδες σου,επειδή έχεις μένος με τον ψυχολογικό και ψυχιατρικό κλάδο.Άσε την ήσυχη,όπως και όλα τα υπόλοιπα μέλη που θέλουν να πουν τον πόνο τους.
    Υ.Γ.:Νεφέλη,με συγχωρείς αν χαλάω το θέμα απαντώντας στον ''λεβέντη'' Μ87.
    Εγώ βρίσκω τα όσα λέω θετικά και σχετικά όχι μόνο με το νήμα της Nefeli28 αλλά με ΟΛΑ τα νήματα τα οποία σιχτιρίζουν τους κακούς "επαγγελματίες ψυχικής υγείας". Εγώ προτείνω στην Nefeli28 δράση! Να μην παραμείνει προσκολλημένη στον πόνο τον οποίο προκάλεσε ο αλμπάνης ψυχοτέτοιος γιατι θα τελματώσει.

    Άλλωστε, δεν μπορεί να κατηγορήσει κανείς τη Nefeli28 ή τους υπόλοιπους οι οποίοι θέλησαν να διορθώσουν τον εαυτό τους ενασχολούμενοι με τα προβλήματα τους και εμπιστευόμενοι τις πιο προσωπικές σκέψεις και συναισθήματα τους σε ακατάλληλους "επαγγελματίες ψυχικής υγείας".

    Απλά η εμπιστοσύνη την οποία επέδειξαν προδόθηκε και τώρα σειρά έχει ο εξορθολογισμός και έλεγχος μιας ανίερης κλίκας η οποία υποστηρίζεται από νομοθέτες, γιατρούς (κάποιους τουλάχιστο), εισαγγελείς και επαγγελματικούς φορείς (ΣΕΨ/ΠΨΣ/ΕΨΕ). Επιπλέον δε, ευαίσθητα άτομα σαν τη Nefeli28 - όπως το βλέπεις και εσύ - καταλήγουν να αναρωτιούνται "σε τι έφταιξαν". Αν λοιπόν εκείνη αδρανήσει και δεν κάνει κάτι, όχι για να αλλάξει το παρελθόν, αλλά τουλάχιστο να προστατέψει τους μελλοντικούς ψυχικά ασθενείς, υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να κατηγορεί τον εαυτό της ΚΑΙ για αυτό.

    Συνεπώς, πιστεύω ότι η δράση είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογή από την αδράνεια στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ήδη προστέθηκε ένας χρόνος της ζωής της με την ενασχόληση με το παρελθόν. Ίσως αυτό το είχε ανάγκη. Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να ασχοληθεί και με το παρόν, αλλά και το μέλλον της. Η ζωή δεν περιμένει κανέναν. Εάν πιστεύεις εσύ ή κάποιος άλλος ότι η άποψη μου είναι λανθασμένη, τότε:

    1ον Δεν βλέπω να προτείνεις κάτι καλύτερο.
    2ον Είναι μόνο μια άποψη, όπως αλλωστε και η δική σου.
    Last edited by M87; 24-09-2017 at 19:21.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Νεφελη, δεν ξερω που ειχες γραψει την ιστορια σου, αν θελεις δωσε λινκ. Ηθελα να σου πω παντως, οτι ενας ανθρωπος που ειναι ικανος να ψαχνει να εντοπισει τις ευθυνες και τα λαθη του, το αν εχει αδικησει καποιον, αν εχει αντιδρασει υπερβολικα και εχει επισης την ικανοτητα να προσπαθει να μπει και στη θεση του αλλου, ειναι ενας ανθρωπος εξυπνος με πολλα προσοντα και προοπτικες να παει μπροστα και να ξεχωρισει σε συγκριση με τη μαζα που προτιμα να κλεινει τα ματια στις προσωπικες ευθυνες και να δειχνει με το δαχτυλο τους αλλους.
    Νιωθεις ασχημα γιατι εισαι σκληρη και απολυτη με τον εαυτο σου και εκει πρεπει να σταθεις κατα τη γνωμη μου. Το οτι και συ οπως ΟΛΟΙ ΜΑΣ μπορει να κανεις και λαθη και να αδικησεις και να παρεξηγησεις και να μετανιωσεις ή και να αλλαξεις γνωμη, ειναι ολα ανθρωπινα γνωρισματα, δεν ειναι λογοι για αυτομαστιγωμα αλλα για αυτοβελτιωση.
    Καπου ειχε ανοιξει προσφατα και η ελισαβετ ενα αντιστοιχο νημα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Νεφέλη,η νυν ψυχολόγος τι ακριβώς σου λέει για όσα νιώθεις σχετικά με αυτήν την οδυνηρή εμπειρία?

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Νεφέλη,η νυν ψυχολόγος τι ακριβώς σου λέει για όσα νιώθεις σχετικά με αυτήν την οδυνηρή εμπειρία?
    Το έχουμε αναλυσει διεξοδικα το θεμα. Εχει πει πως δυστυχώς επεσα σε εναν ναρκισο θεραπευτη αν μπορεις να τον πεις θεραπευτή, ο οποίος βρηκε το καταλληλο εδαφος με μενα να ξεδιπλωσει το ταλέντο του. Απο την αλλαζονεια και έπαρση του, μέχρι τη δημιουργια και τροφοδοτηση της πληρους εξάρτησής μου με σκοπο να με χειριστεί για να λαμβανει εκεινος την ικανοποίηση οτι ειναι κάποιος.
    Δυστυχώς εγώ με την παθηση μου, το χαρακτηρα μου, τις ενοχες και τις αδυναμίες μου, ημουν η καταλληλη λεια για τα δοντια του.
    Κι αν ολα τα ξεχνούσα και τα συγχωρουσα, αυτό το αισθημα αδικίας παλι θα ξεφυτρωνε απο παντου για να με ισοπεδώσει.
    Πήγα σε αυτον για να γινω καλα....

  15. #15
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Το έχουμε αναλυσει διεξοδικα το θεμα. Εχει πει πως δυστυχώς επεσα σε εναν ναρκισο θεραπευτη αν μπορεις να τον πεις θεραπευτή, ο οποίος βρηκε το καταλληλο εδαφος με μενα να ξεδιπλωσει το ταλέντο του. Απο την αλλαζονεια και έπαρση του, μέχρι τη δημιουργια και τροφοδοτηση της πληρους εξάρτησής μου με σκοπο να με χειριστεί για να λαμβανει εκεινος την ικανοποίηση οτι ειναι κάποιος.
    Δυστυχώς εγώ με την παθηση μου, το χαρακτηρα μου, τις ενοχες και τις αδυναμίες μου, ημουν η καταλληλη λεια για τα δοντια του.
    Κι αν ολα τα ξεχνούσα και τα συγχωρουσα, αυτό το αισθημα αδικίας παλι θα ξεφυτρωνε απο παντου για να με ισοπεδώσει.
    Πήγα σε αυτον για να γινω καλα....
    Έχει δίκιο!
    Είναι άδικο και κρίμα να βασανίζεσαι έτσι εξαιτίας ενός απατεώνα(για να μην τον πω αλλιώς).
    Να κοιτάς μπροστά και να σκέφτεσαι το μέλλον σου με αισιοδοξία,και ότι μια μέρα θα είσαι απόλυτα ελεύθερη και ευτυχισμένη.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ακομα και μετα απο ενα χρονο
    By zaxarias in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 18-10-2015, 05:34
  2. Ένα χρόνο μετά τον χωρισμό και είμαι πιο πολύ χάλια...
    By xart in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 31-10-2014, 13:44
  3. 1,5 χρόνο μετά!!
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 04-07-2014, 19:02
  4. Ζηταει χρονο μετα απο σχεση
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-2012, 13:46
  5. Μετά από 1 χρόνο φαρμακευτική αγωγή κάτι στράβωσε!!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 25-05-2010, 19:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •