Η γιαγιά μου έχει σχιζοειδή παράνοια, τι να κάνω/ουμε ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ακομα και η εξεταση θελει 3 υπογραφες? Ή ο εγκλεισμος?
    Πρεπει να διαβασω το αρθρο που μου στειλατε για να πω σιγουρα γτ δεν θυμαμαι . Νομιζω για ν απερασει απο γιατρο ενας ενηλικος χωρις να το θελει χρειαζονται οι υπογραφες . Ετσι κ αλλιως αν τον δουν γιατροι και με το ζορι αυτοι θα αποφασισουν τον αν θα τον κρατησουν μεσα. Θα το διαβασω και θα δω...!

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    ψαξτε να βρειτε εναν ψυχιατρο που θα ερθει ο ιδιος στο σπιτι.σαν φιλος επισκεπτης και καλα

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    7
    Καλημερα! Επικοιννησα με κοιν.λειτουργο μεσω του 197. Πρεπει να παω στον εισαγγελεα και να ζητησω παρεμβαση.
    Με την εισαγγελικη παρεμβαση ερχεται η αστυνομια και παιρνει τον ασθενη .
    Icecream , το ειχα σκεφτει σαν πρωτη λυση αλλα οπως μου εξηγησε η κοιν.λειτουργος στο τηλ. το θεμα ειναι να συνεργαζεται ο ασθενης , πραγμα που στην δικη μας περιπτωση ειναι αδυνατον. Δεν προκειται να παρει εις γνωσην της φαρμακευτικη αγωγη , δεν θα συνεργαστει ποτε.
    Ο μονος πιο ηπιος τροπος ειναι να κανουμε αυτο, να υπολογισουμε με καποιο τροπο τις ποσοτητες και να ριχνουμε κρυφα στην κατσαρολα της τα φαρμακα της . (Τρωει φαγητο που το εχει αποκλειστικα μαγειρεψει η ιδια κ πολλες φορες το φυλαει και στο δωματιο αντι για ψυγειο ή κουζινα) Αυτο βεβαια ΑΝ κ ΕΦΟΣΟΝ το δεχτει η μητερα μου!
    Ο επομενος τροπος ειναι εισαγγελεας και αστυνομια..
    Δυστυχως

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα!
    Είχαμε το ίδιο περίπου θέμα με την δική μου γιαγιά όταν ήταν κοντά στα τελευταία της είχε αρχίσει να λέει μερικά παράξενα και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτεί να την δει ψυχίατρος. Με την συμβουλή του παθολόγου και οικογενειακού μας γιατρού κάναμε το εξής: Φέραμε τον παθολόγο στο σπίτι και καλά να την δει για τα πόδια της (ήταν το μόνο θέμα υγείας που είχε η γιαγιά) και εκείνος της είπε οτι πρέπει να την δει νευρολόγος (για τα πόδια πάντα). Οι νευρολόγοι εμπλέκονται και σε διάφορα ορθοπεδικά, δεν είναι παράξενο, και η μάνα μου που έχει αυχενικό χρειάστηκε να την δει και νευρολόγος. Έτσι η γιαγιά δέχτηκε και την πήγαμε στον νευρολόγο με τον οποίο επίσης είχαμε προσυννενοηθεί και του είχαμε εξηγήσει τις δυσκολίες της κατάστασης. Τελικά δεν χρειάστηκε να πάρει χάπια αποδείχθηκε πως ήταν μια χαρά, αλλά αν χρειαζόταν η λύση θα ήταν να τα ρίχνουμε στο φαγητό/νερό κτλ με κάποιο τρόπο. Το καλύτερο βέβαια είναι να την δει ψυχίατρος την γυναίκα, αλλά ως λύση ανάγκης το λέω.

    Καταλαβαίνω οτι βρίσκεστε σε πολύ δύσκολη κατάσταση και φυσικά προέχει το ανήλικο παιδί που έχετε εκεί και η ασφάλεια του αλλά βρίσκω κάπως υπερβολικό το να φτάσετε κατευθείαν σε εισαγγελική παραγγελία και εγκλεισμούς χωρίς πρώτα να εξαντλήσετε όλα τα περιθώρια. Είναι μια γυναίκα πιθανόν στα τελευταία χρόνια της ζωής της και είναι κρίμα να ταλαιπωρηθεί έτσι αν μπορεί απλά παίρνοντας μια αγωγή να ηρεμήσει και η ίδια και εσείς. Προσπαθήστε να θυμάστε πως είναι απλά άρρωστη και χρειάζεται βοήθεια αλλά κυρίως χρειάζεται να νιώσει αγάπη.

    Είμαι σίγουρη πως αν το προσπαθήσετε θα βρείτε την ιδανική λύση για όλους σας. Καλή τύχη!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ναι αυτες ειναι οι επιλογες.
    Ο εισαγγελεας παρεμβαινει σε περιπτωσεις βιας η κινδυνου να προκληθει βια αλλα ειναι η τελευταια διαδικασια καθως ειναι απανθρωπη πολλες φορες η διαδικασια.
    Πηγαινετε σε εναν καλο ψυχιατρο μηπως σας δωσει καποια αλλη επιλογη κ αν θελετε να αποφευχθει η εισαγγελικη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Η γιαγιά μου!
    By δελφίνι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 12-06-2015, 13:13
  2. η γιαγια μου
    By asteraki24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2013, 01:20
  3. Κατάθλιψη και σχιζοειδή διαταραχή
    By azrael in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2012, 16:19
  4. Στην γιαγιά
    By weird in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 23-01-2010, 03:42
  5. Replies: 13
    Last Post: 12-09-2006, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •