Πνευματικότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Πνευματικότητα

    Την έχετε ακουστά?
    Νομίζω πως είναι όλα όσα αποτελούν το πνευματικό επίπεδο/περιεχόμενο κάποιου.Η πνευματική του ανάπτυξη,διανόηση,κάτι το εσωτερικό γενικά.
    Βέβαια από ότι έχω καταλάβει,αρκετοί την συσχετίζουν (λανθασμένα) με την θρησκεία.
    Ακούω γνώμες και απόψεις.

    Υ.Γ.:Έγινε ένα λαθάκι αρχικά στο κείμενο.Έβαλα λανθασμένα τον όρο ψυχολογία,αντί για την θρησκεία.Και ήταν όντως λάθος λόγω βιασύνης.Μην δώσετε σημασία στον Μ87(που όντως φάνηκε χρήσιμος σε κάτι αυτήν τη φορά,καθώς δεν είχε γράψει κανείς μέχρι τώρα).Πάνω στο βιαστικό λάθος μου,βρήκε το πάτημα για τις @@@ του.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 01-10-2017 at 20:09. Reason: Λάθος λόγω βιασύνης

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 02-10-2017 at 10:50.

  3. #3
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Με την θρησκεία ήθελα να πω,γράψε λάθος.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Μίλησε κανείς...;

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Μίλησε κανείς...;
    Αν εσύ ξεπεράσεις ποτέ το μένος σου για την ψυχολογία και την ψυχιατρική,γράψε μου.
    Αλλά γιατί έχεις αυτό το μένος?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Με την θρησκεία ήθελα να πω,γράψε λάθος.
    Γλώσσα λανθάνουσα...! :)

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Γλώσσα λανθάνουσα...! :)
    Όντως έκανα λάθος στη βιασύνη,αλλά εσύ στον κόσμο σου.
    Α,ξέχασα να σου πω,έχω σπουδάσει ψυχίατρος και εννοείται πως άνοιξα το θέμα για συλλογή υλικού,ώστε να τύχει μελλοντικής επεξεργασίας και χρήσης.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Αν εσύ ξεπεράσεις ποτέ το μένος σου για την ψυχολογία και την ψυχιατρική,γράψε μου.
    Αλλά γιατί έχεις αυτό το μένος?
    Είναι ένα από τα μυστήρια της ζωής... Αντίστοιχο με αυτό που πολλοί άλλοι ζούν εις βάρος των ψυχικά ασθενών. Μάλλον θα μείνουμε και οι δύο με τις απορίες μας. C'est la vie και τέτοια...

    Μη σκοτίζεσαι βραδιάτικα. Πιές ένα φασκόμηλο και δες χαζοκούτι.

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Είναι ένα από τα μυστήρια της ζωής... Αντίστοιχο με αυτό που πολλοί άλλοι ζούν εις βάρος των ψυχικά ασθενών. Μάλλον θα μείνουμε και οι δύο με τις απορίες μας. C'est la vie και τέτοια...

    Μη σκοτίζεσαι βραδιάτικα. Πιές ένα φασκόμηλο και δες χαζοκούτι.
    Χμμμμ...
    Πες κανένα ευχαριστώ στη διαχείριση που σε κρατά εδώ μέσα ακόμη.
    Αλήθεια,γιατί δεν έχεις συμμετάσχει ποτέ στα θέματα του Nikos D.,ε?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 02-10-2017 at 10:51.

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Βασικά να ξέρεις ότι εδώ μέσα κυκλοφορούμε μόνο ψυχίατροι αλλά και ψυχολόγοι.
    Σε θέμα του Nikos D. πότε θα συμμετέχεις?
    Last edited by Aeon; 02-10-2017 at 10:52.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 02-10-2017 at 10:52.
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Την έχετε ακουστά?
    Νομίζω πως είναι όλα όσα αποτελούν το πνευματικό επίπεδο/περιεχόμενο κάποιου.Η πνευματική του ανάπτυξη,διανόηση,κάτι το εσωτερικό γενικά.
    Βέβαια από ότι έχω καταλάβει,αρκετοί την συσχετίζουν (λανθασμένα) με την θρησκεία.
    Ακούω γνώμες και απόψεις.

    Υ.Γ.:Έγινε ένα λαθάκι αρχικά στο κείμενο.Έβαλα λανθασμένα τον όρο ψυχολογία,αντί για την θρησκεία.Και ήταν όντως λάθος λόγω βιασύνης.Μην δώσετε σημασία στον Μ87(που όντως φάνηκε χρήσιμος σε κάτι αυτήν τη φορά,καθώς δεν είχε γράψει κανείς μέχρι τώρα).Πάνω στο βιαστικό λάθος μου,βρήκε το πάτημα για τις @@@ του.
    Δεν γνωρίζω για διαφορετική πνευματικότητα, πέρα της ίδιας της θρησκείας και δεν εννοώ μόνο της Χριστιανικής. Η κάθε θρησκεία, ξεχωριστά δημιουργεί, είτε μέσα από λαϊκές δοξασίες, είτε από αρχαία γραπτά κείμενα όπως οι Ινδουϊστικές Βέδες ή την Βίβλο, ασχολούνται κυρίως με την ψυχή. Αν μιλήσουμε για την Χριστιανική πνευματικότητα, θα πούμε πως το σώμα και η ψυχή, είναι το ένα και το αυτό. Δεν μπορεί να σωθεί η ψυχή, σώνεται και το μυαλό και η καρδιά κλπ. Η Ανάσταση του Κυρίου, έγινε εκτός από της θεάνθρωπης ψυχής Του, αλλά και του σώματός Του. Βεβαιώνει δηλαδή η Χριστιανική πνευματικότητα, πως η σωτηρία του ανθρώπου, δεν είναι μόνο της ψυχής του. Ένα άλλο σκέλος σε αυτό, είναι η νοερά προσευχή ή η εγκάρδια προσευχή, που είναι μια συγκεκριμένη άσκηση, για την ψυχική και σωματική, λειτουργία της μοναχικής άσκησης, κατά την οποία ο άνθρωπος, προσπαθεί να απομονώσει ή να "νεκρώσει", τον χώρο "παραγωγής", των κακών λογισμών. Σε αυτό, αμέριστη λειτουργία, έχει η καρδιά, καθώς σύμφωνα με την θεολογία της νοεράς προσευχής, η καρδιά και η πίστη, μπορούν να φέρουν πιο κοντά τον μοναχό, στο άκτιστο Φως. Υπήρξε μια ολόκληρη θεολογία, πίσω από αυτό και η διαμάχη μεταξύ ησυχαστών και αντιησυχαστών, όπου σε αυτήν πήραν μέρος ο Άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς, μία τεράστια μορφή στην Ορθοδοξία, που συνδύαζε την φιλοσοφία και την θεολογία και ο Βαρλαάμ ο Καλαβρός. Ο Βαρλαάμ, επηρεασμένος λίγο από τον καθολικισμό, έβλεπε λίγο διαφορετικά το θέμα. Τέλος πάντων, υπάρχουν πολλά, μα πάρα πολλά κείμενα, που μπορεί κάποιος να τα ψάξει, για την ησυχαστική έριδα, που έχει να κάνει και με την πνευματικότητα. Για να μιλήσουμε για πνευματικότητα, θα πρέπει να αποδεχτούμε πρώτα, την ύπαρξη της ψυχής, όπως πίστευε και ο Πλάτωνας. Ο δε Πλάτωνας, μίλησε για μέρη της ψυχής, ενώ ο Χριστιανισμός μίλησε, πως ψυχή και σώμα, αποτελούν τον άνθρωπο, αλλά και η σωτηρία του, δεν γίνεται χωρίς το ένα, από το άλλο. Σε αυτό ο Πλάτωνας, ήταν αρνητικός, λέγοντας πως το σώμα αποτελεί την "φυλακή" της ψυχής, κάτι που ο Χριστιανισμός, δεν το αποδέχεται. Ελπίζω, να σε κάλυψα, πάνω στο ερώτημά σου. Όμως είναι ενδιαφέρων το θέμα σου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 02-10-2017 at 10:53.

  15. #15
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Το ότι κυριολεκτικά έκανα λάθος λόγω βιασύνης και το πρόσεξα λόγω του σχολίου σου(φάνηκες σε κάτι χρήσιμος),δεν το σκέφτηκες.
    Με την θρησκεία ήθελα να πω ότι δεν έχει σχέση.Αλλά εσύ στον κόσμο σου.
    Υ.Γ.:Ένα όνομα θα σου πω μόνο: NikosD
    Last edited by Aeon; 02-10-2017 at 10:53.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πιστευετε οτι η πνευματικοτητα μπορει να ειναι λυση στο προβλημα μας?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 27-11-2014, 09:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •